Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
docum. necesare evidentei mijl. fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


docum. necesare evidentei mijl. fixe


79 replies to this topic

#21 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 06 October 2006 - 03:17 AM

- LEGE Nr. 15 din 24 martie 1994 Republicată (cu modif. ulterioare)
privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale

- ORDONANȚĂ Nr. 84 din 30 august 1999
privind scoaterea din funcțiune a unor mijloace fixe uzate fizic sau moral, neamortizate, aparținând agenților economici din construcții

- HOTĂRÂRE Nr. 568 din 3 iulie 2000
pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 15/1994*) privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, cu modificările ulterioare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 909/1997
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 333 din 18 iulie 2000

- HOTĂRÂRE Nr. 1553 din 18 decembrie 2003
privind reevaluarea imobilizărilor corporale și stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 21 din 12 ianuarie 2004

- ORDONANȚĂ Nr. 88 din 26 august 2004
privind scoaterea din funcțiune a unor mijloace fixe, inclusiv a construcțiilor aferente acestora, uzate fizic sau moral, neamortizate integral, din cadrul unor capacități de producție oprite ale agenților economici din portofoliul Ministerului Economiei și Comerțului
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 796 din 27 august 2004

- HOTĂRÂRE Nr. 2139 din 30 noiembrie 2004
pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 46 din 13 ianuarie 2005



#22 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2006 - 10:28 AM

Vezi postareamunteanu, la Feb 12 2005, 11:14 AM, a spus:

LA MIJLOACELE FIXE CREEZ FISE IN EXCEL ALE CAROR INFORMATII LE CENTRALIZEZ PRIN FORMULE IN ASA FEL INCIT SA OBTINE O BALANTA LUNARA A MIJLOACELOR FIXE. DESI AM AVUT DESTUL DE MULTE CONTROALE NU MI-A REPROSAT NIMENI DE CE NU FOLOSESC MODELUL DE FORMULAR . iMPORTANT ESTE CA ACESTE FISE PE CARE LE POTI FACE SINGURA IN EXCEL SA CUPRINDA TOATE RUBRICILE NECESARE.

LA URMA URMEI FONDUL CONTEAZA SI NU FORMA

Mi ai putea trimite si mie modelul tau ?:rolleyes: te roog mult.
Multumesc anticipat.adresa de mail:nicolletac@yahoo.com




#23 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 19 October 2006 - 11:29 AM

as dori si eu modelul+ balanta.
merci
monstef2001co2003@yahoo.com
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#24 Mad X

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabile

Postat 23 October 2006 - 08:53 PM

si eu ,te rog!
titus_livius2005@yahoo.com



#25 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 24 October 2006 - 07:55 AM

o vreau si eu: icsilla21@yahoo.com


mersi anticipat



#26 liti

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:slatina

Postat 09 November 2006 - 02:32 PM

Vezi postareaarisaro, la Mar 28 2005, 06:24 PM, a spus:

multumesc pentru rectificarea facuta.


nu stiu daca am postat bine dar adaug cateva formulare.va rog pe voi sa le vedeti si sa spuneti daca mai sunt actuale.eu pe astea le am

Fisiere atasate





#27 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 09 November 2006 - 04:42 PM

Vezi postareakangoo, la Oct 5 2006, 10:56 AM, a spus:

Buna tuturor,

As avea mult nevoie de ajutor privind mijloacele fixe si obiectele de inventar si anume, are ar fi exact, toate formularele ce evidentiaza (ce acte/formulare se intocmesc EXACT la):
1. intrarea acestora in societate in functie de modalitatea de intrare(cumparare, aport, donatie ,etc...???)???,
2. amortizarea si utilizarea acestora, (fise, procese verbale de evaluare, reevaluare, trecerea mijloacelor fixe la obiecte de inventar ca urmare a modificarii legislatiei-majorare valoare, etc.)
3. iesirea acestora in functie de fiecare modalitate (vanzare, casare, donatie, etc...)
Precum si modalitatile permise azi, privind amortizarea: amortizare liniara, amortizare degresiva, amortizare degresiva cu coef.de uzura morala, amortizare accelerata, precum si nivelul de deductibilitate in toate cazurile posibile (utilizare la 100%, inchiriere, leasing, utilizare partiala - nu la intreaga capacitate a mijlocului fix de ex....etc...).
Care ar fi exact legile actuale care reglementeaza regimul mijloacelor fixe, amortizarea mijloaelor fixe, regimul obiectelor de inventar.

Va multumesc foarte mult.
Daca doresti,poti sa-mi trimiti adresa ta de mail si-ti voi transmite absolut toata legislatia in vigoare in acest moment,legata de mijloacele fixe,amortizare,formulare pt.evidenta lor,inclusiv un model in excel de calcul amortiz.lunara,care este in acelasi timp si balanta mijl.fixe



#28 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 November 2006 - 08:51 PM

salut
Gama te rog trimite-mi si mie tot ce ai despre mij fixe pe cosmin_escu@yahoo.com
multumesc anticipat



#29 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 09 November 2006 - 08:58 PM

Eu folosesc urmatoarele modele

Fisiere atasate





#30 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 10 November 2006 - 01:02 AM

Vezi postareacosmin0304, la Nov 9 2006, 10:51 PM, a spus:

salut
Gama te rog trimite-mi si mie tot ce ai despre mij fixe pe cosmin_escu@yahoo.com
multumesc anticipat
Done! :good:



#31 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 10 November 2006 - 09:41 AM

Gama, te rog frumos trimite-mi si mie! la adresa: icsilla@dk-sat.ro



#32 ValiS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 10 November 2006 - 12:04 PM

Mi-ai putea trimite si mie pe email stoicescu_valentina@yahoo.com modelul tau din excel pentru mijloace fixe ? te rog frumos!
Multumesc anticipat.



#33 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 10 November 2006 - 12:11 PM

te rog daca poti sa-mi trimiti si mie zsuzsanna_manya@yahoo.com
traim intr-o lume confuza



#34 ValiS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 10 November 2006 - 01:55 PM

te rog frumos trimite-mi si mie datele pe care le deti despre mijloace fixe, obiecte de inventar-inregistrare in formatele pe care le ai pe adresa stoicescu_valentina@yahoo.com.
Multumesc mult.



#35 dorina67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:petrosani

Postat 11 November 2006 - 09:56 AM

ce documente se intocmesc de catre proprietar la expirarea unui contract de inchiriere a unui mijloc fix?
(atunci cand proprietarul aduce efectiv mijlocul fix inapoi in unitate).

ajunge doar un proces verbal de predare-primire?
Asptept raspuns!



#36 cristinika70

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 December 2006 - 01:42 PM

scuzati ca intru si eu asa.... am o mare rugaminte, sunt noua pe forum, nu stiu dak am intrat unde trebuie, dar dak ma puteti ajuta si pe mine cu formulare ptr plata unui mijloc fix prin trezorerie, as fii foarte recunoscatoare! mii de multumiri anticipat ptr. ajutor!
P.S. adresa de mail la care mi le puteti trimite este "crisivanciu2006@yahoo.com"
multumesc mult si astept dak ma poate ajuta cineva azi! :thumbup:



#37 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 21 December 2006 - 05:34 PM

eu incerc sa te ajut cu toate ca nu inteleg prea bine ce vrei sa intrebi.ati cumparat un mijoc fix si trebuie sa-l achitati dintr-un si intr-un cont de trezorerie?
nimeni nu gandeste pentru tine



#38 cristinika70

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 December 2006 - 10:46 AM

multumesc ptr ajutor, deci la scoala nostra s-au achizitionat MF (video proiector...) si treb platit din contul nostru de la trez si aveam nevoie de formularele care le duc la trez cu OP, am avut dar nu mai am ...
Multumesc anticipat! :thumbup:



#39 philo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 19 January 2007 - 09:05 AM

va rog mult, as dori si eu sa beneficiez de oferta dvs. ....mail-ul meu este: drmdeep2002@yahoo.com ...VA MULTUMESC ANTICIPAT !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 December 2008 - 03:06 PM




#40 C Racovita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 January 2007 - 09:26 PM

Daca se poate si la adresa vicolcristina200@yahoo.com VA MULTUMESC SI EU ANTICIPAT!!!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 December 2008 - 03:07 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL