Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Tichete cadou


97 replies to this topic

#81 dcosmin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2009 - 03:30 PM

compania noastra reclama ofera cea mai buna solutie pentru tichete cadou

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 November 2009 - 04:26 PM




#82 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 November 2009 - 06:39 PM

reclama!!!




#83 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2009 - 01:26 AM

Vad ca avem si ceva reclama , rog moderatorii sa ia masurile necesare, conform regulamentului .



#84 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2009 - 04:28 PM

nu mai are dreptul de a posta ! :pullhair:

multumim frumos pt atentionari :frusty: , sunteti niste draguti !



#85 danaban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 January 2010 - 03:08 PM

Putem acorda tichete cadou (sau cadouri) copiilor minori ai salariatilor in limita a 150 lei/salariat, sau a 150 lei/copil ? Adica un salariat care are 4 copii minori poate primi 4*150 lei = 600 lei de Craciun, spre exemplu, fara a-i impozita ?

Art.55 (4) din Codul Fiscal spune "Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor cu ocazia Pastelui, zilei de 1 Iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 Martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei."

E in regula ca am acordat 150 lei / copil in tichete cadou de Craciun si nu le-am impozitat sumele care depasesc 150 lei/ salariat parintelui caruia i le-am acordat ?



#86 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 27 January 2010 - 07:20 PM

Vezi postareadanaban, la Jan 27 2010, 03:08 PM, a spus:

E in regula ca am acordat 150 lei/copil in tichete cadou de Craciun si nu le-am impozitat sumele care depasesc 150 lei/salariat parintelui caruia i le-am acordat ?
e cumva o greseala de exprimare sau chiar asta ai vrut sa spui?
pt. ca mai sus, unde citezi din art. 55 C.F., se spune: "Cadourile oferite de angajatori ... sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei."
eu inteleg ca tot ce e peste 150/copil al salariatului se impoziteaza.



#87 danaban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2010 - 10:35 AM

Vezi postareamaria viorica, la Jan 27 2010, 07:20 PM, a spus:

Vezi postareadanaban, la Jan 27 2010, 03:08 PM, a spus:

E in regula ca am acordat 150 lei/copil in tichete cadou de Craciun si nu le-am impozitat sumele care depasesc 150 lei/salariat parintelui caruia i le-am acordat ?
e cumva o greseala de exprimare sau chiar asta ai vrut sa spui?
pt. ca mai sus, unde citezi din art. 55 C.F., se spune: "Cadourile oferite de angajatori ... sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei."
eu inteleg ca tot ce e peste 150/copil al salariatului se impoziteaza.


Ai dreptate, a fost o exprimare aiurea. Cred ca am vrut sa intreb : "E in regula ca am acordat 150 lei/copil in tichete cadou de Craciun si am impozitat doar sumele care depasesc 150 lei/ copil minor parintelui caruia i le-am acordat?"

Intre timp am primit si niste raspunsuri de la firmele de audit. Se pare ca putem acorda 150 lei/copil minor/eveniment (Pasti, Craciun, 1 Iunie) si 150 lei/salariata cu ocazia zilei de 8 Martie, iar sumele sunt deductibile in limita a 2% din fondul de salarii si scutite de impozitul aferent venitului salarial.
Se pot acorda tichete cadou (sau prime) si celorlalti salariati (care n-au copii minori) de sarbatori sau pentru orice alt motiv social; sumele aferente lor sunt deductibile in limita a 2% din fondul de salarii, insa sunt impozabile pe venitul salarial.



#88 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 31 January 2010 - 07:29 PM

Va rog frumos sa-mi spuneti cum declarati impozitul pe venitul din tichetele cadou date salariatilor. In declaratia 100 : cumulat cu impozitul pe salarii - si atunci il treceti in fisele fiscale; sau pe impozit pe alte venituri ale pers. fizice - eu aici l-am trecut - si Admin. Fin. spune sa fac Declaratia 205 (nu asta ar fi problema), dar in urma ei toti salariatii trebuie sa faca si ei Declaratia 200 si nu au unde sa treaca acest impozit. In Decl. 200 nu am gasit niciun punct la care sa trec impozitul pt. tichetele cadou.
Mentionez ca impozitul a fost platit separat pt. tichetele cadou si nu cumulat cu salariul pe statul de salarii (nu se putea mai ales ca la noi la BUGETARI salariile se platesc din art. 10 si tichetele, respectiv impozitul pt. ele din art.57). De aceea nu pot sa il trec in fisele fiscale.
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc



#89 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2010 - 01:40 PM

Vezi postareagradinita175, la Jan 31 2010, 08:29 PM, a spus:

Va rog frumos sa-mi spuneti cum declarati impozitul pe venitul din tichetele cadou date salariatilor. In declaratia 100 : cumulat cu impozitul pe salarii - si atunci il treceti in fisele fiscale; sau pe impozit pe alte venituri ale pers. fizice - eu aici l-am trecut - si Admin. Fin. spune sa fac Declaratia 205 (nu asta ar fi problema), dar in urma ei toti salariatii trebuie sa faca si ei Declaratia 200 si nu au unde sa treaca acest impozit. In Decl. 200 nu am gasit niciun punct la care sa trec impozitul pt. tichetele cadou.
Mentionez ca impozitul a fost platit separat pt. tichetele cadou si nu cumulat cu salariul pe statul de salarii (nu se putea mai ales ca la noi la BUGETARI salariile se platesc din art. 10 si tichetele, respectiv impozitul pt. ele din art.57). De aceea nu pot sa il trec in fisele fiscale.
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc




Asa cum spun normele, tichetelor cadou nu se impoziteaza cu 16% si nu se plateste nici o contributie, dar aceasta este valabil doar cu conditia respectarii legii in acordarea lor (art.2 din L193/2006), adica nu se pot acorda angajatilor decat in cazuri speciale (ajutoare sociale). In caz contrar, conform NM la CF, ele se considera "alte venituri", se impoziteaza si se platesc si contributii de sanatate, CAS si poate si somaj.


Deci noi la scoli primim aceste tichete doar in cazuri speciale...De unele sarbatori legale...deci in concluzxie nu se impoziteaza!

Aceasta postare a fost editata de stelicad: 05 February 2010 - 01:43 PM




#90 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 07 February 2010 - 06:03 PM

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar problema asta a fost mai mult decat clarificata.
Chiar daca au fost platite din art. 57.02.04 SE IMPOZITEAZA. doar impozit, fara alte contributii.
Daca vezi discutiile anterioare (de cel putin un an, un an si jumatate) problema este clara cu impozitul. Conform modificarilor la Legea tichetelor cadou si la Codul Fiscal, Curtea de Conturi a dat toate unitatile in judecata (acolo unde a fost bineinteles) si a castigat toate procesele obtinand plata impozitului cu penalizari si dobanzile aferente. S-a platit la greu.
Deci pentru ca plata impozitului este clara, ramane valabila intrebarea mea anterioara.
Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
Timpul este foarte scurt. Declaratia 205 trebuie depusa pana la sfarsitul acestei luni. Toate unitatile bugetare avem aceasta problema.
Nimeni?



#91 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2010 - 12:10 AM

In contextul reducerii cheltuielilor in anul 2010, tot vad de cateva zile cum se flutura pe la TV diverse bugete ale unor institutii de stat. La rubrica cheltuieli apar bugetate , pe langa clasicele tichete de masa si tichete cadou - pt. fondul protocol, cu specificatia ca acestea din urma nu sunt pentru angajati.
Ma tot intreb ce naiba sunt astea si cum/cui le dau, ca nu se incadreaza niciunde.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#92 darthmaul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 November 2010 - 10:35 AM

Se pot acorda legal tichete cadou, sub valoarea de 100 lei fara a plati impozit, daca sunt trecute pe reclama/publicitatea firmei si acordate angajatilor ?



#93 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 27 November 2010 - 03:08 PM

Da, se pot acorda, doar că pentru a fi deductibile integral conform Codului fiscal art.21 alin.3 lit a cheltuielile de protocol însumate de la începutul exercițiului financiar trebuie să se încadreze în limita 2% din profitul brut stabilit fără a se socoti (lua în calcul) și cheltuielile de protocol, respectiv conform Codului fiscal art.21 alin.3 lit.c dacă toate cheltuielile sociale ale firmei, deci inclusiv cele cu cadourile se încadrează în limita cotei de 2% asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, stabilit, acordat în conformitate cu prevederile Codului muncii.
Cine nu are și nu a avut salariați , nu are și nu a avut nici fond de salarii cheltuit, deci nici ...cheltuili sociale deductibile fiscal.
Iar cine nu are profit brut, nu are dreptul nici la cheltuieli de protocol deductibile fiscal.
Deci...

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 27 November 2010 - 03:11 PM




#94 darthmaul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 November 2010 - 03:31 PM

E vorba de angajatii unei fundatii, care nu are scop lucrativ, este non-profit.



#95 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 December 2010 - 04:11 PM

Tichetele cadou se pot acorda salariatilor doar pentru cheltuieli sociale. Plafonul de 150 lei se aplica cadourilor in natura si in bani, oferite copiilor salariatilor, dar nu se aplica tichetelor cadou. Tichetele cadou, acordate potrivit lg. 193/2006, sunt considerate avantaje de natura salariala cf. art.55 alin. (3) lit. h) din Codul fiscal si a Normelor CF:
70. La stabilirea venitului impozabil se au in vedere si avantajele primite de persoana fizica, cum ar fi:
i) tichetele cadou acordate potrivit legii, indiferent daca acestea sunt acordate potrivit destinatiei si cuantumului prevazute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal.
Adica- tichetele cadou sunt considerate avantaje de natura salariala chiar si in situatia in care ele sunt acordate pentru evenimentele ce se incadreaza la cheltuieli sociale. Contravaloarea tichetelor cadou se include in venitul brut lunar si se calculeaza pe langa impozitul pe venit si toate contributiile sociale.



#96 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 December 2010 - 06:00 PM

Chiar ... ne ascundem ... după cuvânte ?!
Cod fiscal art.55 alin. 4 "Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile în ințelesul impozitului pe venit"
a) ...."veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor "... ca în alin.următor să se specifice limita valorică , adică ... "sunt neimpozabile în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie, din cele " ...enumerate ... "nu depășește 150 lei."

Iar la art.55 alin 3 referitor la avantajele care se includ în veniturile salariale se specifică într-adevăr la lit h "tichetele- cadou acordate potrivit legii"

Ceea ce vreau să spun în calitate de profesionist contabil cu opinie bine- sau nea-venită ,pentru autoritățile fiscale, constă în faptul că sunt cadouri neimpozabile tot ce se încadrează în limita a 150 lei, chiar dacă în unele cazuri în "pachet" veți găsi doar un tichet cadou în valoare de 100 lei , sau la alții de 150 lei" .
Ceea ce depășește această sumă de 150 lei, sau ceea ce este acordat nu limitativ cu acele ocazii și nu numai acelor beneficiari enumerați ...limitativ .. de lege ... trebuie tratate conform legii privind tichetele cadou!
Că tichetele cadou ar fi toate niște avantaje salariale , deci se adaugă în bloc, ca atare, veniturilor celelalte salariale în vederea impunerii lor personal consdider un abuz!
Și să ne-nțelegem cadoul este noțiunea ... categoria economică ... obiect al fiscalității ... mai generală, generică, atotcuprinzătoare, decât tichetul cadou!
Adică tichetul cadou poate să fie reglementat special, dar ... în măsură în care este doar ... un cadou .... în limita a 150 lei ...acordată beneficiciarilor specificate în lege, cu ocaziile enumerate în lege ... rămâne doar un cadou neimpozabil!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 04 December 2010 - 06:08 PM




#97 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 December 2010 - 08:48 PM

Tichetele cadou au deductibilitate limitata pentru societate-2% cheltuieli sociale si sunt impozabile la salariat in totalitate.
Normele Codului fiscal explica clar acest lucru:
70. La stabilirea venitului impozabil se au in vedere si avantajele primite de persoana fizica, cum ar fi:
i) tichetele cadou acordate potrivit legii, indiferent daca acestea sunt acordate potrivit destinatiei si cuantumului prevazute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 06:22 PM




#98 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 December 2010 - 12:11 PM

De acord cu ceea ce spuneți. Cu toții cunoaștem aceste și asemenea ... prevederi.
Legale. Aparent.
Pentru că ... eu-mi permit să mă și să vă întreb ... dacă prevederile Codului fiscal trebuie să fie numai și numai întocmai APLICATE, iar normele trebuie doar să asigure aplicarea lor întocmai
Nicidecum răstălmăcirea textului de lege !

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 05 December 2010 - 12:19 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL