Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare mijloc fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


reevaluare mijloc fix

mijloace fixe alte probleme contabile cladire mijloc fix
265 replies to this topic

#261 Crina Toma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 January 2014 - 10:08 AM

Buna ziua,
Vreau sa va adresez urmatoarea intrebare:
In urma reevaluarii unei cladiri(constructie de lemn), valoarea rezultata este 68000 lei(fara TVA).
Cladirea a fost achizitionata in anul 2012, la valoarea de 49500 lei(fara TVA). Cladirea apartine unei societati comerciale.
Societatea intentioneaza sa o vanda . La ce pret minim poate efectua tranzactia , avand in vedere ca perioada de amortizare, conform catalagului, este de 20 de ani.
La vanzare, amortizarea dedusa pana la acel moment, se trece pe costuri? care este inregistrarea contabila aferenta?
Va multumesc anticipat,
Cu stima,
C. Toma



#262 expat1952

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 April 2014 - 09:05 AM

Speta 1-2010 se face o expertiza , care nu este inregistrata in contul 105. Deprecierea este de 110926 lei ron. Se deschide contul 681.1 provizion de depreciere in valoare de 90818 lei Este corect?
Speta 2- 2011 se face o alta expertiza la acelasi imobil. Valoarea depreciereii, care este trecuta in contul 105 este de 43819 lei. Adeasta depreciere este trecuta la alte cheltuieli, cu valoarea de 40611 lei. ??
Doua situatii aproape indentice, (o suma reprezinta deprecierea si o alta suma este inregistrata) tratate diferit!!! Cum este posibil si ce baza legala are??




#263 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2014 - 11:02 AM

dupa parerea mea, diferenta de abordare are la baza modul de tratare al reducerilor respective, adica reducerea a fost considerata definitiva sau nu.
astfel, in functie de caracterul permanent sau provizoriu al ajustarii activelor, ajustarile de valoare pot fi permanente (amortizari) sau provizorii (ajustari pentru depreciere sau pierderi de valoare).

inreg. contabile pt. ajustari :
* constituire ajustare : 6813 = 2912 (presupun ca e vb de o cladire, ai zis "depreciere imobiliara"...)
* anulare ajustare : 2912 = 7813

inreg. amortizare :
6811 = 2812

cat priveste contul 105, eu nu stiu sa se opereze in legatura cu vreun cont de chelt., iar Ord. 3055/2009 ne spune asa :
Contul 105 Rezerve din reevaluare
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta rezervelor din reevaluarea imobilizarilor corporale si a altor reevaluari efectuate potrivit legii.
Contul 105 "Rezerve din reevaluare" este un cont de pasiv.
In creditul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se inregistreaza cresterea de valoare rezultata din reevaluarea imobilizarilor corporale (211, 212, 213, 214).
In debitul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se inregistreaza:
- rezerva din reevaluare trecuta la rezerve (106);
- descresterile fata de valoarea contabila neta, rezultate din reevaluarea imobilizarilor corporale (211, 212, 213, 214);
Soldul creditor al contului reprezinta rezerva din reevaluarea imobilizarilor corporale.
.....................................

in concluzie :

* inreg. plus din reevaluare :
- in creditul contului 105, daca anterior nu s-a constatat un minus de valoare;
- in contul 7813 „Venituri din ajustari pentru deprecierea imobilizarilor", daca anterior s-a constatat un minus de valoare inregistrat in contul 6813 „Cheltuieli de exploatare privind ajustarile pentru deprecierea imobilizarilor”, iar eventualul surplus ramas va fi inregistrat in creditul contului 105

* inreg. minus din reevaluare :
- in contul 6813, daca anterior nu s-a constatat niciun plus de valoare;
- in debitul contului 105, daca anterior s-a constatat un plus de valoare, iar eventuala diferenta negativa ramasa va fi inregistrata in contul 6813.
atunci cand se reflecta in contabilitate un minus de valoare, trebuie sa nu avem sold debitor aferent contului 105;
fiind un cont de capitaluri proprii (cont de pasiv), el poate avea doar sold creditor sau zero.



#264 expat1952

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 April 2014 - 06:06 PM

Buna seara. Aveti dreptatete, dar...partial. Eu cred ca ceva nu este in regula.
In contul 681.3 s-a deschis provizion de depreciere, dar... nu la valoarea declarata a deprecierii, valoare pe care o regasim in bilant. Contul 781.3 nici nu este deschis.
A doua reevaluare este dusa...direct in 658!!! dar si aceasta la alta valoare fata de valoarea inscrisa in bilant!!
Reevaluarea tine de indicele pietei imobiliare, nu tine de dorinta noastra, de fi definitiva sau nu.Daca acesta creste cum se procedeaza???



#265 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 02 May 2014 - 10:35 AM

Ordinul 3055/2009, art. 124, pct. 3 zice ca "Surplusul din reevaluare inclus în rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct în rezerve (contul 1065 „Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare“), atunci când acest surplus reprezintă un câştig realizat... Cu toate acestea, o parte din câştig poate fi realizat pe măsură ce activul este folosit de entitate. În acest caz, valoarea rezervei transferate este diferenţa dintre amortizarea calculată pe baza valorii contabile reevaluate şi valoarea amortizării calculate pe baza costului iniţial al activului."


Firma noastra are cladiri achizitionate din 1980, care au fost reevaluate de nenumarate ori in decursul timpului. In acest caz, care este "amortizarea calculata pe baza costului iniţial al activului" ?



#266 bad19angel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 October 2014 - 09:25 PM

Am o problema cu un client.In 1992 clientul a facut contract de comodat pentru cladire intre el ca proprietar(persoana fizica) si societatea la care tot el era administrator(persoana juridica) pe o perioada de 49 de ani.In contractul de comodat s-a stipulat ca toate taxele si impozitele si modernizarile care se v-or face,sa fie suportate de societate.Societatea a facut modernizari in valoare de 88000 si care au fost inregistrate in contul 212.In fiecare an s-a inregistrat amortizarea.Impozitul la primarie a fost platit de catre societate(chitanta emisa este pe numele firmei).Am apelat la un expert sa-mi faca reevaluarea cladirii dar care mi-a zis ca nu poate sa o faca din cauza ca societatea nu este proprietara pe cladire.Ce trebuie sa fac sa intru in legalitate?Unde trebuie sa duc sumele colectate in 212 si amortizarea calculata pe anul in curs?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL