Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - topic 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


concediu medical - topic 2007-2010

200 replies to this topic

#21 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 03 June 2007 - 09:36 PM

Vezi postareaiulia.mo, la May 24 2007, 09:16 AM, a spus:

OUG 158/2005 art. 12 spune ca indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta de:
-societate primele 5 zile
-din FNUASS urmatoarele

Din FNUASS, adica din CCI? :smile:
irina



#22 ionut_tudorache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 June 2007 - 10:58 AM

Vezi postareamirela 0702, la Mar 30 2007, 04:01 PM, a spus:

Exista 2 situatii:

Cand exista un concediu medical initial cu un cod, pentru care unitatea plateste 5 zile, si apoi exista 2 variante, sau chiar 3:

- medical "in continuare", cu acelasi cod, pt care media zilnica este aceeasi si este platit din FNUASS
- medical " in continuare", cu cod diferit, dar cu cod diagnostic identic, si care este la fel platit din FNUASS si cu aceeasi medie zilnica
- medical " in continuare", cu cod diferit, si cu alt cod diagnostic, si atunci este tratat ca si cum ar fi initial, fiind considerat in continuarea altui medical, dar cu o alta afectiune, de asta era cineva mai inainte care zicea ca a vazut zile platite de unitate la un medical "in continuare", si deci, mai ales daca este intr-o luna urmatoare, se reface si calculul mediei zilnice...exact ca si cum ar fi initial

Cod diagnostic se regaseste pe concediul medical, undeva langa perioada pentru care se acorda medicalul (ca pozitie in formular)

Iar in ceea ce priveste perioada de raportare, chiar azi mi-a zis cineva de la Casa de Sanatate ca se face media pe ultimele 6 luni, chiar si cu veniturile de la o alta firma daca este cazul...adica, daca eu aveam un salariat cu o luna lucrata si avea medical cu cod 06 - urgenta, intr-adevar nu existau conditii de stagiu, insa daca in ultimele 6 luni a lucrat si in alta parte, ii cer o adeverinta si ii fac media zilnica si pe baza acelor venituri....ce chestie!!!
imi puteti spune va rog in ce lege gasesc si eu ce s-a declarat mai sus?




#23 valentinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 18 June 2007 - 03:51 PM

Ce treceti pe certificatul de concediu medical la "Cuantumul indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate"??
Am auzit doua variante
1. media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate inmultita cu procentul aferent codului de indemnizatie
2. Indemnizatia suportata de angajator+ indemnizatia suportata din bugetul FNUASS

Va multumesc anticipat.



#24 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 June 2007 - 04:03 PM

2. Indemnizatia suportata de angajator+ indemnizatia suportata din bugetul FNUASS



#25 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2007 - 04:04 PM

Vezi postareairina petcu, la Jun 3 2007, 10:36 PM, a spus:

Vezi postareaiulia.mo, la May 24 2007, 09:16 AM, a spus:

OUG 158/2005 art. 12 spune ca indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta de:
-societate primele 5 zile
-din FNUASS urmatoarele

Din FNUASS, adica din CCI? :smile:
Dap,din Contributia de Concedii si Indemnizatii.Pe toata perioada concediului medical nu se mai plateste aceasta contributie.



#26 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 June 2007 - 09:27 AM

Buna! Am si eu o "urgenta medicala" in sensul unei intrebari la care nu prea am gasit raspuns si ma preseaza timpul .Daca un angajat care a lucrat 1 zi(una) si care nu a lucrat nici in alta parte inanite -deci nu are stagiu,s-a internat in spital in a doua zi dupa angajare si imi aduce acum certif.de CB cod 6 urg.med-chir. pe aproape toata luna MAI,ce fac??Cine suporta ,din a catea zi ,ce baza de calcul, (1 zi lucrata....!)
As fi bucuroasa daca cineva m-ar putea ajuta,mai am cateva zile pana la termenul limita de dep.a statului de plata -pe care trebuie sa-l refac-si a declaratiilor aferente



#27 firtea alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 02 July 2007 - 01:24 PM

Vezi postareaCristina M.Z., la Jun 19 2007, 10:27 AM, a spus:

Buna! Am si eu o "urgenta medicala" in sensul unei intrebari la care nu prea am gasit raspuns si ma preseaza timpul .Daca un angajat care a lucrat 1 zi(una) si care nu a lucrat nici in alta parte inanite -deci nu are stagiu,s-a internat in spital in a doua zi dupa angajare si imi aduce acum certif.de CB cod 6 urg.med-chir. pe aproape toata luna MAI,ce fac??Cine suporta ,din a catea zi ,ce baza de calcul, (1 zi lucrata....!)
As fi bucuroasa daca cineva m-ar putea ajuta,mai am cateva zile pana la termenul limita de dep.a statului de plata -pe care trebuie sa-l refac-si a declaratiilor aferente
Am aceasi problema daca ai aflat raspunsul spunemi si mie te rog, Email cristianfirtea@yahoo.com. Multumesc mult



#28 onette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pascani, jud. Iasi
  • Interests:tot ce inseamna contabilitate

Postat 10 July 2007 - 08:24 AM

Buna ziua.
Am si eu o situatie de care cred ca nu s-au lovit prea multi......si anume : In data de 4.07.2007 am luat repartitie de la Fortele de munca pentru un angajat iar pe data de 6.07.2007 a avut accident ..... de masina....... Concediul medical cum i-l calculez? Cine ma poate ajuta? Multumesc.
doar eu



#29 onette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pascani, jud. Iasi
  • Interests:tot ce inseamna contabilitate

Postat 11 July 2007 - 09:26 AM

Si as mai avea o intrebare. Daca un angajat este in concediu si societatea unde lucreaza.......se inchide....sau da faliment, statul preia plata concediului medical?

Va multumesc.
doar eu



#30 velciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 July 2007 - 07:42 AM

o intrebare mica mica. de fapt doua:
1.pt concediu medical in continuare se considera media zilnica de la primul consediu sau trec ce imi iese din calculul nou?
2.pt concediu medical pe toata luna se mai plateste somaj si impozit? (plateste doar societatea somaj si impozit, sau nu se plateste deloc som si imp pt luna respectiva)(si daca stiti cumva care sunt cazurile unde nu se plateste impozit si somaj)
mercic mult



#31 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 July 2007 - 06:02 PM

Vezi postareavelciu, la Jul 12 2007, 08:42 AM, a spus:

o intrebare mica mica. de fapt doua:
1.pt concediu medical in continuare se considera media zilnica de la primul consediu sau trec ce imi iese din calculul nou?
2.pt concediu medical pe toata luna se mai plateste somaj si impozit? (plateste doar societatea somaj si impozit, sau nu se plateste deloc som si imp pt luna respectiva)(si daca stiti cumva care sunt cazurile unde nu se plateste impozit si somaj)
mercic mult
am acelasi caz, salariat cu tuberculoza.
1.da
2. somaj nu, impozit, da.
In rest stiu ca se plateste normal (in afara ce CAS care e egal cu 16%*390) si FARA FNUASS



#32 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 02 September 2007 - 08:22 PM

Am un paznic de noapte cu sal.de 528 lei , pana acum aplicam cei 25% spor = 132 lei dar pe luna august are foaie de boala.
-zile lucrate 13 zile
-foaie de boala 10 zile cod de indemnizatie 06- urgenta medico-chirurgicala.
Am citit in topic ,nu sunt lamurita si nu stiu cum sa calculez zilele lucrate si foaia de boala.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.



#33 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 03 September 2007 - 11:00 AM

Vezi postareaNemesis, la Sep 2 2007, 09:22 PM, a spus:

Am un paznic de noapte cu sal.de 528 lei , pana acum aplicam cei 25% spor = 132 lei dar pe luna august are foaie de boala.
-zile lucrate 13 zile
-foaie de boala 10 zile cod de indemnizatie 06- urgenta medico-chirurgicala.
Am citit in topic ,nu sunt lamurita si nu stiu cum sa calculez zilele lucrate si foaia de boala.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
un ajutor,va rog.



#34 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 03 September 2007 - 09:06 PM

Sporul de noapte de 25% il aplici doar pentru cele 13 zile lucrate.
Pentru cele 10 zile de concediu medical calculezi indemnizatia de CM ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni (adica februarie - iulie in cazul tau) dupa formula: (suma veniturilor pe ultimele 6 luni/nr. total de zile lucrate pe ultimele 6 luni)*nr zile CM.
Pentru codul de indemnizatie 06 procentul este 100%



#35 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 04 September 2007 - 07:17 PM

Alisia multumesc frumos
sper ca am inteles
ptr.13 zile am 298 lei*25%=373 lei
ptr.10 zile concediu am:
660(528+sp.de vechime)*6=3960/127 zile=31,19*10 zile CM =312 lei
suma veniturilor pe ultimele 6 luni -eu am considerat venitul brut 528+spor de vechime .este bine?
Te rog frumos sa-mi spui cum sa trec aceste zile in decl.BASS.Nu am calculat niciodata o foaie de boala si nu vreau sa fac greseli.Pe foaia de boala apar atatea rubrici ca ,nu stiu sa le completez,recunosc fara rusine.
-baza de calcul a indemnizatiei de asig.soc.de sanatate-aici trec cei 660 lei?
-zile baza de calcul 127 zile
-media zilnica a bazei de calcul 31,19 ?
-cuantumul indemnizatiei de asigurari soc.de sanatate?
-indemniz.suportata de angajator/zile/lei?
-indemniz.suportata din FNUASS /zile/lei?
-indemniz.suportata din fondul de accidente de munca.
Te rog daca mai ai rabdare sa ma ajuti.
Multumesc frumos.



#36 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 05 September 2007 - 07:42 PM

Da, in baza de calcul se iau veniturile realizate in ultimele 6 luni - inclusiv sporurile
Pe certificatul de concediu medical la rubrica "Baza de calcul a indemnizatiei..." se trece baza de calcul pentru concediu medical, adica 3960 in cazul tau
La "Zile baza de calcul" se trece numarul de zile lucrate aferenta bazei de calcul - 127 in cazul tau
Media zilnica a bazei de calcul se determina dupa urmatoarea formula: (Baza de calcul a indemnizatiei/Zile baza de calcul)*procentul de plata
Procentul de plata pentru cod indemnizatie 06 este 100%
Cuantumul indemnizatiei de asigurari sociale = Media zilnica a bazei de calcul * nr de zile de concediu medical
Concediul medical este suportat de angajator zilele lucratoare din primele 5 zile calendaristice; deci la indemnizatie suportata de angajator treci cate zile suporta angajatorul si valoarea indemnizatiei suportata de angajator (aferenta zilelor suportate de el)
Ce depaseste 5 zile calendaristice, sunt suportate din bugetul FNUASS (tot doar zilele lucratoare)...deci si aici vei trece cate zile sunt suportate din FNUASS si indemnizatia aferenta suportata din FNUASS
Indemnizatia suportata de angajator + cea suportata din FNUASS = Cuantumul indemnizatiei de asig sociale de sanatate
Indemnizatie suportata din fondul de asigurare ptr accidente de munca se completeaza numai in caz de accident de munca, nu cred ca este cazul tau

Sper ca am fost cat se poate de clara



#37 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 06 September 2007 - 09:01 AM

Da,Alisia multumesc frumos.



#38 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 09 September 2007 - 05:51 PM

Tot in legatura cu foaia mea de boala am uitat sa intreb, daca retinerile din salarii sunt la fel sau se modifica ceva?si decl.de CAS si cea de sanatate se modifica ?
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Nemesis: 09 September 2007 - 05:53 PM




#39 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 10 September 2007 - 08:08 AM

Vezi postareaNemesis, la Sep 9 2007, 06:51 PM, a spus:

Tot in legatura cu foaia mea de boala am uitat sa intreb, daca retinerile din salarii sunt la fel sau se modifica ceva?si decl.de CAS si cea de sanatate se modifica ?
Multumesc.
Alisia!dragi colegi! ma ajutati.



#40 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2007 - 11:35 AM

am si eu o situatie pe legea noua, cea cu minim 22 zile la stagiul de cotizare.
Am asa : o persoana care are o luna intreaga lucrata, mai mult de 22 zile, sa zicem 30. Are concediu de boala obisniuita.
Intrebare : are stagiu de cotizare, dar baza pt calculul concediului este tot ca si pana acum venitul pe utimele 6 luni ? nu am gasit in lege ce se intampla cu cei care au doar 22 de zile lucrate in ultimele 12 luni, care ar fi baza de calcul pt acestia pt boala obisnuita.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL