Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
docum. necesare evidentei mijl. fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


docum. necesare evidentei mijl. fixe


79 replies to this topic

#61 popescu ctin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Cnstanta

Postat 03 June 2008 - 02:28 PM

Vezi postareamunteanu, la Feb 12 2005, 11:14 AM, a spus:

LA MIJLOACELE FIXE CREEZ FISE IN EXCEL ALE CAROR INFORMATII LE CENTRALIZEZ PRIN FORMULE IN ASA FEL INCIT SA OBTINE O BALANTA LUNARA A MIJLOACELOR FIXE. DESI AM AVUT DESTUL DE MULTE CONTROALE NU MI-A REPROSAT NIMENI DE CE NU FOLOSESC MODELUL DE FORMULAR . iMPORTANT ESTE CA ACESTE FISE PE CARE LE POTI FACE SINGURA IN EXCEL SA CUPRINDA TOATE RUBRICILE NECESARE.

LA URMA URMEI FONDUL CONTEAZA SI NU FORMA


mi-ai puta trimite si mie pe email ( cos_costi@yahoo.com) modelul tau din excel ?te rog frumos!
Multumesc!!!!



#62 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2008 - 09:42 AM

Postez model fisa mijlocului fix:

Fisier atasat  FISA_MIJLOCULUI_FIX.xls   16.5K   781 downloads




#63 Mary-Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 February 2009 - 05:45 PM

Am rugamintea de a ma ajuta si a-mi explica ce presupune aceasta parte de mijloace fixe si obiecte de inventar.Acele fise pentru mijloacele fixe trebuie sa stea la factura sau intr-un dosar special?Exista formulare care trebuiesc completate? Cu ce as putea sa incep intr-o firma ca sa am evidenta mijloacelor fixe si obiectelor de inventar ok?
Va multumesc.



#64 sandu304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 July 2009 - 09:43 PM

As dorii daca cineva are formularele de evidenta,si alte documente necesare pentru evidenta si balanta mijloacelor fixe di cadrul unei firme sa mi le trimita pe adresa de mail ducupetrovai@yahoo.com,va multumesc frumos



#65 sandu304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 July 2009 - 09:53 PM

Va rog frumos daca puteti sa imi trimiteti pe mail ducupetrovai@yahoo.com,legea 15.din 24.03.1994 referitoare la mijloacele fixe,va multumesc frumos



#66 sandu304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 July 2009 - 09:59 PM

daca am in societate un mijloc fix si trebuie sa il vind,ce documente trebuie sa fac pentru al scoate din inventar si al vinde efectiv,care este valoarea mijlocului fix amortizata si cum calculez valoarea cu care se ofera spre vinzare



#67 sandu304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 July 2009 - 10:09 PM

As dorii daca se poate ca cineva sa imi trimita pe adresa de e-mail tot ce este legat de evidenta mijloacelor fixe in cadrul unei societati,un model in excel de evidenta mijloacelor fixe,balanta,etc,ducupetrovai@yahoo.com.
va multumesc frumos



#68 sandu304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 July 2009 - 10:12 PM

Daca mijlocul fix este luat in leasing cum il inregistrez in cadrul societatii,sub ce forma si valoric cum.
va multumesc pentru sfat



#69 sandu304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 July 2009 - 10:16 PM

Daca detin un mijloc fix in societate si inca platesc rate de leasing,cum calculez ce valoare formula de calcul pentru inchiriere la alta societate,tinind cont si de rata pe care o am eu de achitat.
astept o solutie.



#70 sandu304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 July 2009 - 10:21 PM

Va rog sa ma ajutati ce documente am nevoie ca sa inregistrez in conta un mijloc fix cumparat in leasing,daca puteti doc ,formulare in excel pentru inregistrare valorica a mijlocului fix expediati pe adresa de e-mail ducupetrovai@yahoo.com
Va multumesc



#71 sandu304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 18 July 2009 - 10:32 PM

Are cineva un model in excel de balanta mijloace fixe,utilizind formule de calcul din excel ,daca av eti va rog expediati pe adresa mea de messenger apetrovai sau ducupetrovai@yahoo.com.
Va multumesc pentru ajutor



#72 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 July 2009 - 11:04 PM

Am trimis-o!
:lostit (13):

Dana




#73 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 July 2009 - 09:46 AM

am eu impresia sau tu nu stii nimic despre mijloacele fixe, leasing etc? Prea multe topicuri deschise cu aceeasi tema.
Da o cautare pe forum si te lamuresti, dar sfatul meu e sa citesti legile inainte. Nu poti face contabilitate din forum de discutii. Sau sa ceri excel "pentru inregistrare valorica a mijlocului fix" ( nu mai vorbesc de tonul imperativ "expediati"



#74 amelin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 October 2009 - 05:09 PM

Buna seara. Sunt amelin. Sunt la inceput de drum. Raspund pentru cateva calculatoare, dar nu lucrez eu efectiv pe aceste calculatoare. Vreau sa raspunda pentru ele si cei care lucreaza pe acestea. Ce act trebuie sa intocmesc intre mine si cei care lucreaza pe calculatoare ?
Unii mi-au spus ca trebuie fisa mijlocului fix la data de... care trebui sa cuprinda : nume, denumire mijloc fix, seria si numarul etc
Daca poti sa ma ajuti cu ceva trimite-mi mesaj pe adresa de email marinoclei@clicknet.ro
Va multumesc

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 06 October 2009 - 02:16 PM




#75 axente

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 08 December 2009 - 11:04 PM

Pentru dotarea unei sali de intretinere corporala (fitness) cei doi asociati nerezidenti au facut diverse achizitii de la persoane juridice si de la persoane fizice pe teritoriul Germaniei. Platile cash le-au facut in valuta EUR din fondurile lor proprii.Nu sunt aduse ca aport la capitalul social.
Pentru achizitiile de la persoane juridice au prezentat facturi fiscale, facturarea facandu-se fara TVA. Eu urmeaza sa aplic taxarea inversa. Pentru achizitiile de la persoane fizice au prezentat contracte de vanzare cumparare care contin datele de identificare ale vanzatorului (nume, adresa, cod numeric), tipul aparatului, pretul in Eur si datele cumparatorului. Sunt suficiente aceste documente pentru inregistrarea in contabilitate a acestor obiecte? In functie de valoarea echivalenta in RON la cursul BNR din data documentului le-am incadrat la mijloace fixe sau obiecte de inventar



#76 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 December 2009 - 09:09 AM

si eu am aceeasi problema: patronul vrea sa cumpere un calculator de la o persoana fizica, incheind un contract "de mana".

Este acest contract un document justificativ pentru inregistrarea operatiunii de cumparare? Si daca da, in ce cont trebuie sa inregistrez datoria? In 462?

Multumesc!



#77 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 09 December 2009 - 09:24 AM

cred ca mai nimerit este borderoul de achizitii



#78 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 December 2009 - 05:11 PM

Documentul justificativ pentru inregistrarea in contabilitate a bunurilor materiale cumparate de societate de la persoane fizice este Nota de receptie, conform Ordinului 3512/2008 privind documentele financiar-contabile, care se intocmeste pe baza contractului de vanzare cumparare intocmit intre acestia.

NOTA DE RECEPTIE SI CONSTATARE DE DIFERENTE (Cod 14-3-1A)
1. a) Serveste ca:
- document pentru receptia bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru incarcare in gestiune;
- document justificativ de inregistrare in contabilitate.
b) Se foloseste ca document de receptie obligatoriu numai in cazul:
- bunurilor materiale cuprinse intr-o factura sau aviz de insotire a marfii, care fac parte din gestiuni diferite;
- bunurilor materiale primite spre prelucrare, in custodie sau in pastrare;
- bunurilor materiale procurate de la persoane fizice;
- bunurilor materiale care sosesc neinsotite de documente de livrare;
- bunurilor materiale care prezinta diferente la receptie;
- marfurilor intrate in gestiunile la care evidenta se tine la pret de vanzare.



#79 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 04 January 2012 - 11:06 PM

Cand se termina de amortizat un mijloc fix ce acte trebuie facute?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#80 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 January 2012 - 04:37 PM

nimic, il lasi acolo si il folosesti in continuare.
daca il casezi, faci proces verbal de casare






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL