Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

163 replies to this topic

#141 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 15 November 2007 - 12:46 PM

Stagiarii de ce nu au voie?



#142 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 15 November 2007 - 03:13 PM

Pai si de ce Sindicat si nu Patronat, daca sunt membri CECCAR??
Sau sindicatul contabililor care sunt membri CECCAR dar sunt angajati la diferite firme, si nu profeseaza independent??

Eu zic sa se faca si sindicatul membrilor CECCAR care fac cafeaua sefului, sau care stau la cozi la ITM.




#143 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 05:36 PM

Vezi postareaserviciicontabile, la Nov 14 2007, 07:54 PM, a spus:

Vezi postareambv6969, la Nov 6 2007, 10:17 PM, a spus:

Sindicatul tuturor contabililor sau doar al celor care sunt deja membrii CECCAR?
Sindicatul va fi numai al celor autorizati CECCAR si va sustine si apara drepturile acestora.

observ un soi de discriminare sau poate m-a indus in eroare titulatura...in realitate este vorba de Sindicatul Contabililor autorizati si Expertilor contabili din Romania...corect? :smile:
Madalina



#144 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2007 - 09:29 AM

Vezi postareamarcopolo, la Nov 15 2007, 03:13 PM, a spus:

Pai si de ce Sindicat si nu Patronat, daca sunt membri CECCAR??
Sau sindicatul contabililor care sunt membri CECCAR dar sunt angajati la diferite firme, si nu profeseaza independent??

Eu zic sa se faca si sindicatul membrilor CECCAR care fac cafeaua sefului, sau care stau la cozi la ITM.


Super tare !!! :smile: :sad: :sad:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#145 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 16 November 2007 - 09:30 AM

Vezi postareamadalinab, la Nov 15 2007, 06:36 PM, a spus:

Vezi postareaserviciicontabile, la Nov 14 2007, 07:54 PM, a spus:

Vezi postareambv6969, la Nov 6 2007, 10:17 PM, a spus:

Sindicatul tuturor contabililor sau doar al celor care sunt deja membrii CECCAR?
Sindicatul va fi numai al celor autorizati CECCAR si va sustine si apara drepturile acestora.

observ un soi de discriminare sau poate m-a indus in eroare titulatura...in realitate este vorba de Sindicatul Contabililor autorizati si Expertilor contabili din Romania...corect? :smile:



O alta idee stralucita .
Au mai fost altele pe la inceputul anului, cu statut, cotizatie, etc. Oare ce s-o fi ales de alea? Era si cineva care spunea ca are aprobare de la Ministerul Finantelor pt asta, dar parca nu se numea sindicat, era Asociatie.
Ideile astea apar in functie de frustrarile de moment ale fiecaruia, ba ca nu are clienti, ba a platit o amenda prea mare, etc



#146 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 16 November 2007 - 10:38 AM

O alta idee stralucita .
Au mai fost altele pe la inceputul anului, cu statut, cotizatie, etc. Oare ce s-o fi ales de alea? Era si cineva care spunea ca are aprobare de la Ministerul Finantelor pt asta, dar parca nu se numea sindicat, era Asociatie.
Ideile astea apar in functie de frustrarile de moment ale fiecaruia, ba ca nu are clienti, ba a platit o amenda prea mare, etc
[/quote]


SUPER! :smile: :thumbup: :thumbup:



#147 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 18 November 2007 - 09:53 AM

sa fie vorba oare de Sindicatul expertilor contabili si al contabililor autorizati?
steluta



#148 serviciicontabile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 November 2007 - 11:36 AM

Buna ziua. Observ ca simpla initiativa a constituirii unei astfel de organizatii a starnit destule controverse si numai acest fapt este laudabil prin faptul ca a pus in discutie pentru multa lume statutul actual al acestei profesii si problemele ei. De ce o organizatie numai a celor care sunt autorizati CECCAR? Simplu, pentru ca acestia au probleme diferite fata de ceilalti ce necesita o abordare aparte. Constituindu-se o organizatie pentru toti profesionistii contabili aceasta isi va disipa efortul si va sfarsi prin a se incurca in propriile ite. Inca o data ii rog pe cei autorizati CECCAR sa reflecteze un moment asupra problemelor aparute in activitatea lor si a modului lor de rezolvare. Pentru cei care au ajuns la aceeasi concluzie cu mine ii rog sa ma contacteze la e-mail serviciicontabileautorizate@yahoo.com sau http://seccar.ablog.ro. Va multumesc.
P.S. Imi pare rau dar, avand in vedere situatia actuala a acestei profesii in Romania, nu pot fi si eu ca cei de mai sus sarcastic. Nici macar cinic nu pot fi.



#149 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2007 - 12:03 PM

pt. serviciicontabile:

in 4 locuri diferite ai postat anuntul tau privind infiintarea sindicatului!! astfel, ai incalcat repetat regulamentul acestui forum privind postarea si primesti acum prima (si cea mai usoara) sanctiune : AVERTISMENT PUBLIC !

TE ROG SA RECITESTI REGULAMENTUL SI SA-L RESPECTI, in caz contrar mesajele iti vor fi sterse de asemenea si vei mai primi si alte sanctiuni ce pot duce la blocarea contului tau, oricat de laudabila ar fi initiativa cu sindicatul (chiar daca nu e prima de acest gen despre care aflam aici - pe forum). daca doresti ca ea sa fie cunoscuta in cel mai scurt timp, solutia nu este sa postezi 4 mesaje cu acelasi continut in topicuri diferite ci te sfatuiesc, cu tot respectul, sa vb cu administratorii acestui forum pt. un eventual spot publicitar pe pagina de start.

numai bine.

LATER : am unit cele 4 topicuri pe aceeasi tema : o forma de organizare de tip sindical a contabililor din Romania. Va rog sa ramanem cu discutiile in acest cadru (fara noi topicuri pe teme similare).

pt. rememorarea "evenimentelor" va recomand sa (re)cititi de la inceput acest topic. :smile: fiindca tema in discutie nu e noua, tentative au mai fost, sub diferite forme, poate de data asta lucrurile se vor contura mai bine.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 18 November 2007 - 01:00 PM




#150 judit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 December 2007 - 12:58 PM

Vezi postareaISA, la Mar 6 2006, 11:37 AM, a spus:

Si eu am mai scris despre acest subiect, dar se pare ca este putin tabu. Cred ca CECCAR-ul le-a luat mintile unora, care au impresia ca sint protejati de acest organism care doar primeste si cheltuie banii nostrii si ne mai pun si o groaza de restrictii. Nu inteleg de ce alte meserii ( avocatii, juristii, notarii, etc ) pot avea asociatii profesionale, si noi nu ? De ce ? Poate sintem prea slabi ??? Ne plingem pe unde putem si atit !!!
Uite, eu am o sugestie de nume a unei posibile asociatii profesionale :
ACOR - Asociatia Contabililor din Romania, si daca este cineva interesat pot alcatui si un proiect de statut, in conformitate cu legea, bineinteles.
Se poate constitui ca o asociatie nonprofit si cu niste juristi beton in legislatie poate vom fi si noi mai mult aparati, atit in fata patronilor cit si in fata institutiilor statului.
Astept pareri, mai ales din partea juristilor !!!



Buna Isa!
Ma bucur ca am gasit acest forum, este timpul sa actionam f f repede, e nevoie de cate o persoana atat de curajoasa ca tine in fiecare judet sa incepem sa ne organizam. La noi in Covasna, expertii s-au hotarat sa ne ceara cate 55 +tva pe un bilant. Desigur sa semneze, nu sa le si faca. Atrag atentia patronilor ca contabilii autorizati nu mai pot semna, noi vom ajunge sa muncim pentru ei pentru maruntisuri. De ce am dat aceleasi examene ca ei, de ce am cotizat ca ei? Unii experti habar nu au sa scoata o balanta , am preluat de la un "expert" o balanta care nu corespundea debitul cu creditul!!!
Te rog ia legatura cu cine poti si hai sa incepem ceva!!

Judit



#151 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2007 - 07:54 PM

Toti profesionistii asteptam o organizare si o reprezentare adevarata care sa ne sustina punctele de vedere in fata celor care fac reglementarile teoretice dar nu se gandesc la modul de aplicare in practica iar noi trebuie sa facem interpretarea acestora in locul lor si de multe ori desi avem dreptate aceasta nu ni se recunoaste deoarece nu este prevazut clar in legislatie.



#152 danutzaaa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2008 - 10:42 PM

Am incercat sa citesc toate cele 8 pagini de topic. Teoretic, toti ne dorim aceasta organizatie, dar practic sunt 8 pagini si doi ani de discutii.
REZULTATUL?



#153 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 03 March 2008 - 06:07 PM

Si eu ader la acest demers.
Oare este cineva care poate duce la capat o asemenea responsabilitate.

An de an, minut de minut suntem batjocoriti de entitati la ceccar-ul si acum mai noi camera fiscalilor.

Este asa greu de inteles ca suntem intr-o economie de piata si ca chiar si partea asta a profesiei liberale trebuie sa functioneze altfel. Monopol, oligopol, batjocura mai pe scurt. Astia sunt cei care conduc sistemul profesiilor liberale in Romania. Chiar si Camera Notarilor unde accesul este limitat...



#154 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2008 - 07:12 PM

Vreau sa ma inscriu,sa platesc o cotizatie ,dar sa stiu ca cineva ma apara de de toate aberatiile care curg an de an prin MO
Eu sunt pt. un sindicat care sa cuprinda toti contabilii (autorizati sau nu)



#155 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2008 - 07:25 PM

Sunt de acord cu Doina. Si eu as adera la un astfel de sindicat.



#156 tmscmarika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 March 2008 - 07:02 AM

In legatura cu Asociatia Contabililor ....Eu cred ca ar trebui sa ne gandim serios, chiar daca pare altfel.., la faptul ca noi contabilii am prestat munca foarte grea si-n conditii deosebit de grele in ultimii 18 ani...De ce nu am putea aduna semnaturi pentru...Ministerul Muncii...sa schimbe ceva in legatura cu vechimea in munca a contabililor...Poate ne-ar ajuta , politic si nunumai....DL STOLOJAN...Eu sunt la varsta de 55 de ani contabila cu studii medii , din motive personale am pierdut de doua ori sansa de a-mi complecta studiile...dar nu despre asta este vorba: eu as putea sa ajut benevol, am ceva timp, experienta...DAR ,VOI CEI TINERI AR TREBUI SA VA MOBILIZATI....NU LASATI VIITORUL VOSTRU IN MAINILE INCOMPETENTILOR!



#157 catycojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 08 May 2008 - 08:32 PM

Vezi postareaISA, la Mar 6 2006, 11:37 AM, a spus:

Si eu am mai scris despre acest subiect, dar se pare ca este putin tabu. Cred ca CECCAR-ul le-a luat mintile unora, care au impresia ca sint protejati de acest organism care doar primeste si cheltuie banii nostrii si ne mai pun si o groaza de restrictii. Nu inteleg de ce alte meserii ( avocatii, juristii, notarii, etc ) pot avea asociatii profesionale, si noi nu ? De ce ? Poate sintem prea slabi ??? Ne plingem pe unde putem si atit !!!
Uite, eu am o sugestie de nume a unei posibile asociatii profesionale :
ACOR - Asociatia Contabililor din Romania, si daca este cineva interesat pot alcatui si un proiect de statut, in conformitate cu legea, bineinteles.
Se poate constitui ca o asociatie nonprofit si cu niste juristi beton in legislatie poate vom fi si noi mai mult aparati, atit in fata patronilor cit si in fata institutiilor statului.
Astept pareri, mai ales din partea juristilor !!!


Sunt si eu contabil, deci te sustin ISA, facem rost de juristi, ne mai trebuie insa si alti economisti ca noi. Doamne ajuta



#158 NICULESCU NICOLAE

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 August 2008 - 07:28 PM

In atentia conducerii CECCAR
Avem nenoie de CECCAR pentru a ne apara drepturile asa cum procedeaza organismele profesionale din Europa,unde profesiunea contabila este apreciata.
Atentie"Somnul CECCAR naste monstrii"
In acest fel,evitat infiintarea de organisme paralele (camarute si sindicate) care nu fac decat sa faramiteze aceasta profesiune,sa-i scada prestigiul si sa 'inventeze" tot felul de taxe.



#159 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 26 August 2009 - 01:52 AM

ACCA a fost fondata de opt persoane in 1904 , care au format Asociația Contabililor Londonezi , în scopul de a oferi acces mai liber la profesia contabilă decât cele două organizații contabile existente pana atunci , asa ca este nevoie de un sindicat al contabililor din Romania pentru ca CECCAR nu prea reprezinta interesele contabililor fiind interesata doar de producerea a cat mai multi bani si mentinerea in functie a celor care conduc acest organism .

Nu inteleg cum a fost posibila aparitia Camerei Consultanților Fiscali , camera care este destul de profitabila intrucat dorește să achiziționeze o clădire nouă independentă pentru sediu, cu o suprafață de 500-600 mp, în zona centrală sau zona de nord a Bucureștiului.


Cred ca este nevoie de un sindicat al contabililor care sa reprezinte interesele contabililor si care sa nu urmareasca doar sa faca bani de pe urma contabililor .

Aceasta postare a fost editata de butelie: 26 August 2009 - 01:53 AM




#160 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 March 2010 - 03:51 PM

Poate este momentul sa actionam. :smile: Un sindicat ne-ar fi aparat astazi drepturile!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL