Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati

95 replies to this topic

#41 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 08 December 2007 - 07:38 PM

Acesti 2% la fondul de salari se ia cumulat fond salarii sa zicem pe 11 luni sau ce fel de fond d salarii se ia in calcul? multumesc!



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 07:55 PM

calculul impoz. pe profit se face trimestrial, mereu de la inceputul anului (sau fractiunii de an pt. firmele noi). prin urmare, calc. celor 2% se face la trimestru, respectand acelasi principiu. suma finala si definitiv deductibila o vei putea stabili numai la finele anului si ea va sta la baza intocmirii decl. 101.
asadar, reglarea se face de la trimestru la trimestru si rezultatul final il vei avea la finele anului, cand pot aparea "surprize" bune (acumulezi un fd. de salarii mai mare si te incadrezi in 2%) sau mai putin bune (depasesti fd. oricum..).
cel mai important e sa ai grija sa te incadrezi in destinatiile prevazute si in limitele de sume cf. codului fiscal, ca sa ramai in afara veniturilor de natura salariala ( altfel o sa mai ai un necaz pe cap = datoriile aferente acestor venituri salariale neprevazute).

:smile:




#43 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 08 December 2007 - 09:27 PM

multumesc mult ptr raspuns



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 10:02 PM

cu drag :smile: , si alta data !



#45 Anca 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 December 2007 - 04:49 AM

Ma aflu in urmatoarea situatie:in cursul anului 2007 am avut salariate ( numai femei), nu am mai dat tichete cadou.Pot considera, in vederea incadrarii in toate facilitatile(atat la profit, cat si la imp pe salarii) ca tichetele cadou date sunt aferente zilei de 8 martie( pt Craciun au dreptul doar copii minori ai salariatilor, iar salariatele mele nu au copii) ?



#46 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2007 - 01:26 PM

Vezi postareaAnca 1, la Dec 10 2007, 06:49 AM, a spus:

Ma aflu in urmatoarea situatie:in cursul anului 2007 am avut salariate ( numai femei), nu am mai dat tichete cadou.Pot considera, in vederea incadrarii in toate facilitatile(atat la profit, cat si la imp pe salarii) ca tichetele cadou date sunt aferente zilei de 8 martie( pt Craciun au dreptul doar copii minori ai salariatilor, iar salariatele mele nu au copii) ?

Si pe mine ma intereseaza acest aspect...
Pot sa le dau de Craciun salariatelor tichete considerand ca sunt cu ocazia zilei de 8 Martie. Daca nu le-am dat atunci am pierdut dreptul de a le mai acorda? ( La fel si cu ziua de 1 iunie) Oricum pe cumulat la sfarsitul anului nu se depaseste plafonul de 2% si limita de 150 ron (pentru toate destinatiile specificate de Codul Fiscal)
Pt Accor Services, va rog un raspuns :smile:
Sau pentru cine are o parere...
Cris



#47 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 December 2007 - 02:06 PM

iar pentru copiii salariatilor, se considera 150 lei de salariat sau de copil?
multumim



#48 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 10 December 2007 - 03:09 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 8 2007, 05:42 PM, a spus:

[[...]

Am admirat intotdeauna persoanele din breasla noastra a contabililor care stiu sa interpreteze hatisul acesta de legi care ne sufoca pur si simplu. Draga Otilia, se pare ca faci parte dintre ei si ma bucur ca exista persoane care ofera si altora din experienta lor. Am citit toate postarile din acest topic si, sincer mi-am pierdut rabdarea, pur si simplu. De aceea, nu ar fi mai bine sa "rezolvam" concret cel putin una din situatiile care ne dau bataie de cap?
Si anume, acordam salariatilor de Craciun cadouri in valoare de 150 RON/persoana incadrata. Sa presupunem ca exista 10 salariati, astfel, avem : 10 x 150 RON = 1.500 RON - cadouri oferite salariatilor.
Separat, sa presupunem ca fondul de salarii ce va fi inregistrat pe anul 2007 va fi de 60.000 RON si ca nu am acordat alte cadouri pe parcursul anului. Calculul cheltuielilor sociale deductibile : 60.000 RON X 2% = 1.200 RON. Cum "rezolvam" aceasta situatie prezentata, atat d.p.d.v. al inregistrarilor contabile, cat si d.p.d.v. fiscal? Astept pareri. Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 04:00 PM




#49 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 10:39 PM

eu zic asa : cei 1200 ron sunt cheltuieli deductibile cu inreg 6458 = 5328, iar diferenta de 300 lei sun nedeductibile si se face la fel 6458(neded) = 5328.

Achizitia tichetelor 5328 = 401. Acum problema se pune pt comisionul de pe factura de tichete, logic si normal ar trebui si acela impartit corespunzator in deductibil si nedeductibil.

Vezi postareaCrystyna1980, la Dec 10 2007, 01:26 PM, a spus:

Si pe mine ma intereseaza acest aspect...
Pot sa le dau de Craciun salariatelor tichete considerand ca sunt cu ocazia zilei de 8 Martie. Daca nu le-am dat atunci am pierdut dreptul de a le mai acorda? ( La fel si cu ziua de 1 iunie) Oricum pe cumulat la sfarsitul anului nu se depaseste plafonul de 2% si limita de 150 ron (pentru toate destinatiile specificate de Codul Fiscal)
Pt Accor Services, va rog un raspuns :smile:
Sau pentru cine are o parere...
da, poti sa dai si de 8 martie acum, si de craciun si de 1 iunie. Poti sa dai si o anumita suma de bani din casa pt anumite evenimente (ajutor de inmormantare, boala etc) totul e sa se incadreze in cei 2% din fondul de salarii. Ce depaseste e nedeductibil

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 04:00 PM
citare mesaj anterior




#50 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2007 - 02:02 PM

se acorda 150 lei de salariat.



#51 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2007 - 03:04 PM

Eu zic asa: chiar daca nu sunt aceste cheltuieli deductibile, cel putin scadem profitul (121), ceea ce inseamna ca vom repartiza pe dividende la inceputul anului urmator, o suma mai mica, deci un impozit pe dividende mai mic...e bine oricum, nu?
irina



#52 istvan_istvan2002

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 December 2007 - 07:16 AM

Este posibil deducerea unui cadou dat de sarbatori la un angajat al unei firme?
Si care este legea care apartine acetui domeniu daca poate cineva sa ma ajute? :smile:



#53 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 13 December 2007 - 11:18 AM

Este posibil orice.... :smile: ....cu respectarea prevederilor Legii 571/2003



#54 pcm168

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 December 2007 - 05:58 PM

am intrebat azi la Finante si mi s-a raspuns ca tichetele cadou , daca vreau sa dau tuturor salariatilor, sunt deductibile in limita a 2%, nu sunt considerate venituri de natura salariala si se impoziteaza!(cf.L193/2006 + normelor de aplicare). ok, cum se face inregistrarea contabila ? caz concret: 50 salariati cu tichete de 150 ron
5328=401 7500
628 = 401 comision tiparire
4426 = 401 tva comision

6458 = 5328 7500 sau 7500-16% si acest 16% cum il inregistram?

va rog sa-mi raspundeti, multumesc!



#55 Adél

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 December 2007 - 07:08 PM

Tichete cadou pt salariati
5328-401
6588-5328 (eventual pot sa faci analitic la 6588)
Si la calcul imp profit iei in considerare ce nu este deductibil:
Rulaj anual 641 *2%=deductibil
ce depaseste va fi nedeductibil



#56 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2007 - 05:27 PM

Vezi postareaexp2003, la Nov 30 2007, 03:53 PM, a spus:

Nu vreau sa fac reclama dar eu luat tichete cadou care chiar asa se cheama CADOU si le dau angajatilor cu ocazia oricarui eveniment prevazut in lege, la acestea intradevar iti trebuie justificare de acordare a lor dar exista si tichete SMART care se folosesc Exclusiv pentru reclama si publicitate, campanii de marketing pentru care nu iti trebuie justificare la acordare. Lucrez la o firma de instalatii si ofer tichete smart tuturor clientilor mei sau potentialilor clienti, am avut control de fond la care am prezentat planul de marketing si aia a a fost. Tu chiar crezi ca acele tichete au ajuns la clienti :lostit (13): ? Oficial da, neoficial au ajuns la salariati ca bonusuri de paste, craciun, pe langa tichetele cadou. :thumbup:
adica ai prezentat un plan de marketing si atunci tichetele cadou au fost deductibile integral ? cum arata un astfel de plan, poti sa-l atasezi ? cei care au venit in control nu s-au legat de deductibilitatea tichetelor ?
mersi



#57 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 18 December 2007 - 08:43 PM

Nu pot sa atasez ca este prea mare.Daca vrei modelul contacteaza-ma pe email la adresa vivi_vranceanu2006@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 04:00 PM
citare mesaj anterior

vivi



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2007 - 08:54 PM

draga vivi :thumbup: , ca sa nu fii bombardata cu mesaje de genul "trimite-l si mie", eu iti propun sa il imparti in mai multe parti si sa-l atasezi aici bucata cu bucata.

incerci asa ??

astept vesti de la tine si iti multumesc frumos pt. bunavointa de a ajuta. :lostit (13):



#59 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 09:17 AM

de acord, pune-l pe fileshare.ro. Eu vreau doar sa intreb daca facand acest plan de marketing pot sa deduc integral tichetele cadou. Ma adresez celor care au avut controale de fond, cum spunea cineva mai sus

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 04:01 PM
citare mesaj anterior




#60 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 19 December 2007 - 10:50 AM

In seara asta o sa-l impart in mai multe parti si il atasez.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 04:01 PM
citare mesaj anterior

vivi






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL