Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul TVA achizitii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Calcul TVA achizitii intracomunitare


101 replies to this topic

#61 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2008 - 01:15 PM

daca firma vanzatoare nu este platitoare de tva, care este problema ta?...este ca si cum cumperi din tara, de la un neplatitor de tva.
Madalina



#62 ELVILA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 08 April 2008 - 06:40 PM

Conform codului fiscal persoana obligata a plata in cazul AIC este cel care face achizitia, iar locul este cel in care se gasesc bunurile in momentul in care se termina expedierea. Ce inseamna asta?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:50 PM
citare mesaj anterior




#63 Gabriella_z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Deva

Postat 11 April 2008 - 04:47 PM

Inseamna ca tu trebuie sa platesti TVA pentru ca ai facut AIC iar bunurile raman la tine deci este TVA romanesc. Daca firma respectiva nu are cod de TVA atunci operatiunea nu este scutita de TVA si tu trebuie sa platesti TVA 19% la statul Roman. Trebuie sa calculezi TVA si sa-l platesti, va fi TVA deductibil. Practic se intampla ca la vechile importuri doar ca nu ai declaratie vamala de import ci iti calculezi tu TVA-ul.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:50 PM
citare mesaj anterior




#64 carmencita76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 April 2008 - 11:36 AM

buna,
am si eu o intrebare referitoare la problema de mai sus, cind calculez tva-ul, in programul de contabilitate, introduc factura normal fara tva, fac o factura de tva separat tot pe furnizorul respectiv?si mai departe daca am incarcat soldul furnizorului cu tva-ul aferent cum ma scap de el?Ca eu ii platesc doar cit este factura, fara tva-ul pe care l-am calculat eu.



#65 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 April 2008 - 05:30 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la Mar 24 2008, 09:38 PM, a spus:

Astfel pentru achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand avem doua regimuri de taxare:
a) regimul normal de taxare
Acest regim este aplicabil daca furnizorul este proprietar al bunurilor, ...........
b)regimul special de taxare
Acest regim este aplicabil daca furnizorul este o firma revanzatoare, .............
Eu inteleg ca regimul special de taxare se aplica in cazul in care achizitionezi bunuri second hand de la o firma revanzatoare , pentru revanzare (comert).

Dar daca autovehiculul l-am cumparat pentru a-l folosi in firma la transport marfa, cum e?
Pe traducerea facturii scrie " este o livrare intercomunitara fara TVA".

Multumesc f.mult pentru ajutor. L-am prins pe Dumnezeu de un picior cu forumul asta. :pullhair:

Revin cu raspunsul: in acest caz, firma inregistrata in scopuri de TVA, va datora TVA 19% in Romania si va aplica regimul taxarii inverse.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2009 - 11:42 PM




#66 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 April 2008 - 08:11 AM

Vezi postareaGabriella_z, la Apr 11 2008, 05:47 PM, a spus:

Inseamna ca tu trebuie sa platesti TVA pentru ca ai facut AIC iar bunurile raman la tine deci este TVA romanesc. Daca firma respectiva nu are cod de TVA atunci operatiunea nu este scutita de TVA si tu trebuie sa platesti TVA 19% la statul Roman. Trebuie sa calculezi TVA si sa-l platesti, va fi TVA deductibil. Practic se intampla ca la vechile importuri doar ca nu ai declaratie vamala de import ci iti calculezi tu TVA-ul.

Gabriella,
Eu am o parere diferita.
Orice societate, in orice stat membru UE, care desfasoara operatiuni impozabile cum sunt livrarile de bunuri trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA. Exista o singura exceptie, si anume aplicarea regimului special de scutire pt intreprinderile mici. Plafonul, care este 35.000 eur in Romania, difera de la tara la tara, dar in esenta operatiunile acestor societati sunt scutite de TVA. Prin urmare nu exista nici obligatia beneficiarului de a inregistra TVA prin taxare inversa pt achizitiile intracomunitare de la societati neplatitoare de TVA.

Din punct de vedere al VIES, daca firma din Romania inregistreaza TVA taxare inversa pt o achizitie de la o persoana neplatitoare de TVA din alt stat membru, vor aparea discrepante in sistemul VIES deoarece:
- furnizorul nefiind platitor de TVA nu va declara livrarea;
- beneficiarul platitor de TVA va declara achizitia.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:51 PM




#67 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 25 April 2008 - 06:28 PM

Dar ce parere aveti de pozitiile 4 si 4.1 din decontul de TVA?
4. Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA, din care:
4.1. Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA, iar furnizorul este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru din care a avut loc livrarea intracomunitare.
Eu de aici inteleg ca la pct. 4 se introduc toate achizitiile intracomunitare indiferent daca furnizorul este inregistrat sau nu in scopuri de tva, iar la pct. 4.1. achizitii de la furnizori care sunt inregistrati in scopuri de TVA, punct care trebuie sa coincida cu declaratia 390. Oricum saptamana viitoare o sa dau un telefon la finante ca sa fiu sigur.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:51 PM
citare mesaje anterioare

ADITA



#68 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 02 May 2008 - 01:55 PM

Buna ziua,

Daca cineva ma poate ajuta si pe mine cu o lamurire referitoare la achizitii intracomunitare.....va rog....

Firma achizitioneaza un mijoc de transport din Germania, de la o firma platitoare de TVA. Factura e in Euro fara TVA (10.000 EURO).
In conta eu fac N.C. 213 = 401 37.000 Ron (10.000 Euro * 3.7 Ron/Euro - cursul BNR din ziua facturarii)
4426=4427 7.030 Ron (19%)

Problema acum apare. Eu platesc factura de 10.000 Euro prin banca, din contul firmei, deschis la o banca, in euro, deci 10.000 Euro. Pe extrasul de cont, apare plata 10.000 Euro si echivalentul in Lei al sumei pe care eu o platesc firmei din Germania, respectiv 37.100 Ron la cursul bancii respective. Diferenta de 100 Ron ce reprezinta pt mine si cum o inregistrez in conta, daca eu sunt obligata ca mijlocul fix sa-l inregistrez la cursul BNR si nu la cursul bancii, la care fac si plata?

Daca ma poate ajuta cineva, va rog?



#69 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2008 - 05:54 PM

Vezi postareacrisstina, la May 2 2008, 02:55 PM, a spus:

eu platesc firmei din Germania, respectiv 37.100 Ron la cursul bancii respective. Diferenta de 100 Ron ce reprezinta pt mine si cum o inregistrez in conta,

Diferenta de 100 lei e diferenta de curs valutar.

Cand faci plata faci 401=5124 cu 10.000 eur( la cursul din ziua facturii) si 665=5124 cu 10.000*(cursul din data platii-cursul de pe factura, care trebuie sa-ti dea 100 din ce ai spus tu).

Aceasta postare a fost editata de Ligia Georgescu: 02 May 2008 - 06:04 PM




#70 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 02 May 2008 - 06:09 PM

Multumesc foarte mult pentru raspuns, Ligia.



#71 vero_mica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 May 2008 - 10:51 PM

Draga Goia Adrian,

spune-ne te rog ce raspuns ti s-a dat de la finante.
multumiri
vero



#72 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 May 2008 - 03:12 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Apr 25 2008, 07:28 PM, a spus:

Dar ce parere aveti de pozitiile 4 si 4.1 din decontul de TVA?
4. Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA, din care:
4.1. Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA, iar furnizorul este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru din care a avut loc livrarea intracomunitare.

Diferenta intre 4 si 4.1 sunt livrarile din alt stat membru decat cel in care este inregistrat furnizorul. Este cazul cumparatorului revanzator din cadrul unei operatiuni triunghiulare.

Ex: Firmele A, B, C toate trei din state membre diferite. A factureaza catre B, iar B la randul ei factureaza catre C. Marfa merge direct intre A si C. In acest caz furnizorul B este inregistrat intr-un stat membru, dar livrarea intracomunitara are loc in alt stat membru (al firmei A).

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Apr 25 2008, 07:28 PM, a spus:

Eu de aici inteleg ca la pct. 4 se introduc toate achizitiile intracomunitare indiferent daca furnizorul este inregistrat sau nu in scopuri de tva, iar la pct. 4.1. achizitii de la furnizori care sunt inregistrati in scopuri de TVA, punct care trebuie sa coincida cu declaratia 390. Oricum saptamana viitoare o sa dau un telefon la finante ca sa fiu sigur.
Sa nu cumva sa faci cum ai zis mai sus ca o sa-ti dea diferente la greu intre 390 si 300. Achizitiile intarcomunitare de la furnizori neinregistrati TVA sunt neimpozabile si se declara la alt rand in decont.

Aceasta postare a fost editata de sdnr: 14 May 2008 - 03:12 PM




#73 maria2001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 May 2008 - 12:07 PM

Poate cineva sa-mi spuna care sunt documentele de inregistrare in cazul unei achizitii intracomunitare de marfuri second hand de la persoane fizice? Multumesc



#74 Mariana_2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 23 May 2008 - 02:45 PM

daca nu este achizitie intracomunitara si am platit tva-ul in vama, stiu ca trebuie sa fac articolul contabil 4426 = 5121 cu suma platita in vama, dar nu stiu cum inchid acest tva.
unde il evidentiez si il declar?



#75 razvancatanici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:CUGIR
  • Interests:consulatare

Postat 23 May 2008 - 02:58 PM

Vezi postareaMariana_2007, la May 23 2008, 03:45 PM, a spus:

daca nu este achizitie intracomunitara si am platit tva-ul in vama, stiu ca trebuie sa fac articolul contabil 4426 = 5121 cu suma platita in vama, dar nu stiu cum inchid acest tva.
unde il evidentiez si il declar?
tva-ul i-l inregistrezi cand iti vine factura impreuna cu declaratia vamala.



#76 Gabriella_z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Deva

Postat 27 May 2008 - 12:50 PM

Vezi postareasdnr, la Apr 25 2008, 09:11 AM, a spus:

Gabriella, Eu am o parere diferita. [...]
Sdnr,
sunt de acord ca orice societate dintr-un stat membru UE care face livrari de bunuri intracomunitare TREBUIE sa se inregistreze in scopuri de tva, dar in acest caz nu este inregistrat, sau cel putin nu a comunicat codul de tva valid, si de aceea am propus sa-si calculeze si sa-si plateasca tva-ul aferent. Furnizorul care nu este inregistrat si nu declara livrarea este cel care greseste pentru ca trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva si nu o face.
Cunosc caz concret al unei societati care, lucra cu un furnizor care in martie i-a livrat marfa dintr-o tara UE, dar furnizorul respectiv si-a luat cod de tva abia in mai. La control, pentru rambursare de tva, pentru factura aferenta lunii martie, controlorii i-au calculat tva-ul si l-au pus sa plateasca.
Si din punct de vedere al VIES ai dreptate dar tot furnizorul este cel care greseste.

Poate ne spune totusi Elvila ce a facut pana la urma...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 01:32 PM




#77 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 27 May 2008 - 01:09 PM

Buna,

Am si eu o problema referitoare la o achizitie intracomunitara.
Am cumparat un container din Austria care a fost si montat in Romania.
Mi-au venit 2 facturi una cu containerul fara TVA si una cu montaj la care mi-au calculat TVA 19%.
Este corect ca mi-au facturat montajul cu TVA? deoarece eu stiu ca nu ar fi trebuit sa-mi calculeze TVA iar TVA-l in Austria este de 20% de ce au calculat 19%?
Deduc acest TVA?

Aceasta postare a fost editata de hb_ralu: 27 May 2008 - 01:11 PM




#78 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 May 2008 - 02:44 PM

Furnizorul are cumva cod de TVA din Romania?
Vezi pe factura de servicii, altfel nu-mi explic cum pot sa factureze cu TVA 19%.

Vezi postareaGabriella_z, la May 27 2008, 01:50 PM, a spus:

Sdnr,
sunt de acord ca orice societate dintr-un stat membru UE care face livrari de bunuri intracomunitare TREBUIE sa se inregistreze in scopuri de tva, dar in acest caz nu este inregistrat, sau cel putin nu a comunicat codul de tva valid, si de aceea am propus sa-si calculeze si sa-si plateasca tva-ul aferent. Furnizorul care nu este inregistrat si nu declara livrarea este cel care greseste pentru ca trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva si nu o face. [...]

Gabriella,
Daca furnizorul aplica regimul special de scutire, livrarea este scutita, nu se aplica TVA nici la furnizor, nici la beneficiar. La fel ca si pt intern, daca o persoana juridica se incadreaza in pragul de 35.000 eur, nu este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA si factureaza fara TVA.
Nu?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 01:34 PM




#79 Gabriella_z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Deva

Postat 30 May 2008 - 03:10 PM

Ok, si cum stim daca furnizorul aplica regimul special de scutire?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 November 2008 - 01:35 PM
citare integrala mesaj anterior




#80 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 May 2008 - 03:27 PM

Vezi postareaGabriella_z, la May 30 2008, 04:10 PM, a spus:

Ok, si cum stim daca furnizorul aplica regimul special de scutire?

Nu are cod de TVA.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL