Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vama 01.01.2007? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


vama 01.01.2007?

79 replies to this topic

#41 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 10 January 2007 - 11:29 PM

:good:

Vezi postareaAlina_C, la Jan 10 2007, 10:33 PM, a spus:

Pai eu zic ca da, daca te incadrezi ca si suma.
Ei spun ca aceasta situatie statistica tine loc de DV pentru ca tarile membre nu mai sunt obligate sa le intocmeasca, tine evindenta miscarii bunurilor intre statele membre, fara a face precizarea ce fel de import sau export este.
Deci da

la fel zic si eu, dar sefa vrea sa i arat scris in lege ca zice despre Perfectionare activa, altfel ea nu crede. Oricum maine voi suna la Intrastat la regionala Bihor, ca sa clarific odata si pentru totdeauna.



#42 sweet_florentia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 January 2007 - 04:50 PM

Buna ziua :D Am si eu o mare rugaminte... primesc in acest moment un import intracomunitar!!! Am primit numai o factura si un amarat de CMR!!!! Cum fac eu inregistrarile de materii prime??? Mai am TVA?? Comision vamal??? O taxa ceva??? Trebuie sa fac o inregistrare pt a face un nir!!!! Pe baza la ce.. fac eu inregistrarea???? Va raman indatorata... :lostit (13):




#43 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 12 January 2007 - 05:00 PM

Autofacturezi. Aplici taxare inversa.
Sa traiti bine!



#44 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 January 2007 - 05:36 PM

Vezi postareaMANUELA, la Jan 12 2007, 05:00 PM, a spus:

Autofacturezi. Aplici taxare inversa.

De ce trebuie sa autofacturezi ?!



#45 bccami

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:bacau

Postat 14 January 2007 - 03:24 PM

Vezi postareaggf, la Jan 12 2007, 05:36 PM, a spus:

Vezi postareaMANUELA, la Jan 12 2007, 05:00 PM, a spus:

Autofacturezi. Aplici taxare inversa.

De ce trebuie sa autofacturezi ?!

Din ce am citit prin codul fiscal si prin norme, trebuie sa autofacturezi numai daca nu primesti factura pana in cea de-a cincisprezecea zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator.
petrariu camelia



#46 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2007 - 05:15 PM

faci inregistrarea in baza facturii si inregistrezi si TVA, dar atat deductibil cat si colectat.

cred ca ceva de genul: 301=401 si 4426=4427
Cu respect,
Alinutza



#47 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 15 January 2007 - 09:18 AM

Asa este.Pana ne dumirim mai dam cu stangul in dreptul... :lostit (13):
Plata taxei pentru o achizitie IC va fi intotdeauna obligatia persoanei care efectueaza achizitia
Obligatii legale:
1. Taxare inversa pentru persoanele inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153. TVA romanesc se inscrie de catre cumparatorul roman in factura primita de la furnizorul din alt SM. Autofactura se intocmeste numai in cazuri speciale, cand factura nu a fost emisa de furnizor pana la data la care intervine exigibilitate pentru AIC.
-TVA se inscrie ca taxa colectata si ca taxa deductibila in acelasi decont (conform dreptului de deducere a TVA + limitari si excluderi + factura in conformitate cu legislatia de TVA);
-Declaratia recapitulativa pentru Achizitii IC.
Sa traiti bine!



#48 cyrus12

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 January 2007 - 01:57 PM

Doamnelor si Domnilor o mare rugaminte la dumneavoastra.Numele meu este Catalin si sunt presedintele Asociatie Detinatorilor de Arme cu Aer Comprimat "Club Airguns"Romania si am o mare nedumerire.Cineva imi poate explica cum sta treaba cu vamuirea si accizarea armelor cu aer comprimat.Din cate am citit pe net si din auzite pe la tv am inteles ca Ac-urile v-or fi accizate 100% dar daca ne uitam pe situl Autoritati vamale ( http://80.96.3.68:10080/taric/web/browseta...mp;impexp=1#POS ) vedem la accize 100% exista un cod aditional X600 ,in care scrie ca se supun accizari numai armele de foc si armele de uz individual(pistoale cu glont) exceptie facand armele militare si cele de sport(Ac-urile sunt catalogate arme de sport).Deci in concluzie exista cineva care ma poate lamuri cum sta treaba cu accizarea asta.Si inca ceva ,in caz ca aceasta accizarea se aplica(si sint mai mult ca sigur ca se aplica)ce se poate face ( clubul nostru ca persoana juritica )ca sa determinam ministerul finantelor sa scada aceasta acciza aberanta ,in idea ca aceasta acciza afecteaza grav funcionarea clubului (prin reducerea drastica a posibililor membri ) .Daca cineva ma poate ajuta cu niste sfaturi as fi recunoscator.



#49 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 19 January 2007 - 02:29 PM

Conform legii 343/2006 la capitolul accize, acum am verificat, apare asa:Arme si arme de vanatoare,altele decat cele de uz militar, acciza 100%, asa este si din pacate si armele sportive intra in aceasta categorie.
Sfatul meu este sa luati legatura cu Asociatii similare din tara si sa faceti memorii.



#50 cyrus12

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 January 2007 - 02:34 PM

Multumesc mult pentru raspuns .Cat despre memori o sa facem si la ministerul finantelor si daca dansi nu se deranjeaza o sa facem un memoriu si afara (comisia europeana sau alt aorganism care se ocupa de politica fiscala)cat despre luat legatura cu alte asociati din pacate suntem singura asociatie din tara care are are aceast obiact de activitate.



#51 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 19 January 2007 - 02:57 PM

Si ca sa va mai dau o idee, din pacate atata pot, controversata taxa speciala pentru prima inmatriculare la Auto tot in legea 343/2006 a aparut, si deja sunt probleme.
Success!



#52 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 27 January 2007 - 12:30 PM

Vezi postareavalentinu, la Jan 9 2007, 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 9 2007, 05:50 PM, a spus:

daca ai cate 250 de articole la fiecare achizitie si ai achizitii din 2 in 2 zile crede-ma ca mai bine paltesti pe altu sa declare


Cu intocmirea declaratiilor intrastat ma ocup in prezent la firma la cere lucrez si vreau sa o fac si pentru terte persoane.
Cel care spune ca e simplu nu a lucrat efectiv in domeniu, imi pare rau ca trebuie sa i-o spun.

Pentru alte informatii tinem legatura.

Ajuta-ma te rog.
Cum ai obtinut softul pentru declaratia Intrastat?



#53 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 27 January 2007 - 09:56 PM

Vezi postareaMariaNE, la Jan 27 2007, 12:30 PM, a spus:

Vezi postareavalentinu, la Jan 9 2007, 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 9 2007, 05:50 PM, a spus:

daca ai cate 250 de articole la fiecare achizitie si ai achizitii din 2 in 2 zile crede-ma ca mai bine paltesti pe altu sa declare


Cu intocmirea declaratiilor intrastat ma ocup in prezent la firma la cere lucrez si vreau sa o fac si pentru terte persoane.
Cel care spune ca e simplu nu a lucrat efectiv in domeniu, imi pare rau ca trebuie sa i-o spun.

Pentru alte informatii tinem legatura.

Ajuta-ma te rog.
Cum ai obtinut softul pentru declaratia Intrastat?


http://www.intrastat.ro/di2.php
ocoleanui



#54 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 27 January 2007 - 10:25 PM

Vezi postareaocoleanuionut, la Jan 27 2007, 09:56 PM, a spus:

Vezi postareaMariaNE, la Jan 27 2007, 12:30 PM, a spus:

Vezi postareavalentinu, la Jan 9 2007, 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 9 2007, 05:50 PM, a spus:

daca ai cate 250 de articole la fiecare achizitie si ai achizitii din 2 in 2 zile crede-ma ca mai bine paltesti pe altu sa declare


Cu intocmirea declaratiilor intrastat ma ocup in prezent la firma la cere lucrez si vreau sa o fac si pentru terte persoane.
Cel care spune ca e simplu nu a lucrat efectiv in domeniu, imi pare rau ca trebuie sa i-o spun.

Pentru alte informatii tinem legatura.

Ajuta-ma te rog.
Cum ai obtinut softul pentru declaratia Intrastat?


http://www.intrastat.ro/di2.php


ASTA CU INTRASTATUL NU E DE GLUMA!!!
ARE MARE DREPTATE CEL CU 250 POZITII...E MULTTTTTTTTTT DE MUNCA11111111111
ocoleanui



#55 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 27 January 2007 - 10:30 PM

Multumesc ocoleaionut.

De mult vizitez www.intrastat.ro, dar nu unde trebuia.
Raman datoare.



#56 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 27 January 2007 - 10:31 PM

Revin.Multumesc ocoleanuionut, scuze pentru greseala.



#57 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 January 2007 - 01:38 PM

cursul valutar (la calculul importului) se ia ca fiind din penultima zi de miercuri a lunii anterioare? am uitat unde am citit asta...stie cineva de asta?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#58 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 29 January 2007 - 02:25 PM

intr-adevar, de cand a intrat in vigoare Noul Cod Vamal (prin iunie 2006 parca) cursul vamal valabil pt. Euro de exemplu pt. toata luna Septembrie era cursul BNR anuntat in penultima Miercuri a lunii August - (atentie : anuntat miercuri inseamna ca era valabil pt. joia respectiva din August).
Ma gandesc ca in continuare (2007) se va folosi acest curs pt achizitiile extracomunitare (importuri)...
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#59 MariaNE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Harghita

Postat 29 January 2007 - 04:11 PM

In L 86/2006 a aparut cursul valutar cu penultima miercuri a lunii anterioare si acum exact acelasi tet se regaseste si in codul vamal comunitar, este in continuare valabil acest lucru.



#60 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 29 January 2007 - 04:42 PM

Stie cineva care este diferenta intre autofacturare si taxare inversa???
Ma intereseaza de ex : firma la cre lucrez are un contract de inchiriere cu o firma austriaca,... fac inregistrarile:

612 = 401
401 = 5121
401 = 765 (dc am diferenta de curs favorabila)

fac autofactura
4426 = 4427

Este bine???

Fac autofactura sau factura cu taxare inversa???

Venitul de la autofactura il mai inregistrez???
Platesc cumva vreo taxa de redeventa avand in vedere ca firma este straina???
Trebuie contractul cumva inregistrat declarat undeva???






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL