Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxare inversa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


Taxare inversa

361 replies to this topic

#261 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 31 May 2007 - 02:12 PM

Vezi postareamona75, la Feb 9 2007, 08:56 AM, a spus:

Va rog sa va spuneti parerea in legatura cu urmatoarea situatie:

.....
Spune-mi te rog cum pot lua legatura cu tine, eu am o firma care face garduri metalice si nu stiu cum sa le inregistrez ca productie sau ca prestare de serviciu. Ei realizeaza gardurile in urma unor contracte facute cu primariile. Nu e ob lor principal de activitate realizarea de structuri metalice ci "constructii de geniu civil" cod caen 4521.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 31 May 2007 - 05:34 PM




#262 mona75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 01 June 2007 - 10:22 AM

adresa mea este simonachelaru@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 01 June 2007 - 06:07 PM




#263 gabi.j

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 June 2007 - 01:44 PM

Vezi postareaOlguta, la May 30 2007, 06:19 PM, a spus:

Am primit o factura .........
inregistrarea corecta este
212=404 30000
4426=4427 5700
ai grija pe factura de la furnizor trebuie sa fie scris obligatoriu "taxare inversa" iar la tva sa nu fie trecut nici o suma , iar tu ca si beneficiar trebuie sa scri cind faci inregistrarile contabile baza tva =30000, tva 19% =5700. daca s-a trecut suma la tva de catre furnizor , el trebuie sa -l vireze statului iar pentru tine este nedeductibil.

Vezi postareacristina popescu, la May 31 2007, 09:39 AM, a spus:

Fratilor,am citit acest forum si am intrat intr-o ceata .......?
daca nu face parte montajul din divizia 45 nu se aplica taxarea inversa, iar persoana juridica trebuie sa fie obligatoriu platitoare de TVA deci sa aiba RO la codul fiscal, taxarea inversa se aplica doar intre societaile platitoare de tva. Primariile nu au codul fiscal cu RO , deci lor li se factureaza TOTDEAUNA cu tva.

Vezi postarealucis, la May 17 2007, 06:41 PM, a spus:

Robertantal, nu va suparati pe mine dar am o mare rugaminte , am inteles ca aveti si Dumneavoastra firme de constructii si poate puteti sa va dati cu parerea la ce am postat eu mai sus , ca sint suparata nustiu cum sa procedez cu facturarea , de la inceput de an am facturat cu taxa inv. la tot intregul cf. deviz(adica mater+man), Acuma pe cuvant ca nu inteleg daca am facturat bine sau nu? Ca mia zis si cineva de la adm ca daca am caen 4521 trebuia sa fact. numai manopera cu TI , iar materialele + tva? Imi cer scuze daca considerati ca insist , dar am nevoie de ajutor! Va multumesc :smile:
daca ai lucrari de constructii si un singur contract de constructii atunci se aplica taxarea inversa la total factura, daca iti faci 2 contracte unul de executie lucrari constructii si unul de livrare de materiale , atunci executia lucrarii este cu taxare inversa , iar livrarea de materiale o faci pe o alta factura cu tva , respectiv sint activitati de comert intermediar, sa verifici daca ai codul caen cu 5 de comert in statut. asa vei recupera tva-ul aferent materialelor si vei avea taxare inversa doar manoperei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 05:35 PM




#264 abdula beinaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 June 2007 - 09:26 AM

in cazul in care contractul era cu TVA, inainte de data aderarii, cu un actt aditional se pote factura val totala prevazuta in contract (inclusiv TVA) si sa aplicam taxare inversa



#265 cristina popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 06 June 2007 - 07:43 AM

Iti multumesc mult gabi,pentru raspunsul dat :smile:



#266 noella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 June 2007 - 08:39 PM

Buna ziua! Am si eu o intrebare legata de taxarea inversa:
Firma la care lucrez se ocupa si de inchiriere utilaje de constructii cod caen 4550 ar trebui sa aplic taxare inversa avand acest cod tinand cont de faptul ca dau in chirie de ex un buldozer cu deservant pentru executarea unlor lucrari hidrologice.Clientul din cate am inteles ridica un baraj sau o mica hidrocentrala.
Multumesc frumos.



#267 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 06 June 2007 - 11:29 PM

Vezi postareagabi.j, la Jun 1 2007, 02:51 PM, a spus:

daca ai lucrari de constructii si un singur contract de constructii atunci se aplica taxarea inversa la total factura, daca iti faci 2 contracte unul de executie lucrari constructii si unul de livrare de materiale , atunci executia lucrarii este cu taxare inversa , iar livrarea de materiale o faci pe o alta factura cu tva , respectiv sint activitati de comert intermediar, sa verifici daca ai codul caen cu 5 de comert in statut. asa vei recupera tva-ul aferent materialelor si vei avea taxare inversa doar manoperei.


s-o credeti voi ca o sa tina "smecheria"!! :wink:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#268 simona_ght

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 08 June 2007 - 10:17 PM

in principiu se aplica taxare inversa, dar vezi ca ceea ce " presteaza" utilajul .
utilajul trebuie "sa presteze " acivitate aferenta diviziunii caen 45 .
"un buldozer cu deservant " cum ai spus tu este cu taxare inversa.
daca tu ii vei factura lui chirie... e una, iar daca ii vei factura prestatii cu utilaje ...e alta..... asta e parerea mea.....



#269 Diana_Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 June 2007 - 09:34 AM

Pana la urma se aplica taxarea inversa si in relatia subantreprenor- antreprenor, sau nu ?

Va multumesc



#270 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 11 June 2007 - 08:55 AM

Vezi postareaDiana_Gabriela, la Jun 9 2007, 10:34 AM, a spus:

Pana la urma se aplica taxarea inversa si in relatia subantreprenor- antreprenor, sau nu ?

Va multumesc


In normele de la Codul fiscal spune ca se aplica taxare inversa indiferent de veriga. Aceasta se opreste in momentul in care beneficiarul este o persoana neinregistrata in scopuri de TVA.
ADITA



#271 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 12 June 2007 - 02:17 PM

oare executia de retele telecomunicatii( cablajele pentru centralele telefonice, calculatoate, alarme, etc), care de exemplu pot fi date jos si mutate in alta parte daca clientul se muta, deci nu se incorporeaza si nu devin bun imobil, intra la taxare inversa? :smile:

este prevazuta cablarea telecomunicatii la clasa F 4531, dar nu se cableaza din proiect, la constructia cladirii, ci ulterior, cand clientul isi amenajeaza prin birou....

Aceasta postare a fost editata de liliana77: 12 June 2007 - 02:19 PM




#272 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 12 June 2007 - 03:17 PM

cod CAEN 4531 - Lucrari de instalatii electrice
Aceasta clasa include:
- instalarea in cladiri si in alte tipuri de constructii, de:
? instalatii (cablaje) electrice si a armaturii electrice;
? instalatii (cablaje) pentru telecomunicatii;
? sisteme de incalzire electrica, inclusiv de acumulatori de energie electrica solara (panouri solare);
? montarea de antene si cabluri aeriene pentru acestea;
? alarme de semnalizare a incendiilor;
? alarme antiefractie;
? lifturi si scari rulante;
? conductori pentru instalatii de iluminat etc.
Aceasta clasa exclude:
- instalarea sistemelor de telecomunicatii, vezi 32.20

deci din pct lor de vedere, numai SISTEMELE CA ATARE NU INTRA (omul pleaca cu sistemul, nu si cu cablul, decat daca e al lui, deci l-a cumparat ca marfa; probabil)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 05:36 PM
citare mesaj anterior

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#273 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 12 June 2007 - 03:27 PM

merci, asa ziceam si eu, si chiar am facturat cu taxare inversa, doar ca acum se pare ca sunt in dezacord cu un client (platitor de tva) cu experti contabili, care sustin hotarati cum ca si retea trebuie cu tva...



#274 Mitzi76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 June 2007 - 07:01 PM

Vezi postareaabdula beinaz, la Jun 5 2007, 09:26 AM, a spus:

in cazul in care contractul era cu TVA, inainte de data aderarii, cu un actt aditional se pote factura val totala prevazuta in contract (inclusiv TVA) si sa aplicam taxare inversa

Adica vrei sa spui ca daca aveam o valoare de contract cu tva, acum putem factura pana ce ajungem la acea valoare? Este permis sa facturam mai mult decat era baza in contractul initial???



#275 Mitzi76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 June 2007 - 08:04 PM

Sa nu va suparati ca postez si aici o intrebare, dar e un subiect mai citit si poate ma lamure si pe mine cineva. Am un contract incheiat in 2005 pentru o valoare cu TVA. Din ianuarie aplic taxarea inversa la constructii montaj. Cum reglementez chestia cu valoarea contractuala cu TVA?



#276 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 June 2007 - 09:59 PM

Vezi postarealiliana77, la Jun 12 2007, 04:27 PM, a spus:

merci, asa ziceam si eu, si chiar am facturat cu taxare inversa, doar ca acum se pare ca sunt in dezacord cu un client (platitor de tva) cu experti contabili, care sustin hotarati cum ca si retea trebuie cu tva...
cred ca perspectiva e una si aceeasi:
- instalezi retele de telecomunicatii, o faci prin 4531 si deci aplici taxare inversa oricum ar fi contractul (toate firele pentru: internet, telefonie, radio-tv, etc care duc catre un sistem instalat sau care urmeaza sa fie instalat, se taxeaza "la destinatie", adicatelea "invers" = taxare inversa :biggrin: )

Vezi postareaMitzi76, la Jun 22 2007, 09:04 PM, a spus:

Sa nu va suparati ca postez si aici o intrebare, dar e un subiect mai citit si poate ma lamure si pe mine cineva. Am un contract incheiat in 2005 pentru o valoare cu TVA. Din ianuarie aplic taxarea inversa la constructii montaj. Cum reglementez chestia cu valoarea contractuala cu TVA?

se face un act aditional (eventual) in care se mentioneaza noile reglementari legislative si fiscale care au ca efect anularea tva-ului din contract si taxarea inversa a acestuia...la destinatie (sau poti sa fi cu un pas inaintea clientului si sa recalculezi valoarea contractului....cu tot cu tva. Dar asta inseamna sa-i iei pielea de pe el :smile: ). Restul e bla, bla, bla. :biggrin:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#277 roxana_lita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 20 July 2007 - 07:17 AM

:lostit (13): Buna dimineata. Imi cer scuze ca intervin, dar sunt bulversata total. Lucrez la o firma de constructii. Lucrez in SAGA. Facturez cu taxare inversa, iar programul de contabilitate nu face articolul contabil 4427 = 4426. Pana aici e ok. Am avut un control de la o firma de contabilitate pentru un audit si mi-au spus ca nu este corect sa nu inregistrez la facturile de vanzare 4427=4426. Nu mai stiu ce sa fac, ma puteti ajuta cu o explicatie si un temei legal daca se inregistreaza sau nu. Va multumesc din suflet :celb (6):



#278 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 July 2007 - 07:31 AM

Toate explicatiile de care ai nevoie ar trebui sa le gasesti in topicul acesta.
In principiu pt lucrari de constructii montaj, la vanzare nu se face 4426=4427.
Factura se face fara TVA, se mentioneaza "Taxare inversa" si beneficiarul va face 4426=4427.
Temeiul legal este Codul Fiscal.

Oricum SAGA stie mai multe decat firma de contabilitate pe care v-ati ales-o ca auditoare.



#279 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 22 July 2007 - 09:24 PM

Am o nelamurire cu privire la taxarea inversa,in constructii montaj.
Am o factura de la constructor in val de 35.000 pe care a mentionat "taxare inversa"
inreg.contabila este: 231 = 404 35.000
4426 = 4427 5588
Este corect?

Firma beneficiara nu are venituri,este in faza de investitii pentru realizarea unei hale de productie.
Pina la modif.TVA operat.contabile pe care le efectuam erau>
% = 404 35000
231 29412
4426 5588
La inch.ct.TVA rezulta TVA de recuperat ct.4424 = 5588,pe care il recuperam prin depunerea decont TVA

In situatia de mai sus(4426 =4427) de unde mai reiese TVA de recuperat? Se mai pot recupera de la bug.statului? Mentionez ca nu sepoate vorbi de TVA colectat atiata timp cit firma nu desf activ aducatoare de venituri.
In decl.394 se trec si fact.de utilitati pe care le inreg direct pe ch(energie,apa,etc)?
Multumesc mult!



#280 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 22 July 2007 - 09:38 PM

Vezi postareaNedelcu Gabriela, la Jul 22 2007, 10:24 PM, a spus:

......Am o factura de la constructor in val de 35.000 pe care a mentionat "taxare inversa"
inreg.contabila este: 231 = 404 35.000
4426 = 4427 5588
Este corect?........

Nu. Corect e
231 = 404 35.000
4426 = 4427 6.650

Vezi postareaNedelcu Gabriela, la Jul 22 2007, 10:24 PM, a spus:

.......In situatia de mai sus(4426 =4427) de unde mai reiese TVA de recuperat? Se mai pot recupera de la bug.statului? ......

Si normal ca nu mai recuperezi de la buget, devreme ce nici nu l-ai platit la furnizor.......... Practic recuperarea l-ai facut prin 4426=4427.

Vezi postareaNedelcu Gabriela, la Jul 22 2007, 10:24 PM, a spus:

.......In decl.394 se trec si fact.de utilitati pe care le inreg direct pe ch(energie,apa,etc)?.......

Devreme ce se trec TOATE achizitiile/livrarile de la/la PJ platitoare de TVA......(cu exceptia taxare inversa)

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 22 July 2007 - 09:39 PM

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL