Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

163 replies to this topic

#121 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 06:09 PM

sa inteleg ca esti implicat in realizarea acestei asociatii ? :biggrin:



#122 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 06:23 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 23 2006, 06:09 PM, a spus:

sa inteleg ca esti implicat in realizarea acestei asociatii ? :biggrin:
In realizarea ei, nu. Pentru asta avem avocati si consilieri juridici.

HoratiuHagiudotro



#123 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 06:30 PM

Vezi postareaLEXUS, la Nov 23 2006, 06:23 PM, a spus:

In realizarea ei, nu. Pentru asta avem avocati si consilieri juridici.
very funny...

dar mi-ai raspuns, totusi :wink:


"avem" ...



#124 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 06:33 PM

"zambaretul" tau de la finalul intrebarii m-a facut sa raspund astfel . Daca era doar un "smile" ...
HoratiuHagiudotro



#125 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 06:55 PM

sincer ? sunt f. surprinsa ca ai obtinut avizul MF. chiar asa sa-si bata propriul copil ( CECCAR-ul ) ?? fiindca aceasta asociatie cred ca va fi alternativa la CECCAR...

cu siguranta imi scapa ceva, dar o sa citesc f. atenta si statutul CECCAR, desi este evident ca scopurile celor 2 organisme coincid in buna parte, cel putin la nivel declarativ !

f. important e ca asociatia s-a infiintat si asta nu poate decat sa ne bucure mult fiindca e un pas f. bun inainte !!!

Mult succes ! :good:



#126 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 24 November 2006 - 09:47 AM

Pai si daca tot ai pus-o de o asociatie, cine, ce si cum?
La ce fel de sediu v-ati gandit, ce cotizatie? Simbolica sper.
Ce structuri cu cenzori si alte alea? Chiar crezi ca o sa fie mii de membri din prima luna?
Unde se poate dezbate problema asta?
Cred ca ar trebui sa i se faca "reclama" ideii la inceput, pt a strange cat mai multe puncte de vedere.

Am inteles din raspunsurile voastre ca membrilor CECCAR, CAFR, etc nu le convine aceasta idee, dar nu inteleg de ce. Nu e o alternativa sau concurenta.
Vi se pare normal ca un membru CECCAR sa stea la coada la ITM si ADM Fin cu orele , ca sa depuna declaratii pt gogoseria din colt?

Aceasta postare a fost editata de marcopolo: 24 November 2006 - 09:54 AM




#127 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 24 November 2006 - 12:14 PM

Deci avem asa....Corp....Asociatie....Camere (2 - Auditori si Consultanti)...
Poate o punem si de o Federatie ....Extreme Accountants.
Daca tot suntem pe Ligi si alte clasificari, cred ca o sa ma apuc sa organizez meciuri intre membri.

Raman totusi la ideea mea cu divide et impera!

Asociatia este binevenita atat timp cat ne ajuta pe noi, profesionistii contabili (nu conteaza ce fel de membri) si este fara scop lucrativ.
Nu pot sa nu imi aduc aminte si de Ferma animalelor, de principiul de acolo...toti suntem egali, dar unii sunt mai egali decat ceilalti.
De ce in Romania au aparut atatea partide? De ce atatea fundatii si asociatii care mai de care mai sufletiste si protectoare? Si ce bine ne este...
Sper din tot sufletul sa gresesc cand ma gandesc ca pe toti ii motiveaza ciolanul, "piece of cheese"...
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#128 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 24 November 2006 - 12:34 PM

Din cate stiu eu, in PREZENT ca sa poti profesa cu ATESTAT, trebuie sa fi membru CECCAR cf legii. Deci ei organizeaza examenul, ei te verifica si ei de primesc in casa LOR sau nu. Aceasta asociatie va face concurenta si la acest capitol? Eu nu cred ca va fi posibil (cel putin cativa ani de acum in colo), ca doua organisme (aparent similare) sa promoveze profesionisti contabili cu atestat si recunoscuti pe plan intern cat si afara. Sunt sceptic doar pentru ca traim in Romania. Altfel ...... m-ar interesa o sa aflu mai multe detalii si cine stie.....
Oricum am retinut ideea cu PM pt detalii.

Personal, nu cred ca e timpul la concluzii pripite. Poate ca aceasta asociatie isi va face drumul mai bine pavat.

p.s. cat despre federatie, nu mai ramane decat unirea tuturor organismelor, fiecare ramanand la statutul de independenta.

Succes in continuare!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 24 November 2006 - 12:36 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#129 puscas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 28 November 2006 - 10:37 PM

V-ati gindit ce ar insemna pentru patroni, ceccar, camera auditorilor un sindicat al tuturor profesionistilor contabili ? V-ati gindit ce ar impact asupra ministerului de finante ar avea o greva intr-o perioada de 10-25 ale unei luni calendaristice ?
Cred ca aceasta este cea mai buna solutie pentru noi ! Cineva care sa ne reprezinte breasla in toate problemele pe care le avem . Facem, multi dintre noi, munci ingrate (dosare, conta primara,scris documente primare, situatii pentru analfabeti ) pentru un salariu de mizerie. Suntem, majoritatea, cei mai prost platiti meseriasi. Un ex : am fost sunata in vara de un patron de firma de prestari servicii( in c-tii) pentru contabilitate. M-am intilnit cu el, am facut o evaluare a lucrarilor si I-am cerut un tarif fix(pe factura, eu fiind persoana fizica autorizata) de 300 ron, pentru tot (conta primara, generala, salarii la 5 muncitori, declaratii etc). Mi-a zimbit si mi-a spus ca sunt cea mai scumpa contabila cu care vorbise pina atunci. Si-a gasit alta persoana, dar intimplarea face sa imi schimb usa de la intrare in apartament. Au venit sa-mi puna usa doi baieti care mi-au spus ca tariful lor este de 180 ron. Ok... Am cerut factura, a venit patronul cu factura si ...surpriza ! Era domnul constructor care mi-a intors spatele in urma cu 2 luni. Toata lucrarea cu usa a durat 2 ore, pentru care mi-au luat 180 RON. Munca mea de o luna, cu stat la cozi, cu cheltuieli cu imprimanta, service program conta etc nu valorau cit 2 ore de munca necalificata in c-tii ! Imi cer scuze ca v-am relatat mai mult, dar... citi dintre voi n-ati simtit amarul unei munci pe care nu ti-o poti negocia la adevarata valoare ?
Va salut, va doresc succes in batalia cu MF ( eu n-am fost la concurs)si va rog sa va ginditi la ...sindicat!



#130 cruceruniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 123 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2006 - 12:43 AM

Da, e o idee buna. Ne-ar fi de mare folos un astfel de sindicat. Ca in toate cazurile inceputul e mai greu :thumbup:



#131 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 29 November 2006 - 03:46 PM

Eu sunt pentru Asociatie. Succes.Voi fi la Brasov pe 27, 28 ianuarie 2007.
Sa traiti bine!



#132 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 21 December 2006 - 05:25 PM

Na ca s-a rezolvat si cu asociatia asta.
Mi s-a mutat topicul, s-au bagat strambe cu tot felul de asociatii, care se infiinteaza, ba nu se mai infiinteaza, cu consultanti fiscali si alte alea.
La anul voi relua discutiile pe aceasta tema, pt ca mi se pare un lucru important!!



#133 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 21 December 2006 - 09:52 PM

:lostit (13): aualeu abia am intrat in coaja contabilitatii si deja ma ia ameteala dupa ce citesc pe aici !!cum o fi dupa ce oi ajunge la miez :thumbup:



#134 Lili Pet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2007 - 05:35 AM

Subscriu la tot ceea ce ar putea sa faca profesia de contabil (mai mult sau mai putin pregatit nu are asa mare importanta) sa fie respectata.
Lily



#135 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 05:11 PM

STATUTUL
SINDICATULUI CONTABILILOR
DIN ROMANIA
“SCORACTIV”

1. DISPOZITII GENERALE
________________________________________

1.1. Sindicatul Contabililor din Romania functioneaza ca persoana juridica, de sine statatoare, pe baza prezentului statut si a deciziei judecatoresti.
1.2. Sindicatul Contabililor din Romania “SCORACTIV” se constituie pe baza Legii nr.54/24.01.2003, a Constitutiei Romaniei si a celorlalte acte care legifereaza activitatile sindicale.
1.3. Sindicatul Contabililor din Romania “SCORACTIV” este o organizatie independenta, strict profesionala, care reuneste prin libera adeziune exprimata in scris, toate categoriile de profesionisti contabili, indiferent de pregatirea profesionala, nationalitate, convingeri politice, religie, sex si varsta.
1.4. Sindicatul garanteaza si apara exercitarea dreptului sindical in mod organizat, interesele membrilor sai si libertatea de opinie a acestora conform Constitutiei Romaniei si a legislatiei in vigoare.
1.5. Denumirea sindicatului Contabililor din Romania este “SCORACTIV”.
1.6. Sediul Sindicatului …………………………………………………..
1.8. Sindicatul si organele sale de conducere, alese prin vot secret, au autonomie asigurata in raporturile cu celelalte Uniuni Sindicale Libere din Romania.
1.9. Sindicatul Contabililor din Romania are ca scop urmatoarele: promovarea si apararea demnitatii, drepturilor si intereselor membrilor sai; participarea activa si constructiva la desfasurarea intregii activitati din domeniul economic; asigura cadrul specific desfasurarii activitatilor profesionale si sociale.
1.10. Persoanele care au calitatea de profesionist contabil au dreptul fara nici o ingradire sau autorizare prealabila, sa adere la Sindicatul”SCORACTIV” daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a) respecta prevederele prezentului statut;
b) platesc la timp cotizatia;
c) nu executa pedepse prevazute de lege sau alte interdictii legale;
1.11. Alte prevederi generale:
a) nimeni nu poate fi constrans sa faca parte sau nu, ori sa se retraga sau nu din sindicat;
b) o persoana poate face parte numai dintr-un singur sindicat;
c) membrii de sindicat care se retrag din sindicat nu pot cere restituirea cotizatiei sau bunurile donate;
d) salariatii care implica exercitarea autoritatii de stat nu pot fi membrii de sindicat.

2. DREPTURILE SINDICATULUI “SCORACTIV”
________________________________________

Sindicatul Contabililor din Romania are urmatoarele drepturi:
2.1. Se organizeaza si functioneaza dupa propriul STATUT;
2.2. Poseda independenta si autonomie fata de Federatiile sindicale la care adera, organele puterii si administratiei de stat si partidele politice;
2.3. Se poate afilia sau asocia cu alte organizatii sindicale si profesionale;
2.4. Alege liber si independent reprezentantii;
2.5. Organizarea independenta a gestiunii;
2.6. Formularea si indeplinirea libera si independenta a programelor de actiune;
2.7. Chemarea in fata instantelor judecatoresti a tuturor persoanelor (fizice si juridice) care sunt vinovate de infractiuni privind faptul sindical;
2.8. Dreptul la initiativa legislativa;
2.9. Dreptul de a avea organ de presa, mijloace de multiplicare, statie de radio-amplificare, afisaj, sigiliu, stampila, legitimatii, drapel si insigna propie;
2.10. Dreptul de a organiza petitii, mitinguri, demonstratii si greve pentru lupta in vederea apararii intereselor membrilor sindicatului si pentru respectarea demnitatii si drepturilor fundamentale ale omului;

3. AFILIEREA SAU ASOCIEREA
________________________________________

3.1. Sindicatul are dreptul de a se afilia la orice Federatie sindicala Contabililor din Romaniaa din Romania, de a se asocia cu alte sindicate in vederea afilierii la orice federatie, confederatie sau uniune sindicala, de a stabili si intretine relatii cu alte sindicate din tara si din strainatate.
3.2. Afilierea sau retragerea se poate face pe baza hotararii Consiliului sindical si a validarii acestei hotarari de Adunarea generala sau extraordinara cu o majoritate de 2/3 din numarul membrilor.

4. DOBANDIREA SI INCETAREA CALITATII DE MEMBRU AL SINDICATULUI
________________________________________

4.1. Dobandirea calitatii de membru al sindicatului are loc pe baza cererii scrise, depusa de solicitant si aprobarea acesteia de catre Biroul executiv. In cazuri deosebite, validarea o va face Consiliul sindical.
4.2. Membrii sindicatului au dreptul de a se retrage oricand din sindicat, fara a avea obligatia de a arata motivele. Cererile de retragere din sindicat se depun la Consiliul Sindicatului si au efect din momentul depunerii.

5. PATRIMONIUL SINDICATULUI
________________________________________

5.1. Patrimoniul Sindicatului Contabililor din Romania “SCORACTIV” se compune din bunuri imobile si mobile, precum si din fonduri banesti provenite din:
A. Bunuri materiale cuprinzand bunuri imobile si mobile provenite din:
- fonduri preluate de sindicat;
- achizitii proprii, inregistrate si justificate conform legilor in vigoare;
- donatii din tara si strainatate;
- alte surse legale;
B. Disponibilitati banesi provenite din:
- taxa de inscriere;
- alte venituri si bunuri: donatii, concursuri, etc.
C. Drepturi de creanta constituite din:
- imprumuturi acordate altor organisme din fondurile sindicatului;
- titluri de valoare (actiuni, obligatiuni, etc. );
- drepuri banesti izvorate din lege sau raporturi si fapte juridice.
5.2. Fondurile Sindicatului Contabililor din Romania “SCORACTIV” se folosesc pentru imbogatirea patrimoniului propiu, finantarea activitatilor organizatorico-administrative proprii, ajutor de greva, studii si cercetari socio-profesionale, ajutoare sociale, plati catre organizatiile la care se afiliaza, in conformitate cu prezentul statut si bugetul de venituri si cheltuieli aprobat de Adunarea generala.

6. ORGANELE DE CONDUCERE
________________________________________

6.1. Structura Sindicatului Contabililor din Romania “SCORACTIV” corespunde organigramei din figura 1.
6.2. Organele de conducere ale sindicatului sunt:
- Adunarea generala;
- Consiliul sindicatului;
- Biroul executiv al consiliului.
6.3. Consiliul exercita atributiile Adunarii generale in perioada dintre adunari
6.4. Biroul executiv exercita permanent atributiile Consiliului sindicatului;
`


Fig. 1. Structura Sindicatului Contabililor din Romania



6.5. Adunarea generala este constituita din toti membrii de sindicat si are urmatoarele atributii:
- analizeaza activitatea Sindicatului Contabililor din Romania “SCORACTIV” si a organelor sale de conducere, stabilind orientarile generale si recomandarile privind activitatile din perioada urmatoare;
- aproba statutul sindicatului;
- valideaza modificarile statutului
- aproba Raportul anual de activitate a Consiliului sindical;
- aproba Raportul Comisiei de cenzori;
- valideaza hotararile Consiliului sindicatului;
- aproba bugetul, executia bugetara si planul de venituri si cheltuieli;
- stabileste fondul de greva
- aproba prin vot deschis declansarea conflictului colectiv de munca, a grevei sau a altor forme legale de protest ca ultime solutii in solutionarea conflictului de munca. Hotararea de declansare sau de incetare a grevei se ia de catre Adunarea generala sau extraordinara cu 2/3 voturi din numarul total de membri aflati in evidenta;
- stabileste sarcinile Consiliului Sindicatului legat de initierea si desfasurarea negocierilor pentru solutionarea conflictelor de munca;
- declara greva de solidaritate cu alte sindicate, federatii, uniuni sindicale sau confederatii la care este afiliat sau nu.
- alege prin vot secret, odata la 4 ani, membrii Consiliului sindicatului si al Biroului executiv alcatuit din presedinte, vicepresedinte si secretar;
Adunarea generala se intruneste o data pe an la propunerea consiliului. In cazuri deosebite se poate convoca Adunarea generala extraordinara, la propunerea Consiliului, a presedintelui de sindicat sau a membrilor sindicatului cu un numar de 2/3 de voturi din numarul total al membrilor aflati in evidenta. Adunarea generala extraordinara are aceleasi atributiuni ca si Adunarea generala ordinara.
Adunarea generala sau extraordinara este statutar constituita cu prezenta a 2/3 din numarul membrilor aflati in evidenta.
Lucrarile Adunarii generale se consemneaza in procese verbale, in registre inseriate, stampilate si semnate de membrii Biroului executiv.
6.6. Consiliul sindicatului exercita atributiile Adunarii generale in intervalul dintre doua adunari generale si este constituit din 7 reprezentanti alesi dintre membrii sindicatului. Consiliul sindicatului poate modifica statutul sindicatului in sensul armonizarii lui cu legile noi care apar si care au legatura cu activitatea sindicala si activitatea economica, cat si cu a statutului federatiei si confederatiei la care sindicatul va fi afiliat.
Aceste modificari vor fi aduse la cunostinta Adunarii generale, care le va valida si apoi vor fi inregistrate la judecatoria teritoriala.
6.6.1. Atributiile Consiliului sindicatului sunt: conducerea activitatii sindicatului in conformitate cu strategia stabilita de Adunarea generala; realizeaza executia bugetara si planul de venituri si cheltuieli; reprezinta sindicatul in raporturile cu organele institutiilor statului, a altor organizatii obstesti, sau cu alte organizatii sindicale cu care s-a asociat sau afiliat.
6.6.2. Hotararile sale sunt adoptate legal cu votul majoritatii simple a membrilor aflati in evidenta.
6.6.3. Consiliul sindicatului este statutar constituit numai in plenul sau. Absentele pot fi admise numai in cazuri bine justificate si aprobate de ceilalti membri.
6.6.4. Sedintele de lucru ale consiliului, prezidate de presedinte sau vicepresedinte, se vor desfasura trimestrial sau ori de cate ori este nevoie si se vor consemna in procese verbale . numerotate, inseriate, stampilate, sigilate si semnate de membrii Biroului executiv.
6.6.5. Activitatea Consiliului se desfasoara pe comisii si in plen.
Biroul executiv este alcatuit din 3 membri si asigura desfasurarea corespunzatoare a activitatilor curente in conformitate cu hotararea Consiliului sindical si Adunarii generale.
Biroul Executiv este compus din:
- presedinte;
- vicepresedinte;
- secretar.
Cele patru comisii sunt:
- comisia profesionala;
- comisia organizatorica;
- comisia cu probleme de munca, sociale si juridice;
6.7.. Organul de control al Sindicatului Contabililor din Romania “SCORACTIV” este Comisia de cenzori aleasa de Adunarea generala. Ea este formata din 3 membri din care unul va fi numit presedinte. Atributiile Comisiei de cenzori se refera la :
- activitatea financiar-contabila a sindicatului, executia bugetara si modul de gestionare a patrimoniului sindicatului.
- modul cum sunt rezolvate cererile, reclamatiile, petitiile si propunerile de catre Consiliul si Biroul executiv al sindicatului;
- analizeaza abaterile de la etica si disciplina muncii si disciplina statutara;
- prezentarea la Adunarea generala a unui raport anual de activitate.

7. ORGANIZAREA ALEGERILOR
________________________________________

7.1 Alegerile pentru Consiliul sindical si Biroul executiv de catre Adunarea generala se organizeaza din patru in patru ani, in perioada 5-30 ianuarie, decalat cu doi ani fata de alegerile legislative, la nivelul fiecarei organizatii sindicale, prin vot secret si tinand cont de urmatoarele:
- competenta profesionala;
- integritate morala;
- vechime in sindicat de minim 3 ani.
7.2. Alegerile la nivelul fiecarei grupe se desfasoara cu buletine de vot nominale, fiind declarat ales candidatul care a intrunit majoritatea simpla de voturi exprimate.
7.3. Nu pot fi alese in organele de conducere ale sindicatului persoanele implicate in managementul stiintific si administrativ al universitatii.
7.4. Candidaturile pentru functia de presedinte se depun direct sau la propunerea organizatiilor sindicale, la Biroul executiv, in perioada 5-20 ianuarie.
Alegerea presedintelui sindicatului se va face de fiecare membru de sindicat prin vot direct si secret pe buletine de vot in perioada 20-30 ianuarie.
In ultima sedinta din mandatul sau vechiul Consiliu va alege o comisie formata din 5 membri, din care obligatoriu va face parte juristul sindicatului. Aceasta comisie va organiza si supraveghea alegerile care vor desemna presedintele sindicatului.
Voturile vor fi numarate imediat dupa incheierea votarii.
Va fi declarat presedinte, candidatul care va avea 2/3 din voturile exprimate direct in Adunarea generala, indiferent de numarul celor care au votat. Pentru ceilalti membri ai comitetului este suficienta majoritatea simpla.
7.5. In perioada 10-15 februarie, Comisia de alegeri va convoca noul Consiliu sindical caruia ii va prezenta rezultatele alegerilor. In aceasta sedinta vechiul presedinte preda gestiunea sindicatului noului presedinte, care va propune Consiliului sindical membrii Biroului executiv.
7.6. Propunerile presedintelui sindicatului pentru Biroul executiv, raman definitive dupa aprobarea lor de catre Consiliul sindical.
7.7. Orice membru al sindicatului poate fi desemnat de catre Consiliul sindical sa participe la alegerile pentru organele de conducere la nivel de organizatie, confederatie sau organizatii internationale.
7.8. Cvorumul necesar Adunarii generale, Consiliului sindical, organizatiei sindicale sau grupei sindicale este de jumatate din numarul membrilor aflati in evidenta. Membrii alesi trebuie sa obtina 2/3 din voturile membrilor aflati in evidenta.
8. PRINCIPII DE ORGANIZARE
________________________________________

8.1. Primirea de noi membri se face la cerere, cu aprobarea Consiliului, prin majoritate simpla si validarea primirii de catre Adunarea generala tot cu majoritate simpla.
8.2. Excluderea din sindicat se face dupa cum urmeaza:
a) pentru membrii individuali, prin vot secret si cu o majoritate de 2/3 din numarul total de voturi al Consiliului;
8.3. Contestarea deciziei de excludere se poate face in termen de 30 de zile la Biroul executiv al sindicatului, care o va readuce in discutia Adunarii generale.
8.4. Retragerea din sindicat, individual sau colectiv, se face pe baza unei cereri adresata Consiliului sindicatului. Acordul pentru cererile individuale se comunica in termen de 10 zile de la inregistrare.
8.5. Membrii exclusi sau care se retrag nu au nici un drept prevazut in acest statut.
8.6. Adunarea generala si extraordinara este statutar constituita din delegati reprezentand 2/3 din numarul membrilor aflati in evidenta. Consiliul sindical este statutar constituit in plen.
8.7. Biroul executiv are urmatoarea componenta: presedinte, 1 vicepresedinte, 1 secretar care cumuleaza si functiile de casier si contabil.
8.8. Consiliul sindicatului este format din Biroul executiv si cei 4 sefi de comisii.
8.9. Comisia de revizie isi desfasoara activitatea independent de Consiliul sindicatului, fiind subordonata numai Adunarii generale.
8.10. Consiliul sindicatului poate hotari dupa caz, in functie de problemele care vor apare si resursele financiare ale sindicatului, completarea statului de functiuni cu un jurist caruia i se va stabili un salariu care va fi adus la cunostinta Adunarii generale.

9. PRINCIPII DE REVOCARE A MEMBRILOR CONSILIULUI SI BIROULUI EXECUTIV AL SINDICATULUI
________________________________________

9.1. Oricare din membrii Consiliului sindicatului si ai Biroului executiv pot fi revocati.
9.2. Revocarea membrilor organelor de conducere se poate face in cazul condamnarilor de drept comun, actiunilor antisindicale si antisociale sau incompetentei, astfel:
- presedintele sindicatului, cu o majoritate de 2/3 din numarul de membri din Consiliul sindical;
- ceilalti membri ai Consiliului sindical, cu o majoritate de 2/3 din numarul membrilor Consiliului sindical;
- ceilalti membri ai Adunarii generale, cu o majoritate absoluta din numarul celor aflati in evidenta organizatiei.
9.3. Revocarea se mai poate solicita si in urmatoarele conditii:
- incalcarea grava sau repetata a STATUTULUI;
- incalcarea normelor morale, sindicale sau publice;
- savarsirea unei infractiuni penale;
- alegerea celui in cauza in rindul in conducerea universitatii sau ocuparea unui post pentru care legea ii interzice sa organizeze sau sa conduca un sindicat;
9.4. Revocarea poate fi solicitata de oricare dintre membrii sindicatului si se adreseaza Biroului executiv, care are obligatia sa verifice sesizarea in termen de trei zile si convoaca imediat Consiliul sindicatului.
In cazul cand sesizarea se dovedeste intemeiata, Consiliul sindicatului dispune suspendarea persoanei in cauza si procedeaza la desemnarea unui inlocuitor. In termen de 7 zile de la luarea masurii de suspendare se convoaca Adunarea generala extraordinara care hotaraste revocarea definitiva sau, dupa caz, excluderea din sindicat, si procedeaza la alegerea conform statutului a unei alte persoane pe postul ramas vacant.
10. PRINCIPII DE ACTIVITATE
________________________________________

10.1. Activitatea sindicala se desfasoara pe tot teritoriul Romaniei.
10.2. Consiliul sindical isi desfasoara activitatea in plen in sedinte trimestriale.
10.3. Comisiile de specialitate isi organizeaza activitatea in functie de necesitati.
10.4. Membrii Biroului sindicatului isi desfasoara activitatea conform prevederilor legale cuprinse in Legea 54/2003 de organizare si functionare a sindicatelor, salarizarea fiind stabilita de Consiliu in conformitate cu prevederile aceleiasi legi si adusa la cunostinta tuturor membrilor de sindicat in Adunarea generala.
10.5. Adunarea generala va fi convocata odata pe an in primul trimestru al anului calendaristic.

11. RESPONSABILITATEA SINDICATULUI
________________________________________

11.1. Apara demnitatea, drepturile si interesele legitime economice, sociale, materiale si culturale ale tuturor membrilor sindicatului.
11.2. Prin Presedinte si Vicepresedinte, reprezinta interesele membrilor sindicatului in autoritatilor administrative locale si centrale, a organizatiilor si institutiilor sociale ale statului.
11.6. Acorda asistenta juridica gratuita si mediaza conflictele dintre membrii sai si autoritatile administrative locale si centrale, a organizatiilor si institutiilor sociale ale statului.
11.9. Colaboreaza cu alte organizatiile sindicale.


12. DREPTURILE SI INDATORIRILE MEMBRILOR DE SINDICAT
________________________________________

12.1. Membrii Sindicatului “SCORACTIV” au urmatoarele drepturi :
- sa participe la actiunile desfasurate de sindicat;
- sa exprime liber si deschis opiniile cu privire la activitatea sindicatului;
- de a fi aparati in fata conducerii in cazul incalcarii de catre aceasta a prevederilor Statutului, a Contractului de munca si a legislatiei muncii;
-sa recurga la petitie si declaratie privind salarizarea, incadrarea, in grupe de munca, nerespectarea Codului muncii, prevederele sociale, igiena si siguranta muncii;
- dreptul de a alege si de a fi ales in organele de conducere ale sindicatului;
- de a fi informat asupra oricarei actiuni a sindicatului;
- de a consimti liber la ordine si disciplina;
- de a revoca pe reprezentantii alesi in conditiile legii;
- de a-si pastra vechimea in sindicat pe perioada studiilor, cresterii copiilor, pensionarilor temporare si a detasarilor in interesul serviciului;
- de a contesta sanctiunile primite, in termenele prevazute;
- recompensari materiale si morale, bilete de odihna sau tratament.
- perfectionarea pregatirii profesionale prin doctorat, schimburi de experienta, specializari in tara si strainatate;
- asistenta sociala in conditiile prevazute de lege.
12.2. Membrii sindicatului au urmatoarele indatoriri:
- sa achite la timp cotizatia stabilita prin statut;
- respectarea cu strictete a hotararilor Adunarii generale, a Consiliului sindical.
- respectarea contractului colectiv si individual de munca.
- sa participe la activitatile organizate de sindicat;
- in intreaga activitate sa aiba o conduita marcata de disciplina, corectitudine si colegialitate;
-sa apere si sa protejeze patrimoniul sindicatului.
-sa nu incalce drepturile omului si legile statului prin activitatea sa profesionala.
12.3. Incalcarea uneia dintre obligatiile de la articolul 12.2 atrage sanctionarea celui in cauza.
Sanctiunile sunt avertismentul si excluderea.
Avertismentul este este de competenta Consiliului sindicatului sau a Adunarii generale, iar excluderea numai de competenta Adunarii generale.
Contestatiile asupra unei sanctiuni se pot face in termen de 30 de zile de la primirea comunicarii scrise a sanctiunii.

13. MIJLOACELE DE PROTEST
________________________________________
13.1 Sindicatul Contabililor din Romania “SCORACTIV” are dreptul la mijloace de protest conform legislatiei in vigoare.
13.2 GREVA JAPONEZA (de avertizare) este hotarita de Consiliul sindicatului prin vot deschis, cu majoritate de doua treimi din numarul total de voturi. De asemenea Biroul executiv hotaraste asupra datei declansarii AVERTISMENTULUI DE GREVA.
13.3 GREVA GENERALA este hotarita de Adunarea generala, prin vot deschis, cu majoritate de 2/3 din numarul membrilor prezenti.
13.4 Negocierile asupra revendicarilor sunt de competenta Biroului executiv.
13.5 Recurgerea la amenintari, intimidari sau represalii impotriva membrilor de sindicat din cadrul sindicatului “SCORACTIV”, precum si impiedicarea organelor de conducere ale acestuia de a lua deciziile adecvate, indreptateste sindicatul sa declare GREVA, sau sa actioneze in justitie, conform legislatiei in vigoare, persoanele ce se fac vinovate de astfel de acte.
13.6 Sindicatul “SCORACTIV” poate solicita federatiilor la care s-a afiliat si altor organizatii sindicale nationale sau internationale sprijinul si solidarizarea cu actiunile sale revendicative.
13.7 Consiliul sindicatului hotaraste declansarea GREVEI GENERALE DE SOLIDARITATE cu alte organizatii sindicale nationale sau internationale aflate in greva, sau alte forme specifice miscarii sindicale.
13.8 In timpul actiunilor greviste, membrii de sindicat aflati in greva pot primi ajutor de greva din partea sindicatului “SCORACTIV”, in limitele bugetului de cheltuieli aprobat .
Consiliul Sindicatului poate hotari, in limita fondurilor disponibile, acordarea de ajutoare financiare altor sindicate aflate in greva.

14. DISPOZITII FINALE SI TRANZITORII
________________________________________

14.1. Sindicatul are dreptul de a-si aproba reglementari proprii, de a-si alege liber reprezentantii, de a-si organiza gestiunea si activitatea sa, precum si de a-si formula programe proprii de actiune.
Este interzisa autoritatilor publice si administrative orice interventie de natura a limita ori intrerupe exercitarea acestor drepturi.
14.2. Sindicatul va aduce la cunostinta judecatoriei unde s-a inregistrat, in termen de 30 de zile, orice modificare ulterioara a STATUTULUI.
14.3. Sindicatul nu poate fi dizolvat si nici nu i se poate suspenda activitatea in baza unor acte de dipozitie ale organelor administratiei de stat.
13.4. Patrimoniul Sindicatului “SCORACTIV” este individual si netransmisibil pe toata durata existentei sindicatului.
Patrimoniul sindical poate fi folosit numai in scopurile prevazute de statut precum si in conformitate cu legislatia in vigoare.
14.6. Membrii Sindicatului “SCORACTIV” beneficiaza de vechime in sindicat in cazul transferarii in alte unitati;


15. CONDITII FINALE
________________________________________

15.1. STATUTUL Sindicatului Contabililor din Romania “SCORACTIV” a fost adoptat de Adunarea generala constituanta in sedinta din data de …………...

Semnaturi

Presedinte…………………………..

Vicepresedinte………………………

Secretar……………………………...



#136 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 October 2007 - 09:45 PM

La ce se refera asistenta juridica?
Cred ca alegerea presedintelui in perioada 20-30 ianuarie nu este tocmai potrivita.
E interesant:" perfectionarea pregatirii profesionale prin doctorat, schimburi de experienta, specializari in tara si strainatate"
Cred ca trebuie un sediu destul de mare. As fi de acord sa platesc o taxa mai mare daca ar fi in cadrul acestui sindicat un birou care sa acorde si asistenta in probleme contabile. Poate suna ciudat ca sindicatul sa se ocupe si de asa ceva, dar ar fi minunat. Sunt convinsa ca vor fi multi abonati.
N-am inteles ce fac aceste comisii :" Cele patru comisii sunt:
- comisia profesionala;
- comisia organizatorica;
- comisia cu probleme de munca, sociale si juridice;" Poate sunt mult prea obosita, asa ca scuzele de rigoare daca sunt cumva precizate in text si n-am remarcat.
oare unde o sa ajungem?



#137 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2007 - 10:06 PM

Este un proiect de statut. Nu este forma finala. Orice propunere este binevenita. Sunt de parere ca nimeni nu detine adevarul absolut. Pentru mai multe detalii intra pe http://scoractiv.ablog.ro. Sunt ceva lucruri interesante pe acolo, nu numai acest proiect.



#138 serviciicontabile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 October 2007 - 07:32 PM

Vezi postareabibilica, la Oct 19 2007, 09:45 PM, a spus:

La ce se refera asistenta juridica?
Cred ca alegerea presedintelui in perioada 20-30 ianuarie nu este tocmai potrivita.
E interesant:" perfectionarea pregatirii profesionale prin doctorat, schimburi de experienta, specializari in tara si strainatate"
Cred ca trebuie un sediu destul de mare. As fi de acord sa platesc o taxa mai mare daca ar fi in cadrul acestui sindicat un birou care sa acorde si asistenta in probleme contabile. Poate suna ciudat ca sindicatul sa se ocupe si de asa ceva, dar ar fi minunat. Sunt convinsa ca vor fi multi abonati.
N-am inteles ce fac aceste comisii :" Cele patru comisii sunt:
- comisia profesionala;
- comisia organizatorica;
- comisia cu probleme de munca, sociale si juridice;" Poate sunt mult prea obosita, asa ca scuzele de rigoare daca sunt cumva precizate in text si n-am remarcat.
Buna. Acest mesaj se adreseaza numai membrilor activi si inactivi ai CECCAR. Am luat initiativa constituirii unui Sindicat al Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania. Acesta va avea ca principal obiectiv apararea drepturilor acestora, promovarea si reglementarea legislatiei in domeniu. Mentionez ca in prezent exista mari greutati in desfasurarea acestei profesii autorizate , organizarea si conducerea contabilitatii nefiind efectuata de catre contribuabili conform noilor prevederi ale legii contabilitatii si acest fapt trebuie sa se schimbe. De asemenea mai sunt multe lucruri de indreptat in acest domeniu si cred ca este timpul sa o facem noi daca ceilalti care au atributii in acest sens nu au facut-o pana acum. Toti cei interesati ma pot contacta la e-mail serviciicontabileautorizate@yahoo.com sau http://seccar.ablog.ro.



#139 mbv6969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate

Postat 06 November 2007 - 10:17 PM

Ceva gratuitati, tichete cadou, bilete de tratament?Iertati-mi malitiozitatea, dar nu ma pot abtine.Sindicatul tuturor contabililor sau doar al celor care sunt deja membrii CECCAR?



#140 serviciicontabile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 November 2007 - 07:54 PM

Vezi postareambv6969, la Nov 6 2007, 10:17 PM, a spus:

Ceva gratuitati, tichete cadou, bilete de tratament?Iertati-mi malitiozitatea, dar nu ma pot abtine.Sindicatul tuturor contabililor sau doar al celor care sunt deja membrii CECCAR?
Sindicatul va fi numai al celor autorizati CECCAR si va sustine si apara drepturile acestora. Consider ca existenta unui sindicat care sa apere drepturile tuturor va sfarsi prin a nu mai apara drepturile nimanui. Cred ca prin infiintarea unuia specializat actiunea va fi concentrata si vor fi obtinute rezultatele mult mai repede. Acesta va milita in primul rand pentru respectarea prevederilor legale prevazute la art. 10 din Legea Contabilitatii referitor la organizarea si conducerea contabilitatii. Cat despre celelalte avantaje (obtinerea unor asigurari profesionale mai avantajoase etc.) asta tine numai de priceperea celor care il vor conduce.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL