Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
societate de prestari servicii de contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


societate de prestari servicii de contabilitate

6 replies to this topic

#1 aliss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:sa ma documentez

Postat 28 March 2007 - 01:04 PM

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de modalitatea de a infiinta o societate comerciala de prestari servicii care sa aiba ca obiect de activitate servicii de contabilitate? Care sunt pasii de urmat, ca acte imi trebuie, unde trebuie sa merg si daca pot sa fiu administrator la aceasta firma daca nu sunt contabil autorizat.
Multumesc frumos! :pullhair:
sorina



#2 LORENA-2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 28 March 2007 - 01:32 PM

Vezi postareaaliss, la Mar 28 2007, 02:04 PM, a spus:

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de modalitatea de a infiinta o societate comerciala de prestari servicii care sa aiba ca obiect de activitate servicii de contabilitate? Care sunt pasii de urmat, ca acte imi trebuie, unde trebuie sa merg si daca pot sa fiu administrator la aceasta firma daca nu sunt contabil autorizat.
Multumesc frumos! :pullhair:
te adresezi la CECCAR!




#3 militaru liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 28 March 2007 - 02:14 PM

Vezi postareaaliss, la Mar 28 2007, 01:04 PM, a spus:

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de modalitatea de a infiinta o societate comerciala de prestari servicii care sa aiba ca obiect de activitate servicii de contabilitate? Care sunt pasii de urmat, ca acte imi trebuie, unde trebuie sa merg si daca pot sa fiu administrator la aceasta firma daca nu sunt contabil autorizat.
Multumesc frumos! :pullhair:


Vezi postareamilitaru liliana, la Mar 28 2007, 02:11 PM, a spus:

Vezi postareaaliss, la Mar 28 2007, 01:04 PM, a spus:

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de modalitatea de a infiinta o societate comerciala de prestari servicii care sa aiba ca obiect de activitate servicii de contabilitate? Care sunt pasii de urmat, ca acte imi trebuie, unde trebuie sa merg si daca pot sa fiu administrator la aceasta firma daca nu sunt contabil autorizat.
Multumesc frumos! :pullhair:


Nu poti infinta o societate cu acest obiect de activitate daca nu esti expert 51% din actiuni trb sa le detina un expert nu-ti da avizul CECAR-ul



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 March 2007 - 04:17 PM

....mai cauta pe forum. Au fost foarte multe discutii pe aceasta tema. Si pe mine ma intereseaza subiectul, dar sincera sa fiu...nu am inteles mai nimic din toate discutiile acelea: unii zic ca se poate, dar numai pe prestari servicii conta primara, altii zic ca nu se poate deloc...desi...un lucru l-am inteles sigur...si...chiar stiu personal pe cineva: sunt persoane juridice care functioneaza cu obiect de activitate: "prestari servicii contabilitate", si care nu au ca administrator un expert contabil si nici un asociat care detine 51% din capital si care sa fie expert contabil.....oricum...nu inteleg de ce nu s-ar putea sa aiba cineva o firma de prestari servicii, sa presteze servicii de contabilitate pentru diferite firme, si eventual...sa-si semneze doar bilanturile la un expert contabil - persoana autorizata??? care e problema?



#5 AugustaC.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2007 - 06:53 AM

Vezi postareamirela 0702, la Mar 28 2007, 05:17 PM, a spus:

....mai cauta pe forum. Au fost foarte multe discutii pe aceasta tema. Si pe mine ma intereseaza subiectul, dar sincera sa fiu...nu am inteles mai nimic din toate discutiile acelea: unii zic ca se poate, dar numai pe prestari servicii conta primara, altii zic ca nu se poate deloc...desi...un lucru l-am inteles sigur...si...chiar stiu personal pe cineva: sunt persoane juridice care functioneaza cu obiect de activitate: "prestari servicii contabilitate", si care nu au ca administrator un expert contabil si nici un asociat care detine 51% din capital si care sa fie expert contabil.....oricum...nu inteleg de ce nu s-ar putea sa aiba cineva o firma de prestari servicii, sa presteze servicii de contabilitate pentru diferite firme, si eventual...sa-si semneze doar bilanturile la un expert contabil - persoana autorizata??? care e problema?


Si eu sunt de aceeasi parere! Este oare posibil?



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 March 2007 - 07:31 AM

Vezi postareaAugustaC., la Mar 31 2007, 07:53 AM, a spus:

Vezi postareamirela 0702, la Mar 28 2007, 05:17 PM, a spus:

....mai cauta pe forum. Au fost foarte multe discutii pe aceasta tema. Si pe mine ma intereseaza subiectul, dar sincera sa fiu...nu am inteles mai nimic din toate discutiile acelea: unii zic ca se poate, dar numai pe prestari servicii conta primara, altii zic ca nu se poate deloc...desi...un lucru l-am inteles sigur...si...chiar stiu personal pe cineva: sunt persoane juridice care functioneaza cu obiect de activitate: "prestari servicii contabilitate", si care nu au ca administrator un expert contabil si nici un asociat care detine 51% din capital si care sa fie expert contabil.....oricum...nu inteleg de ce nu s-ar putea sa aiba cineva o firma de prestari servicii, sa presteze servicii de contabilitate pentru diferite firme, si eventual...sa-si semneze doar bilanturile la un expert contabil - persoana autorizata??? care e problema?


Si eu sunt de aceeasi parere! Este oare posibil?

Gandind logic, de ce sa nu fie posibil? Doar prestezi niste servicii, ca orice alte servicii...ai studii superioare de specialitate, si...asta-i. Aaaa! Ca mai ramane partea cu bilanturile, unde de fapt este problema...asta e altceva!! Desi la o firma cu CA<50.000 euro, cred ca nu-i problema sa le semnezi si tu...in orasele mai mici, 80% din contabilitati sunt tinute de functionari publici, personal al Finantelor Publice. Crezi ca au voie sa faca asta? Din cate stiu eu ..nu!!! Dar apare numele lor pe vreun bilant, sau pe vreun act? Ma indoiesc.....este "raspunderea administratorului"... :pullhair:



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2007 - 10:44 AM

este posibil.
cunosc un caz de o firma care presteaza servicii de contab primara, pt care nu e nevoie de CECCAR. Reg com ti-o autorizeaza, societatea de care vorbesc eu NU are codul principal de contab, ci un alt cod, de telecomunicatii de ex. La coduri secundare a fost trecut codul de contab normal cu specificatia "primara" in paranteza. Societatea taie facturi pe care scrie "prest serv contab primara : intocmire state+op+depunere decl+....".Evident pt semnarea bilanturilor se apeleaza la alta forma.
Dar eu personal nu vad de ce sa nu fie legal si in ordine, in fond ca sa depui niste decl+state, etc NU e nevoie sa fii membru CECCAR ca sa le platesti lor cotizatii pt intocmirea unor decl .....






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL