Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisie! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


demisie!


84 replies to this topic

#21 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2008 - 02:12 PM

demisia fara preaviz ti-o dai in cazul in care angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
mai poti demisiona cu preaviz, iar contractul inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv. deci da, ei renunta la preaviz, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti si retina bani...
partea cu retinerea a 500 de lei din salariu nu o inteleg... ca ce chestie sa-ti retina ei din salariu pe luna anterioara...luna in care tu ai fost la serviciu.



#22 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2008 - 02:22 PM

Este ilegal si nici nu au cumsa iti opreasca bani pentru plecarea inainte de preaviz dar tot ilegal este sa nu stai pe perioada preavizului; banuiesc ca e un fel de forma de santaj, daca tot nu stai pe perioada aceea si ii lasi fara un om macar sa castige niste bani probabil ca la asta s-au gandit; deci singura solutie este sa stai 15 zile fara sa le dai nici un ban...acum depinde ce crezi ca e mai bine pt tine!




#23 qazqaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 June 2008 - 05:10 PM

o fi ilegal sa nu stai 15 zile. ei sunt de acord sa plec doar prin suspendarea contractului de munca. asta ma deranjeaza. nu vrea sa accepte demisia. in cazul asta de suspendare pot sa numai ma duc a doua zi la munca dar pot sa-mi retina banii?

Aceasta postare a fost editata de qazqaz: 02 June 2008 - 05:14 PM




#24 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2008 - 08:31 AM

nu poti pleca prin suspendarea contractului. suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator. deci se suspenda...nu inceteaza. din suspendare nu au cum sa-ti faca lichidarea. ei chiar daca iti suspenda contractul, trebuie sa-ti faca si revenirea la locul de munca, ca apoi sa-ti faca lichidarea.
si in alta ordine de idei, nu stiu cum nu iti accepta ei demisia, cand legea spune clar: demisia este actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz. refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba. (codul muncii art. 79)



#25 otyotilia2000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 June 2008 - 09:50 AM

Of patronii astia......
In continuarea problemei mele e ca dupa ce am depus demisia mi-au spus ca nu poate ITM-ul sa-mi desfaca contractul de munca pe baza ei si mi-au pus la dispozitie o cerere de demisie care daca v-o arat o sa rideti o zi intreaga.Cererea e pe alta firma:)))Deci ma angajez la Rodipet si imi dau demisia de la Intelbiz (cu care nu am nici un act). Cind am inceput sa etalez probele pe care le am impotriva lor (si ca daca nu cadem la o intelegere legala actionez in instanta) au recunoscut ca nu-mi pot da cartea de munca pt ca nu au datorii la ITM si astept sa-mi dea prin fax o notificare in acest sens.Cine vrea o copie a celor intimplate ii trimit cu mare placere.Ma enerveaza la culme ca sunt niste prosti in functie de conducere si nici nu vor sa invete.Merg pe pacaleala si intimidare.Cu probele pe care le am sigur cistig daune morale.Dar ma intereseaza sa scap de i si sa-mi vad de viata
Multumesc pt raspuns.



#26 qazqaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 June 2008 - 10:30 AM

de a naibii ce sunt nu m-am mai dus a doua zi la munca. telefoane toata ziua. ca de ce am plecat ca trebuia sa stau 15 zile. hai pa. daca vrei sa pleci , pleaca tata . am uitat sa spun de ce nu mai m-am dus a doua zi pt ca am inceput lucru in alta parte .sal mai avantajos. deci daca ai oferta mai buna nu mai sta dupa toti. banii m-am mai interesat n-au de ce sa mi opreasca. tanti aia 'sefa' la nervi o fi vrut sa spuna ca nu-mi da pe perioada de preaviz. acum o sa astept pana in ziua de sal pe 15 luna asta sa vedem. acum ca nam mai venit la servici a zis ca o sa-mi treaca un 'i' pe cartea de munca. ce vrei domne niste tarani. n-au vrut sa ne intelegem asa ca dai pa masa. am o cunostinta care nu s-a dus la munca il rugau sa se intoarca ca nu aveau pe alt cineva pe postu lui si nu ia mai facut nici un i in carnetul de munca. daca vor sa-ti faca rau POT. nu va spun numele firmei pt ca inca n-am scapat de ei.



#27 LoLoi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 June 2008 - 08:39 AM

Buna ziua,

revin asupra urmatorului aspect cu care ma confrunt de cateva zile. Vreau sa plec de la firma la care lucrez (ca project manager), am vrut sa imi dau demisia dar nu mi-o accepta (am vrut cu art. 55 lit. b).
Au spus ca imi dau ei mie "preaviz"... Una peste alta astia ma ameninta ca imi inchid contractul in cine stie ce conditii daca nu mai stau la ei cam 3 saptamani cel putin. Ideea e ca vroiam sa plec pentru ca trebuie sa imi dau licenta, nu din alte motive, dar asta nu stiu cata importanta are pana la urma.

Vezi postareaMARYSA ST, la May 23 2008, 10:41 AM, a spus:

1)In cazul demisiei, nu este necesara emiterea unei decizii de incetare a contractului individual de munca, deoarece contractul individual de munca inceteaza de drept la data expirarii termenului de preaviz sau a renuntarii totale sau partiale de catre angajator la acest drept.

Lg 53/2003- CODUL MUNCII
ART. 79
(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.

Dar...ITM cere aceasta decizie de incetare a contractului de munca! Daca nu o intocmeste angajatorul, mergi cu copia ta dupa demisie, cu data si numarul de inregistrare, la Inspectia Muncii! Sper ca ai acest nr.de inregistrare!


Partea "tricky" consta in faptul ca nu am numar de inregistrare pe demisie... si nici nu exista vreun registru de intrari sau ceva de genul asta.
Una peste alta... angajatorul nu mi-a dat nici un preaviz... adica eu efectiv nu am primit nimic si mi s-a spus ca "discutam" peste aproximativ o luna (patronul pleaca in luna de miere, deci nu are timp de mine...). Dar nici eu nu am timp de ei. Iar cand se intoarce din excursie... cine stie ce-o mai fi.. mi-e sa nu imi spuna ca mai trebuie sa astept cu incheirea contractului... si sa trebuiasca sa merg la ei la firma in continuare (logic, nefind nici o incheiere de vreun fel a contractului, trebuie sa imi respect obligatiile contractuale).

As vrea sa stiu cum pot sa plec totusi de la ei?
Fie ca imi dau ei mie preaviz (sau ce o fi ala)... macar sa mi-l dea, sa vad acolo data de la care inceteaza contractul, ca pe urma daca vor fi chestii disciplinare sau alte minuni ma rafuiesc eu cu ei. Dar nu vor sa imi dea acum nimic.

Daca imi dau demisia (cu art 55 lit. c de data asta) si nu primesc numar de inregistrare pe ea.... ce pot sa fac pentru a putea demonstra ca mi-am dat totusi demisia?

Va rog sa imi spuneti, in masura in care puteti, la ce mijloace de proba se refera Ar.t 79 (2) ("Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.") Unde pot sa aflu care ar fi mijloacele de proba? Ce ar fi considerat mijloc de proba? Daca ii trimit prin e-mail e ok? Prin posta cu confirmare de primire? Cu martori? Cum ar fi ok ca sa si pot proba ca am demisionat in cazul in care se gandeste sa ma actioneze in instanta pentru ca nu i-am anuntat ca plec?

Va multumesc anticipat.

Cu respect,
Andrei



#28 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2008 - 09:04 AM

ai zis ca ai vrut sa-ti dai demisia cu art.55lit.b. aceasta nu este demisie, ci incetarea contractului de munca prin acordul partilor. demisia se da cu art.79(1). iar in cazul demisiei, tu le dai lor preaviz, nu ei tzie. conform codului muncii, preavizul nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.cu preavizul, eu zic ca te incadrezi sa stai si cat vor cei din conducere.
ca o paranteza:pentru a-ti da licenta, sa stii ca poti sa-ti iei si concediu de formare profesionala.asta daca mai vrei sa te intorci la ei. acuma ar fi bine daca ai putea obtine un numar de inregistrare pe demisia ta. bafta

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 19 June 2008 - 09:07 AM




#29 otyotilia2000

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 June 2008 - 11:39 AM

Vezi postareaeliotys, la May 30 2008, 05:05 PM, a spus:

Ok, s-a mutat conta la Bucuresti ti-a dat cineva vreun preaviz?

Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata CIC conf art 60, al 1, lit e codul muncii exceptie facand doar reorganizarea judiciara sau falimentul cum bine ai spus si tu. Poate fi vorba de concediere colectiva? cati angajati erau in comp de contabilitate Botosani?Banuiesc ca nu f multi.
Presupun ca ei incearca sa se incadreze la concedierea pe motive care nu tin de persoana salariatului - art 65, al 1 din sectiunea 4 Codul muncii. Insa dreptul la preaviz trebuie sa ti-l acorde (preavizul curge de la data revenirii din CIC conf art 73, al 3) pt ca altfel concedierea e lovita de nulitate (art 76).

Asa ca nu mi se pare chiar in regula modul cum a ales angajatorul tau sa transeze problema. Cai de atac ar fi pt ca sunt vicii clare de procedura (chestia cu operatorul e chiar hilara) acum tu alegi cum vrei dar daca ti-ai gasit un alt loc de munca presupun ca nu ai f mult timp sa te razboiesti cu rodipetul acu.
ITMul poate face un control si le poate aplica o amenda (ca sa raspund la una din intrebarile tale) asta vrei?

Succes!

Ei au avut tupeul sa dea o comunicare scrisa:
"Va aducem la cunostinta ca Agentia Botosani a societatii noastre SC RODIPET SA a desfiintat postul de contabil, respectiv economist, in perioada cit dumneavoastra ati fost in concediu pentru crestere copil.De altfel la toate agentiile din tara s-a procedat in acelasi fel, astfel contabilitatea fiind centralizata aici, la sediul principal. Din cauza acestor inconveniente, care tin de politica de organizare a companiei, dorim sa va propunem o noua modalitate de colaborare conform pregatirii profesionale pe care o aveti si anume de economist, oferta pe care o anexam prezentei." Ei au pus pe toti contabilii de agentii din tara sa-si dea demisia ca apoi sa-i angajeze pe alta societate.Si chiar fiind vorba de o concediere colectiva trebuiau sa ma instiinteze si pe mine chiar daca eram in concediu.
Iar daca iau in calcul faptul ca nu am primit aprobare pe solicitarea reinceperii activitatii si tinand cont de CM art.79 (8) - Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca - nu pot lua in calcul cele 15 zile. In contractul individual de munca nu am semnat ca-mi asum atributia de a sta ore in sir pe holul agentiei fara a face nimic.
Mi-au trimis o oferta de colaborare de pe o alta societate care sa-ti spun sincer m-a revoltat:nu avea nr de inregistrare, nu avea stampila acelei societati si nici nu am gasit vreun nume de contact pt a da un raspuns.
Am gasit un nou loc de munca dar nu-mi dau cartea de munca dupa ce stiu ca nu prea au procedat legal cu mine.Solutionarea litigiilor de munca se face in maxim15 zile.Multi imi spun sa cer si daune morale.Daca vrei sa te tin la curent si sa-ti mai dai cu parerea poate vb mai lejer pemess
Multumesc ca te-ai implicat in problema mea
te mai astept
otilia



#30 LoLoi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 June 2008 - 09:44 AM

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 19 2008, 10:04 AM, a spus:

ai zis ca ai vrut sa-ti dai demisia cu art.55lit.b. aceasta nu este demisie, ci incetarea contractului de munca prin acordul partilor. demisia se da cu art.79(1). iar in cazul demisiei, tu le dai lor preaviz, nu ei tzie. conform codului muncii, preavizul nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.cu preavizul, eu zic ca te incadrezi sa stai si cat vor cei din conducere.
ca o paranteza:pentru a-ti da licenta, sa stii ca poti sa-ti iei si concediu de formare profesionala.asta daca mai vrei sa te intorci la ei. acuma ar fi bine daca ai putea obtine un numar de inregistrare pe demisia ta. bafta


multumesc. am rezolvat pana la urma cu ceva scandal, amenintari cu diverse litere pe cartea de munca si alte tiganii. le-am zis ca nu ma intereseaza ce litere imi trec ei pe cartea de munca, ca ne putem judeca pe urma. am vrut sa plec pana la urma fara nici un preaviz si nici o demisie chiar ieri (bluff) fie ce-o fi... si au fost nevoiti sa imi accepte demisia din "motive personale", altfel ramaneau cu proiectul in aer si cel mai probabil pierdeau clientul.

acum am demisia cu nr de inregistrare, stampilat.. semnat.. bla bla
mi s-a confirmat inca odata ca tre sa fii si tu tigan cu tiganul... altfel nu merge treaba pe plaiul romanesc..

pe viitor o sa ma gandesc de 15 000 de ori inainte sa mai lucrez la vreo firma mica...

numai bine!

Andrei



#31 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 June 2008 - 09:48 AM

bafta in continuare :thumbup:



#32 qazqaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 June 2008 - 10:31 AM

mi-a venit o somatie de la munca ca sa ma prezint "urgent la punctul lor de lucru pt. a prezenta motivele pt. care am absentat nemotivat nerespectand preavizul". motiv ? parca nu trebuie sa-mi motivez demisia art.79 C.M. repet ca nu au fost de acord cu demisia cu inregistrarea ei deci ar fi trebuit sa stau in fiecare zi +15 sa ma rog de ei sa semneze demisia. acum cu somatia trebuie sa prezint la ei? ce sa le zic ca nau fost de acord cu demisia. si tot la art. 79 nu inteleg cum pot "face dovada acesteia prin orice mijloace de proba" refuzul angajatorului de a inregistra demisia



#33 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 June 2008 - 03:02 PM

pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele. tu trebuia sa mergi la serviciu si in perioada preavizului.
contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
poti demisiona fara preaviz in situatia in care angajatorul nu-si indeplineste obligatiile prevazute in contractul individual de munca . in acest caz motivezi demisia aratand obligatiile incalcate de angajator .
refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba .
de exemplu poti trimite demisia si prin posta cu confirmare de primire . la asta se refera textul cand zice ca poti face dovada prin orice mijloace de proba.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 June 2008 - 03:05 PM




#34 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 June 2008 - 03:29 PM

Poti dovedi cu martori cererea de demisie si neacceptarea inregistrarii ei, daca poti convinge martori (secretara etc.) sa depuna marturie in instanta in favoarea ta. Asta e cam greu, ei fiind in continuare dependenti de conducere.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#35 rolena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 August 2008 - 12:20 PM

Ma confrunt cu urmatoarea situatie si intreb; un angajat si-a dat demisia, dar nu a efectuat tot concediul de odihna ,perioada de preaviz poate fi scurtata cu numarul de zile de CO neefectuate ?
- daca nu se poate compensa,cum se procedeaza cu zilele de CO neefectuate , trebuie mentionat in Decizia de incetare a activitatii si nr. de zile de concediu neefectuat ?



#36 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2008 - 12:58 PM

Dar nu esti obligata sa-i ceri preaviz ! Daca nu ai nevoie de el, nu are lucrari de terminat, da-i drumul sa plece din prima zi si ii platesti zilele de concediu neefectuate.
Nu inteleg logica de a-i cere sa dea preaviz, dar tu sa-l trimiti in concediu. Se poate, dar e ilogic.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#37 rolena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 August 2008 - 01:30 PM

Multumesc "dana cz",dar nu eu hotarasc, eu doar ma informez , comunic informatia si execut dispozitia primita, angajatul este sotul meu ce lucreaza la alta firma.
Trebuia sa fiu mai explicita :angajatul a depus cerere de incetare a activitatii astazi (ieri a vorbit telefonic cu patronul ce se afla in CO).Acesta nu vrea sa-l lase sa plece .
Atunci angajatul trebuie sa depuna si o Demisie sau cerea de incetare a activitatii se transorma automat in demisie ?
daca asteapta sa se intoarca angajatorul din CO si depune atunci demisia trebuia sa stea de la acea data 15 zile in preaviz ,nu ?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 August 2008 - 02:59 PM




#38 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2008 - 02:35 PM

Pai rolena, ce diferenta intre ce intrebi prima data si care era de fapt intrebarea ta !

Cererea de incetare a contractului de munca nu se transforma in nimic singura. Si presupune ca in final cele doua parti (angajatul si angajatorul) sa cada de acord intr-un fel sau altul.
Daca el crede ca acest lucru nu se va intampla sau daca nu vrea sa se ma targuiasca sau s-o mai amane, sa faca o notificare de demisie in dublu exemplar, s-o inregistreze la secretariat si sa-si ia numar de inregistrare si pe exemplarul lui. Iar in acest caz, de la data inregistrarii demisiei va curge acel termen de preaviz pe care sotul tau e obligat sa-l acorde conform contractului sau de munca.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#39 rolena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 August 2008 - 03:41 PM

Multumesc dana_cz,asa a procedat ,si-a depus si demisia intrucat nu s-a ajuns la alt rezultat, "dar",mai exista un dar din concediul de odihna de 22zile (conform Contractului Individual de Munca )nu a efectuat decat 8 zile .
Nu cred ca azilele neefectuate vor fi platite .
Multumesc inca odata pentru raspunsuri.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 August 2008 - 07:45 AM




#40 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2008 - 05:21 PM

Obligatoriu se vor plati, in caz contrar trebuie sa le efectueze si apoi sa isi efectueze perioada de preaviz.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL