Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere personala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


deducere personala

156 replies to this topic

#121 ramona.m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 April 2009 - 05:38 PM

Buna

As vrea sa stiu daca nivelul valorii deducerii este influentat de concediul medical in vre-un fel?

Intreb acest lucru deoarece in programul utilizat de firma noastra o persoana cu urmatoarea situatie:

- 2 persoane in intretinere
- venit brut 1493,- RON din care 370,- RON este valoarea concediului medical pt. ingrijire copil bolnav
- deducere 430

nu are deducerea de 340, deducere acordata pentru un venit brut de 1493,- RON si doua persoane in intertinere.

Deducerea de 430 ar fi pentru un venit in care nu se ia in calcul valoarea concediului medical (copil bolnav, sarcina si lauzie, risc maternal - este aceeasi situatie pentru toate aceste 3 tipuri de medicale) 1493-370=1123,- RON.

Exista ceva reglementari privitoare la aceste 3 tipuri de medicale pentru ca nu am reusit sa gasesc nimic deocamdata, sau este gresit configurat programul?

Daca m-ar putea ajuta cineva.... :sad:

Mersi



#122 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 April 2009 - 07:05 AM

Nu este influentat nivelul deducerii acordate de concediul medical. Este corect calculul cnf.programului de contab.

Dana




#123 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 21 May 2009 - 09:51 AM

Buna!Ce-ati face in locul meu,contabililor!Am un salariat care vrea sa puna la deducere un parinte care este bolnav cu handicap gradul I.Acesta are indemnizatie de 278 lei.deci trece de 250 lei venitul pentru deducere.Persoana respectiva specifica faptul ca se incadreaza la deducere deoarece legea care reglem. aceasta indemnizatie spune ca din suma aceea 80 de lei este ceva de genul buget complementar alocat pt plata abon telefonice,curent,etc.Dealtfel si in cupon este defalcat acest lucru.Cum interpretati voi?Ce-ar trebui sa fac?



#124 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 May 2009 - 03:13 PM

Deducerea ptr.o persoana in intretinere este de 350 lei.



#125 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 22 May 2009 - 08:06 AM

florika...este vorba de venitul maxim pe care trebuie sa-l aiba acela care este pus la deducerea suplimentara.Intelegi?Nu cat se acorda pentru o persoana in intretinere!Pt av avea o persoana in intretinere trebuie sa indeplineasca niste conditii,alea din codul fiscal! :sad:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 May 2009 - 09:10 AM




#126 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2009 - 08:59 AM

Legea este destul de clara, nu poate intra ca persoana in intretinere.
Poate doar daca exista o derogare expresa.
Dragos



#127 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 26 May 2009 - 09:19 AM

Vezi postareaflorika, la May 21 2009, 03:13 PM, a spus:

Deducerea ptr.o persoana in intretinere este de 350 lei.
O mica clarificare.
Deducerea totala a angajatului la locul de munca unde are functia de baza cu o persoana in intretinere (daca are sub 1000) este 350 (pentru persoana in intretinere deducerea suplimentara pt. angajat este 100). Si este corect, nu poate lua aceea persoana in intretinere deorece venitul depaseste 250.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 26 May 2009 - 09:21 AM




#128 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 26 May 2009 - 10:53 AM

da..d-le Dinu ...ati inteles !Dar este o problema care am pus-o in discutie si care nu a fst dezbatuta.Pe cupon este defalcata suma...buget complementar
80 lei si diferenta este idemnizatia pentru handicap.Ori solicitantul specifica ca daca in legea lor se mentioneaza ca cei 80 sunt alocati pt acopr ch cu telefonul,energ.elec...etc inseamna ca dif de 198 este venitul pers cu handicap,si deci poate fi trecut la deducere.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 May 2009 - 01:02 PM




#129 nemo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 May 2009 - 07:24 PM

Va rog sa imi spuneti daca pot sa o trec pe mama mea la deducerea personala,
pentru a o lua in intretinere (coasigurat servicii medicale) in situatia in care nu
realizeaza niciun fel de venit , nu are proprietati, iar tatal meu este pensionar cu
o pensie de 1000 ron. Ma intereseaza si baza legala pentru ca in institutia unde
lucrez (bugetar) contabilul sef imi spune ca nu o pot lua in intretinere pentru a
beneficia de servicii medicale , atata timp cat tatal meu traieste si realizeaza
venit. Din cate stiu eu sunt asigurati prin efectul legii doar copii pana la 18 ani sau dupa caz pana la 25, iar sotul (sotia) fara venit prin declaratie notariala data de sotul care realizeaza venit, dar pe care tatal meu nu vrea sa o dea, deci mama mea fiind neasigurata. Ce trebuie sa fac?
Va multumesc!



#130 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 02 June 2009 - 09:40 AM

Salutare!
Am si eu o nelamurire!
Am un salariat care are in intretinere 2 copii minori si sotia. Copii prin lege au dreptul , insa la sotie nu sunt sigura ce acte ii trebuie sa imi dovedeasca dreptul ei de inmcludere la deducerea impozitului sotului. Eu am primit pana acum o declaratie pe propria raspundere a acesteia ca nu are venit, ca nu detine pamant, si ca nu are ajutor social. Este suficient? Am auzit ca ar mai trebui sa mai aduca un certificat fisacal.....dar nu sunt sugura!
Va multumesc mult!



#131 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2009 - 10:22 AM

si la noi la firma este suficient ca persoana sa aduca o declaratie pe proprie raspundere, din care reiese ca nu obtine venituri. intern, am facut un model de declaratie care sa cuprinda tot ce se specifica in lege.

DECLARATIE

Subsemnatul(a) __________________________, domiciliat in ______________, str.________________, bl. ____, sc._____, CNP ______________________, declar pe proprie raspundere ca sunt de acord sa fiu preluat(a) in intretinere de ________________________, domiciliat in ______________________________, CNP _____________________ .
Mentionez ca :
a) nu realizez nici un fel de venit;
b) realizez un venit lunar de __________ lei;
c) detin/ nu detin suprafete de teren agricol si silvic de _________ m.p.;
d) desfasor/ nu desfasor activitati de cultivare a terenurilor cu flori, legume si zarzavat in sere, in solarii amenajate si in sistem irigat; cultivare a arbustilor si plantelor decorative, ciupercilor; exploatare a pepinierelor viticole si pomicole.
Prin prezenta ma angajez ca atunci cand intervin modificari in situatia personala sa anunt persoana in a carei intretinere sunt.



Data Semnatura



#132 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 04 June 2009 - 01:40 PM

daca va uitati i legea 448 /2006
definitia bugetului personal complementar - stabileste limitele cheltuielilor personale din cursul unei luni, in functie de gradul de handicap, pentru plata taxei de abonament radio/TV, a abonamentului telefonic cu impulsuri incluse si a taxei pentru abonamentul la curentul electric
art.58 prevede

4) Adultul cu handicap beneficiaza, in conditiile prezentei legi, de urmatoarele prestatii sociale:
a) indemnizatie lunara, indiferent de venituri:

1. in cuantum de 202 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. in cuantum de 166 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;

b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:

1. in cuantum de 91 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. in cuantum de 68 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
3. in cuantum de 33,5 lei, pentru adultul cu handica
tot la art 58 spune
12) Bugetul personal complementar prevazut la alin. (4) lit. b) nu este luat in calcul la stabilirea altor drepturi si obligatii
deci.
eu pot sa inteleg prin asta ca de fapt venitul care trebuie luat in calcul la deducerea suplim este suma de 202 lei ca diferenta de 91 ce reprez buget pers.compl. nu se ia in calcul
va roog!o interpretare juridica...daca nu cer prea mul!



#133 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 09 June 2009 - 01:41 PM

Vezi postareanegocont, la May 22 2009, 08:59 AM, a spus:

Legea este destul de clara, nu poate intra ca persoana in intretinere.
Poate doar daca exista o derogare expresa.
poate fi acest lucru o derogare?
Bugetul personal complementar prevazut la alin. (4) lit. b) nu este luat in calcul la stabilirea altor drepturi si obligatii



#134 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2009 - 09:28 AM

Eu totusi mentin parerea, nu poate fi luat ca persoana in intretinere.
Derogarea respectiva spune ca "bugetul personal complementar" nu este luat in calcul la stabilirea de alte drepturi ale PERSOANEI CU HANDICAP.
Ori suplimentarea, in conditiile legii, a deducerii personale este un drept al SALARIATULUI.
Daca acea derogare ar fi existat in Codul Fiscal (la deducerea personala) atunci nu ar mai fi existat niciun dubiu.

Eu as proceda asa: mie legea imi spune ca pot suplimenta deducerea salariatului daca are persoana in intretinere cu venit sub 250; atunci in declaratie imi trece 202 si acord deducere; daca trece 293... la revedere.
Oricum daca ii acorzi deducere si ulterior constati ca nu e corect tot lui trebuie sa-i reti impozitul necalculat; drepturile aduc dupa sine si obligatii, cum ar fi asumarea raspunderii.
Dragos



#135 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 16 June 2009 - 12:19 PM

mda....am discutat un pic cu salariatul si....mi s-a spus ca ....atata timp cat prin acel act normativ se stabilesc si alte drepturi ale persoanei cu handicap...e clar ca trebuie luat in calcul si acest lucru.Adica deducerea suplimentara este un drept al lui si ca atare la calculul deducerii nu se ia in considerare bugetul complementar.


Va rog ...pareri!?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 June 2009 - 12:39 PM




#136 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 July 2009 - 12:09 AM

Buna dimineata!
Am si eu o intrebare. In necunostiinta de cauza nu am acordat deducerea cuvenita de 350 ron unui angajat care are in intretinere pe mama sa din luna mai, adica in luna iunie i-am trecut deducerea de 250 si am platit la finante darile calculate cu deducerea de 250 ron. La sanatate am trecut-o pe mama ca si coasigurat dar nu am stiut ca se modifica si deducerea. Ce pot face acum? La declaratiile lunare nu cred ca trebuie sa fac rectificative ca nu sunt influentate de deducere. Cum ramane cu statul de salarii si impozitul pe salariu? Pot sa adaug diferenta de deducere de 100 ron la cele 350 ron aferente lunii iunie, adica sa bag o deducere de 450 ron pe luna iunie? Cred ca spun prostii si de aceea va las pe dumneavoastra sa ma lamuriti!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#137 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 July 2009 - 12:09 AM

Buna dimineata!
Am si eu o intrebare. In necunostiinta de cauza nu am acordat deducerea cuvenita de 350 ron unui angajat care are in intretinere pe mama sa din luna mai, adica in luna iunie i-am trecut deducerea de 250 si am platit la finante darile calculate cu deducerea de 250 ron. La sanatate am trecut-o pe mama ca si coasigurat dar nu am stiut ca se modifica si deducerea. Ce pot face acum? La declaratiile lunare nu cred ca trebuie sa fac rectificative ca nu sunt influentate de deducere. Cum ramane cu statul de salarii si impozitul pe salariu? Pot sa adaug diferenta de deducere de 100 ron la cele 350 ron aferente lunii iunie, adica sa bag o deducere de 450 ron pe luna iunie? Cred ca spun prostii si de aceea va las pe dumneavoastra sa ma lamuriti!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#138 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 July 2009 - 07:39 AM

Refaci statul de plata pt. luna mai 2009 si il depui la ITM, cu explicatiile de rigoare si faci decl.rectificativa la D.100 din mai, la imp.pe salar. In luna iulie vei plati mai putin imp.pe salar cu diferenta platita in plus aferenta lunii mai.

Dana




#139 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 06 July 2009 - 11:20 AM

Numai daca o adus actele necesare in timp util, are dreptul la deducere pe luna mai.

Farmacie:
Refacerea statului de plata, cu plata efectiva a diferentei. Urmeaza redepunere la ITM si D100 rectificativa. Luna urmatoare va continua normal, cu deducerea corecta.

Practica.
Scapi de rectificari la ITM si D100 prin reglare in luna urmatoare.
Bagi inca o data deducerea si nu se supara nimeni, daca:
- Inregistrezi corectia necesara.
- brutul e acelasi ca'n luna precedenta (si nu exista concediu medical)
- guvernul n-a schimbat cotele de retineri (somaj, cas, sanatate)
- dublarea nu sare deducerile personale peste 4
- "venitul net" (brut-retineri) e suficient sa acopere deducerea marita
Socoata iasa aceiasi, darile se achita, ba chiar statu o luat in avans cu o luna cei 16 lei impozit.

La sf. an, in fisa fiscala se trec deducerile ca fiind acordate la vremea lor (de cand cu cota unica nu se mai regleaza nimic in FF)



#140 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 July 2009 - 12:03 PM

Declaratia 100 o depun trimestrial, deci luna asta depun pe apr, mai si iunie. Cum bag diferenta in statul de pe luna iunie, adaug asa cum am zis cei 100 ron diferenta din mai la cei 350 din iunie? Scuze daca nu inteleg!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL