Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP

199 replies to this topic

#41 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 September 2007 - 07:21 AM

Au aparut in MO nr. 658 / 26 sep. 2007

1.294. — Ordin al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală privind impozitele, contribuțiile și alte sume reprezentând creanțe fiscale, care se plătesc de contribuabili într-un cont unic

1.314. — Ordin al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală pentru aprobarea Metodologiei de distribuire a sumelor plătite de contribuabili în contul unic și de stingere a obligațiilor fiscale înregistrate de către aceștia

Eu nu le am inca in programul de legislatie
Daca le are cineva si le poate posta... poate ne mai lamurim in privinta a ce si unde platim...
Cris



#42 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 27 September 2007 - 10:13 AM

Vezi postareajulia607, la Sep 18 2007, 06:30 PM, a spus:

Deci, asteptam versiunea 1.0.6 pt a putea lucra cu aceste conturi.

Actualizat in 25.09.2007 - versiunea 1.0.6

vers.1.0.6/ 2007
Pentru plata in cont unic (incepand cu 01/10/2007) se vor selelecta urmatoarele pozitii din nomenclator:
B3.(20470101XX-001)Sume incasate pt.BS in contul unic, in curs de distribuire
B4.(5502XXXXXX-002)Disponibil al BASFS, in curs de distribuire

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#43 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 September 2007 - 11:19 AM

Vezi postareamihavesa, la Sep 26 2007, 11:25 PM, a spus:

si daca, neavand datorii, platesc tot in conturile vechi cu 1001 OP ce se intampla ??/
omori un sfert dintr-un pom :notworthy:



#44 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 27 September 2007 - 11:36 AM

Vezi postareavics, la Jul 31 2007, 12:09 AM, a spus:

Bugetarii, nu vor scapa la fel de usor, tre sa le imparta pe capitole. Plus cate o hartie numita ordonantare
Eu lucrez in sistemul bugetar si pot sa spun ca pt noi ordonantarile nu constituie un impediment, deoarece la orice plata efectuata trebuie intocmita ordonantarea (care are la baza o propunere si un angajament bugetar, deci inca doua hartii care sa fac la inceputul anului dupa aprobarea bugetului pe capitole, iar acestea se fac pt fiecare obiectiv sau cheltuiala in parte).



#45 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 27 September 2007 - 06:15 PM

nici nu i chiar asa de complicat, numai sa avem nervi sa tot citim zilnic ce apare nou

Fisiere atasate





#46 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 September 2007 - 10:51 AM

Vezi postareacitrom05, la Sep 25 2007, 08:29 AM, a spus:

E oare obligatorie plata in acel cont unic? Sau optionala, cel putin pana la 1 ianuarie 2008. Ce se intampla daca societatea considera ca nu are datorii la buget si totusi in fisa pe platitor apare 1 leu neachitat de exemplu?Ce se intampla atunci cu platile efectuate in codul unic?

Aceeasi dilema o am si eu.
In ordinul 1122/05.09.07 la Art I pct 2 spune: "Platitorii de impozite, taxe si contributii pot utiliza contul unic pentru plata obligatiilor la bugetu de stat ...."
Iar in Ordinul 1314/11.09.07 Art 19 spune "...contribuabilii care platesc integral si la termenele prevazute de lege... vor efectua plata obligatiilor fiscale incepand cu cele aferente lunii septembrie, intr-un cont unic..."

Eu am in fisa rol impozit pe profit neachitat pentru care am cerut compensarea cu TVA-ul de recuperat. Compensarea se va efectua "efectiv" cand va veni controlul pt rambursare de TVA (il astept de un an...) Deci din punctul lor de vedere (dupa cum arata si fisa rol) am restanta la imp pe profit.
Din acest motiv vreau sa platesc tot in conturile vechi.

Un ordin zice ca e optional altul zice ca o obligatoriu. Si amandoua sunt in vigoare... Nu mai inteleg nimic... :notworthy:
In plus care e documentul care "atesta" ca sunt sau nu obligatii restante? Pt ca fisa rol are "caracter strict informativ"(pe ea este aplicata o stampila cu mentiunea aceasta... cel putin in orasul nostru) ... si cu totii stim ca poate contine o gramada de "monstrii"... pe care noi ne chinuim ulterior sa-i reglam(omoram)...
Cris



#47 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 28 September 2007 - 11:16 AM

Recapitulare:
- cu 01.09.07 platesc OBLIGATORIU(cel putin asa inteleg eu) , in 2 conturi, cu 2 OP-uri, contribuabilii fara datorii(conform fisei platitorului sau unui certificat fiscal pe care eu il voi solicita dupa01.09. ca sa am certitudinea ca de la ultimul certificat, pe care l-am scos in iulie, nu s-a "strambat" ceva pe acolo.
- cu 01.01.08 intra in sistem toti contribuabilii.
- decontarea in cazul platilor mai mici sau mai mari decat obligatiile se va comunica celor in cauza de catre adm. fiscale pana la urmatorul termen de plata. Asta chiar mi se pare OK pentru ca in felul acesta avem si noi informatii fdata de modul de stingere a datoriilor.
Si cam asta ar fi.
iuliana



#48 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 28 September 2007 - 01:20 PM

Ordin 1314, CAP.III, pct. 10:

10. În situaţia în care contribuabilul care a efectuat plata în contul unic înregistrează obligaţii fiscale restante la bugetul de stat, respectiv la bugetele contribuţiilor sociale, organul fiscal competent va proceda la distribuirea sumelor achitate astfel:
a) pentru bugetul de stat, suma virată în contul unic va fi distribuită potrivit prevederilor pct. 2. Stingerea sumelor distribuite pe tipuri de obligaţii fiscale va fi efectuată de către organul fiscal competent, conform art. 115 alin. (1)-(3) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
b) pentru bugetele asigurărilor sociale şi fondurilor speciale, suma virată în contul unic va fi distribuită potrivit prevederilor pct. 3. Stingerea sumelor distribuite pe tipuri de obligaţii fiscale va fi efectuată de către organul fiscal competent, conform art. 115 alin. (1)-(3) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Deci, eu inteleg ca daca totusi se intampla sa ai restante, si din nu stiu ce motive eu platesc in cele doua conturi unice, si atunci organul fiscal faca distribuirea conform normelor.

Am incercat ieri seara sa complectez Decl 100 consolidata, dar exista o MICA GRESEALA. La sfarsit pe ultima pagina la SUMA DE CONTROL, mi a dublat suma. Eu sigur nu am gresit nimic. Cel putin asa cred. Am trecut sumele si la suma datorata si la suma de plata, ca si pana acuma.



#49 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 September 2007 - 03:07 PM

Din cate stiu eu SUMA DE CONTROL este strict pentru control Ea nu reprezinta totalul obligatiilor. Suma de control este suma tuturor "sumelor" din decl indiferent ca este oblig datorata, deductibila, de plata sau de recuperat. Suma asta ajuta ca sa nu se interschimbe din gresala pagina 1 de la o declaratie cu pag 2 de la alta declaratie de exemplu. Asa era si pana acum la decl 100. Suma de control exista si in decontul de tva...
Cris



#50 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 28 September 2007 - 03:46 PM

DA! rusine mie, am spus o prostie mai mare ca mine. M-am dereglat de cand astept rezultatul la CECCAR.



#51 Andrei G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 01 October 2007 - 12:20 AM

Vezi postareaCrystyna1980, la Sep 28 2007, 11:51 AM, a spus:

(......)
Eu am in fisa rol impozit pe profit neachitat pentru care am cerut compensarea cu TVA-ul de recuperat. Compensarea se va efectua "efectiv" cand va veni controlul pt rambursare de TVA (il astept de un an...) Deci din punctul lor de vedere (dupa cum arata si fisa rol) am restanta la imp pe profit.
Din acest motiv vreau sa platesc tot in conturile vechi.
(......)
Un an ??!! Nu se poate ... de anul trecut tot la 3 luni am control pe cap cu rambursare-compensare si niciodata nu a trecut mai mult de doua luni pana sa apara. Verifica sa nu fi pierdut cererea :biggrin:
Andrei
--------------



#52 Crystyna1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 October 2007 - 12:40 PM

Vezi postareaAndrei G., la Oct 1 2007, 01:20 AM, a spus:

Un an ??!! Nu se poate ... de anul trecut tot la 3 luni am control pe cap cu rambursare-compensare si niciodata nu a trecut mai mult de doua luni pana sa apara. Verifica sa nu fi pierdut cererea :biggrin:

Stiu ca e greu de crezut dar asa e. Luna sept am sumat la finante sa intreb pe cand imi vine randul la control... Au spus in cursul lunii septembrie... A trecut septembrie si tot n-a venit... Asta e... Eu nu ma mir. Anul trecut tot asa au venit ... dupa un an de la depunerea cererii.
Tot ce ma deranjeaza este ca am o gramada de majorari nereale (cel putin pana la solutionarea cererilor de compensare) si imi vin tot felul de decizii de impunere pt majorari... pe care le contest... samd

Imi cer scuze daca am fost of topic
Cris



#53 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 03 October 2007 - 04:06 PM

Am si eu 2 nelamuriri:
1. Eu platesc trimestrial taxele, asta inseamna ca acum platesc trim.3, deci iulie, august, septembrie...pot plati in contul unic chiar daca e iulie si august??
2. Nu inteleg ce inseamna:
Pentru plata in cont unic (incepand cu 01/10/2007) se vor selelecta urmatoarele pozitii din nomenclator:
B3.(20470101XX-001)Sume incasate pt.BS in contul unic, in curs de distribuire
B4.(5502XXXXXX-002)Disponibil al BASFS, in curs de distribuire

Va multumesc pt. intelegere si eventuale raspunsuri.



#54 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 October 2007 - 05:42 PM

In OMF 1.294. — Ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscală privind impozitele, contributiile si alte sume reprezentând creante fiscale, care se plătesc de contribuabili într-un cont unic explica clar; la fel si in versiunea 1.0.6 a programului OMFV; ( l-am descarcat si eu tot de pe conta.ro, nu-l mai incarc)

Pe scurt e asa:
Impozitul pe salarii, imp profit/venit , imp dividende ( deci obligatiile la bugetul de stat) se platesc in
B3.(20470101XX-001)Sume incasate pt.BS
Contributiile la casa de pensii, sanatate, somaj se platesc in
B4.(5502XXXXXX-002)Disponibil al BASFS

In concluzie, la un stat de plata vom avea 3 ordine:
1 pt comision ITM
1 pt impozit salarii ( fiind buget de stat)
1 pt celelalte contributii ( cumulat)
Julia S



#55 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 October 2007 - 02:21 PM

Sa inteleg ca TVA-ul se plateste ca si pana acum?



#56 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 October 2007 - 03:03 PM

Vezi postareadeea77, la Oct 4 2007, 02:21 PM, a spus:

Sa inteleg ca TVA-ul se plateste ca si pana acum?
Eu zic ca DA, caci nu am gasit TVA in Ord.ANAF nr. 1.294 din 10 septembrie 2007
privind impozitele, contributiile si alte sume reprezentand creante fiscale, care se platesc de contribuabili intr-un cont unic.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#57 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 October 2007 - 03:37 PM

Nici eu nu am gasit, tocmai de aceea am intrebat.



#58 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 07 October 2007 - 01:17 PM

interesant ca in decl 100 se poate bifa daca platesti prin contul unic la stat sau la asigurari...speram sa nu fie problema ca in caz ca ai imp pe salarii 0 si nu bifezi prima casuta sa nu vina cu povesti de genul, trebuiau toate bifate sau niciuna :)
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#59 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 08 October 2007 - 09:31 AM

A facut cineva platile la contributiile pt. salarii in cele 2 conturi unice noi ? Ceva probleme intampinate?
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#60 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 October 2007 - 05:31 PM

Am vorbit cu o persoana de la AF, eu insami am lucrat la AF mai bine de 5 ani...si din aceasta discutie am ajuns la concluzia ca este destul de problematic sa se faca platile in contul unic, cel putin deocamdata. In primul rand, daca ai intarziat macar o data cu plata unui impozit, in fisa de evidenta pe platitor deja figurezi cu debit neplatit (pt ca platile facute in contul obligatiilor curente s-au distribuit mai intai pe majorarile datorate si diferenta pe debit, ceea ce inseamna ca tu figurezi cu debit restant la AF in timp ce balanta ta "spune" altceva). Asa incat una din conditiile pt a putea efectua plata in cont unic este aceea de a nu datora nici dedit si nici majorare la AF. Altfel risti sa iti dai peste cap fisa reglata, sau oricum sa ai bataie de cap mai mare atunci cand vei vrea sa o reglezi si sa obtii certificat de atestare fiscala. Eu optez pentru plata ca pana acum si-o sa vad ce se mai intampla, ii las pe altii sa incerce marea cu degetul :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL