Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

163 replies to this topic

#1 INA RUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 17 February 2006 - 06:29 PM

Nu stiu daca numai mie mi se pare dar eu cred ca acolo "sus" cineva este suparat pe contabilii din tara aceasta!!!! A vazut cineva ce inseamna evidenta contabila in Vest sau oriunde in lumea asta? Este INCOMPARABIL!
Eu sfatuiesc pe toata lumea care are bani de investit sa-si faca o fabrica de hartie si o tipografie in Romania! NU VA MURI NICIODATA DE FOAME LA CATE TONE DE ACTE SE FAC LUNAR!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 March 2010 - 04:20 PM




#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 February 2006 - 07:00 PM

Bine spus. Numai ca nu ajuta. Nu suntem uniti. Ne adaptam la toate prostiile. :evil:




#3 gabisan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 18 February 2006 - 01:48 AM

nu sunt contabil dar m-am lovit de partea cu declaratiile lunare, iar de la inceputul anului mi-a ajuns pana peste cap cu toate aplicatiile lor. mie unuia forumul asta mi-a fost de mare ajutor sa pot fi cat de cat la curent cu "ultimele noutati in domeniu".

eu unu nu inteleg de ce trebuie sa inghitim toate mizeriile astea de aplicatii care pe langa faptul ca parca sunt facute cu picioarele (si nu ma intereseaza pe cine jignesc), in cazul in care reusesti sa le instalezi iti mai strica si alte programe deja instalate, facand beta-testing pentru ei...

"Ne adaptam la toate prostiile."
f bine spus. cat de amuzant trebuie sa fie pentru cineva din afara sa citeasca numai un topic din forum pe subiectul asta cu declaratiile si programe de declaratii si cu toate modificarile care apar.

sincer m-am gandit si eu la chestia asta cu unitatea... dar chiar nu vad ce s-ar putea face? ce se poate face sa fim si noi auziti. o "greva fiscala" ? (cred ca asta e termenul corect) ma gandeam ca macar toti cei care sunt pe acest forum sa ne sincronizam cumva sa depunem toti rectificative intr-o luna, sa le dam de lucru, habar n-am... dar la urma urmei pe cine ar afecta? poate macar ne-ar auzi cineva....



#4 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 18 February 2006 - 02:23 AM

Sa nu -i spunem greva fiscala!Prea miroase a bani ... de dat dupa...
Sa-i spunem greva contabila :lol:
Dar "rasa" mai ... ca a noastra, nu cred ca mai exista!
Prin cercurile prin care ma invirt eu -credeti-ma ma invirt nu gluma - am intilnit doua tipuri de contabili:
1.Contabili stresati din cauza timpului ...
2.Contabili stresati din cauza banilor ...
Si cum timpul inseamna bani ...



#5 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 18 February 2006 - 07:45 AM

HEEEEI! Pai am propus de curind, [cind dupa toate schimbarile si modificarile si porcariile de declaratii, am dat de aberatiunea aia a fondului de mediu], o greva jenerala! Sa vedem ce mai face fiscul fara contabili! (PS contabili care nu-s de la FISC!) Sa iesim si noi in strada... ca numai contabilii n-au facut-o pin-acu! :lol:



#6 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 18 February 2006 - 10:08 AM

Depunem numai cereri de rambursare TVA ?
Depunem declaratii 100 cu zero lei si dupa o saptamina rectificativele?
Si cui foloseste? Pe cine chinuim?
Eu nu le-as mai da nici un leu pina cind nu bat in cuie pentru 10 ani legislatia financiara .... da' nu se poate.
O initiativa legislativa, ceva? O organizare, ONG? Cui cerem ajutor? Si poate cineva sa ne ajute?
Pina una-alta luam Xanax si asteptam pensia ca sa tragem un soson dupa noi pe strada cu o ata si sa-l strigam "cutu-cutu".....
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#7 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 18 February 2006 - 10:55 AM

Nu cred ca este vorba despre cineva suparat pe contabili, mai degraba este vorba despre perceptia institutiilor de stat si a functionarilor care le populeaza despre mediul de afaceri si despre clasa mijlocie din mediul privat (adica despre cei care-i sustin financiar). Functionarii au tendinta de a spori fara rost cantitatea de hartii pe care o arhiveaza, crezand ca astfel pot justifica schemele de personal din ce in ce mai incarcate. Din aplicarea informatizarii au luat doar ce la convenea, fortand contribuabili sa le creeze intreaga baza de date electronica, dar fara a integra bazele de date intr-una unica, pe care sa lucreze toate institutiile. In acest moment, se depun pana la trei-patru tipuri de declaratii la diferite ghisee aflate in aceesi cladire. Exista fonduri speciale, precum cel pentru accidente de munca, care genereaza cheltuieli de declarare si gestionare la un nivel egal cu cel al fondurilor stranse, demonstratia a fost facuta in publicatia Capital.
Eu nu cred ca situatia se va schimba in bine de la sine. Trebuie gasita o cale de responsabilizare a celor responsabili pentru ceea ce ni se intampla. In prezent, un functionar sau un grup, poate lua linistit orice decizie, oricat de aberanta ar fi, pentru ca nu va trage el ponoasele. Daca insa se va ajunge in situatia de a putea fi dati in judecata pentru daunele produse, pentru obstructionarea activitatii firmelor sau pentru ce vor mai gasi niste avocati buni, iar ca urmare respectivii vor suporta consecintele faptelor sale, atunci se va schimba raportul de forte.
Pentru a se ajunge acolo este insa cale lunga, iar noi nu suntem macar la inceput. Inceputul ar putea fi constituirea unei organizatii de alt tip si cu alte obiective reale decat CECCAR, care sa protejeze juridic contabilii si sa faca lobby pentru acestia. Inscrierea ar urma sa fie benevola, la CECCAR este conditionata de acordarea dreptului de practica, iar statutul ei sa nu permita prevalenta conducerii asupra membrilor.
Pana nu ne vom organiza, vom ramane la stadiul de jelanie, deci vom parea niste babe care se vaita pe la porti si nu vom rezolva nimic, cel mult ne vom crea o imagine de neajutorati.
Cei care va cunoasteti intre voi, sunteti doritori sa luati initiativa si sa ne ne atrageti si pe restul dintre noi intr-o astfel de actiune?



#8 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 06 March 2006 - 10:37 AM

Si eu am mai scris despre acest subiect, dar se pare ca este putin tabu. Cred ca CECCAR-ul le-a luat mintile unora, care au impresia ca sint protejati de acest organism care doar primeste si cheltuie banii nostrii si ne mai pun si o groaza de restrictii. Nu inteleg de ce alte meserii ( avocatii, juristii, notarii, etc ) pot avea asociatii profesionale, si noi nu ? De ce ? Poate sintem prea slabi ??? Ne plingem pe unde putem si atit !!!
Uite, eu am o sugestie de nume a unei posibile asociatii profesionale :
ACOR - Asociatia Contabililor din Romania, si daca este cineva interesat pot alcatui si un proiect de statut, in conformitate cu legea, bineinteles.
Se poate constitui ca o asociatie nonprofit si cu niste juristi beton in legislatie poate vom fi si noi mai mult aparati, atit in fata patronilor cit si in fata institutiilor statului.
Astept pareri, mai ales din partea juristilor !!!



#9 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 06 March 2006 - 11:43 AM

Sunt de acord cu tine ISA
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#10 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 06 March 2006 - 12:29 PM

si eu sunt de parere ca uniti putem sa facem mai multe. dar asta este un lucru greu la noi la roamani, pentru ca unii ..........................................



#11 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 06 March 2006 - 02:18 PM

Da, pentru ACOR.
S-ar putea s-o facem ca organizatie specializata pentru lobby? Exista vreo posibilitate ca sa nu se mai schimbe legislatia de trei ori pe an?
Sa le punem o frana la experimentele pe nervii nostri.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#12 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 07 March 2006 - 09:00 AM

uite, hai sa incepem cu ceva. eu incep cu sigla. sa imi ziceti daca va place.

Fisiere atasate





#13 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 March 2006 - 10:06 AM

E UN INCEPUT DMLDONE
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#14 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 March 2006 - 10:42 AM

DMLDONE, bravo !!! Ma bucur ca v-am trezit interesul. Poate se va misca ceva, totusi ! Ce naiba .... sa trecem si la actiune, nu numai sa ne plingem ca babele pe forum. Astept si alte idei.....



#15 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 March 2006 - 10:44 AM

Moderatorii acestui forum ce parere au despre aceasta initiativa ?



#16 DaviD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 07 March 2006 - 11:05 AM

Citeaza

DMLDONE, bravo !!! Ma bucur ca v-am trezit interesul. Poate se va misca ceva, totusi ! Ce naiba .... sa trecem si la actiune, nu numai sa ne plingem ca babele pe forum. Astept si alte idei.....

De acord cu ISA. Cineva spunea ca fara sustinere politica nu vom reusi sa facem nimic. Daca vom fi uniti , vom fi o forta si atunci sustinerea politica va veni de la sine.



#17 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 07 March 2006 - 11:53 AM

poate se pricepe cineva sa activeze un numar din ala cu 4 cifre, la care sa dam sms si sa ne ia 1-2 dolari, bani pe care sa ii folosim pentru infiintarea asociatiei. de exemplu, pentru judetul gorj ma ofer sa ma ocup eu, adica in relatia cu asociatia de la nivel national.



#18 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 March 2006 - 12:28 PM

Interesanta ideea, dar ACOR, mai punem services si avem firma care face tichetele de masa.
Mai trebuie lucrat la saigla.
E un inceput bun, dar trebuie lucrat si mai ales, sa vina aici cei interesati nu ca fitilisti, ca mai sunt si din astia.



#19 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 07 March 2006 - 12:48 PM

Nu va imaginati cat de tare ma bucur pentru faptul ca cineva macar gandeste sa schimbe ceva ce se crede a fi monopolul CECCAR. Am mai postat acest lucru pe forum si chiar daca ma repet, intreb din nou: chiar trebuie sa suportam la nesfarsit acest parazit care ne mananca banii si initiativa?



#20 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 07 March 2006 - 01:16 PM

moni-andreea a spus:

S-ar putea s-o facem ca organizatie specializata pentru lobby? Exista vreo posibilitate ca sa nu se mai schimbe legislatia de trei ori pe an?
Sa le punem o frana la experimentele pe nervii nostri.

Exact de o organizatie de lobby am avea nevoie!
Plus protejarea juridica a membrilor sai.
Structura ei trebuie sa fie de tip retea pe orizontala si sa lucreze pe proiect, nu avem nevoie de o structura centralista pe verticala si care sa se ocupe de muls bani fara a produce vreun efect pozitiv.
Bineinteles, membrii vor trebui sa cotizeze, dar se pot gasi metode de protejare a fondurilor stranse, cum ar fi separarea intre trezorerie si executiv.
Alte propuneri pentru statut:
- filialele judetene sa aiba personalitate juridica si sa nu poata fi dizolvate de la centru, cum s-a intamplat la CECCAR cu filiala Constanta;
- daca se constituie un organism central, membri sai sa fie alesi exclusiv de filiale, pentru maxim doua mandate consecutive a cate doi ani fiecare, pentru ca la centrala CECCAR se aleg acum ei intre ei, pe viata, daca iei atitudine iti dizolva filiala si gata.

Pentru inceput trebuie constituit un comitet de initiativa care sa definitiveze statutul si sa infiinteze organizatia de lobby a contabililor.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL