Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
chelt.diferente curs valutar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


chelt.diferente curs valutar

46 replies to this topic

#1 cdaniela99

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 April 2007 - 11:24 PM

Poate vi se pare banala intrebarea mea, dar m-am reapucat de contabilitate dupa o pauza de 5 ani si nu mai sunt la curent cu legislatia.

Am preluat contabilitatea unei firme care la 31.12.2006 avea solduri la conturile 5124 si 5314.
Am facut reevaluarea valutei din cont la 31.12.2006 si am inreg. 665=5124 (5314) cu citeva miliarde si m-a cam speriat suma.
Vroiam sa va intreb daca tot asa se inreg. si acum si daca 665 este deductibila sau nu avind in vedere ca gradul de indatorare este 0.
Va multumesc mult pentru ajutor.

Si inca o intrebare: Bilantul se depune la 30.04.2007 sau 15.04.2007 (asa mi-a spus o doamna la coada la depunerea reg. de evid. a sal.) ?



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2007 - 02:35 PM

Bilantul se depune la 30 aprilie , la 15 aprilie se depune declaratia 101 privind impozitul pe Profit , ( legat de contul 665 nu stiu ce sa zic deoarece inca nu il folosesc )




#3 Gamergeek

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 April 2007 - 09:08 AM

Cheltuielile cu diferentele de curs valutar rezultate din reevaluarea conturilor de valuta sunt deductibile fiscal in cazul tau.
Intr-adevar suma este mare (cateva miliarde de lei), dar daca este corect calculata, e deductibila. Si eu am diferente de curs de aprox 1.5 miliarde dar si conturile au solduri pe masura (aprox 3.5 milioane euro).



#4 cdaniela99

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 April 2007 - 02:28 PM

Va multumesc mult pentru ajutor.



#5 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 25 April 2007 - 10:08 PM

Am facut reeevaluarea conturilor in valuta la sf. exercitiului (clienti creditori si imprumut asociati) in functie de cursul BNR si-mi iese un 765 imens.Am depus 101 fara el...voi ce credeti ca mai pot sa fac?



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2007 - 10:59 PM

O rectificativa la 101.
Madalina



#7 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 26 April 2007 - 10:03 AM

Vezi postareamadalinab, la Apr 25 2007, 11:59 PM, a spus:

O rectificativa la 101.
Multumesc Madalina :pullhair: , ma gandeam totusi sa fac regularizarea doar pentru conturile de trezorerie, iar pentru clienti creditori si pentru imprumut asociat sa le las asa, ca oricum am sa inregistrez dif. de curs la la data platii dar intrebarea este, cat e de grav lucrul acesta...???



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2007 - 10:48 AM

Gravitatea ar consta in faptul ca nu s-ar respecta legea...la sfarsitul anului trebuie facuta reevaluarea soldurilor in valuta, conform principiului prudentei.
In cazul unei verificari sau control nu este greu de constatat daca s-a reevaluarea.
Madalina



#9 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 April 2007 - 01:24 PM

daca dupa depunerea bilantului mi-am dat seama ca nu am inreg o cheltuiala (cu diferente de crus valutar) ,inregistrez prin 117, depun rectificativala 101.

avand pierdere in 117 si inregistrand diferenta imi maresc pierderea. va rog sa-mi spuneti diferenta pe care o inregsitrez in 117 pot s-o consider pierdere fiscala?
daca o inegistram inainte de depunerea bilantului stiu ca era pierdere fiscala dar nu sunt sigura daca am dreptul sa recuperez si diferenta inregistrata in anul urmator.



#10 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 November 2007 - 11:31 AM

va rog sa-mi spuneti daca sa presupunem ca toata cheltuielile sunt deductibile si avem:


venituri din activ exploatare 50000lei
venituri din diferente de curs valutar (rezulatete din reevaluarea soldurilor in devize la sf anului) 10000 lei
cheltuieli de exploatare 45000 lei

impozitul pe profit se calculeaza:
(50000+10000-45000)*16%

e corect?
multumesc



#11 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2007 - 10:12 AM

da
Madalina



#12 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 November 2007 - 10:20 AM

multumesc



#13 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 November 2007 - 10:48 AM

Va rog un raspuns.
Am o factura in valuta. Am inregistrat-o la cursul din data facturarii.
Plata s-a facut peste 30 zile in valuta. Inregistrez plata la cursul de pe extrasul de cont si diferenta de curs valutar aferenta sau la cursul din data facturii, in cazul asta fara diferenta de curs valutar.
Multumesc anticipat.



#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2007 - 11:49 AM

cursul valutar din ziua platii si vezi ce diferente de curs apar.
Madalina



#15 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 November 2007 - 01:13 PM

Multumesc. Asa voi face.



#16 adrianas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 November 2007 - 05:59 PM

Vezi postareamadalinab, la Nov 7 2007, 11:49 AM, a spus:

cursul valutar din ziua platii si vezi ce diferente de curs apar.
Am si eu o intrebare legata de acest aspect: primesc o fact de la un furnizor extern, fact in euro; ea se inregistreaza in contabilitate la cursul BNR din ziua emiterii facturii; scadenta e la 60 zile, cind cumpar valuta de la banca pt a plati factura. Valuta o cumpar la cursul de vinzare valuta al bancii mele, curs pe care il negociez. In extrasul de cont apare cursul negociat, de la data tranzactiei. La ce curs se inregistreaza plata facturii? La cursul negociat la care am cumparat valuta, sau la cursul bancii mele din data platii? Si cum se face diferenta de curs valutar ?

Pt ca, cursul negociat este mai mic decit cursul bancii si atunci, eu consider ca daca fac la cursul bancii am o cheltuiala neacoperita, cea dintre cursul bancii si cursul negociat.
Adica ar rezulta ca am cheltuit mai multi lei decit am cheltuit de fapt; deci, din punctul meu de vedere, este o chelt neadevarata. Cum se face ?
Te rog mult ! :)



#17 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 November 2007 - 10:45 AM

Eu asa fac:
inregistrez factura 1000 eur * 3.3535 curs din data facturii = 3353.50 lei
plata facturii 1000 eur * 3.4000 curs de pe extras din data platii = 3400.00 lei
diferenta de curs (665) 46.50



#18 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 January 2008 - 10:21 AM

Va rog sa ma ajutati intr-o problema:fac un schimb valutar din contul de euro in lei pentru ca nu am disponibil necesar unei plati urgente.Cum contabilizez diferenta de curs in 622 sau 665.Astept raspuns urgent si va multumesc.



#19 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2008 - 11:52 AM

In cazul schimbului din cont curent Eur in cel de lei, nu ai dif de curs de inregistrat. Suma pe care o primesti in contul de lei,va fi egala cu echivalentul in lei care pleaca din contul de EUR.
Dif de curs le vei calcula al 31.12.2007,in cont 665 sau 765.



#20 kmy73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 09 January 2008 - 01:49 PM

Vezi postareaDoina P, la Jan 8 2008, 12:52 PM, a spus:

In cazul schimbului din cont curent Eur in cel de lei, nu ai dif de curs de inregistrat. Suma pe care o primesti in contul de lei,va fi egala cu echivalentul in lei care pleaca din contul de EUR.
Dif de curs le vei calcula al 31.12.2007,in cont 665 sau 765.




Dar de ex la leasing-uri reevaluez suma din 167 la sfarsitul lui 31.12.2007?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL