Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - topic 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu medical - topic 2007-2010

200 replies to this topic

#1 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2007 - 03:11 PM

Buna ziua!
stiu ca s-a tot discutat despre acest subiect pe forum...dar eu tot as avea o mica problema si sper sa se gaseasca cineva binevoitor care sa ma ajute...
Am un salariat care intra in concediu medical si vreau sa-i calculez baza de calcul.
Problema este ca, in ultimile 6 luni, salariatul respectiv a lucrat numai 2 luni(cu 2 luni in urma a fost angajat)...
La calculul concediului medical ma raportez numai la aceste 2 luni????????Intreb asta pentru ca trebuie sa precizez ca acelasi salariat a mai fost angajat al societatii dar cu mai mult timp in urma...
Baza de calcul si media zilnica a indemnizatiei vor fii aceleasi pentru toata perioada concediului medical?????
Va multumesc!



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 29 March 2007 - 03:45 PM

Daca are doar 2 luni lucrate in ultimele 6 doar la aceste 2 te raportezi. Da, baza este aceeasi.

iuliana



#3 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2007 - 04:07 PM

merci mult iuliana!



#4 gabi.04

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 March 2007 - 08:30 PM

daca are urgenta-100% si tot la 6 luni raportezi dar cu sal minim pt cele 4 luni



#5 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 30 March 2007 - 06:24 AM

Angajatorul plateste primele 5 zile calendaristice aferente concediului medical si in cazul in care este vorba de urgenta medico-chirurgicala, sau boala cu cod 14?



#6 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 30 March 2007 - 07:27 AM

Vezi postareagabi.04, la Mar 29 2007, 09:30 PM, a spus:

daca are urgenta-100% si tot la 6 luni raportezi dar cu sal minim pt cele 4 luni

Nu prea e asa. Daca are urgenta si in ultimele 6 luni a lucrat numai cele 2 la acest ultim angajator se iau in calcul doar aceste 2 luni. Baza legala:
OUG 158: Art. 9. - Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiții de stagiu de cotizare, în cazul urgențelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor și SIDA. Lista cuprinzând urgențele medico-chirurgicale, precum și bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.
Norme OUG 158, Art.73: ...Numărul de zile pentru care s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații în această perioadă nu poate fi mai mare decât numărul zilelor lucrătoare corespunzătoare fiecărei luni din perioada luată în considerare pentru baza de calcul, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările ulterioare.
Excepția o constituie asigurații prevăzuți la art. 9 și 31 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, care beneficiază de indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă fără condiții de stagiu de cotizare, în situația în care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni. În aceste cazuri baza de calcul al indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate o constituie media veniturilor lunare la care s-a calculat contribuția pentru concedii și indemnizații, din lunile respective sau, după caz, venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuția pentru concedii și indemnizații, cu respectarea art. 10 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005.

Vezi si exemplul 3 din Normele OUG 158

Vezi postareamariana_flo, la Mar 30 2007, 07:24 AM, a spus:

Angajatorul plateste primele 5 zile calendaristice aferente concediului medical si in cazul in care este vorba de urgenta medico-chirurgicala, sau boala cu cod 14?

DA. Plateste zilele lucratoare din primele 5 calendaristice pentru toate medicalele mai putin maternitatea(sarcina si lauzie), cel pentru ingrijirea copilului bolnav si cel de risc maternal care sunt suportate in totalitate din FNUASS.



#7 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2007 - 10:02 AM

Eu am mai multe concedii pt acelasi salariat si cu boala obisnuita si cu urgenta medico-chirurgicala....si bineinteles am doua concedii initiale...Am inteles din ce ati spus ca tot la cele 2 luni(atat a lucrat salariatul in ultimile 6 luni) ma raportez pt baza de calcul a concediilor...si mai e ceva...
Cele 5 zile calendaristice pe care le suporta angajatorul se calculeaza numai la concediile medicale initiale??????????...adica asa e...dar mi-e sa nu gresesc...
Toate concediile medicale "in continuare" vor fii suportate in totalitate de fnuass(cic)????????
Multumesc mult inca o data!



#8 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2007 - 10:25 AM

...am intrat in ceata cu concediile medicale pt ca am preluat o firma care avea deja un concediu medical...si m-am uitat cum a calculat fosta contabila si am observat ca, la un concediu medical "in continuare", boala obisnuita, a trecut si zile suportate de angajator si nu inteleg de ce...
Eu inteleg ca in ambele cazuri, boala obisnuita si urgenta medico-chirurgicala, primele 5 zile calendaristice din concediile medicale initiale se suporta de angajator.



#9 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 30 March 2007 - 01:42 PM

Vezi postareamioara1, la Mar 30 2007, 11:25 AM, a spus:

Toate concediile medicale "in continuare" vor fi suportate in totalitate de fnuass(cic)????????
NU! Depinde daca cele 5 zile au fost acoperite sau nu de concediul "initial".

Vezi postareamioara1, la Mar 30 2007, 11:25 AM, a spus:

....
Eu inteleg ca in ambele cazuri, boala obisnuita si urgenta medico-chirurgicala, primele 5 zile calendaristice din concediile medicale initiale se suporta de angajator.
Corect. In caz de concedii "in continuare" chiar daca sunt pe alt certificat nu se mai iau iar primele 5 zile.
Partea cu 5 zile e relativ noua, pana anul trecut se calcula functie de numarul de angajati. Astfel puteai ca sa ai de platit sa zicem vreo 12 zile de la angajator. Atunci certificatul initial poate nu le acoperea si poate de aceea fosta contabila de care vorbiti avea si zile platite de angajator pe certificatele "in continuare".



#10 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 March 2007 - 04:01 PM

Exista 2 situatii:

Cand exista un concediu medical initial cu un cod, pentru care unitatea plateste 5 zile, si apoi exista 2 variante, sau chiar 3:

- medical "in continuare", cu acelasi cod, pt care media zilnica este aceeasi si este platit din FNUASS
- medical " in continuare", cu cod diferit, dar cu cod diagnostic identic, si care este la fel platit din FNUASS si cu aceeasi medie zilnica
- medical " in continuare", cu cod diferit, si cu alt cod diagnostic, si atunci este tratat ca si cum ar fi initial, fiind considerat in continuarea altui medical, dar cu o alta afectiune, de asta era cineva mai inainte care zicea ca a vazut zile platite de unitate la un medical "in continuare", si deci, mai ales daca este intr-o luna urmatoare, se reface si calculul mediei zilnice...exact ca si cum ar fi initial

Cod diagnostic se regaseste pe concediul medical, undeva langa perioada pentru care se acorda medicalul (ca pozitie in formular)

Iar in ceea ce priveste perioada de raportare, chiar azi mi-a zis cineva de la Casa de Sanatate ca se face media pe ultimele 6 luni, chiar si cu veniturile de la o alta firma daca este cazul...adica, daca eu aveam un salariat cu o luna lucrata si avea medical cu cod 06 - urgenta, intr-adevar nu existau conditii de stagiu, insa daca in ultimele 6 luni a lucrat si in alta parte, ii cer o adeverinta si ii fac media zilnica si pe baza acelor venituri....ce chestie!!!



#11 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 April 2007 - 10:14 AM

of of
Am sunat acum la casa de sanatate si am primit urmatorul raspuns: Chiar daca in ultimile 6 luni salariatul a lucrat numai 2 luni, trebuie sa iau in calcul pt concediu medical 6 luni(chiar daca nu sunt consecutive) din ultimul an...
Eu pe cine am mai intrebat mi-a zis exact invers...ca baza de calcul pt concediu medical se raporteaza la ultimile 6 luni si in situatia in care nu a lucrat cele 6 luni, sa ia in calcul cat a lucrat...adica 2 luni...
Voi ce ziceti?



#12 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 02 April 2007 - 11:26 AM

Vezi postareamioara1, la Mar 30 2007, 11:02 AM, a spus:

...Am inteles din ce ati spus ca tot la cele 2 luni(atat a lucrat salariatul in ultimile 6 luni) ma raportez pt baza de calcul a concediilor...

Vezi postareamirela 0702, la Mar 30 2007, 05:01 PM, a spus:

Iar in ceea ce priveste perioada de raportare, chiar azi mi-a zis cineva de la Casa de Sanatate ca se face media pe ultimele 6 luni, chiar si cu veniturile de la o alta firma daca este cazul...adica, daca eu aveam un salariat cu o luna lucrata si avea medical cu cod 06 - urgenta, intr-adevar nu existau conditii de stagiu, insa daca in ultimele 6 luni a lucrat si in alta parte, ii cer o adeverinta si ii fac media zilnica si pe baza acelor venituri....ce chestie!!!
Problema e ca nu a lucrat decat cele 2 luni in ultimele 6 cum spune mioara1(n-a mai fost la alt angajator). Fiind urgenta raman la parerea mea (cu extrasul legal de pe pagina 1 a topicului) ca se calculeaza numai la cele 2 luni. Sincer n-am intalnit inca in practica mea un astfel de caz!



#13 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 April 2007 - 11:41 AM

Da, si eu stiam la fel, ideea era ca trebuie trecut stagiul de cotizare din ultimele 6 luni. Pai atunci...ce logica mai are conditia de stagiu de 6 luni pentru plata unui medical??? Asta ce inseamna, ca daca o persoana lucreaza ian, febr, martie,.....apoi nu mai lucreaza....si apoi se angajeaza la o alta persoana juridica si mai lucreza inca...oct, nov, dec, inseamna ca ii platesc medical ????? ...si daca el sta in medical 5 luni???? Parerea mea este ca....unii functionari sunt atat de...de neinformati, ca sa nu spun altfel...incat uneori ma intreb cine-i angajeaza....Nu stiu exact unde sunt cuprinse aceste referiri (probabil in legea cu bass)...si care institutie este in masura sa le interpreteze, insa daca la un moment dat cineva nu-i de parere ca medicalul a fost calculat cum trebuia, tot angajatorul o incurca! Desi, directivele si explicatiile le dau ei, si in fiecare oras le dau altfel, sau mai rau, in acelasi oras..le dau in fiecare luna altfel...asta e....

Vezi postareaMarinica, la Apr 2 2007, 12:26 PM, a spus:

Vezi postareamioara1, la Mar 30 2007, 11:02 AM, a spus:

...Am inteles din ce ati spus ca tot la cele 2 luni(atat a lucrat salariatul in ultimile 6 luni) ma raportez pt baza de calcul a concediilor...

Vezi postareamirela 0702, la Mar 30 2007, 05:01 PM, a spus:

Iar in ceea ce priveste perioada de raportare, chiar azi mi-a zis cineva de la Casa de Sanatate ca se face media pe ultimele 6 luni, chiar si cu veniturile de la o alta firma daca este cazul...adica, daca eu aveam un salariat cu o luna lucrata si avea medical cu cod 06 - urgenta, intr-adevar nu existau conditii de stagiu, insa daca in ultimele 6 luni a lucrat si in alta parte, ii cer o adeverinta si ii fac media zilnica si pe baza acelor venituri....ce chestie!!!
Problema e ca nu a lucrat decat cele 2 luni in ultimele 6 cum spune mioara1(n-a mai fost la alt angajator). Fiind urgenta raman la parerea mea (cu extrasul legal de pe pagina 1 a topicului) ca se calculeaza numai la cele 2 luni. Sincer n-am intalnit inca in practica mea un astfel de caz!



Eu am intalnit...a lucrat la societatea respectiva 2 luni, insa daca in ultimele 6 luni de dinainte a mai lucrat si la o alta societate, trebuie calculat venitul pe baza ultimelor 6 luni, nu cred ca se specifica undeva "la acelasi angajator"....nici nu mai stiu ce sa zic...pe mine m-au pus cei de la sanatate sa fac rectificativa...aveam un salariat din noiembrie, si cand a vazut stagiu 40 de zile...a zis..."dar inainte nu a mai lucrat altundeva? in ultimele 6 luni?"...deci...




Scuzeee!...nu am citit atent....in situatia asta...nu te contrazic..ai mare dreptate....scuze...

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 02 April 2007 - 07:42 PM




#14 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 April 2007 - 11:55 AM

Va multumesc mult ca sunteti amabili si vreti sa ma ajutati...
Problema mea nu tine de schimbarea locului de munca al salariatei pt ca :
Respectivul salariat a lucrat la societatea de la care doreste sa intre in concediu medical astfel :
1.de la 01.01.2005 pana la 30.04.2006 cand s-a desfacut contractul de munca cu acordul partilor
2. de la 01.10.2006 pana la 15.12.2006 cand intra in concediu medical (are concediu medical inclusiv pt luna martie 2007)
Ce luni iau eu in considerare la baza de calcul a indemnizatiei????????
*octombrie si noiembrie 2006??????? pt ca in decembrie intra in concediu medical...
*sau iau din prima perioada lucrata lunile : ian, feb, martie, aprilie 2006 si din a doua perioada : octombrie si noiembrie 2006 si imi rezulta astfel 6 luni pt baza de calcul???????
sper sa mai aveti putina rabdare cu mine...ca nu mai stiu de capul meu...
Va multumesc!



#15 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 April 2007 - 12:11 PM

Sub nici o forma! Din cate imi amintesc textul de lege, spune asa..."media veniturilor din ultimele 6 luni precedente lunii in care se intra in concediu"...mai verific odata...insa ceva de genul asta este.."ultimele 6 luni"



#16 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 April 2007 - 12:32 PM

Gata !
Am insistat la sanatate si am obtinut un nr de telefon de la "concedii medicale"...acolo am gasit o tipa care mi-a spus ca : 2 luni a lucrat in ultimile 6...la 2 luni va raportati pt baza de calcul...deci la ei e ca la nebuni...una zice intr-un fel...si alta o combate...nu mai comentez ca n-are sens...
Va multumesc mult de tot inca o data!!!!!!!!



#17 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 April 2007 - 12:43 PM

Nu ai legea 19?

ok...abia acum am vazut ca ai rezolvat..



#18 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 03 April 2007 - 10:17 AM

imi cer scuze ca intervin ,dar vad ca nu amintiti nici unul ca L158/2005 a fost abrogata partial prin L 399/2006 si chiar art,7 a fost modificat asfel:
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art .2 alin.1 lit a}d} este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.ma mir ca nici ce de la casa de asig.de sanatate nu au aflat pina acum.prin aceasta lege s-a modificat si nr.de zile pentru care plateste angajaorul,adica indiferent de nr.de angajati plkateste primele 5 zile.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#19 iulia.mo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 May 2007 - 08:16 AM

OUG 158/2005 art. 12 spune ca indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta de:
-societate primele 5 zile
-din FNUASS urmatoarele

Legea 19/2000 art.101- prevede pentru incapacitate temporara de munca:
-societatea primele 7 sau 12 sau 17zile in functie de nr. de angajati
-din BAS urmatoarele

Cum calculez pentru un concediu medical(boala) obisnuit ???? (Am 29 angajati!!)
Multumesc mult.



#20 camelianeic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 03 June 2007 - 11:26 AM

buna, am o intrebare legata de concediile medicale, si anume daca am un angajat care lucreaza la mine de 4 luni si beneficiaza de un concediu medical, i mai cer adeverinta de venituri de la vechiul angajator pentru a calcula stagiul de cotizare sau este suficient daca iau in calcul venitul pe ultimele 4 luni inregistrat la mine, avand in vedere ca respecta stagiul min. de 30 de zile?
merci






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL