Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 100 - depunere trimestriala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 100 - depunere trimestriala

120 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2007 - 10:48 AM

Buna ziua, s`a hotarat ca microintreprinderile si PFA sa plateasca impozitele pe veniturile din salarii trimestrial si sa depuna declaratiile trimestrial. Este vorba de impozitul pe salarii sau de toate obligatiile salariale, somaj, CAS, CASS, ITM? si despre care declaratii este vorba, 100? sau si cele de somaj, CAS, sanatate, comision ITM?Multumesc

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 March 2007 - 08:40 PM




#2 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2007 - 12:36 PM

Poti sa imi spui unde ai gasit acesta hotarare. Sincera sa fiu este prima oara cand citesc acest lucru. As dori sa citesc si eu hotararea.
multumesc

Cu respect,
Alinutza



#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2007 - 12:38 PM

Vezi postareaAlina_C, la Jan 28 2007, 10:36 AM, a spus:

Poti sa imi spui unde ai gasit acesta hotarare. Sincera sa fiu este prima oara cand citesc acest lucru. As dori sa citesc si eu hotararea.
multumesc

Presa - Guvern > Comunicate și informații de presă
Incepand cu 1 Ianuarie 2007 s-au modificat termenele de depunere a declaratiilor privind impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii si implicit termenele de plata, pentru:


 contribuabilii care fac parte din categoria microintreprinderilor definite conform Legii nr. 346/2004;
 persoanele fizice care desfasoara activitati independente,
 asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice.

In acest sens s-a reglement, prin exceptie de la dispozitiile legale in vigoare privind declararea si plata – majoritatea din Codul fiscal – , ca microintreprinderile, astfel cum sunt definite de Legea nr.346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si persoanele fizice care desfasoara activitati independente, sa depuna declaratiile fiscale si sa efectueze platile trimestrial, iar asociatiile, fundatiile sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice, anual.

Masura a fost aprobata prin Ordonanta Guvernului nr. 35/2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, publicata in Monitorul, Partea I , nr.675 din 7.09.2006, si a avut ca scop eficientizarea administrarii impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat, in sensul reducerii cheltuielilor de administrare a unor contribuabili cu contributie bugetara nesemnificativa, tinand cont de asemenea si de interesele contribuabililor, si anume simplificarea poverii obligatiilor de declarare si plata a impozitelor.

Agenția Națională de Administrare Fiscală - 26.01.2007



#4 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2007 - 12:57 PM

Este ok atunci, inseamna ca declaratia 100 o depunem trimestrial si platim toate impozitele si contributiile tot trimestrial, pentru microintreprinderi.
Cu respect,
Alinutza



#5 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 29 January 2007 - 12:01 PM

Buuuuuuun!
Am concediu medical (sarcina si lauzie). Fara copie dupa plati nu ti se plateste concediul medical. Ii spun salariatei ca o sa ia banii trimestrial?

Dar e vorba doar de obligatiile din declaratia 100, care pe ianuarie oare care mai sunt?
Cu comisionul ITM cum ramane? Nu are nici o treaba cu declaratia 100. Nu platesti datorii salariale dar platesti datorii salariale. :lostit (13): :lnr (1): :pullhair:



#6 maca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 30 January 2007 - 11:53 AM

Vezi postareaemy, la Jan 25 2007, 11:05 PM, a spus:

Poate a mai patit cineva si stie ce sa-mi spuna!
In octombrie am avut de recuperat 177 lei la contributia pt concedii si indemnizatii 0,75%. In noiembrie am avut de plata 186 lei. Dupa parerea mea, logic, am platit in noiembrie 186-177=9 lei. Azi am primit somatie + titlu executoriu pt suma de 186 lei neachitata! Ce parere aveti? Trebuia sa cer compensarea intre obligatia de recuperat si cea de plata la depunerea declaratiei pt noiembrie? Pe fisa fiscala doar se vede ca aveam de recuperat ...

ceea ce ai avut de recuperat , declarat prin declaratia 100 ramane de recuperat si il ceri de la casa de sanatate.
in contunuare ai obligatia pe noiembrie sa platesti ceea ce datorezi, si ceea ce ai de recuperat recuperezi cu cerere tip de la casa de sanatate, si apoi astepti cu rabdare sa-ti intre banii in cont, intra sigur dar trec vre-o 2-3 luni



#7 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 30 January 2007 - 03:19 PM

Trebuie avut grija ce se declara in 100 in cazul in care sunt sume de recuperat, sa apara corect. Am inteles ca programul de la decl 100 nu evidentiaza corect sumele de restituit. Cineva m-a sfatuit ca atunci cand nu am de plata mai bine declarv 0 ca oricum de recuperat recuperezi de la casele de sanatate nu de la finante, pe ei ii intereseaza doar obligatia de plata. Am avut o situatie similara la un impozit pe salarii, cand se faceau regularizari in fisele fiscale, si a trebuit sa fac o rectificativa. Mergi cu toate documentele la fisa platitorului si o rezolvi acolo, te vor indruma.
iuliana



#8 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 01 February 2007 - 09:54 AM

"CF og 35/2006 micro si declara si platesc trimestrial impozitul pe salarii, iar asociatiile si fundatiile -anual (nu sunt incluse institutiile publice)
cica treuia depusa pana ieri 31.01 si decl 010 referitoare la aceste modificari. am modelul nou incers sa-l atasez
nu stiu insa daca este obligatoriu pt toata lumea inclusa aici sau ramane la altitudinea firmei sa declare si sa plateasca cum vrea
mai asteptam comentarii

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 22 February 2007 - 11:55 PM




#9 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 01 February 2007 - 11:13 AM

Pana la urma cum ramane cu declaratiile la somaj, CAS, CASS, ITM? S-a lamurit cineva ?



#10 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 01 February 2007 - 11:40 AM

scuze pt"altitudine" am tastat gresit
se pare ca este vorba doar de impozitul pe salarii care se declara in decl.100 in fiecare luna-o sa se declare la trimestru, respectiv anual acesta rubrica din decl.100 si o sa se plateasca ca atare la aceleasi termene
despre celelalte contributii-o sa mearga lunar ca si pana acum



#11 HENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 01 February 2007 - 02:27 PM

Pai nu prea cred ca numai de impozitul pe salar este vorba.Cand am depus 010 a trebuit sa mentionez la toate contributiile(CAS,sanatate,somaj) ca lei voi plati trimestrial!



#12 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2007 - 03:33 PM

Vezi postareaHENI, la Feb 1 2007, 02:27 PM, a spus:

Pai nu prea cred ca numai de impozitul pe salar este vorba.Cand am depus 010 a trebuit sa mentionez la toate contributiile(CAS,sanatate,somaj) ca lei voi plati trimestrial!

Si eu am depus 010 pe 31.01 si am scris la toate contributiile pt salarii - trimestrial.
Vreau sa va atrag atentia ca "micro" nu se limiteaza la definitia din Codul Fiscal , ci este vorba de definitia data in Legea 346/2004 . Asta inseamna ca beneficiaza de aceasta facilitate toate firmele care au pana la 9 salariati si cifra de afaceri/active pana la 2.000.00eur. Nu mai dezvolt pt ca s-a mai discutat asta pe forum.(a se vedea OG35/2006+L346/2004)



#13 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2007 - 03:42 PM

Am revenit pentru a-mi exprima nedumerirea cu privire la declaratia 010 postata mai sus de "ana-op".
Nu stiu de unde provine, dar nu este prea corecta.
Pe acest forum exista o alta declaratie 010 postata, care este mult mai aproape de realitate decat aceasta.



#14 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 01 February 2007 - 08:26 PM

Vezi postareaana-op, la Feb 1 2007, 09:54 AM, a spus:

"CF og 35/2006 micro si declara si platesc trimestrial impozitul pe salarii, iar asociatiile si fundatiile -anual (nu sunt incluse institutiile publice)
cica treuia depusa pana ieri 31.01 si decl 010 referitoare la aceste modificari. am modelul nou incers sa-l atasez
nu stiu insa daca este obligatoriu pt toata lumea inclusa aici sau ramane la altitudinea firmei sa declare si sa plateasca cum vrea
mai asteptam comentarii


acest formular a fost publicat in monitorul oficial?
cand? ce numar?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 22 February 2007 - 11:55 PM

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#15 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 01 February 2007 - 08:46 PM

Nu este publicata nicaieri,drept pentru care multe judete nu o accepta.....mai mult de atit,nu au programul adaptat pentru contributii trimestriale.Desi termenul a fost 31.01.2007 pentru decl.010,multi ne mai cheama pe acolo,sa reluam cozile...nu se stie cind :lostit (13):
Count your life by friends,not years!



#16 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 02 February 2007 - 10:40 AM

ieri a aparut programul pentru declaratii fiscale, iar la declaratia 100 se specifica faptul ca cele 10 obligatii legate de salarii pentru MICRO sunt cu declarare trimestriala.



#17 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 02 February 2007 - 11:13 AM

Dar 010 pe nou nu a aparut ca sa putem modifica vectorul fiscal! Mai asteptam nu? :lostit (13):



#18 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2007 - 08:41 AM

Am fost ieri la Ad-tia fin.sect.1. 010 trebuie depusa ptr.schimbarea in vectorul fiscal al societatii la trecerea trimestriala a obligatiilor de plata, nu au aparut formularele noi, se asteapta MO cu noul formular si instructiunile de completare. Se deroga obligativitatea depunerii declaratiei in termen de 30 zile de la producerea modificarii in vectorul fiscal.



#19 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 03 February 2007 - 05:50 PM

e bine
asta e. asteptam monitorul
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#20 alexx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2007 - 10:25 PM

La adm sector 3 s-a depus un 010 ptr obligatii la trim si a fost primit. Am fost la Asistenta contribuabili ptr informatii de unde putem face rost de acest formular si binenteles ca nu stia nimeni nimic. Formularul care a fost depus si a primit si viza nu avea cod, deci nu ar fi trebuit primit :lostit (13):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL