Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati

95 replies to this topic

#21 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 November 2007 - 12:36 PM

Eu sincer nu as lua in serios acel "si" care in inlociueste pe "ai". Posibil sa fie o gresala care sa fie ulterior rectificata printr-o "rectificare " aparuta printr-un monitor oficial bis, si noua (sau celor ce ne furnizeaza programele de legislatie) sa ne fi scapat. Oricum exprimarea "copiilor minori si salariatilor" mi se pare aiurea. Se poate intelege ca se pot da cadouri oricaror copii minori (vecini, prieteni, nepoti :thumbup: ) fara sa fie neaparat copii ai salariatilor.
In concluzie, din prudenta, eu am sa consider ca este ca si pana anul trecut "copiilor minori ai salariatilor" ca nu dupa aceea sa vina vreun organ fiscal si sa zica ca sumele sunt nedeductibile.
Daca dam cadouri "angajatilor" le vom da pe statul de plata.
Parerea mea

Vezi postareafboji, la Nov 21 2007, 07:20 PM, a spus:

Vezi postareabrone, la Nov 21 2007, 02:47 PM, a spus:

Asta a obs shi Crystyna1980 shi a specificat in mesajul ei postat ceva mai sus.
[...]Odata ce Crystina1980 a observat ca "... pot fi deduse... cadouri... oferite ...si salariatilor" ar insemna ca NU se impoziteaza si se contrazice singura :smile:
Nu m-am contrazis, dar exprimarea mea nu a fost chiar exacta si anume:
Trebuia sa zic :
... Doar cadourile acordate copiilor minori ai salariatilor si salariatelor sunt scutite impozitului pe venit...
in loc de:
... Doar cadourile acordate copiilor minori si salariatelor sunt scutite impozitului pe venit ...

Din graba am scris gresit si s-a creat confuzia...
Imi cer scuze pentru asta...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:56 PM

Cris



#22 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 26 November 2007 - 05:46 PM

daca am cumparat tichete cadou pe protocol, am virat 16% imp. pe venit din alte surse si l-am declarat in decl.100 mai trebuie declarat si in 205 ? daca da, cum? pt. ca in decl.205 imi cere beneficiarii de venit iar eu nu-i stiu, am dat tichetele salariatilor dar le-am bagat pe protocol.




#23 ANEMARI

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 November 2007 - 10:52 AM

Buna ziua,

1.In legatura cu tichetele cadou acordate copiilor minori ai angajatilor si salariatelor de sarbatori.In dec 2006 am acordat astfel de tichete cadou de o valoare mai mare decat 150Xnr.de copii, incadrandu-le in acel 2% cheltuieli sociale.Citind discutiile de pe forum, am revenind asupra respectivei decizii.
Vreau sa va intreb daca ar fi corect sa consider tichetele acordate in dec 2006 ca aferente tuturor sarbatorilor din an - paste, 8martie, 1 iunie si craciun.In acest caz m-as incadra cu suma totala acordata.

2.De sarbatori cumparam tot felul de ornamente pt brad, elemente de decor pt birouri, flori ornamentale.Sunt cheltuieli de protocol sau pot fi considerate materiale administrative avand in vedere ca se folosesc totusi pt imaginea firmei?

Va foarte multumesc.
Anemari



#24 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2007 - 06:37 PM

Vezi postareaAccorServices, la Nov 7 2007, 01:12 PM, a spus:

Buna,
Exista companii care vor sa isi stimuleze vanzarile, sa isi promoveze anumite produse/servicii sau sa popularizeze numele firmei. In consecinta, acorda tichete de cadouri personalizate cu diferite mesaje, in functie de campania de marketing, clientilor finali care achizitioneaza produsele participante in aceste campanii. De exemplu: "la cumparaturi in valoare de ... lei, primesti x tichete cadou" sau "la cumpararea unui produs de tip z, primesti tichet cadou".


Eu vreau sa dau oamenilor din fata registrului Comertului la sfarsit de an cate un tichet cadou in plicuri cu conta. Pe plicuri albe scriu Conta.ro, pe tichete nu scriu nimic.
Tine de politica mea de marketing.Scopul sa-si aduca aminte de Conta.ro.

Daca vine controlul la mine si ma intreaba cui am dat 4000 de tichete cadou si eu ii zic povestea ce se intampla?
Trebuie sa demonstrez ca le-am dat?

Asa pot sa zic ca le-am dat pe strada si le dau angajatiilor mei si nu mai platesc nici un impozit.
CORECT???
Puteti sa-mi raspundeti la aceasta intrebare?
conta_ro



#25 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 29 November 2007 - 11:34 AM

Foarte buuuna intrebare.
Eu zic sa filmezi toata activitatea de distribuire a celor 4000 tichete pe strada, sia tunci ai dovada. :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 November 2007 - 05:42 PM




#26 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2007 - 11:58 AM

Vezi postareaAccorServices, la Nov 22 2007, 07:13 AM, a spus:

...Orice alta destinatie a tichetelor cadou acordate salariatilor se considera avantaj in natura si este impozitata ca un venit de natura salariala si implicit constituie baza de calcul (???) pentru taxele patronale (in functie de metodologia de calcul specifica fiecarei contributii).

... unde mai pui ca valoarea tichetului cadou ar fi de fapt un venit net :smile:
si conform unei logici implacabile :thumbup: , toate contributiile salariale se aplica venitului brut. Iar impozitul de 16% ar trebui calculat printr-un algoritm ceva mai complicat :thumbup: (suta micsorata).
Asa ca ramanem la campanii promotionale... insa cum le dovedim ???
Ori fiecare salariat sa vina cu o factura cu produsele cumparate in cadrul unei sume prestabilite (pe numele firmei) si le trecem pe protocol pe toate :snf (36):. Daca numele salariatului nu va figura nicaieri nu pot fi venituri salariale :).

Aceasta postare a fost editata de fboji: 29 November 2007 - 12:01 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#27 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2007 - 01:12 PM

din ciclul "ma doare capu' dar mai vreau" am si eu o intrebare simplista: de ce doriti sa acordati tichetele cadou angajatilor, angajatelor sau copiilor acestora cand mult mai simplu ar fi sa dati bani??? nu aveti cu-i plati comisioane si doriti ca angajatul sa nu-si plateasca intretinerea de acasa din banii dati?
Update: pentru campaniile de marketing exista documente justificative Alex, dar ma astept ca fiscul sa te creada pe cuvant :smile:
HoratiuHagiudotro



#28 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 29 November 2007 - 01:23 PM

Vezi postareaLEXUS, la Nov 29 2007, 01:12 PM, a spus:

din ciclul "ma doare capu' dar mai vreau" am si eu o intrebare simplista: de ce doriti sa acordati tichetele cadou angajatilor, angajatelor sau copiilor acestora cand mult mai simplu ar fi sa dati bani??? nu aveti cu-i plati comisioane si doriti ca angajatul sa nu-si plateasca intretinerea de acasa din banii dati?
Update: pentru campaniile de marketing exista documente justificative Alex, dar ma astept ca fiscul sa te creada pe cuvant :smile:

daca dai bani angajatilor trebuie sa-i impozitezi cu toate contributiile salariale, asa ca preferam tichetele cadou chiar daca platim de ex. un 16% imp. pe venit



#29 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2007 - 03:47 PM

Vezi postareaonuta, la Nov 29 2007, 11:23 AM, a spus:

...daca dai bani angajatilor trebuie sa-i impozitezi cu toate contributiile salariale, asa ca preferam tichetele cadou chiar daca platim de ex. un 16% imp. pe venit
Pai tocmai asta e toata discutia :smile: : ca daca tichetele-cadou sunt pentru copii (de cele 3 sarbatori) sau pentru femei de 8 martie, oricum nu sunt impozitabile. Iar daca sunt pentru ceilalti salariati, pe langa impozit, poarta toaate celelalte contributii aferente salariilor (fiind considerate venituri de tip salarial).
Lexus, plz, care sunt documentele justificative pentru marketing :cool: ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#30 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 29 November 2007 - 05:45 PM

Vezi postareaANEMARI, la Nov 27 2007, 10:52 AM, a spus:

Buna ziua,

1.In legatura cu tichetele cadou acordate copiilor minori ai angajatilor si salariatelor de sarbatori.In dec 2006 am acordat astfel de tichete cadou de o valoare mai mare decat 150Xnr.de copii, incadrandu-le in acel 2% cheltuieli sociale.Citind discutiile de pe forum, am revenind asupra respectivei decizii.
Vreau sa va intreb daca ar fi corect sa consider tichetele acordate in dec 2006 ca aferente tuturor sarbatorilor din an - paste, 8martie, 1 iunie si craciun.In acest caz m-as incadra cu suma totala acordata.

2.De sarbatori cumparam tot felul de ornamente pt brad, elemente de decor pt birouri, flori ornamentale.Sunt cheltuieli de protocol sau pot fi considerate materiale administrative avand in vedere ca se folosesc totusi pt imaginea firmei?

Va foarte multumesc.
Anemari

Buna ziua,
Iata raspunsurile noastre:

1. Solutia este putin fortata. In mod normal, cheltuielile ar trebui inregistrate in perioada careia ii apartin. Avand insa in vedere ca faptul este deja consumat, nu cred ca va ramane alta solutie. In cazul in care vor fi necesare explicatii referitoare la aceste cheltuieli, puteti incerca aceasta justificare.

2. Cheltuielile de protocol sunt definite in normele codului fiscal ca fiind ,, acordarea unor cadouri, tratații și mese partenerilor de afaceri, efectuate în scopul afacerii’’. Mai fireasca cred ca este incadrarea in categoria cheltuielilor cu caracter administrativ de natura materialelor consumabile.



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2007 - 05:48 PM

Vezi postareafboji, la Nov 29 2007, 03:47 PM, a spus:

Lexus, plz, care sunt documentele justificative pentru marketing :cool: ?
contractul / comanda catre tipografie din care sa rezulte ca tichetele cadou poarta sigla firmei care le comanda si/sau un mesaj reclama ... zic si eu ...
asa ai putea dovedi ca cel putin intentia a fost sa promovezi numele/produsele/activitatea firmei resp. ca, ulterior, ele au ajuns pe la salariati, asta sa dovedeasca fiscu'... tu vei avea elementele necesare pt. a le putea include in categoria chelt. de reclama si publicitate (cf. codului fiscal) !

parerea mea ... :smile:



#32 exp2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Romania
  • Interests:Bani,Bani si iar BANI!!...

Postat 29 November 2007 - 07:24 PM

[quote Lexus, plz, care sunt documentele justificative pentru marketing :cool: ?
[/quote]

Un plan de marketing bine pus la punct pe care ti-l pot da cei de la firma de tichete daca ii rogi frumos. La fel am procedat si eu. Am luat un plan, l-am adaptat si am acoperire pentru tichete de marketing si publicitate. In nicio lege nu scrie ca ar trebui sa ai justificare pentru acordarea tichetelor de marketig.
contrar celor spuse de mama dvs, e bine sa vorbiti cu oamenii straini!



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2007 - 07:58 PM

tichetele de marketing, repet, intra in chelt. de reclama si publicitate. pt. ca aceste chelt. sa fie acceptate de fisc ca fiind deductibile ele trebuie sa indeplineasca conditiile din codul fiscal.

in plus, normele metodologice de aplicare a legii 193/2003 zic :
"2.2. Angajatorii pot utiliza tichete cadou pentru campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclama si publicitate, în limita sumelor destinate acoperirii valorii nominale a acestor tichete, prevazute în bugetele proprii, aprobate potrivit legii, în pozitii distincte de cheltuieli, denumite tichete cadou. În acest caz, regimul fiscal aplicabil contravalorii nominale a tichetelor cadou acordate de angajatori este cel stabilit
prin dispozitiile Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru cheltuielile efectuate de contribuabili.

asadar, sigur ca exista o lege care te obliga sa justifici acordarea tichetelor de cadou ca si chelt. de marketing. ba chiar 2 ...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 29 November 2007 - 08:17 PM




#34 exp2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Romania
  • Interests:Bani,Bani si iar BANI!!...

Postat 30 November 2007 - 03:53 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 29 2007, 07:58 PM, a spus:

asadar, sigur ca exista o lege care te obliga sa justifici acordarea tichetelor de cadou ca si chelt. de marketing. ba chiar 2 ...

Nu vreau sa fac reclama dar eu luat tichete cadou care chiar asa se cheama CADOU si le dau angajatilor cu ocazia oricarui eveniment prevazut in lege, la acestea intradevar iti trebuie justificare de acordare a lor dar exista si tichete SMART care se folosesc Exclusiv pentru reclama si publicitate, campanii de marketing pentru care nu iti trebuie justificare la acordare. Lucrez la o firma de instalatii si ofer tichete smart tuturor clientilor mei sau potentialilor clienti, am avut control de fond la care am prezentat planul de marketing si aia a a fost. Tu chiar crezi ca acele tichete au ajuns la clienti :smile: ? Oficial da, neoficial au ajuns la salariati ca bonusuri de paste, craciun, pe langa tichetele cadou. :thumbup:
contrar celor spuse de mama dvs, e bine sa vorbiti cu oamenii straini!



#35 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 01 December 2007 - 08:18 PM

Ajutati-ma sa pricep ceeace ati discutat:
-tichete cadou pentru copii angajatiilor 150 ron/copil angajat -ca si suma ,150 ron nu este deductibila integral doar daca se incadreaza in cei 2% din total cheltuieli sociale ?
-tichete cadoua angajati-idem sus-diferenta va fi chetluiala nedeductibila care se impoziteaza cu 16%.?
-tichete marketing pentru promovare publicitate- sa zicem valoare totala 2000 ron,va fi trecut cont ex:6232"publicitate" ,chetluiala deductibila integral ?
Spuneti-mi daca am inteles sau nu corect.



#36 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 December 2007 - 04:55 PM

Salutare

Iata raspunsurile noastre:
Raspunsul este ,,da?? la prima si ultima intrebare.
La cea de-a doua situatia este mai putin clara. Totusi, consider ca raspunsul este afirmativ pentru ca legea tichetelor cadou (nr.193/2006) prevede ca nu se pot acorda tichete cadou angajatilor decat sub forma cheltuielilor sociale. Deci ceea ce depaseste plafonul de 2% devine nedeductibil si se impoziteaza.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:58 PM
citare mesaj anterior




#37 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 04 December 2007 - 07:09 AM

Intrebare pentru Accor Services: nu inteleg de ce se specifica suma de 150 ron/copil angajat,daca aceasta suma este limitata de cei 2% ? Multi angajatori sunt dusi in eroare de suma 150 ron.Citind legea ei inteleg ca e ok sa acorde 150 ron/copil angajat ? dar....se poate ca acordand doar 50 ron/copil angajat ,sa nu am deductibilitate.,atunci de ce se mai vorbeste de 150 ron ?
Deci pentru tiketele cadou acordate angajatilor,am inteles bine ? ce depaseste 2% le impozitez doar cu 16 % ? fara celalate contributii:CASS,CAS,SOMAJ etc..? adica,diferenta este o cheltuiala nedeductibila luata la calculul impozitului pe profit.Daca asa este,inseamna ca tichetele cadou acordate copiilor angajatilor si cele acordate angajatior au acelasi regim ? diferenta este ca la punctul 1.se adauga suma de 150 ron,care ma cam duce in eroare ? Merci AccorServices..pentru raspuns.



#38 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 December 2007 - 06:24 PM

Buna seara,

In ceea ce priveste suma de 150 ron, ea este stabilia prin legea privind acordarea tichetelor cadou.
In ceea ce priveste partea a doua. Tichetele cadou acordate salariatior, daca nu se incadreaza in limita cheltuielilor sociale se constituie ca avantaj in natura. In acest caz, ele intra in fondul de salarii si constituie baza de calcul inclusiv pentru contributiile patronale.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 03:58 PM
citare mesaj anterior




#39 Anca 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 08 December 2007 - 11:16 AM

Am urmatit cu atentie postarile dvs.
Ma aflu in urmatoarea situatie:in cursul anului 2007 am avut salariate ( numai femei), nu am mai dat tichete cadou.Pot considera, in vederea incadrarii in toate facilitatile(atat la profit, cat si la imp pe salarii) ca tichetele cadou date sunt aferente zilei de 8 martie( pt Craciun au dreptul doar copii minori ai salariatilor, iar salariatele mele nu au copii) ? :smile:



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:42 PM

Vezi postareaAccorServices, la Dec 7 2007, 06:24 PM, a spus:

In ceea ce priveste suma de 150 ron, ea este stabilia prin legea privind acordarea tichetelor cadou.
cred ca ai vrut sa spui "codul fiscal" nu " legea privind acordarea tichetelor cadou", nu te supara, dar eu nu am vazut nicaieri in legea 193/2006 suma de 150 la tichetele cadou ci numai cea de 300 lei la tichetele de cresa.
mi-a scapat si totusi val. de 150 este acolo ?

Vezi postareaAccorServices, la Dec 7 2007, 06:24 PM, a spus:

Tichetele cadou acordate salariatior, daca nu se incadreaza in limita cheltuielilor sociale se constituie ca avantaj in natura. In acest caz, ele intra in fondul de salarii si constituie baza de calcul inclusiv pentru contributiile patronale.
imi pare rau ca te contrazic, dar uite ce zice clar codul fiscal (biblia fiscalitatii in Romania) :

(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.

Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depășește 150 lei.

Nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite în baza unor legi speciale și finanțate din buget;

a1) tichetele de creșă acordate potrivit legii;

b) tichetele de masă și drepturile de hrană acordate de angajatori angajaților, în conformitate cu legislația în vigoare;

toate astea SI NUMAI ASTEA acordate in limita a 2% din fondul de salarii !! ce depaseste aceasta limita este nedeductibil, dar asta nu inseamna ca este permisa schimbarea destinatiei chelt. sau marirea valorii chelt. admise (de ex. , > 150 lei tichet cadou e venit salarial chiar daca se incadreaza in 2% per. total)
si mai clar : dau tichete cadou in lim. a 150 lei/pers. CF. DESTINATIILOR ARATATE, dau tichete de masa si de cresa TOT IN LIMITELE STABILITE DE LEGE, dar daca depasesc 2% din fd. de salarii, atunci ce depaseste acest 2% este nedeductibil, insa sumele acordate, chiar daca depasesc in total 2% nu sunt asimilate veniturilor salariale.
REPET : daca respecta destinatiile prevazute in codul fiscal (si nu altele, cum sincer si eu as vrea).

chiar si legea 193/2006, cu normele ei, ne trimite tot la codul fiscal pt. incadrarea cheltuielilor :

Legea nr. 193/2006:
Art. 2. - (1) Tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclama si publicitate, precum si pentru cheltuieli sociale.

Norme metodologice:
2.1. Activitatile si destinatiile prevazute la art. 2 alin. (1) din Legea nr. 193/2006, cu modificarile ulterioare, sunt generatoare de cheltuieli care se incadreaza in prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
2.2. Angajatorii pot utiliza tichete cadou pentru campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclama si publicitate, in limita sumelor destinate acoperirii valorii nominale a acestor tichete, prevazute in bugetele proprii, aprobate potrivit legii, in pozitii distincte de cheltuieli, denumite tichete cadou. in acest caz, regimul fiscal aplicabil contravalorii nominale a tichetelor cadou acordate de angajatori este cel stabilit prin dispozitiile Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru cheltuielile efectuate de contribuabili.
2.3. Angajatii persoane fizice care desfasoara o activitate intr-o relatie de angajare, in baza unui raport de munca reglementat de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, sau de o lege speciala, pot beneficia de tichete cadou acordate de angajatorii lor, numai pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale. Angajatorii acorda angajatilor proprii tichete cadou, in limita sumei prevazute in bugetul de venituri de cheltuieli aprobat potrivit legii, intr-o pozitie distincta de cheltuieli denumita "Tichete cadou" pentru cheltuieli sociale.

ce sunt cheltuielile sociale, cf. codului fiscal ?? pai astea-s :

c) cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare. Intra sub incidenta acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru inmormantare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele, precum si cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor activitati sau unitati aflate in administrarea contribuabililor; gradinite, crese, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si al accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti, precum si pentru scolile pe care le au sub patronaj. In cadrul acestei limite, pot fi deduse si cheltuielile reprezentand: tichete de cresa acordate de angajator in conformitate cu legislatia in vigoare, cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori si salariatilor, cadouri in bani sau in natura acordate salariatelor, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariatii care au suferit pierderi in gospodarie si contributia la fondurile de interventie ale asociatiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament;

o parte din aceste chelt. sociale de regasesc EXPLICIT in minunatul art. 4, alin. a) si b) pe care vi le-am aratat la inceputul acestui mesaj. stiu ca multa lume s-a legat de expresia " cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori si salariatilor", insa nu va lasati pacaliti fiindca definirea veniturilor de natura salariala este f. clara . pun gatul jos ca pe asta se va baza si controlul fiscului.

bucurati-va ca exista varianta cu tichetele de marketing, ma si mir ca au lasat-o, dar cred ca le trebuia si "baietilor destepti" o portita de scapare :smile:
zau asa, ne invartim in jurul cozii de atata timp, ce D-zeu !

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 December 2007 - 07:23 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL