Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare CIM administratori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Suspendare CIM administratori

131 replies to this topic

#21 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 01 January 2007 - 03:47 PM

Cititi legea. "(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este, cu excepția cazului în care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administrație." Doar daca asociatul unic este si administrator nu mai poate fii salariat.
Pt. Riquiqui .Nu are cum sa-ti suspende contractul de munca , pt. ca nu esti asociat unic. Cel putin la mine in judet nu am auzit de asa ceva.
[/quote]
Deci asociatul unic , indiferent cum se numea el :director soc.comerciala,administrator , cum vrei tu nu avea dreptul legal la cim , pentru ca nu avea cu cine sa-si negocieze salariul .La un control se verifica altfel ITM iti inregistreaza ce vrei tu daca nu este primul cim , daca eu asociat unic am voie sa am acum cim si doar administratorul nu , pe el cum il recompensez , de ce ar dori cineva sa fie administrator daca nu are nici actiuni , nici salariu .Eu nu mai inteleg nimic legat de SRL , la SA lucrurile sunt simple .



#22 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 January 2007 - 07:18 PM

Doar in cazul SA-urilor administratorii, directorii nu mai pot fii salariati cu carte de munca. Dar li se va putea da o indemnizatie lunara ( prin hotarare AGA). In cazul SRL-urilor administratorii pot fii salariati.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 January 2007 - 08:30 PM




#23 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2007 - 03:59 PM

Se pare ca la SRL administratorii se supun art. 197 alin. 1 "societatea este administrata de unul sau mai multi administratori, asociati sau neasociati, numiti prin actul constitutiv sau adunarea generala".
Deci nu scrie nimic de contract de munca. Nu cred ca este posibil sa angajezi un administrator ci doar sa-l numesti si sa-i acorzi o indemnizatie de conducere.Nici la SA administratorii nu pot avea contract de munca deci cred asta vor sa spuna si prin art 197.
De altfel nu stiu sa existe acesta functie in COR.
In ceea ce priveste asociatul unic la SRL care nu este administrator unic deci daca mai este numit inca un administrator, are dreptul la CIM. Doi administratori numiti care lucraza independent nu inseamna consiliu de administratie. De alfel nu stiu ce cauta referirea la consiliu de administratie in acest context.
As dori sa aflu si alte pareri poate clarificam problema asta.



#24 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2007 - 11:17 AM

Treziti-va. Am sunat la ITM Maramures si juristul m-a pus in tema. Contractele administratorilor angajati AU INCETAT cu 1 DEC 2006. Este nevoie de un administrator extern in cazul in care administratorul era angajat.
Ieri am fost sa depun declaratiila casa de pansii si acolo am fost anuntata. Poate acum cineva o sa ma creada si o sa se interseze si el la ITM din zona. Cu 1 ian 2007 trebuie incheiate contracte de mandatare cu administratori care vor raspunde de firma, si care trebuie sa isi faca contracta cu casa de pensii, sanatate etc, si sa isi plateasca ei contributiile.



#25 florinagavrilescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 January 2007 - 09:27 PM

Cine poate sa-mi dea o informatie corecta????? :lostit (13):
Sunt asociat cu 75% din C.S si administrator la SRL-ul meu.Pot avea ctr.de munca ?????Eu am inteles ca doar asociatul unic care are calitatea de administrator su pres.Consiliului de Administr.,nu are voie sa aibe ctr.de munca. :lnr (1):
Ce stiti despre asta????? Multumesc !!!!! :pullhair:



#26 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2007 - 09:49 PM

Vezi postareaflorinagavrilescu, la Jan 4 2007, 09:27 PM, a spus:

Cine poate sa-mi dea o informatie corecta????? :lostit (13):
Sunt asociat cu 75% din C.S si administrator la SRL-ul meu.Pot avea ctr.de munca ?????Eu am inteles ca doar asociatul unic care are calitatea de administrator su pres.Consiliului de Administr.,nu are voie sa aibe ctr.de munca. :lnr (1):
Ce stiti despre asta????? Multumesc !!!!! :pullhair:

Da poti avea contract de munca .



#27 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2007 - 11:06 AM

Suna la Itm si o sa-ti spuna. La mine raspunsul a fost negativ. Poti fi adminstrator dar nu anagajet cu contract de munca.



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2007 - 11:17 AM

daca nu esti asociat unic, poti avea carte de munca la firma ta. eu am/am avut in grija 3 firme cu asemenea situatii, doua la sect. 6 si una la sect. 2. la cele de la sect. 6, ambii asociati au/aveau carte de munca la firmele resp., la cea de la 2, doar unul din ei.
contractele de munca au fost inreg., fara probleme, la ITMB.



#29 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2007 - 01:13 PM

Vad ca toti ma contraziceti. dar de ce nu va intewrsati inaite sa faceti afirmatii. Tot forumul este plin de parari bune sau proaste. Ajung sa le caut si sa le selectez pe care le consider corecte.
Va expun un fapt, ca au incetat contractele de munca pentru adminsitratorii care sunt angajati la societatile pe care le administreaza cu data de 01.12.2006 si toata lumea ma contrazice. Am sunat la pensii, la itm si mi s-a confirmat incetarea raporturilor de munca.
dar stiti ceva faceti de capul vostru faceti declaratii cum vreti oricum nu eu o sa fac rectificative.



#30 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 06 January 2007 - 02:01 PM

in cazul in care asociatul unic renunta la statutul de administrator si isi denumeste un administrator trebuie sa faca dovada acestui lucru prin depunerea la ITM a hoatararii numirii noului administrator?

asociatul unic daca va avea contractul de munca pe o ocupatie care in COR e una de sef (serviciu..etc.) va mai putea semna de ex declaratiile pt impozite si taxe? intocmirea si modificarea contractele de munca a subordonatilor? alte acte legate de functionarea societatii ce se incadreaza in fisa postului? sau numai administratorul va avea drept de semnatura?

poate administratorul respectiv sa fie un membru de familie si sa-si desfasoare activitatea fara sa fie retribuit?

Aceasta postare a fost editata de Felichir: 06 January 2007 - 02:06 PM




#31 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2007 - 04:00 PM

Da trebuie facuta hotarare aga la registrul comertului. Unde se specifica semnatura administrator semneaza adminsitratorul. Da poate fi ruda doar sa nu fie angajat , da se poate fara retributie dar trebuie oricum un contract de mandatare si administratorii trebuie sa faca contract cu casa de pensii si sa plateasca contributii.
Din cate mi s-a spus o sa raspunda numai administratorul de firma, si o sa fie luat in serios chestia asta, chiar si cu bunurile proprii.

Ottilia pana acum a fost asa. Dar de la 1 dec 2006 s-a schimbat. Credeti-ma sotul meu are contractul incetat si am hotarat ca facem contract de administrare si o sa ii platim sumele pentru pensii etc. Decat sa vina un strain sa se bage in firma noastra.



#32 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 06 January 2007 - 04:09 PM

Vezi postareaIngeMihalik, la Jan 6 2007, 01:13 PM, a spus:

Vad ca toti ma contraziceti. dar de ce nu va intewrsati inaite sa faceti afirmatii. Tot forumul este plin de parari bune sau proaste. Ajung sa le caut si sa le selectez pe care le consider corecte.
Va expun un fapt, ca au incetat contractele de munca pentru adminsitratorii care sunt angajati la societatile pe care le administreaza cu data de 01.12.2006 si toata lumea ma contrazice. Am sunat la pensii, la itm si mi s-a confirmat incetarea raporturilor de munca.
dar stiti ceva faceti de capul vostru faceti declaratii cum vreti oricum nu eu o sa fac rectificative.
Eu nu pot sa cred decat ca cei de la ITM Sighet nu stiu sa citeasca legea si o aplica incorect,daca e asa cum spui.Mie mi se pare ca SCRIE FOARTE CLAR ,IN LIMBA ROMANA...E vorba de SA-uri,ce Doamne iarta-ma!...



#33 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2007 - 04:12 PM

Asta este fiecare interpreteaza cum vrea litera legii.



#34 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 January 2007 - 05:10 PM

Nu te supara, dar colegii au dreptate: "a suna" "a intreba" nu e cea mai profesionala metoda.

Pentru SA textul este urmatorul:

Citeaza

Art. 137.1
(3) Pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă.
În cazul în care administratorii au fost desemnați dintre salariații societății, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului.
Articolul face parte din cap. IV - Societățile pe acțiuni -

Pentru SRL textul este urmatorul:

Citeaza

Art. 196.1
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societății cu răspundere limitată al cărui asociat unic este, cu excepția cazului în care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administrație.

Pe ce text de lege se bazeaza cei care au o opinie contrara?


Pentru ca si mie mi se pare foarte clar faptul ca restrictia se refera doar la SA-uri,

iar in cazul unui SRL doar la asociatul care este si administrator unic .



#35 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2007 - 05:56 PM

Hai sa fim seriosi un jurist de la o institutie vi se pare dezinfomare. Cand s-a majorat salariul minim pe economie de la inspectorat ati scris ca nu este legal, dar sunt sigura ca toti aplicati 370 ron minim pe economie chiar daca nu vi se pare legal.



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2007 - 06:23 PM

Inge, hai nu te supara pe noi, zau ca nu zicem cu afront ! zicem ce stim, ce am citit, ce am inteles :thumbup: , marian a redat si baza legala, ii multumim frumos :lnr (1):

cat despre ex. cu sal. minim garantat in plata de 370... sigur ca ai dreptate, asa am facut - cum ai zis, dar mai stii cat ne-am zbatut sa gasim o portita si asta tot din vina celor de la ITM, ca s-au invartit in jurul cozii si ani de zile nu ne-au "atacat" cu CCMNN... apoi a fost si tampenia aia cu 01.05 la care au revenit si au facut-o 01.04.... tot cei de la ITM !

hai, nu te supara pe noi fiindca nu e nimic personal si tu stii asta, da ? :lostit (13): :pullhair:



#37 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2007 - 11:53 PM

Eu nu sunt suparata decat pe birocratia de la noi. Aflu in 28 dec si nu pot sa dau de nimeni sa imi confirme, evenimentul. O sa vad exact marti ce s-a intamplat.
Oricum Multumesc ca totusi mi-ati raspuns.



#38 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 January 2007 - 12:17 PM

Readuc tema in discutie avand in vedere ca ama fost la ITM, si la noi accepta cu data de 01.01.2007 suspendarea contractelor de munca la SRL la administratorii angajati.Am mai aflat ca trebuie mers la casa de pensii cu statut, cu ultima balanta,buletin, cod fiscal pentru administratori, sa se face contractul cu casa de pensii.
Inca astept sa negati ce va scriu.



#39 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 08 January 2007 - 12:26 PM

Vezi postareaIngeMihalik, la Jan 8 2007, 12:17 PM, a spus:

Readuc tema in discutie avand in vedere ca ama fost la ITM, si la noi accepta cu data de 01.01.2007 suspendarea contractelor de munca la SRL la administratorii angajati.Am mai aflat ca trebuie mers la casa de pensii cu statut, cu ultima balanta,buletin, cod fiscal pentru administratori, sa se face contractul cu casa de pensii.
Inca astept sa negati ce va scriu.


poti, te rog, sa faci referire la baza legala pt aceasta problema ridicata? merci
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#40 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 January 2007 - 12:42 PM

Da L 441/2006. art 137 1. S-a discutat ca este pt SA-uri, dar daca citimi mai departe art 152 1 spune ca microintreprinderile pot deroga de la prevederile art 137 2 .
Nu sunt juritsa dar din pacate juristul de la ITM m-a pus in tema.
Cand am avut salarul minim pe economie la 370 ron, am comentat ca nu este legal dar toti am aplicat-o pana la urma.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL