Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP

199 replies to this topic

#21 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 18 September 2007 - 11:46 AM

Eu am citit ca cei fara restante vor face doua OP : un OP catre Trez.Stat pt. oblig. la bugetul de stat si un OP pt celelalte obligatii. Deci asa vom face cei fara restante ?



#22 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 18 September 2007 - 12:15 PM

imi poti spune si mie mai exact unde sunt pentru ca nu le gasesc......



Vezi postareaAlexk, la Sep 18 2007, 11:43 AM, a spus:

Personal mi-a fost destul de dificil sa gasesc informatii referitoare la actele normative care reglementeaza aceasta noua schimbare in sistemul de plati catre bugetul de stat. De aceea, incerc sa le rezum aici in speranta ca veti avea o sarcina mai usoara.

1. cadrul legislativ general este dat de Ordonanta 47 / 28.08.2007, publicata in MO 603 din 31.08.2007 - privind reglementarea unor masuri financiar-fiscale.

- art I pct 17 - mentiunea efectuarii platilor catre buget intr-un cont unic;
- art III - se comunica momentul aplicarii efective (soc. fara debite restante - obligatiile fiscale ale lunii SEP 07; soc. cu restante - obligatiile fiscale ale lunii IAN 08).

2. pe site-ul ANAF la categoria "Legislatie" (http://anaf.mfinante.ro/wps/portal) sunt publicate OMEF 1294 / 10.09.2007 si OMEF 1314 / 11.09.2007 - reglementari privind modul de plata, nomenclatorul contributiilor si modul de distribuire al sumelor platite.

Succes :notworthy:




#23 niconta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 18 September 2007 - 12:24 PM

Este voprba despre OG 47/2007,privind reglementarea unor masuri financiar-fiscale,ce modifica OG92/2003,privind codu de procedura fiscala.Potrivit noilor dispozitii legale, plata impozitelor, taxelor, contributiilor si altor sume datorate bugetului general consolidat, se va face intr-un cont unic. Plata obligatiilor fiscale se va realiza prin doua ordine de plata: unul pentru obligatiile datorate bugetului de stat si al doilea pentru obligatiile datorate celorlalte bugete si fonduri.
S-a dorit astfel simplificarea activitatii agentilor economici, care trebuiau sa intocmeasca pana acum intre 5 si 50 de ordine de plata.

Precizare: Metoda platii creantelor fiscale in contul unic se aplica, incepand cu 1 septembrie 2007, pentru contribuabilii care platesc integral si la termenele prevazute de lege obligatiile fiscale si nu au alte obligatii fiscale restante, urmand a fi generalizata pentru toti contribuabilii incepand cu data de 1 ianuarie 2008rate bugetului de stat si unul pentru celelalte obligatii



#24 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 01:34 PM

Am vazut pe mfinante.ro ca, plata se face incepand cu obligatiile aferente lunii octombrie 2007 !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#25 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 September 2007 - 05:30 PM

Cristina, unde ai vazut asta? Eu tot ce am vazut este in fisierul de versiuni de OPFV:

vers.1.0.4/ 2007
Pentru plata in cont unic (incepand cu 01/10/2007) se vor selelecta urmatoarele pozitii din nomenclator:
B3.(20470101XX-001)Sume incasate pt.BS in contul unic
B4.(22470302XX-002)Sume incasate pt.contrib.catre BASS, BAS si BFNUASS in contul unic

vers.1.0.5/ 2007
PENTRU A NU CREA CONFUZII IN UTILIZAREA CONTURILOR UNICE, S-A SUSPENDAT DIN APLICATIE
OPTIUNEA PENTRU PLATA IN CONT UNIC.
Optiunea va fi reintrodusa intr-o versiune ulterioara.
Contul 22470302XX a fost introdus gresit, corect este 5502XXXXXX. Atentie ! Conturile unice
sunt valabile incepand cu 01/10/2007.

Deci, asteptam versiunea 1.0.6 pt a putea lucra cu aceste conturi.
Julia S



#26 Welcome

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 08:37 PM

:pullhair: plizzzz help mi !!! Va rog mult de tot.. deja sunt undeva in ceata... Aceste contributii sociale se vor achita conform declaratiei 100 ? ce fac atuci cand trimestrial declar profitul, pe care nu vreau sa-l platesc.. iar luna viitoare iar declar 100 (sa zicem ca firma declara lunar 100) cand voi achita in luna urmatoare... de unde voi stii ca acel OP al meu se duce pe declaratia respectiva? Ma gandesc doar la un simplu punctaj (reglare de fisa) cu administratia financiara :notworthy: Si TVA-ul ? op separat? profitul.... :laugh: mda... am inteles ca este vorba despre CONTRIB SOCIALE, dar ... declarate in ce declaratie? Si cea mai draguta intrebare este: oare Admin financiara si-a pregatit baza de date si ptr firmele care sunt in intarziere la buget cu vreo 6 luni? Ca vom fii obligati sa platim cu UN SINGUR OP :biggrin: de unde stiu ei ce platesc euuuuuu ???
:smile: Haideti va rog... poate ma luminati un pic...
Multumesc!
Maria



#27 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 18 September 2007 - 08:45 PM

Vezi postareaWelcome, la Sep 18 2007, 09:37 PM, a spus:

..........Ca vom fii obligati sa platim cu UN SINGUR OP de unde stiu ei ce platesc euuuuuu ???
Haideti va rog... poate ma luminati un pic...
Multumesc!
nimeni nu va fi obligat la nimic. este o optiune acest lucru. citeste cu mai multa atentie actul normativ si...mai mult calm in abordare :notworthy: .
Acolo gasesti si conditiile prin care vei putea achita intr-un sg cont.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#28 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 09:11 PM

Eu cred ca e o treaba buna, sa facem un singur OP. De la asistenta contribuabul din MF,am aflat ca primele ,vor fi platile de sept.pe care le facem in luna oct.Cred ca poti sa alegi modul de plata? Inca nu am citit Ord 47.



#29 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2007 - 12:01 PM

Vezi postareajulia607, la Sep 18 2007, 06:30 PM, a spus:

Cristina, unde ai vazut asta? Eu tot ce am vazut este in fisierul de versiuni de OPFV:

vers.1.0.4/ 2007
Pentru plata in cont unic (incepand cu 01/10/2007) se vor selelecta urmatoarele pozitii din nomenclator:
B3.(20470101XX-001)Sume incasate pt.BS in contul unic
B4.(22470302XX-002)Sume incasate pt.contrib.catre BASS, BAS si BFNUASS in contul unic

vers.1.0.5/ 2007
PENTRU A NU CREA CONFUZII IN UTILIZAREA CONTURILOR UNICE, S-A SUSPENDAT DIN APLICATIE
OPTIUNEA PENTRU PLATA IN CONT UNIC.
Optiunea va fi reintrodusa intr-o versiune ulterioara.
Contul 22470302XX a fost introdus gresit, corect este 5502XXXXXX. Atentie ! Conturile unice
sunt valabile incepand cu 01/10/2007.

Deci, asteptam versiunea 1.0.6 pt a putea lucra cu aceste conturi.

Ai dreptate, am citit ca sunt valabile incepand de la 01.10 , deci cu obligatiile aferente lunii septembrie !!!
Eu am lichidarea pe 31 ale lunii si tot atunci fac si plata la contributii !!
Imi cer scuze ca v-am derutat !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#30 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 22 September 2007 - 07:44 PM

Ordinul 1122/2007 cu op unic - cine poate sa-l afiseze?
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#31 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 22 September 2007 - 10:12 PM

uite ca - l postez eu. Lectura placuta

Fisiere atasate





#32 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 23 September 2007 - 08:57 AM

Are cineva idee cum o sa se aplice acest ordin in cazul bugetarilor?Pentru ca Ordinul 1792/2002 este in vigoare si acolo avem pentru plata urmatoarea prevedere:
"Ordinele de plata se emit pe numele fiecărui creditor. Acestea vor fi datate şi vor avea înscrise în spaţiul rezervat obiectul plăţii şi subdiviziunea bugetului aprobat de la care se face plata.
Ordinele de plata se înscriu într-un registru distinct, vor purta un număr de ordine unic, începând cu numărul 1 în ordine crescatoare pentru fiecare ordonator de credite şi pentru fiecare exerciţiu bugetar.
Un ordin de plata nu poate cuprinde plati referitoare la mai multe subdiviziuni ale bugetului aprobat."


Ce parere aveti?



#33 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 25 September 2007 - 07:29 AM

E oare obligatorie plata in acel cont unic? Sau optionala, cel putin pana la 1 ianuarie 2008. Ce se intampla daca societatea considera ca nu are datorii la buget si totusi in fisa pe platitor apare 1 leu neachitat de exemplu?Ce se intampla atunci cu platile efectuate in codul unic?



#34 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 25 September 2007 - 08:48 AM

daca presupunem ca avem doar 1 leu datorie, sau o suma infima, platesti cu atat mai mult. Sumele vor fi distribuite in ordinea importantei.
eu deja am fost la finante sa scot fisa rol sa vad daca nu am ceva surprize pe acolo. De luna viitoare vreau sa platesc asa. M am saturat sa dau lunar 500.000 lei numai pe comisionae, ca sa nu mai spun cat imi lua sa le fac, mereu.
Asta e parerea mea. Spuneti-mi daca gresesc.



#35 Guest_f1cvb_*

  • Guests

Postat 25 September 2007 - 09:26 AM

Aici este Ordinul 1122/2007 http://www.avocatnet...rticles?id=9943Aici Nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetul general consolidat http://www.infosucea...o/acte/F714.pdf

Vezi postareaf1cvb, la Sep 25 2007, 10:24 AM, a spus:

Aici este Ordinul 1122/2007 http://www.avocatnet...rticles?id=9943 Aici Nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetul general consolidat http://www.infosucea...o/acte/F714.pdf
la pagina 14-17



#36 Guest_f1cvb_*

  • Guests

Postat 25 September 2007 - 09:56 AM

Vezi postareanaiman_a, la Sep 22 2007, 08:44 PM, a spus:

Ordinul 1122/2007 cu op unic - cine poate sa-l afiseze?
Am afisat mai jos doua link-uri utile pentru intrebarea ta,si acum un link cu metodologia de aplicare
http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...5jF8hX:v9jbjpn1



#37 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 25 September 2007 - 02:51 PM

Vezi postareaursache ramona paula, la Sep 25 2007, 09:48 AM, a spus:

M am saturat sa dau lunar 500.000 lei numai pe comisionae, ca sa nu mai spun cat imi lua sa le fac, mereu.
Comisioanele nu cred ca se vor diminua! Eu inteleg ca vom face 10 OP-uri pentru 10 contributii, dar in loc de 10 conturi de beneficiar se vor inscrie doar 2! Pentru ca plata intr-un "cont unic" este de fapt plata in ... 2 conturi! Eu asa am inteles.
Alte pareri?
iuliana



#38 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 September 2007 - 03:42 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Sep 25 2007, 03:51 PM, a spus:

Eu inteleg ca vom face 10 OP-uri pentru 10 contributii, dar in loc de 10 conturi de beneficiar se vor inscrie doar 2! Pentru ca plata intr-un "cont unic" este de fapt plata in ... 2 conturi! Eu asa am inteles.
Alte pareri?
Eu am inteles ca se declara in declaratia 100 circa 10 contributii dar se fac doar 2 OP-uri: unul pentru impozite si unul pentru contributii sociale.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#39 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 25 September 2007 - 06:00 PM

corect Nopris

eu imi sustin parerea, vor exista 2 conturi unice. Vom cumula toate contributiile pe care trebuie sa le platim si le trecem per total in OP. De asta e foarte important ca firma sa fie cu darile la zi, adica sa nu aiba datorii si dobanzi.

ce nu am inteles exact este ca:
- un cont unic pentru toate contributiile salariale??? si
- un cont pentru impozit pe profit/venit, TVA de plata ???

nu am mai abut chef sa fac sapaturi, dar ma voi lamuri eu



#40 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 10:25 PM

si daca, neavand datorii, platesc tot in conturile vechi cu 1001 OP ce se intampla ??/






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL