Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere personala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


deducere personala

156 replies to this topic

#61 ancabru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 July 2008 - 12:15 PM

Deducerea este de 160



#62 laura81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 16 July 2008 - 12:17 PM

Multumesc mult de tot.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 July 2008 - 03:20 PM




#63 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 23 July 2008 - 11:52 AM

Daca norma de lucru este de 2 ora, iar salariul de incadrare de 150 lei atunci mai este valabila deducerea de baza de 250 lei?
In aceasta cauza se mai plateste impozit pe salarii?
mersi anticipat



#64 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 23 July 2008 - 01:11 PM

pai angajatul cu 2 ore mai lucreaza si in alta parte? deducerea personala se acorda numai la locul de baza.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 July 2008 - 08:53 PM




#65 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 July 2008 - 03:50 PM

Nu lucreaza in alta parte, dar la part time se mai aplica decucerea personala? Exista programa de calcul salarii unde pentru part time nu se ia in considerare deducerea personala...ex(http://www.salarizar...salarii2008.htm)
Deci se ia in calcul sau nu?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 July 2008 - 08:53 PM




#66 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 24 July 2008 - 08:12 PM

Criteriul de acordare a deducerii personale NU este timpul zilnic de munca, ci functia de baza (cum s-a scris si mai sus).
Poate fi functie de baza si la program de 8 ore si la 2 ore si la o ora, si atunci se acorda.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 July 2008 - 09:56 AM




#67 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 25 July 2008 - 02:48 PM

Cat este deducerea de baza pentru un salariu brut de 150 lei, norma de lucru 2 ore/zi, funtie de baza. Mersi



#68 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 July 2008 - 03:01 PM

bizabella, ai pus aceeasi intrebare si ieri, tot aici la sectiunea SALARII.
O parte din regulament:
Nu scrieti doua mesaje unul dupa altul. Editati-l pe cel vechi si adaugati acolo ce mai aveti de spus.
Nu folositi exagerat pictogramele emotive.
Pentru discutia strict personala intre doi utilizatori, folositi exclusiv functia : mesageria privata.
Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.
Modificarea propriilor mesajelor este permisa in primele 10 minunte.



#69 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 25 July 2008 - 09:24 PM

Atunci cat este deducerea de baza la un salariu brut de 150 lei, functie de baza? Se plateste impozit pe salarii in acest caz?mersi anticipat

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 July 2008 - 07:56 AM




#70 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2008 - 08:34 AM

Nu se plateste impozit, deducerea depaseste venitul impozabil.
Dragos



#71 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 28 July 2008 - 09:55 AM

Vezi postareabizabella, la Jul 24 2008, 01:50 PM, a spus:

Nu lucreaza in alta parte, dar la part time se mai aplica decucerea personala? Exista programa de calcul salarii unde pentru part time nu se ia in considerare deducerea personala...ex(http://www.salarizar...salarii2008.htm)
Deci se ia in calcul sau nu?

este doar un exemplu, nu trbuie sa-l generalizati. il adaptati fiecare in functie de speta pe care o aveti. daca omul ala are un singur loc de munca si acela este part-time.....
1. la camera de munca la inregistrarea contractului iti cere o declaratie referitoare la functia de baza.
2. pe baza acestei declaratii acorzi sau nu deducerea de baza care este indivizibila.
3. daca ai toate aceste informatii nu mai intrebati "Daca norma de lucru este de 2 ora, iar salariul de incadrare de 150 lei atunci mai este valabila deducerea de baza de 250 lei?
In aceasta cauza se mai plateste impozit pe salarii?
mersi anticipat"

sper ca ati inteles.



#72 angel_cri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 August 2008 - 02:06 PM

daca tot se discuta de deduceri, va rog sa-mi spuneti mai exact ce se intampla cu declaratia pentru deduceri pe care angajatul o completeaza. se depune undeva, se inregistreaza undeva???
eu o iau in considerare cu data intocmirii de catre angajat si in functie de cate persoane trece sau nu la intretinere ii calculez deducerea personala sau suplimentara. in plus coasiguratii doar sot/sotie ii trec pe baza declaratiei in declaratia de sanatate.
trebuie sa depun undeva hartia aceasta? eu o pastrez la dosarul angajatului si atat, nu o inregistrez nicaieri. . .



#73 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 August 2008 - 03:46 PM

Vezi postareaangel_cri, la Aug 13 2008, 02:06 PM, a spus:

[...] ce se intampla cu declaratia pentru deduceri [...]
Nu se completeaza nici o declaratie de deduceri. Angajatul completeaza cateva declaratii pentru angajator in care spune unde are cartea de munca, daca acesta sau altul e locul de munca de baza (putand avea mai multe), lista cu membrii de familie intretinuti, daca e pensionar, daca are un grad de handicap etc. In functie de acestea se stabileste daca are dreptul la deducere personala si cat de mare este aceasta.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 13 August 2008 - 03:48 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#74 thanandar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 25 August 2008 - 03:12 PM

Buna !

Ma puteti ajuta, va rog, cu un tabel care sa cuprinda toate situatiile posibile in ccea ce priveste modul de calcul al deducerii personale de baza?
Ma refer aici la angajati care nu au persoane in intretinere sau au, cum se calc aceasta deducere?

Multumesc



#75 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 03:40 PM

foloseste-l cu spor !
http://www.salarizar...008.htm#salarii
lilly



#76 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 17 October 2008 - 07:02 PM

salariu de baza 2800 lei,platit in regie.De ce apare deducerea personala 30 lei???



#77 gnt_adrian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 19 October 2008 - 11:12 AM

Vezi postareadanutanitulescu, la Oct 17 2008, 08:02 PM, a spus:

salariu de baza 2800 lei,platit in regie.De ce apare deducerea personala 30 lei???
Pentru ca, pentru salarii mai mari de 1000 RON, deducerea se calculeaza degresiv, dupa o formula. Inca putin si avea deducere 0. :)



#78 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 19 October 2008 - 05:53 PM

ideea este ca am aplicat formula si nu-mi da 30,stiu ca de la 3000 e zero



#79 gnt_adrian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 20 October 2008 - 04:53 AM

Ba da, daca nu mai ai si alte venituri si nu exista persoane in intretinere, deducerea este 30.



#80 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2008 - 08:11 AM

la un brut de 2800 lei, deducerea intr-adevar este de 30 de lei, daca nu ai persoane in intretinere;
pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere, deducerea este de 40 de lei;
pentru contribuabilii care au 2 persoane in intretinere deducerea este de 50 de lei;
pentru contribuabilii care au 3 persoane in intretinere deducerea este de 60 de lei;
pentru contribuabilii care au 4 sau mai multe persoane in intretinere deducerea este de 70 de lei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL