Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Tichete cadou


97 replies to this topic

#41 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 December 2007 - 10:01 AM

Daca tata cu mama lucreaza in acelasi loc primeste doar un singur parinte exact ca deducerea suplimentara. Daca familia respectiva are mai multi copii, eu as acorda tatalui pentru un copil si mamei pentru alt copil.



#42 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 13 December 2007 - 02:18 PM

Pe ce interpretare a legii se bazeaza afirmatia ta?




#43 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 15 December 2007 - 03:28 PM

In anul 2007 ,avand in vedere modif la codul fiscal ,angajatii care primesc tichete cadou in limita celor 150 lei,platesc impozit ?

Varianta 1.Numai cei care nu au copii minori
Varianta 2. Numai cei care nu au copii minori in intretinere (declarati pentru deducerea la salariu)
Varianta 3.Toti salariatii care au primit tichete cadou platesc impozit 16%

E vorba de tichetele cadou acordate de Craciun.

Astept sugestii !!!!!!!! Multumesc



#44 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 15 December 2007 - 03:43 PM

Studiu de caz:

Se acorda tichete cadou in valoare de 150 lei pentru fiecare angajat.Institutia nu datoreaza cote la bugetele de asigurari.
Problema: Se impoziteaza aceste tichete pentru suma de 150 lei ?

Puncte de vedere vehiculate:

Varianta 1 - Se impoziteaza doar la angajatii care nu au copii minori
Varianta 2 -Se impoziteaza doar la angajatii care au copii minori in intretinere,declarati si pentru care beneficiaza de deducere
Varianta 3 - Se impoziteaza suma la toti salariatii
Varianta 4- Nu numai ca se impoziteaza dar.........se opresc si cotele datorate de angajat la fondul de salarii

MINUNAT !!!! Varianta 1 si poate 2 (agreata de unii angajati ai curtii de conturi)
Varianta 3 agreata de persoane din Ministerul de finante
VARIANTA 5 - nu se impoziteaza -agreata de SINDICATE

Eiiiiiiiiiiiiiiii,greu de luat o hotarare.Ce ziceti?



#45 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2007 - 11:56 AM

gasesti explicat foarte bine temeiul legal pt tichetele cadou aici http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...40&start=40
eu am inteles ca sunt deductibile in limita a 2% din fondul de salarii, cumulat cu alte cheltuieli sociale

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:20 PM
citare mesaj anterior




#46 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 December 2007 - 04:30 PM

cred ca trebuie sa ne intereseze doar limita de 2 % din fondul de salarii, atat.



#47 ralumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Interests:examen consultanti fiscali

Postat 17 December 2007 - 03:20 PM

daca cineva e in concediu medical mai poate primi bonuri cadou?



#48 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 December 2007 - 03:41 PM

De ce nu? Acordarea de tichete cadou nu este conditionata de prezenta la serviciu asa cum este cazul tichetelor de masa.



#49 cristian.d

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 December 2007 - 12:49 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Dec 7 2006, 10:01 AM, a spus:

Tocmai asta e ideea: ca nu prea ofera ...
Pentru ca depasirea va intra in celebrul "fond de salarii" cu tot ce inseamna asta.
Caci daca ne incadram in limite.pe tipuri de cheltuieli. atunci pot sa o fac si in numerar. fara sa platesc comision inutil furnizorului de tichete.
Avantajul acordarii tiketelor cadou consta ca se plateste doar impozit de 16% iar restul contributiilor nu conform nomelor metodologice 1317/2006 de aplicare a lg.193/2006 art 11.2

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:21 PM




#50 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 December 2007 - 01:33 PM

Cei de la Finante spun ca tichetele cadou oferite angajatilor sunt considerate avantaje in natura.....si se plateste tot...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:22 PM
citare mesaj anterior




#51 iucont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 December 2007 - 02:03 PM

Tichetele cadou sunt o problema din punct de vedere al legislatiei deoarece trebuie puse cap la cap mai multe legi modificate intre timp
Cred ca mai intai trebuie definit termenul de cheltuieli sociale:intra sau nu cadourile pentru copii minori in 2%
In legatura cu tichetele cadou eu cred ca sunt impozabile in sensul in care salariatul trebuie sa plateasca 16% care se retine si se vireaza de societate pe stat separat indiferent daca se incadreaza sau nu in cheltuielile sociale.
Din punct de vedere al societatii daca se incadreaza in 2% sunt deductibile.



#52 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2007 - 05:12 PM

noi am primit o informatie interesanta cand am dat comanda de tichete cadou pt salariati pt luna decembrie, de la compania Accor Services. Un domn foarte dragut ne-a intrebat la tel daca stim ca tichetele cadou se ofera pt promovarea pietei, marketing... etc. Danul afirma, cica, conform legislatiei, eu ca firma pot sa dau comanda de tichete cadou si sa le distribui pur si simplu pe strada, intr-o campanie de publicitate a societatii.
In aceste conditii, in care le-as distribui pe strada unor anonimi (ca doar nu ii pun sa-mi semneze de primire), sunt tichetele deductibile ? esta ca si cum as distribui produse promotionale. Eu zic ca sunt deductibile.
Atunci de ce nu ar fi deductibile si cele acordate salariatilor ? in fond, pot sa declar ca le-am ditribuit pe strada si nu salariatilor ....

Ce parere legala aveti despre afirmatia domnului respectiv ?



#53 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 19 December 2007 - 08:31 PM

Exista si tichete cadou pentru publicitate si promovare dar exista si tichete cadou pentru cheltuieli sociale.Sunt diferite

Vezi postareaiucont, la Dec 18 2007, 02:03 PM, a spus:

Tichetele cadou sunt o problema din punct de vedere al legislatiei deoarece trebuie puse cap la cap mai multe legi modificate intre timp
Cred ca mai intai trebuie definit termenul de cheltuieli sociale:intra sau nu cadourile pentru copii minori in 2%
In legatura cu tichetele cadou eu cred ca sunt impozabile in sensul in care salariatul trebuie sa plateasca 16% care se retine si se vireaza de societate pe stat separat indiferent daca se incadreaza sau nu in cheltuielile sociale.
Din punct de vedere al societatii daca se incadreaza in 2% sunt deductibile.
Sie u cred ca-si impozabile potrivit modificarilor legislative din anul 2007.Singurul avantaj ar fi ca nu datoram cotele angajatorului si sunt si deductibile in limita a 2% din fo de sal

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:23 PM
citare mesaj anterior




#54 chrystyna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 December 2007 - 05:59 PM

pt profesoarele aflate in concediu de maternitate se dau tichete cadou?



#55 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 23 December 2007 - 10:52 AM

Vezi postareaiucont, la Dec 18 2007, 02:03 PM, a spus:

Tichetele cadou sunt o problema din punct de vedere al legislatiei deoarece trebuie puse cap la cap mai multe legi modificate intre timp
Cred ca mai intai trebuie definit termenul de cheltuieli sociale:intra sau nu cadourile pentru copii minori in 2%
In legatura cu tichetele cadou eu cred ca sunt impozabile in sensul in care salariatul trebuie sa plateasca 16% care se retine si se vireaza de societate pe stat separat indiferent daca se incadreaza sau nu in cheltuielile sociale.
Din punct de vedere al societatii daca se incadreaza in 2% sunt deductibile.



CORECT : Problema deductibilitatii e foarte clara si s-a explicat pe larg. Cat priveste impozitarea salariatului pentru sumele aferente tichetelor cadou ai dreptate SE IMPOZITEAZA . Acel alin 2 din legea tichetelor e abrogat. DECI ,unitatea nu plateste cotele ,dar salariatul plateste impozit 16%



#56 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 23 December 2007 - 08:21 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 18 2007, 07:12 PM, a spus:

noi am primit o informatie interesanta cand am dat comanda de tichete cadou pt salariati pt luna decembrie, de la compania Accor Services. Un domn foarte dragut ne-a intrebat la tel daca stim ca tichetele cadou se ofera pt promovarea pietei, marketing... etc. Danul afirma, cica, conform legislatiei, eu ca firma pot sa dau comanda de tichete cadou si sa le distribui pur si simplu pe strada, intr-o campanie de publicitate a societatii.
In aceste conditii, in care le-as distribui pe strada unor anonimi (ca doar nu ii pun sa-mi semneze de primire), sunt tichetele deductibile ? esta ca si cum as distribui produse promotionale. Eu zic ca sunt deductibile.
Atunci de ce nu ar fi deductibile si cele acordate salariatilor ? in fond, pot sa declar ca le-am ditribuit pe strada si nu salariatilor ....

Ce parere legala aveti despre afirmatia domnului respectiv ?
tot ceea ce a spus este perfect corect . nu lega acest raspuns de salariati . pot fi tichete promo , si sunt perfect deductibile . poti sa faci rost de niste semnaturi si sa le dai la oameni . nu uita ca sunt nepersonalizate , dar nu lega aceste cheltuieli de salariati sau de personal .



#57 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2007 - 08:44 PM

pai atunci e ca si rezolvata treaba. Le dau oficial pt promo si fac rost de niste semnaturi si neoficial le dau la salariati.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:24 PM
citare mesaj anterior




#58 ancamin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 24 December 2007 - 10:40 AM

exact . eu fac chestia asta din 2005 , si nu au avut se sa-mi faca , desi au incercat sa ma intoarca pe toate fetele .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:24 PM
citare mesaj anterior




#59 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2007 - 05:56 PM

Vezi postareaancamin, la Dec 24 2007, 10:40 AM, a spus:

exact . eu fac chestia asta din 2005 , si nu au avut se sa-mi faca , desi au incercat sa ma intoarca pe toate fetele .
ai avut control pana acum ? ce au avut de comentat si de spus ?



#60 miha77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 31 December 2007 - 05:44 PM

Tichetele cadou sunt deductibile pentru societate daca sunt in limita a 2% din fondul de salarii. Art.21, alin 3, lit c din Codul Fiscal

Dpdv al salariatului ele sunt neimpozabile daca indeplinesc cumulativ doua conditii:
- nu depasesc suma de 150 RON pentru fiecare cadou ce se ofera cu diverse ocazii si se ofera copiilor minori ai salariatilor(vezi art.55, alin. 4, lit a din Codul fiscal).

Prin urmare, daca se ofera salariatilor prime, sub forma de tichete cadou sau numerar, acestea sunt deductibile pentru angajator daca sunt in limita la 2% iar dpdv al salariatului se impoziteaza. Nu se platesc si celelalte obligatii (CAS, CASS, FS).

Un an nou plin de bcurii si realizari!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL