Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
zile libere legale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


zile libere legale


41 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2008 - 05:01 PM

Vezi postareanegocont, la Jun 12 2008, 05:14 PM, a spus:

Abia astept sa vad si eu Ordinul / OUG-ul care va intra in viguare exact in ziua in care trebuie sa produca efecte.
OUG / Ordinele intra in viguare la trei zile de la publicare.

:thumbup: bravo, negocont - asta-i tare de tot :smile:


daca ordinul e emis, probabil ca atat ne si trebuie : sa intre in vigoare macar in ziua cu pricina ... dar sa stim de el inainte de asta !! :sad:
altfel... ne ducem la serviciu pe 16 ...
eu imi planificasem sa ma duc cu decl. luni (pe 16) :lnr (51): , na- mai du-te otilio :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 12 June 2008 - 05:05 PM




#22 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 June 2008 - 06:25 AM

Am cautat si ieri si astazi de dimineata (vineri,13 !!) si deocamdata nici unde nu am gasit ceva oficial despre legiferarea recenta a zilei libere de Rusalii (la site-ul guvernului ziua de ieri este inca 11). Daca cineva gaseste ceva rog sa posteze pe forum !




#23 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 June 2008 - 07:26 AM

mie ieri o avocata mi-a spus de ziua libera de 16. dar... nimic. eu primesc pe mail modificarile legislative... si azi dimineata asta am verificat prima data. din pacate nimic despre acest subiect...



#24 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 13 June 2008 - 07:26 AM

face cineva glume cu noi???? :thumbup: :smile: putin respect, va rog!!!! nu e nici un anunt



#25 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 June 2008 - 07:49 AM

nu fac nici o gluma, am si spus cand am postat mesajul: "am auzit"



#26 angel_cri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 June 2008 - 02:38 PM

deci, sa inteleg ca luni nu stam acasa ?? :thumbup: sau ... o sa aflam abia in cursul zilei de luni ca de fapt trebuia sa stam acasa!



#27 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 13 June 2008 - 03:16 PM

Vezi postareaangel_cri, la Jun 13 2008, 02:38 PM, a spus:

deci, sa inteleg ca luni nu stam acasa ?? :thumbup: sau ... o sa aflam abia in cursul zilei de luni ca de fapt trebuia sa stam acasa!


stai linistita... E OFICIAL...LUNI LUCRAM....am vb la Guvern...



#28 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 13 June 2008 - 06:06 PM

O sa se publice marti 17.0.2008 in MO ca data de 16 iunie este libera;hotararea intra in vigoare cu data publicari.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2008 - 01:02 PM

Vezi postareaBIBI, la Jun 13 2008, 07:06 PM, a spus:

O sa se publice marti 17.0.2008 in MO ca data de 16 iunie este libera;hotararea intra in vigoare cu data publicari.
:thumbup:

asa ca ... poate la anu' :smile:



#30 Pruteanu Alexandra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 June 2008 - 12:05 PM

Buna ziua tuturor. Am si eu o intrebare? Cate zile se dau libere, ca si obligatii, cu ocazia casatoriei copilului unei persoane? eu stiu de 2 zile dar am auzit c-ar fi vorba de 3 zile. Ma puteti ajuta si pe mine, va rog? (m-am uitat in codul muncii dar acolo nu spune) :thumbup:



#31 Gabriella_z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Deva

Postat 25 June 2008 - 01:34 PM

Contractul colectiv de munca unic la nivel national zice:
Art. 61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
a) casatoria salariatului - 5 zile;
b) casatoria unui copil - 2 zile;
c) nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sange - conform legii;
g) la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate - 5 zile.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 June 2008 - 02:44 PM




#32 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 October 2008 - 07:54 AM

Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a promulgat luni, Legea pentru modificarea alin.(1) al art.134 din Legea nr.53/2003 - Codul muncii. Vom primi 3 zile libere in plus: prima si cea de-a doua zi de Rusalii si ziua de 15 august, in care se sarbatoreste Adormirea Maicii Domnului.



#33 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 30 October 2008 - 10:37 AM

Este obligatorie acordarea unei zile libere platite pentru efectuarea analizelor medicale obligatorii impuse prin programul national de sanatate?



#34 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 October 2008 - 10:51 AM

eu una nu am auzit asa ceva. doar de donatorii de sange stiu ca primesc zile libere platite conform legii.
intre timp m-am mai documentat. intr-adevar se acorda o zi libera platita pentru controlul medical anual, dar functionarilor publici.

ORDONANȚĂ Nr. 6 din 24 ianuarie 2007
privind unele măsuri de reglementare a drepturilor salariale și a altor drepturi ale funcționarilor publici până la intrarea în vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare și alte drepturi ale funcționarilor publici, precum și creșterile salariale care se acordă funcționarilor publici în anul 2007

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 31 October 2008 - 09:38 AM




#35 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 16 December 2008 - 12:18 PM

Vezi postareaL'ady, la Apr 24 2008, 08:51 AM, a spus:

1. cum se procedeaza cu cei catolici... ei au dreptul si la o zi libera de pastele catolic ?
2. iar cei care apartin de culte religioase legale altele decat cele crestine vor primi 2 zile in plus fata de crestini ?

ce parere aveti ? dupa formularea din lege as raspunde
1. nu
2. da
ceea ce pare destul de aiurea :angry:
Readuc in discutie intrebarea colegului nostru, acum, dupa completarea listei de zile de sarbatori legale in care nu se lucreaza (cu Rusaliile si Sf Maria).

Citez din Codul Muncii (dar numerotez punctele):

Art. 134. - (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
a) 1 și 2 ianuarie;
b) prima și a doua zi de Paști;
c) 1 mai;
d) prima și a doua zi de Rusalii;
e) Adormirea Maicii Domnului;
f) 1 decembrie;
g) prima și a doua zi de Crăciun;
h) 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creștine, pentru persoanele aparținând acestora.

As reformula-o asa:

1. daca pct a), c) si f) se aplica indiferent de religie, ce facem cu pct b), d), e) si g)? nu scrie ca se aplica DOAR pentru crestini! Inseamna ca ar avea dreptul si un musulman, corect?
2. h) se aplica celor de alta religie decat crestina, adica un musulman ar trebui sa mai primeasca inca 2 * 3 zile libere pe an, fata de un crestin??
3. cum arata pontajul unui musulman in luna august? dar al unui crestin? aplicatia de CAS "da" doar 20 de zile lucratoare, de ex, tinand cont de pct e); dar daca un musulman nu are dreptul la aceasta zi libera, cum il trecem cu 21 de zile lucrate??

Va rog sa-mi raspundeti "in litera si spiritul legii" (desi cred ca, in acest caz, e imposibil sa le impaci pe amandoua!) si nu la nivel de "bun-simt", "practica uzuala", "echitate sociala" :)
Voi n-ati intalnit aceste cazuri?

Aceasta postare a fost editata de Irina007: 16 December 2008 - 12:20 PM




#36 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 December 2008 - 02:10 PM

Daca ne luam dupa litera legii (prost intocmita si prost votata) ar insemna ca musulmanii au 6 zile libere (religioase) in plus fata de crestini. Dar spiritul legii (intentia legiuitorului) e totusi ca fiecare angajat sa-si sarbatoreasca doar cele 3 sarbatori religioase proprii, indiferent cand au loc acestea. Adica musulmanii ar trebui sa vina la servici de Pasti si de Craciun (daca nu se inchide oricum firma) si sa-si ia libere doar cand sunt sarbatorile lor religioase.
Totusi, in caz de conflict juridic litera legii este, de regula, mai tare decat spiritul legii, mai ales cand e in favoarea omului.
Eu zic sa mergeti pe spiritul Legii, cu exceptia cazurilor unor hotarari judecatoresti definitive. Dar daca firma se inchide oricum de Pasti si de Craciun din decizia conducerii, angajatorul nu trebuie sa-l puna absent pe musulmanul ca nu a venit la servici in acele zile, dar nici nu trebuie sa-l priveze de dreptul lui de a-si lua liber la sarbatorile lui religioase.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 16 December 2008 - 02:16 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#37 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 16 December 2008 - 02:53 PM

Nopris, excelent raspuns! Scurt, la obiect, ai inteles exact dilemele, ai raspuns rapid, multumesc sincer pt efort! Ai toata stima mea!

... si eu cred ca trebuie sa mergem pe "mica intelegere", pt ca legea e asa prost intocmita... Poate ar trebui sa existe pe undeva un loc public (virtual) unde sa sesizam astfel de lipsuri ale legilor, si cineva poate va lua masuri...



#38 aroua_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 30 April 2009 - 12:17 PM

Aceste zile libere conform Codului Muncii se platesc? Sau acele zile ti se taie de la salar?
La firma la care lucrez asa s-a procedat anul acesta si nu mi se pare corect. Gresesc?



#39 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 01:14 PM

Vezi postareaaroua_r, la Apr 30 2009, 01:17 PM, a spus:

Aceste zile libere conform Codului Muncii se platesc? Sau acele zile ti se taie de la salar?
La firma la care lucrez asa s-a procedat anul acesta si nu mi se pare corect. Gresesc?
Cele zile sunt libere conform Codului Muncii.
Nu se evidentiaza ca zile platite dar nu se tine cont de ele la calculul salariului.
Ex:
Salariu brut 1000
Zile lucratoare 20
Zi libera legala: 1
Calcul venit lunar:
1000 / 19 * 19
nu
1000 / 20 * 19
Dragos



#40 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 May 2009 - 07:50 AM

Vezi postareanegocont, la Apr 30 2009, 01:14 PM, a spus:

Cele zile sunt libere conform Codului Muncii.
Nu se evidentiaza ca zile platite dar nu se tine cont de ele la calculul salariului.
Ex:
Salariu brut 1000
Zile lucratoare 20
Zi libera legala: 1
Calcul venit lunar:
1000 / 19 * 19
nu
1000 / 20 * 19
Adevarat daca este vorba de lucru in regie, daca este vorba de acord in functie de ce tip de acord lucrurile se schimba:
-daca este acord individual , plata se face in functie de realizarile fiecarui angajat in parte si in acest caz la calcul nr.de zile nu conteaza
-daca este vorba de acord colectiv atunci conteaza deorece tariful fiecarui angajat este fix (intr-un an de zile) deci daca luna are mai multe zile lucratoare salariul lui va fi mai mare, daca luna are mai putine salariul lui va fi mai mic.

Ex tariful orar la 1000:170=5.9

la 20 lucratoare zile venitul este 20x8x5.9=944
la 19 zile deorece una este libera venitul este 19x8x5.9=897

Daca luna ar avea 23 zile lucratoare din care 1 libera calculul ar fi:

fara zi libera 23x8x5.9=1086
cu zi libera 22x8x5.9=1038






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL