Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru de evidenta a salariatilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 20

Salt la continut


registru de evidenta a salariatilor

1009 replies to this topic

#381 roxanabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 23 January 2007 - 04:16 PM

ciudat, dar adevarat... pot confirma si eu faptul ca ITM Ph nu preia revisal (ora 14.00) si ca probabil au spus cei avizato se va prelungi termenul, dar totusi sa mai incerc inainte de sfasitul lunii

ref la contractul colectiv de munca am gasit ceva pe net la adresa http://www.legislatiamuncii.ro/index.php?p...cru&aid=845 si ceea ce este mai interesant

ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:

a) muncitori:

1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:

1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:

1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.

(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.

(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.

(4) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este de 440 lei, adica 2,59 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2007.

ART.41. - (1) Partile contractante sunt de acord ca in perioada urmatoare sa actioneze pentru includerea unor sporuri in salariul de baza, care sa reprezinte retributia pentru munca prestata si conditiile de la locul de munca, astfel incat salariul de baza sa aiba pondere majoritara in salariu.

(2) Sporurile se acorda numai la locurile de munca unde acestea nu sunt cuprinse in salariul de baza.

(3) Sporurile minime ce se acorda in conditiile prezentului contract sunt:

a) pentru conditii deosebite de munca, grele, periculoase sau penibile, 10% din salariul de baza;

b) pentru conditii nocive de munca, 10% din salariul minim negociat la nivel de unitate;

c) pentru orele suplimentare si pentru orele lucrate in zilele libere si in zilele de sarbatori legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acorda un spor de 100% din salariul de baza;

d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;

e) pentru lucrul in timpul noptii, 25% din salariul de baza;

f) pentru exercitarea si a unei alte functii se poate acorda un spor de pana la 50% din salariul de baza al functiei inlocuite; cazurile in care se aplica aceasta prevedere si cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitati.

(4) Sporurile prevazute la alin.3, lit. a) si b) nu se includ in salariul de baza si nu se mai acorda dupa normalizarea conditiilor de munca in conformitate cu dispozitiile art. 25 din prezentul contract.

(5) Prin contractul colectiv de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati si unitati pot fi negociate si alte categorii de sporuri (spor de izolare, spor pentru folosirea unei limbi straine, daca aceasta nu este cuprinsa in obligatiile postului etc.).


concluziile trase de mine au fost cam asa:

sal min 440, doar pentru muncitori necalificati si daca tot avem cor in revisal, functiile de necalificati sunt foarte putine gen menajere, ceva lucratori prin agricultura etc

sal min 528(440*1,2) pentru marea majoritate cam ce am eu vanzatori, contabil, lucrator comercial

sal min 880 pentru posturi de studii superioare gen ..... nedefinit (cine stabileste daca un post este de studii superioare sau nu?)

daca salariile mele sunt minime tb sa le dau si spor de vechime sau pot sa zic ca sporul de vechime este inclus?



#382 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2007 - 04:31 PM

Coeficientii astia de ierarhizare sunt de mult :biggrin: . Nu e o chestie noua, numai ca n-a stat nimeni sa-i ia in seama...

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#383 norryna07

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:vaslui

Postat 23 January 2007 - 04:35 PM

in registru de evidenta, am un anajat din 2003 care a avut concediu fara plata (01.01.2004-01.03.2004, 28.12.2004-10.01.2005, si 01.01.2006-01.03.2006), aceste intreruperi le trec in programul revisal? daca da unde?
le trec ca incetare contract si apoi reactivare contract( aici la temeiul legal imi include doar hotarare judecatoreasca)
poate a mai avut cine probleme de genul asta, va rog sa ma lamuriti si pe mine
multumesc



#384 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2007 - 04:38 PM

Sporul de vechime ar fi inclus daca salariatul ar avea 528+5% (in functie de vecjime) adica 555 lei salariul de incadrare.



#385 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 23 January 2007 - 04:44 PM

Vezi postareanorryna07, la Jan 23 2007, 02:35 PM, a spus:

in registru de evidenta, am un anajat din 2003 care a avut concediu fara plata (01.01.2004-01.03.2004, 28.12.2004-10.01.2005, si 01.01.2006-01.03.2006), aceste intreruperi le trec in programul revisal? daca da unde?
le trec ca incetare contract si apoi reactivare contract( aici la temeiul legal imi include doar hotarare judecatoreasca)
poate a mai avut cine probleme de genul asta, va rog sa ma lamuriti si pe mine
multumesc

Da eu nu inteleg ce treaba ai cu salariatii din 2004, 2005, 2006. Eu din ce am citit inteleg ca trebuie sa completezi registrul acesta cu salariatii care-i aveai in dec 2006.
Sa traiti bine!



#386 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2007 - 05:01 PM

Perioadele de concediu fara salariu se treceau mai demult in cartea de munca, necesar la calculul vechimii... Acum de ce sa mai fie trecute, chiar si in Cartea de Munca? Oricum in declaratia de CAS-pensii figureaza cu zile lucrate= 0, venituri= 0 deci afecteaza automat si punctajul si vechimea. La ce o mai trebui de acum Cartea de Munca?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#387 norryna07

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:vaslui

Postat 23 January 2007 - 05:46 PM

Da eu nu inteleg ce treaba ai cu salariatii din 2004, 2005, 2006. Eu din ce am citit inteleg ca trebuie sa completezi registrul acesta cu salariatii care-i aveai in dec 2006.
[/quote]
pai lucreaza inca la sociatatea noastra, este activ la 31.12.2006 dar nu stiu daca sa-i mai trec perioadele de intreruperi pt concediu fara plata din anii anteriori



#388 Diana_Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 January 2007 - 11:00 PM

Buna
Am urmatoarea situatie: unei angajate i-a incetat contractul incepand cu 01.01.2007; o trec si completez la modificari cu incetare contract ?

De asemenea, am o firma care nu avea salariati la 31.12.2006. Prima angajare e in 03.01.2007; trec tot acum in Registru, in aplicatia aceasta, odata cu celelalte firme?

Multumesc anticipat!



#389 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 24 January 2007 - 06:20 AM

nu o mai treci in registru doar in registrul vechi, 01.01.2007 este zi nelucratoare

da ce angajati in 03.01.2007 ii treci in registru electronic



#390 razvyrazvy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV

Postat 24 January 2007 - 01:56 PM

roxanabb - ceea ce e aici:adresa http://www.legislati...p...cru&aid=845, este cu titlu facultativ !!! si inca nu e batuta in cuie .............
singura chestie clara (sa speram) e minim pe ec. - 440 rontaitori!!
si referitor la registru, se trec angajatii care aveau contract de munca la data de 31.12.2006! si se pot depune registrele si in februarie!!! si asa trebuie sa fac o groaza de adrese pt aflarea seriei si numarului cartilor de munca.



#391 melu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 January 2007 - 03:00 PM

BUNA ZIUA,
POATE SA-MI SPUNA SI MIE CINEVA CUM POT SALVA PE CD " NENOROCIREA" DE FISIER REZULTAT DIN COMPLETAREA REGISTRULUI DE EV A SAL CU PROGRAMUL REVISAL? SE SALVEAZA CA ORICE FISIER, CHIAR DACA ATUNCI CAND INCERC SA -L DESCHID IMI APARE NU STIU CE EROARE? VA MULTUMESC DIN SUFLET.



#392 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 24 January 2007 - 03:06 PM

am inteles ca nu e ultima varianta 206. trebuiesc aduse ceva modificari
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#393 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2007 - 03:38 PM

Vezi postareamelu, la Jan 24 2007, 03:00 PM, a spus:

BUNA ZIUA,
POATE SA-MI SPUNA SI MIE CINEVA CUM POT SALVA PE CD " NENOROCIREA" DE FISIER REZULTAT DIN COMPLETAREA REGISTRULUI DE EV A SAL CU PROGRAMUL REVISAL? SE SALVEAZA CA ORICE FISIER, CHIAR DACA ATUNCI CAND INCERC SA -L DESCHID IMI APARE NU STIU CE EROARE? VA MULTUMESC DIN SUFLET.
FOLOSESTI: MANAGEMENT - REGISTRU ACTUALIZARI - CAUTA , SELECTEAZA TOATE AFISATE - EXPORT (DAI DENUMIREA FIRMEI)

SPOR LA TREABA

PS: SE PARE CA SERIA CM NU ESTE OBLIGATORIU DE TRECUT
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#394 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 24 January 2007 - 04:17 PM

PS: SE PARE CA SERIA CM NU ESTE OBLIGATORIU DE TRECUT
[/quote]


e bine. astfel ar fi durat mai mult
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#395 clauditza01

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 24 January 2007 - 04:41 PM

Imi spuneti va rog daca punctele de lucru fara personalitate juridica trebuie sa depuna registrul sau nu?
Multumesc!



#396 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 24 January 2007 - 05:41 PM

Intrebare: ok, trecem nr. contractului(cum ar veni cel inregistrat la firma) nr ce reprezinta fila onului respectiv din registrul salariatilor. Dar la data contractului, ce se trece? Si ma refer aici nu la data de incepere a activitatii si nici la cea la care e inregistrat la ITM. Data contractului la firma. Se trece data de cand a inceput sau data cand am completat fila omului respectiv in registu? De exemplu, am un angajat din mai 2001. Atunci ce data trec 01.05.2001 sau ceva data din 2003 de cand trebuia facut registrul? Eu cred ca 01.05.2001.
In acelasi fel ma gandesc si la functie. In sensul ca in 2001 avea o functie, iar acum are alta functie. Se trece functia din 2001 sau cea de la 31.12.2006?
Groaznic, cate intrebari am in cap!!!



#397 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 24 January 2007 - 06:36 PM

La seria si nr.cartii de munca se trece 0 (zero).



#398 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 24 January 2007 - 06:38 PM

Scuze ca scri udin nou, dar nu am putut sa scriu mai sus. Mai vroiam sa intreb, in cazul unei angajate care cand s-a angajat acu cativa ani avea un nume de familie, intre timp s-a casatorit si si- a schimbat numele de familie, cum ar trebuie sa o trec in registrul electronic? Ca acu cativa ani sau ca la 31.12.2006?



#399 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 24 January 2007 - 07:47 PM

Vezi postareaiulie012006, la Jan 24 2007, 06:38 PM, a spus:

Scuze ca scri udin nou, dar nu am putut sa scriu mai sus. Mai vroiam sa intreb, in cazul unei angajate care cand s-a angajat acu cativa ani avea un nume de familie, intre timp s-a casatorit si si- a schimbat numele de familie, cum ar trebuie sa o trec in registrul electronic? Ca acu cativa ani sau ca la 31.12.2006?


il treci conform contractului de munca, adica numele de fata, dupa care mergi la modificare, si modifici numele. Atentie nu corectare ca aia ar insemna ca ai gresit tu numele cand l ai scris.
Modificare se refera la orice modificare reala, care s a intamplat la respectivul angajat. Corectie inseamna ca ceva ai scris gresit din greseala, ai mancat o litera, sau ai scris complet gresit un nume de exemplu, etc .... scris gresit din vina ta.


In cea ce priveste cartile de munca nu mai faceti adrese la camera de munca ci scrieti "0" sau "NU ARE" NU ESTE NICI O PROBLEMA, CINE ARE NOUA SAU CEA MAI NOUA VARIANTA DE REVISAL SE PREIAU DATE SI DACA NU SE SCRIE NIMIC LA CARTEA DE MUNCA PENTRU CA CEI DE LA INFORMATICA DE LA bUCURESTI AU RENUNTAT LA FUNCTIA CARE NU PERMITEA SALVAREA DATELOR FARA NOTAREA SERIEI SI NUMARULUI CARTII DE MUNCA.


Apropo nu mergeti la ITM dupa parola pana luni, pentru ca s a primit comunicat sa nu se furnizeze user name si parola deocamdata. Din surse neoficiale, s ar putea sa se renunte la parole si dinalea, se va putea trimite normal pe net fara nici o parola. Dar repet din surse neoficiale am aflat asta.

Aceasta postare a fost editata de ursache ramona paula: 24 January 2007 - 07:51 PM




#400 HENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 24 January 2007 - 08:09 PM

Am inceput sa completez registrul.Am angajati din 1993 care pana in prezent lucreaza la firma.Am luat contractele de munca in care apare si seria si nr.contractului de munca,dar cei de la ITM i-au dat nr. de inregistrare dar nu au pus nici o data pe ea.Scrie numai ca incep activitatea din data de 01.02.1993.Nici pe exemplarul pe care il am la firma,si nici pe cel care este la angajat nu apare data.Ma gandesc ca nici exemplarul lor nu este datat.Va rog dati-mi un sfat,la rubrica "data contract de munca"ce sa completez?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL