Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

163 replies to this topic

#81 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 12 April 2006 - 12:04 AM

mai asteptam mult sa se puna pe picioare un sistem normal in tara asta?
mai stam mult la mana unora si altora sa-si bata joc de noi?
sa ne punem pe treaba, ca la vorba nu ne intrece nimeni.



#82 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2006 - 07:09 AM

Sunt 100% de acord cu aceasta propunere dar haideti fratilor sa o realizam... Cine are notiuni juridice sau studii in domeniu sa ne propuna cateva variante pentru ca aceasta propunere sa prinda roade...

Chiar ieri ma intreba unul din asociatii firmei, cetatean strain daca in Romania economistii/ contabilii sunt undeva inscrisi / afiliati astfel incat sa se stie cam cati exista si daca ai nevoie de o anumita persoana sa sti cum dai de aceasta...
Cand i-am spus ca singura organizatie este CECCAR-ul si acolo sunt prinsi numai o parte , scuzati-ma daca jignesc pe cineva dar nu vreau sa fie luata ca jignire mi-a dat replica: "apa de ploaie". El voia sa stie daca exista un sindicat sau o organizatie unde sunt inscrisi toti economistii, unde sa existe o baza de date serioasa cu acestia...


O zi placuta tuturor :D




#83 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 12 April 2006 - 07:52 AM

daaa. in acest sens in tg.muresam si inceput. mai revin cu alte informatii



#84 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 12 April 2006 - 05:18 PM

primul pas este sa va intalniti, sa va cunoasteti si sa va spuneti problemele. nu mai asteptati!



#85 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 13 April 2006 - 04:02 PM

eu am o prietena jurista care ne poate ajuta. si mai cunosc si alti juristi si aocati. dar haideti s ane intalnim si sa facem ceva concret.



#86 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 06 May 2006 - 05:54 AM

Problema este reala, dar trebuie abordata foarte "la rece". Fara resentimente fata de nimeni si fata de niciun alt organism profesional deja existent (CECCAR, CAFR, etc). Ele isi au rostul - mai mult sau mai putin evident pentru toata lumea - si exista pentru ca au fost constituite prin lege. Adica de sus in jos.

O asociatie a contabililor, fara a tine cont de pregatire, experienta, "certificari" samd, ar trebui mai intai de toate sa defineasca notiunea de contabil. Cine e contabil si cum se poate proba acest lucru ? Asta ar fi prima intrebare la care ar trebui sa raspundem.

A doua ar fi ce scop ar trebui sa aiba o astfel de asociatie.
Daca, de exemplu, unul din scopuri ar fi acela de a combate stufarisul legislativ din domeniul contabilitatii si fiscalitatii, atunci ar trebui sa ne gandim ca acelasi scop il urmaresc si alte categorii socio-profesionale. Oamenii de afaceri, managerii si nu numai sustin acelasi lucru. Presa de asemenea. Deci un asemenea scop nu este tipic numai pentru contabili.
Scopul fundamental al asociatiei trebuie sa fie unul specific profesiei, altfel identitatea ei se pierde.

Nu cred ca trebuie sa inventam noi roata. Asociatii, ONG-uri, lobby exista de multi ani in lumea civilizata. Trebuie sa aflam secretul succesului lor copiind pur si simplu cu inteligenta (faptul ca, pe de o parte clasa politica de la noi a dorit construirea unei democratii "originale", iar pe de alta parte a aplicat tratamentul copy-paste fara discernamant, sunt doua extreme ale prostiei carpato-danubiano-pontice).
Asa incat calea cea mai scurta - in opinia mea - este aceea de a studia cum s-a realizat acelasi lucru pe alte meleaguri. Adica informatie si studiu.
Contacte. Discutii.
Primul pas este deja facut, atata doar ca multi nu va dati seama: insasi existenta acestui forum.

Ceea ce ar trebui sa urmeze este structurarea discutiilor pe teme bine definite, stabilirea unor obiective clare, a unor prioritati si a unor responsabilitati.

Cred ca o intalnire pe viu, nu prin internet, a celor interesati sa puna osul ar fi benefica. Fara scuze.

Cine se incumeta ?

P.S. Eu i-as zice a.conta.ro



#87 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 May 2006 - 09:48 AM

yo vin la intalnire



#88 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 06 May 2006 - 09:51 AM

pana acum am fost prinsa cu tot feluri de declaratii si nu am avut timp de scris. sunt de acord cu toate nemultumirile colegilor. in acest sens catva dintre noi ne-am apucat sa facem un astfel de asociatie la inceputul lunii apr. la nivel judetean.consecinta: pe tot feluri de motive puerile am primit decizia de excludere din ceccar. nu ma mai intereseaza.am gata facut statutul si daca careva administrator de site ma ajuta il postez ca nu stiu cum se poate face.sunt dispusa sa ma implic ca aceasta asociatie sa functioneze. sa nu mai depunem 7-8 sau chiar 15 declaratii, sa nu ma mai umileasca functionarul public, iar daca greseste sa plateasca asa cum platim noi,ca garda financiara sa nu mai deie amenzi de trebuie de nu, basca sa te mai intimideze,patronii sa nu mai uite ca au de platit si munca enorma al contabilului la timp,si bineinteles sa ajuam si pe colegii mai tineri si fara experienta.dupa ce cititi statutul astept intrebari si concret cine vrea sa adere. mentionez nu vreau functie de presedinte sau de conducere. vrea sa schimb infernul in care a ajuns meseria noastra.



#89 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 06 May 2006 - 06:04 PM

Am lipsit o perioada ...acum am citit tot ce s-a scris .Ma intreb daca voi mai apuca sa vad ordine si in' ramura' noastra?..pe zi ce trece ne intrecem in a face programe stupide...legi dupa legi..... de parca am fi o tara de idioti si n-am mai sti sa facem un lucru bun de la cap la coada !!!!...schimbaaaam ...pana innebunesc contabilii...ma intreb nu cumva e interesul cuiva ?? am ajuns ca dupa 35 de ani de profesie contabila sa nu mai am incredere in ceea ce stiu...si asta de ce?pai daca schimba de la ora la ora...sa ai computer in loc de cap si tot ai da ERROR!!!!
Sunt cu totul de acord cu voi!!!! nu mai merge asa!!!! trebuie schimbat ceva!!!
Si repede!!!pana nu se vor umple casele de ""distati'' cu contabili!!!
Suntem de rasu'-plansu'!!! Nu numele asociatiei e primul lucru la care trebuie sa ne gandim...asta e cel mai usor lucru dintre toti pasii care sunt de urmat....trebuie sa intocmim o lista de doleante si apoi sa strangem semnaturi si fonduri.Suntem din toate colturile tarii,asa ca e imposibil sa nu putem sa ne organizam..ia sa vedem..ce ar fi sa sortati voturile date in chestionar si sa vedem care parte a tarii am cuprins-o?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#90 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 06 May 2006 - 06:42 PM

ANCI a spus:

pana acum am fost prinsa cu tot feluri de declaratii si nu am avut timp de scris. sunt de acord cu toate nemultumirile colegilor. in acest sens catva dintre noi ne-am apucat sa facem un astfel de asociatie la inceputul lunii apr. la nivel judetean.consecinta: pe tot feluri de motive puerile am primit decizia de excludere din ceccar. nu ma mai intereseaza.am gata  facut statutul si daca careva administrator de site  ma ajuta il postez ca nu stiu cum se poate face.sunt dispusa sa ma implic ca aceasta asociatie sa functioneze. sa nu mai depunem 7-8 sau chiar 15 declaratii, sa nu ma mai umileasca functionarul public, iar daca greseste sa plateasca asa cum platim noi,ca garda financiara sa nu mai deie amenzi de trebuie de nu, basca sa te mai intimideze,patronii sa nu mai uite ca au de platit si munca enorma al contabilului la timp,si bineinteles sa ajuam si pe colegii mai tineri si fara experienta.dupa ce cititi statutul astept intrebari si concret cine vrea sa adere. mentionez nu vreau functie de presedinte sau de conducere. vrea sa schimb infernul in care a ajuns meseria noastra.

Anci, sunt socata de decizia CECCAR-ului. Stiam de initiativa si ma gandeam ca o sa intampinati probleme, dar nu credeam ca se va lua masuri asa de drastice. In final nu este un demers impotriva lor ci unul pentru sprijinirea EXPERTILOR CONTABILI SI CONTABILILOR AUTORIZATI.



#91 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 06 May 2006 - 07:06 PM

exact asta nu se vrea.sprijinirea profesionistilor.am putea lasa catva functionari fara paine si deh e nepoata cuiva si nu se poate.



#92 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2006 - 08:41 PM

subscriu total parerii lui lorenzo :) si nu numai a lui.

Alex stie cel mai bine cat de greu e sa te apuci de un asemenea proiect, el a mancat, deja, "painea amara" a intentiei manifestate...

pozitia CECCAR-ului in ceea ce te priveste, ANCI, este extrema desi explicabila si de asteptat, ai luat o atitudine impotriva unei organizatii din care faceai parte (cel putin, asa te percep ei si nu e departe de adevar, nu ?), e firesc ca acea organizatie sa te repudieze, probabil nu te surprinde in totul... important e sa mai ai putere de lupta combinata cu un mare spirit de sacrificiu pt. ca relele nu se vor opri aici !
toata admiratia mea pt. curajul de care dai dovada :D



#93 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 08 May 2006 - 06:59 AM

Nimeni nu este impotriva CECCAR , discutam despre faptul ca daca exista aceasta organizatie de ce nu sunt ascultati reprezentantii atunci cand ridica problemele nostre!!! Pentru ca asa se intampla de fapt!!!Si ei vorbesc singuri!!! Intrebarea este :nu fac ei nimic sau se bat si ei cu morile de vant?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#94 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2006 - 11:04 AM

Nu vreti sa stiti ce atitudini s-au manifestat din partea unor ignoranti la intalnirea ceccar pe teme ifrs de la sinaia in weekend :(
HoratiuHagiudotro



#95 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 08 May 2006 - 11:40 AM

nu ma indoiesc ca sunt si uscaturi ca in orice padure...
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#96 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2006 - 11:47 AM

da numai ca uscaturile cam fac legea in padure :cry:
HoratiuHagiudotro



#97 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2006 - 11:51 AM

cert este ca exista o nemultumire evidenta privind activitatea CECCAR, s-au dat si motivele, dupa mine f. serioase. din pacate, se pare ca acolo lucrurile nu se mai pot schimba in bine, de aceea se doreste o solutie alternativa, prin infiintarea unui nou organism. tot ce s-a scris pe forum privind aceasta problema este edificator, nu cred ca se mai poate ascunde sau minimiza nemultumirea generala ...



#98 B.M.D.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2006 - 01:55 PM

Da, chiar ma gandeam ca nu vine nimeni cu o astfel de initiativa..
Este foarte bine, sunt de acord!!



#99 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 18 May 2006 - 02:06 PM

Initiativele sunt toate super laudabile mai ales daca nu raman la faza de simple initiative. Dar, stimati colegi, de ce nu incepem prin a formula clar aceste interese si abia apoi sa incepem sa ne organizam?



#100 B.M.D.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2006 - 02:22 PM

Si eu vin la intalnire! Propuneti ziua, ora si locul!






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL