Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOUA DECL. 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


NOUA DECL. 010

239 replies to this topic

#61 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 02 March 2007 - 08:49 AM

Declaratia 010 nu s-a publicta in MOF si, drept urmare, nu exista instructiuni privind aplicatia electronica pentru preluarea ei. Adm Fin nu pot decat sa stocheze hartii pe care nu le pot prelucra.
iuliana



#62 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2007 - 12:06 PM

Vezi postareaota, la Mar 1 2007, 05:24 PM, a spus:

Am si eu doua intrebari:
-la D......Reprezentant legal...se trece administratorul sau asociatul unic ?
-la nr.act..........si data......ce se trece?
Va multumesc mult .
Cred ca rubrica "reprezentantului legal" se completeaza doar atunci cand diverse declaratii si acte pt adm. fin. vor fi stampilate de alta firma. Si aceasta alta trebuie sa aibe la adm. fin. documente (eventual legalizate), prin care a fost imputernicit de societate sa o reprezinte. Deci n-am completat nimic acolo
La sfarsitul declaratiei apare doar numele persoanei care face declaratia (la noi, contabilul angajat) si stampila firmei.

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#63 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 02 March 2007 - 01:21 PM

Declaratia 010 se completeaza cu nr. salariati existenti la data de 01.01.2007 pentru a se putea vedea ca la acea data firma era micor, adica avea 9 salariati sau mai putin, iar contributiile se platesc la trimestru si se iau in evidenta incepand tot cu 01.01.2007.



#64 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2007 - 01:53 PM

Daca ne gandim bine, declaratia asta 010 este o declaratie prin care trebuie sa recunoastem ca... respectam legea :lostit (13): .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#65 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2007 - 02:17 PM

In care pagina apare nr. de salariati?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#66 Raluca Ivan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:RALU

Postat 02 March 2007 - 05:14 PM

Vezi postareacontasoft, la Mar 1 2007, 05:27 PM, a spus:

Vezi postarearobertantal, la Mar 1 2007, 06:30 PM, a spus:

Vezi postareastanciu ana simona, la Mar 1 2007, 03:56 PM, a spus:

Pana la urma, care este ultima data de depunere a acestei declaratii?
termen ,, cat mai repede posibil" - 30 zile de la data publicarii in MO


va rog mult daca aveti acest 010 sa-l postati pentru ca eu nu l-am putut lista de pe site-ul Min.Fin. si nici nu are acelasi format ca cel care a circulat pana acum

iar daca aflati de publicarea in MO va rog sa ne dati si noua de stire :lostit (13):

va multumesc.
sper din tot sufletul sa va foloseasca

Fisiere atasate





#67 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2007 - 05:18 PM

Vezi postareafboji, la Mar 2 2007, 02:17 PM, a spus:

In care pagina apare nr. de salariati?


... si ce daca nu apare ? Punem noi,...pentru mai multa "siguranta". Ca tot ne-am prins cumvine treaba....:)



#68 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 March 2007 - 05:33 PM

Vezi postareacrisstina, la Mar 2 2007, 01:21 PM, a spus:

Declaratia 010 se completeaza cu nr. salariati existenti la data de 01.01.2007 pentru a se putea vedea ca la acea data firma era micor, adica avea 9 salariati sau mai putin, iar contributiile se platesc la trimestru si se iau in evidenta incepand tot cu 01.01.2007.

ATENTIE!!
Conform L.346/2004
ART. 4
(1) Intreprinderile mici si mijlocii se clasifica, in functie de numarul mediu anual de salariati, in urmatoarele categorii:
a) pana la 9 salariati - microintreprinderi;
b) intre 10 si 40 de salariati - intreprinderi mici;
c) intre 50 si 249 de salariati - intreprinderi mijlocii.

......
ART. 6
(1) Datele in functie de care se calculeaza incadrarea in plafoanele referitoare la numarul mediu de salariati si la cifra de afaceri sunt cele realizate in ultimul exercitiu financiar, raportate in situatiile financiare anuale.

Nu vorbim de nr de salariati pe care ii ai acum in stat.



#69 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 March 2007 - 05:45 PM

multumesc mult Raluca! Eu nu am reusit sa o descarc de pe site ANAF. :lostit (13):



#70 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 03 March 2007 - 06:47 PM

Multumesc fboji pentru raspuns..nici eu pana acum nu am completat nimic la D



#71 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2007 - 07:25 PM

Buna seara, stie cineva daca declaratia 010 trebuie completata pe computer? daca da, imi poate trimite cineva pe mihaci@hotmail.com un format doc care sa poata fi completat pe computer, cel de pe mfinante este pdf .Multumesc



#72 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 04 March 2007 - 07:35 PM

pt mihaci

in aceasta nebunie....la cluj s-a putut depune si completata cu pixul nu stiu daca este valabila si pt alte adm.financiare nu am disponibil formatul doc.acum dar de pe forum l-am luat daca nu il gasesti trimit maine...



#73 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2007 - 09:57 AM

Vezi postareaana-op, la Mar 4 2007, 05:35 PM, a spus:

pt mihaci

in aceasta nebunie....la cluj s-a putut depune si completata cu pixul nu stiu daca este valabila si pt alte adm.financiare nu am disponibil formatul doc.acum dar de pe forum l-am luat daca nu il gasesti trimit maine...

multumesc mult daca imi poti trimite un doc sa pot completa pe computer



#74 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 March 2007 - 01:42 PM

Nu inteleg de ce se agita toata lumea sa depuna declaratia 010 (pt declararea la 3 luni a formularului 100), ca nici nu s-a publicat Ordinul in temeiul caruia trebuie facut acest lucru. Unde scrie? Cine ma obliga? Nu mai aveti rabdare? :lostit (13):



#75 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 05 March 2007 - 01:42 PM

Vezi postareafboji, la Mar 2 2007, 02:06 PM, a spus:

Vezi postareaota, la Mar 1 2007, 05:24 PM, a spus:

Am si eu doua intrebari:
-la D......Reprezentant legal...se trece administratorul sau asociatul unic ?
-la nr.act..........si data......ce se trece?
Va multumesc mult .
Cred ca rubrica "reprezentantului legal" se completeaza doar atunci cand diverse declaratii si acte pt adm. fin. vor fi stampilate de alta firma. Si aceasta alta trebuie sa aibe la adm. fin. documente (eventual legalizate), prin care a fost imputernicit de societate sa o reprezinte. Deci n-am completat nimic acolo
La sfarsitul declaratiei apare doar numele persoanei care face declaratia (la noi, contabilul angajat) si stampila firmei.

Revin...am inteles ca la sect 4 ar cere sa se completeze si pct.D...din insructiuni de completare..EU am inteles ca " Nr . act si. data" se completeaza doar de imputernicit sau reprezentant fiscal.......deci...daca trebuie completat pct. D se poate inscrie la "reprezentant legal..administratorul firmei fara a mai completa..nr. act ..si..data (administratorul e numit in act constitutiv) ????Multumesc!



#76 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 March 2007 - 02:31 PM

Vezi postarearamona_banica, la Mar 5 2007, 01:42 PM, a spus:

Nu inteleg de ce se agita toata lumea sa depuna declaratia 010 (pt declararea la 3 luni a formularului 100), ca nici nu s-a publicat Ordinul in temeiul caruia trebuie facut acest lucru. Unde scrie? Cine ma obliga? Nu mai aveti rabdare? :lostit (13):
Acelasi lucru ma intreb si eu, si cei de la Adm. Prahova, unde nu se primesc si ni s-a spus clar ca pana la publicarea in MOF nu depunem.
iuliana



#77 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 March 2007 - 09:47 PM

ORDIN nr.257 din 15 februarie 2007
al ministrului finanțelor publice privind Procedura pentru aprobarea perioadei fiscale semestriale/anuale pentru persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA


Identificare act:

Numar/data: Ordin nr.257 din 15 februarie 2007
Emitent: Ministerul Finanțelor Publice
Publicare: M.Of. nr. 137/26 feb. 2007

adica decaratia 010



#78 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 March 2007 - 09:52 PM

numai din titlu ne vedem seama ca nu are nici o treaba cu declaratia 010 ordinul 257 :lostit (13):



#79 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2007 - 02:59 PM

Ai dreptate, nu are legatura cu 010 !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#80 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 March 2007 - 01:50 AM

eu cred ca nu au fonduri sa publice ordinul 262 in monitor :biggrin:

am citit instructiunile alea de am ametit si singura concluzie e ca au fost construite cu copy si paste si nu ii intereseaza daca se intelege ceva, trebuie doar sa fie cat mai multe pagini

cine depunea la 4? cum a fost?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL