Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - topic 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


concediu medical - topic 2007-2010

200 replies to this topic

#81 i96nds

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 20 March 2009 - 04:55 PM

Buna Mihai,

Am inteles unde bati. Sunt de acord sa stam pe aproape de lege. Din cate stiu eu, in lege nu exista nici conceptul de medie zilnica ! Pur si simplu se zice MEDIA si atat. Acum e interpretarea noastra ce fel de medie e aia.

Sunt de acord cu limitarile alea sa nu munceasca omul mai mult de 48 ore/sapt.

Hai sa iti dau un exemplu din care sa reiasa ce am vrut sa zic.
Te rog sa faci un calcul dupa metoda ta pentru un om care:
- a lucrat 8 ore/ zi in anul 2008 - deci a avut 1000 lei noi pe luna salariul brut in fiecare luna. Pentru usurinta calculului sa zicem ca fiecare luna are doar 20 zile lucratoare.

Incepand cu 1 ianuarie 2009 - el se hotaraste sa treaca la un contract de 24 ore/saptamana.
Sa zicem ca se imbolnaveste exact incepand cu 1 ianuarie.... toata luna ianuarie !

Cum faci calculul ? Daca iei media pe iulie-dec 2008.... eu zic ca nu va fi bine !
Media aia a ta va fi zilnica, da?
Si apoi trebuie sa ii aplici procentul - sa zicem 85 %... .si sa o inmultesti cu numarul de zile.

Marea problema acum ! Cate zile lucratoare va avea acest om ???
Poate el lucra de luni pana miercuri cate 8 ore, deci 8 * 3 = 24 !
Sau poate lucra 5 ore in fiecare zi, mai putin vinerea cand lucreaza 4 ore....

Si uite ca media ta zilnica nu prea poti sa o aplici.

Cazul II - sa zicem ca de la 1 ianuarie are contract cu 4 ore pe fiecare zi lucratoare - ca sa simplificam necunoscutele - toate zilele sunt lucratoare.
Asa cum calculezi tu concediul medical, ar rezulta un concediu medical mult mai mare decat salariul lui normal incepand cu ianuarie (pentru cele 4 ore).
Atunci omul nu mai are nici un interes sa mai vina la munca - e mai bine in concediu ! :)

Parerea mea e ca legea nu e limitativa - doar noi singuri ne impunem aceste limite plecand de la cazurile cele mai uzuale.

Cazul III - si mai complicat.....

iulie-sept a lucrat cate 6 ore / zi
oct - dec a lucrat cate 8 ore/zi
Din ianuarie a schimbat contractul pe 4 ore/zi..... si s-a mai si imbolnavit.
Daca faci calculul cu media zilnica eu zic ca e cam greu sa iesi la liman .


Legea nu pleaca ca idee cum ca omul are acelasi salariu in fiecare luna sau ca lucreaza acelasi numar de zile in fiecare luna.
Cel mai simplu exemplu e ca la americani - plata cu ora.
Sa zicem 10 lei noi/ora - venit brut.
Sunt multe persoane ce pot fi platite asa - iar numarul de ore lucrate poate varia foarte mult de la o luna la alta. Sunt astfel de contracte- ceva de genul - vino si lucreaza cand poti si te voi plati pt cate ore ai stat aici.

Cum calculezi in aceste cazuri ?
Se va lua exact salariul lui brut orar.... inmultit cu procentul pt acel concediu - sa zicem 85% - si apoi inmultim cu numarul de ore lucratoare pe care nu le-a putut lucra din cauza ca a fost bolnav. De obicei in contract e stipulat minim 4 ore....

Concediu pe 3 zile - vom avea: 3 zile * 10 lei * 0.85 * 4 ore.

Parerea mea.....

Sincer, ai gasit in lege ca zice media ZILNICA ?

Multumesc,

Stefan



#82 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 March 2009 - 06:04 PM

deci ai venit aici, asa... la plezneala... hai sa ma distrez cu cei care fac salarii, nu?
ia de citeste, sa nu mai ai astfel de intrebari:
Ordin Nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006-partea I-actualizata-

pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
Emitent: Ministerul Sanatatii
Casa Nationala de Asigurari de Sanatate
Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 147 din 16 februarie 2006

Citeaza

ART. 73
(1) Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate se determina ca raport intre suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni, pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii, si numarul total de zile pentru care s-a achitat contributia in aceasta perioada

nu stau sa caut definitia conceptului de medie zilnica, dar gandeste-te doar la asta: in cazul unui contract partial cu 4 ore/zi, esti doar, doamne fereste, numai 4 ore bolnav? sau ai cotizat in sferturi de zi? hmmm.... n-as prea crede.

PS: america-i departe, Stefane. Mi-ar place sa discutam de acolo :)
[unde, apropo, in afara de union-uri, crezi ca plateste cineva health benefits? esti in concediu medical pe barba ta, pe sumele cu care te-ai asigurat, habar n-au aia de concedii medicale in felul in care le vedem noi]

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 20 March 2009 - 06:07 PM




#83 i96nds

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 20 March 2009 - 07:45 PM

Salut Mihai,

Eu nu vreau sa ma distrez cu nimeni. Crede-ma ca nu fac asa ceva.... doar nu sunt nebun sa pierd atata timp aici ca sa incurc lumea. Ma gandeam ca e OK sa avem o discutie bazata pe argumente clare care sa combata pe celalalt. Doar cu argumente solide putem sa ajungem la adevar.

Eu citisem doar legea ce zice doar de medie. Acest document al tau zice clar cum e cu media zilnica... Asa ca trebuie sa iti dau dreptate, ai venit cu argumente clare. Multumesc pentru clarificare.

Sincer mi se pare putin anormal modul acesta de aplicare - vezi cazul II de mai sus cand omul va lua mult mai multi bani daca e in concediu medical decat daca se intoarce la munca !!!

Dar... vorba ta... legea, buna, proasta, asa cum o fi... trebuie respectata asa cum e.
Raman insa multe situatii neacoperite prea clar de acest regulament de aplicare - vezi cazul I cand numarul de zile nu se poate stabili in mod clar....

Ce sa mai zic, deja ii inteleg mai bine pe cei ce calculeaza salarii zi de zi - cand se plang ca unele chestii sunt neclare... si prea alambicate....
Eu daca as fi om la salarizare si ar trebui sa calculez concediul medical in cazurile I II si III prezentate mai jos.... chiar ca nu as sti ce sa fac - in mod evident legea cum e ea acum nu acopera situatiile acestea.

Cat despre intrebarea ta... Da, esti "bolnav" doar 4 ore/zi daca asa iti e contractul... adica doar aceste ore ti le va acoperi concediul medical - exact acele ore cat nu ai putut veni la serviciu datorita bolii.
Dar astea sunt doar divagatii, ai dreptate, nu mai incurc lumea aici.

Multumesc inca o data pentru clarificare.

Toate bune,
Stefan



#84 irene6

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 23 March 2009 - 02:30 PM

Daca nu va suparati,va dau din nou datele mele:
iulie 2008 = 5078 (primul angajator-8 ore) + 1219(al doilea angajator-4 ore)

august 2008= 4705 +1219

septembrie 2008= 4643 + 1219

octombrie 2008= 4906 + 1219

noiembrie 2008 = 5431 + 1219

decembrie 2008= mi-am dat demisia de la primul angajator si am schimbat contractul la al doilea angajator din 4 ore
in 8 ore,iar venitul brut= 4705
As vrea sa stiu ce salariu imi revine pe luna ianuarie(sapatamana 5-11 am lucrat-venit brut=3565,saptamana 12-18 am avut concediu 100%,perioada 19-31 concediu 75%),pe luna februarie(toata luna concediu 75%) si pe luna martie(toata luna concediu 75%)
Daca nu va suparati,imi puteti da sumele concrete (nu exemple de calcul)pe care ar trebui sa le primesc pe lunile respective?Va multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 March 2009 - 02:38 PM




#85 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 19 May 2009 - 10:39 AM

Salutare tuturor!

Am un salariat care este angajat cu 4 h si are concediu medical toata luna mai. Cum calculez concediul , la fel ca si la un salariat cu 8 h?
Va multumesc!



#86 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 May 2009 - 12:02 PM

da
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#87 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 21 May 2009 - 09:32 AM

Cu toate ca am citit mai multe opinii legate de baza de calcul a CM, tot nu am inteles. Nu va suparati dar eu repet o intrebare in termen ceva mai concreti:
Sa presupunem ca avem un concediu medical in perioada 10mai-17mai
Din ce se compune baza de calcul?
venit perioada 1-9 mai 2009
venit aprilie 2009
venit martie 2009
venit februarie 2009
venit ianuarie 2009
venit decembrie 2008
venit perioada 11-31 noiembrie 2008
SAU
venit aprilie 2009
venit martie 2009
venit februarie 2009
venit ianuarie 2009
venit decembrie 2008
venit noiembrie 2008 ?



#88 badany2003

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 May 2009 - 03:04 PM

varianta 2 pentru ca in baza intra lunile anterioarea lunii in care se accorda cm-ul

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 May 2009 - 09:14 AM




#89 dovaly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 May 2009 - 01:30 PM

As dorii si eu o lamurire privind un concediu medical, care are codul indemnizatiei 03-accidente de munca...
ce procent de plata este aferent angajatorului ..?
cate zile sunt suportate de catre angajator si cate de fond.......?
baza de calcul este media veniturilor din ultimele 6 luni..?

va multumesc!



#90 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2009 - 02:10 PM

ce procent de plata este aferent angajatorului ..?
100% sau 80% (scrie pe certificat)
cate zile sunt suportate de catre angajator si cate de fond.......?
5 angajator (se platesc doar cele lucratoare), restul fond.
baza de calcul este media veniturilor din ultimele 6 luni..?
da
Dragos



#91 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 25 May 2009 - 01:32 PM

si ar mai fi o chestie: unde scrie in lege (generic numita) cine suporta contributia la asigurarile sociale (pensia ) pentru perioada de concediu medical platita din FNUASS? sau contributia la fondul de risc pt boli si accidente? Angajatorul sau ar trebui cerute tot de la FNUASS? Intreb pt ca de mult caut si nu am gasit raspuns.



#92 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2009 - 01:32 PM

Angajatorul suporta ambele contributii.

Art. 23. - (1) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale în cazul asiguraților o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, în situația asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. I și II;
b) venitul lunar asigurat, înscris în declarația sau în contractul de asigurare socială, în cazul asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. IV și V și alin. (2);
c) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională.
(2) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale pentru personalul român trimis în misiune permanentă în străinătate de către persoanele juridice din România este salariul brut lunar în lei, corespunzător funcției în care persoana respectivă este încadrată în țară, inclusiv sporurile și celelalte adaosuri care se acordă potrivit legii.
(3) Abrogat.
(4) Salariul mediu brut este cel prevăzut la art. 5 alin. (3).
Legea 19/2000 actualizata.
Dragos



#93 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 28 May 2009 - 07:41 AM

Multumesc negocont, dar in acest articol se vorbeste de contributia individuala, despre care stiam. Eu intrebam de contributia angajatorului la asig sociale si la fd de risc si accidente pentru partea de concediu medical suportata din Fnuass (dupa cele 5 zile platite de angajator). E adevarat ca daca te uiti in declaratia BASS unde ai un angajat in concediu medical, programul iti calculeaza automat contributia pt el si e cuprinsa in suma datorata de angajator, insa nu am gasit niciodata prevederea legala.



#94 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2009 - 10:08 AM

Baza de calcul este aceesai si pentru angajat si pentru angajator.
Dragos



#95 ScoTTy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 May 2009 - 11:09 AM

buna .. precizez ca nu sunt demult in domeniu si inca am nevoie de putin ajutor :sad:

lucrez la o gradinita cu 22 de angajati.. am citit printre legi si pe unde am mai vazut situatii similare dar am decis sa va cer ajutorul pt a nu face ce prostii
un angajat are concediu medical pe luna Mai pe perioada : 18 Mai - 31 MAi (Boala obisnuita 75%), CM initial.
precizez ca persoana a fost la servici pana la data primirii concediului.

va rog sa-mi spuneti cum si ce trebuie sa completez pe certificatul de concediu medical.. si ce cotizatii se retin si care nu se retin .. (somaj, sanatate, etc...)

va multumesc anticipat..



#96 halberstadt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 June 2009 - 03:49 PM

am si eu o intrebare! Sunt in CM din data de 26 aprilie 2009 iar salariul meu e impartit in 2 transe lunare (avans si lichidare).Vreau sa stiu daca e normal ca sa nu primesc nimic la avansul din luna mai :sad: .Multumesc !



#97 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 08 June 2009 - 05:47 PM

Poate ca nu ai depus la timp certificatul medical, pentru fi luat in calculul avansului chenzinal!

ORDIN Nr. 3512 din 27 noiembrie 2008
privind documentele financiar-contabile*)
EMITENT: MINISTERUL ECONOMIEI ȘI FINANȚELOR
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 870 bis din 23 decembrie 2008

LISTĂ DE AVANS CHENZINAL
(Cod 14-5-1/d)

1. Servește ca:
- document pentru calculul drepturilor bănești cuvenite salariaților ca avansuri chenzinale;
- document pentru reținerea prin statele de salarii a avansurilor chenzinale plătite;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
2. Se întocmește lunar, pe baza documentelor de evidență a muncii, a timpului lucrat efectiv, a certificatelor medicale prezentate și se semnează pentru confirmarea exactității calculelor de către persoana care a calculat avansurile chenzinale și a întocmit lista.



#98 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 June 2009 - 08:16 PM

Poate nu se complica firma si iti calculeaza medicalul si iti da banii odata cu lichidarea.
Vorbeste cu ei si explica-le ca ai nevoie de bani, cum este legal. Poate au motive...nu ai prezentat la timp certificatul



#99 artemi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 11 June 2009 - 08:36 AM

buna
am in luna mai 2 concedii medicale: primul este continuare din luna aprilie si deci mentin baza de calcul de la cel din aprilie, al doilea este spre sfarsitul lui mai , daca iau in calcul ultimele 6 luni intra si aprilie si baza de calcul nu mai este ca la primul certificat. Este corect sa am doua baze de calcul la certificate din aceeasi luna ?



#100 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 11 June 2009 - 09:07 AM

Este.
Sunt in aceiasi luna, da'nu-s chiar aceiasi luna :biggrin: , primul ii considerat o continuare a celui din aprilie si merge pe scocoata de atunci






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL