Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fond salariu brut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fond salariu brut

7 replies to this topic

#1 c_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 05 December 2006 - 03:47 PM

Nici unde nu am gasit clar ce inseamna fond salariu brut, adica ce anume intra in el. Programul meu actual de salarizare imi introduce in fond salariu brut si CM platite de firma. La calculul datoriilor pe care le are societatea de platit se tine cont de fond salariu brut. Deci, intra CM platit de firma in fond salariu brut?
Va multumesc.



#2 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 December 2006 - 08:52 AM

Din salariul brut se calculeaza toate celelalte contributii, ceea ce ramane de plata angajatului se va numi salariul net.




#3 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2006 - 12:47 PM

DA! In fond salariu brut pe societate intra si CM platite din fondul angajtorului.



#4 luminita78

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 December 2006 - 05:40 PM

Am si eu o intrebare referitor la fondul de salarii brut. Softul meu preia si primele in salariu brut. Intrebarea mea este urmatoarea: se iau si primele alaturi de salariu brut la calculul indemnizatiei pe zi pentru concediu? Va rog mult sa ma ajutati. Multumesc



#5 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 06:34 PM

Vezi postarealuminita78, la Dec 6 2006, 05:40 PM, a spus:

Am si eu o intrebare referitor la fondul de salarii brut. Softul meu preia si primele in salariu brut. Intrebarea mea este urmatoarea: se iau si primele alaturi de salariu brut la calculul indemnizatiei pe zi pentru concediu? Va rog mult sa ma ajutati. Multumesc
Da, se iau in considerare.



#6 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2006 - 06:29 AM

Primele nu se iau in considerare la calculul indemnizatiei de Co. Conform art.145 din Codul muncii, modificat prin OUG 65/2005 "Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca". Cum primele nu au caracter permanent ele nu se iau in calcul.



#7 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2006 - 06:49 PM

raspunsul meu era pentru CM si este valabil.



#8 carmela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:

Postat 04 January 2007 - 07:13 PM

Pentru calcului indemnizatiei de CM se iau in calcul toate veniturile sub orice forma care intra in brutul aferent lunii (prime, diferente salariale, al 13-lea sal, etc), atentie sa nu depaseasca 12 sal. minime pe ec. in fiecare luna.
camicaze






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL