Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Tichete cadou


97 replies to this topic

#61 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 20 February 2008 - 02:45 PM

daca se acorda tichete cadou in fiecare luna pentru anumite categorii de salariati, sa inteleg ca sunt venituri asimilate salariilor si se retin din salariu toate obligatiile aferente?sau oricum trebuie sa ma incadrez in 2% - 641 si ce depaseste este cheltuiala nedeductibila? ce parere aveti?



#62 bluecarm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 April 2008 - 10:41 AM

Vezi postareachrystyna, la Dec 22 2007, 06:59 PM, a spus:

pt profesoarele aflate in concediu de maternitate se dau tichete cadou?


si eu sunt profesoara si am o nelamurire.....va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca in acelasi oras care teoretic are un singur buget local, o scoala primeste tichete cadou de paste si alta nu...cum este posibil?....s-au dat tichete cadou pentru pastele catolic unor scoli din oras dar pentru scoala noastra raspunsul a fost ca nu sunt prevazute in bugetul local aceste tichete..!???!!!....eu chiar nu mai inteleg...va rog sa-mmi spuna cineva la cine trebuie sa apelam sa ne facem dreptate...




#63 Aligiv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:Constanta, Romania

Postat 14 April 2008 - 11:11 AM

Cf. art.24 din OUG nr.37/26.03.2008 - Autoritățile și instituțiile publice prevăzute la art. 1 nu vor acorda tichete cadou personalului din cadrul acestora.

*Art. 1. - Prevederile prezentei ordonanțe de urgență, cu excepția prevederilor art. 15, se aplică autorităților și instituțiilor publice a căror finanțare se asigură astfel:
a) integral din bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, după caz;
b) din venituri proprii și subvenții acordate de la bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, după caz;
c) integral din venituri proprii.
AliG.



#64 catycojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 16 April 2008 - 12:09 PM

Vezi postareaLauraFlo, la Dec 5 2006, 01:03 PM, a spus:

[...]Am intrebat si am primit raspuns ( in scris si cu parafa) de la firma care ne face consilierea fiscala: Chiar daca aveti depasire la plafonul cheltuielilor sociale, tichetele cadou oferite (de ex: 1000 ron de angajat) nu vor fi purtatoare de obligatii (gen somaj, cas, cass); doar ca pentru angajator sumele chelt cu achizitionarea acestora vor fi nedeductibile . ( adica sa inteleg ca firma va plati un 16 % in plus la suma aceasta).
Acestea sunt datele problemei. Intrebarea mea este: asa de simplu este de "ocolit" legea ? Au dreptate cei de la firma de consultanta?[...]
Buna , vreau sa iti spun ca firma de consultanta nu avut dreptate
In primul rand, tichetele cadou ce depasesc plafonul de 2%, respectiv 150 Ron , intra in calculul STATULUI de plata cu toate darile aferente respectiv pensii,somaj,sanatate impozit.
Cat despre protocol, de asemenea, ce depaseste plafonul, intra la impozitare plus TVA daca firma e platitoare de TVA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:26 PM




#65 inspector_sorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 May 2008 - 10:07 AM

Am un copil in intretinere dar nu este al meu ,este al sotiei din prima casatorie.Pot beneficia de bonuri cadou de la institutia in care lucrez???
mentionez ca lucrez in sistemul bugetar, va multumesc



#66 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 04:41 PM

Daca copilul (minor) este in intretinerea ta, daca institutia acorda astfel de drepturi altor salariati, atunci da.
Din cate stiu eu acum cateva luni s-a dat o lege care spune ca institurtiile bugetare nu au dreptul sa acorde tichete de masa, ma gandesc ca acelasi lucru este valabil si pentru bonurile cadou. Oricum, acordarea bonurilor cadou nu este obligatorie, este optiunea angajatorului.
Dragos



#67 irrena2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 16 June 2008 - 10:42 AM

Buna ziua
Problema mea este urmatoarea: in dec 2007 am primit tichete cadou in valoare de 300 lei ( 6 tichete a 50 lei ). Nu s-a impozitat nimic. Acum a venit Curtea de conturi in control si ne obliga sa retinem impozit. Se pune intrebarea cum calculam. Ei au calculat asa: 300*16%=48 lei care ar urma sa fie retinut de la fiecare persoana si virat la buget. Mie nu mi se pare corect; eu ca persoana am primit 300 lei sub forma de tichete cadou NET , ca urmare mi se pare corect sa se calculeze asa:
Brut = 357
Impozit=357*16%=57
Net=300
Suma neta a fost platita deja , impozitul nu a fost virat si ar trebui virat de INSTITUTIE, pentru ca institutia suporta suma bruta in intregime.
Ce parere aveti ? Ati avut cazuri similare ?
Multumesc.



#68 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 17 June 2008 - 07:00 PM

Pe ce articol aveti in buget tichetele? Pe 57.02.04 sau pe 20.27? Daca sunt pe 57 ati incercat sa discutati cu ei ca sunt ajutoare sociale si in orice caz nu sunt pe art. 10 cheltuieli salariale si nu puteti retine impozitul din salariul angajatului?
Nu exista metodologie scrisa data de Min. de Finante.
In cel mai rau caz am putea sa marim bugetul pe la art.57 cu 16% si sa viram suma la stat. Sa plateasca angajatorul, nu angajatul din salariu.
Cum faci ordonantarea la Trezo cu salariile pe art. 10 si tichete pe art.57?
''Suma neta nu a fost platita" Tichetele sunt bilete de valoare, nu sunt bani cash.
Treaba este foarte incurcata la bugetari. De ce nu da Min. de Fin. norme metodologice?
Poate ne spui si noua cum se termina treaba.
O zi buna.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:46 PM
citare mesaj anterior




#69 irrena2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 July 2008 - 06:04 PM

Treaba s-a terminat destul de neplacut pentru noi, in sensul ca a trebuit sa platim impozitul de 57 de lei din banii personali, adica ni s-au retinut o parte din salarii si o parte din alte drepturi pe care le primim de la materiale. Tichetele cadou au fost platite in decembrie din Titlul BUNURI SI SERVICII. Impozitul retinut s-a virat o parte de la SALARII si o parte de la BUNURI SI SERVICII. Curtea de conturi a fost oricum mult mai interesata sa se vireze impozitul, mai ales ca o cota parte au primit-o chiar ei, decat sa se faca calculele corect si sa nu suporte angajatii.
Numai bine.



#70 cristian.d

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 August 2008 - 08:49 AM

am si eu o nelamurire in ce priveste tiketele cadou.Stie cineva daca la tichetele cadou se achita in afara de impozitul de 16% si cotele pt. cas,cass,etc?Si daca da, ce cadru legislativ reglementeaza aceasta?.Din cate cunosc eu prin HG1317/2006 - norme metodologice privind acordarea acestora , art.12 din 193/2006 este explicat prin art 11.1 si 11.2 in care se specifica ca aceste cote nu se vireaza. ART. 12
(2) Sumele corespunzătoare tichetelor cadou și tichetelor de creșă acordate de angajator nu se iau în calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor și obligațiilor care se determină în raport cu venitul salarial.

Norme metodologice:
11.1. Sumele corespunzătoare tichetelor cadou și tichetelor de creșă acordate de angajator, potrivit Legii nr. 193/2006, cu modificările ulterioare, până la data de 31 decembrie 2006, nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit. Începând cu data de 1 ianuarie 2007, potrivit Legii nr. 343/2006 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, contravaloarea tichetelor de creșă este venit neimpozabil în sensul impozitului pe venit.
11.2. Asupra sumelor corespunzătoare tichetelor cadou și tichetelor de creșă acordate de angajator nu se calculează și nu se rețin nici pentru salariat, nici pentru angajator contribuțiile obligatorii de asigurări sociale, prevăzute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, contribuțiile la bugetul asigurărilor pentru șomaj, prevăzute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare, contribuțiile obligatorii pentru asigurările de sănătate, prevăzute de Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, cu modificările ulterioare. Angajatorii nu datorează pentru sumele corespunzătoare tichetelor cadou și tichetelor de creșă acordate angajaților nici contribuția de asigurări pentru accidente de muncă și boli profesionale, prevăzută de Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă și boli profesionale, cu modificările și completările ulterioare.

Daca cunoaste cineva ceva contrar acestor norme va rog sa ma informati si pe mine.



#71 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 August 2008 - 03:39 PM

Asa cum spun normele, tichetelor cadou nu se impoziteaza cu 16% si nu se plateste nici o contributie, dar aceasta este valabil doar cu conditia respectarii legii in acordarea lor (art.2 din L193/2006), adica nu se pot acorda angajatilor decat in cazuri speciale (ajutoare sociale). In caz contrar, conform NM la CF, ele se considera "alte venituri", se impoziteaza si se platesc si contributii de sanatate, CAS si poate si somaj.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 15 August 2008 - 03:40 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#72 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2008 - 04:26 PM

Vezi postareacatycojo, la Apr 16 2008, 01:09 PM, a spus:

tichetele cadou ce depasesc plafonul de 2%, respectiv 150 Ron , intra in calculul STATULUI de plata cu toate darile aferente respectiv pensii,somaj,sanatate impozit.
sunt interesata, va rog, daca se poate, baza legala?
multumesc



#73 Arayas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 August 2008 - 02:19 PM

Pentru a putea folosi tichete in scop publicitar, faceti o comparatie mentala cu procedura de producere a unor fluturasi (flyers) in scop publicitar, acei fluturasi care ne sunt bagati pe geam la fiecare semafor. Pe scurt,

conform Codului Fiscal Art.21 lit. d)
Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.

d) cheltuielile de reclamă și publicitate efectuate în scopul popularizării firmei, produselor sau serviciilor, în baza unui contract scris, precum și costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ în categoria cheltuielilor de reclamă și publicitate și bunurile care se acordă în cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru încercarea produselor și demonstrații la punctele de vânzare, precum și alte bunuri și servicii acordate cu scopul stimulării vânzărilor;


societatea care comanda materialul publicitar se scade in contabilitate cu factura prin care a achizitionat acesti fluturasi (in baza articolului de mai sus) si NU TREBUIE SA JUSTIFICE CE ANUME A FACUT CU MATERIALUL PUBLICITAR.

Ce nu spune nimeni aici, este faptul ca tichetele cadou sunt de doua feluri: cadou sociale (cele cu 2% din fondul de salarii, sarbatori legale...etc.) si cele publicitare.

Adica, societatea comanda tichete cadou purtatoare de slogan publicitar cu valoare intre 10-50 ron/tichet si se scade in contabilitate cu factura pe care scrie: tichete cadou emise in scop publicitar. NU VA TREBUI JUSTIFICATA DESTINATIA TICHETELOR. Ele pot fi date la semafor :frusty:.



#74 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 August 2008 - 04:11 PM

Pot fi date potentialilor clienti (nu angajatilor). Pentru justificare trebuie sa existe un "Plan de promotie/publicitate/marketing" (sau cam asa ceva) in care sa fie trecuta perioada promotiei, nr.de tichete si valoarea lor, modul cum se vor folosi (la semafor), cine vor fi distribuitorii si alte detalii de acest fel. Sa fie aprobat de conducere (semnatura si stampila).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#75 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 22 August 2008 - 04:11 PM

Oare chiar asa simplu sa fie? a avut cineva control pe aceasta tema? Si ce conditii trebuie indeplinite pt. a comanda asemena tichete? Daca stii cumva ceva prevederi legislative..te rog sa le postezi. Multumesc.



#76 Arayas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 August 2008 - 07:11 PM

Este simplu si sunt folosite ca si bonusuri, de exemplu in diverse activitati de vanzari, distributie sau constructii. Conditiile care trebuie indeplinite trebuie sa fie doar cele care trebuie indeplinite ca sa faci publicitate societatii la ziar, de exemplu. Legislatia...am postat-o, este Codul Fiscal articolul enumerat mai sus.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:27 PM
citare mesaj anterior




#77 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 14 December 2008 - 02:21 AM

Buna! Ridic pt a nu stiu cata oara subiectul tichetelor cadou si masura in care pot fi ele distribuite salariatilor acum de sarbatori. Am citit in codul fiscal la art 21 insa de acolo reiese ca se pot acorda doar salariatilor care au copii, insa in legea tichetelor scire ca se pot acorda salariatilor si asta ma nedumereste. Pe mine ma intereseaza sa se poata oferi salariatilor, chiar si celor care nu au copii. daca e posibil va rog sa ma lamuriti si pe mine si sa imi spuneti daca stiti ca se mai platesc alte contributii in afara de impozit 16%.
Mersi.



#78 ameli

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 October 2009 - 04:36 PM

Buna ziua,
Imi poate spune cineva daca o firma poate achizitiona altceva utilizand tichetele pe care le-a primit de la clienti?
MULTUMESC



#79 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2009 - 04:43 PM

Poate sa le transmita furnizorilor care accepta, dar de preferat se transmit catre firma emitenta (reclama) daca este vorba de tichete de masa, pentru alte tichete vezi daca au posibilitatea de a circula


Bafta

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2009 - 03:32 PM

Ciprian



#80 any12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 October 2009 - 06:11 PM

daca firma ta este magazin alimentar,restaurant sau orice alceva ce foloseste marfuri alimentare ,poti incheia contracte cu cei de la reclama ,si poti cumpara marfa de valoarea tichetelor primite minus un comision binenteles ,oricum mai mic fata de cel al firmelor emitente de tichete.

succes

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2009 - 03:33 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL