Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Contributiile sociale, achitate printr-un singur OP

199 replies to this topic

#141 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2008 - 09:32 AM

Pt cei interesati : a aparut Ordinul nr. 131 din 30/01/2008 pentru modificarea Ordinului președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 1.294/2007 privind impozitele, contribuțiile și alte sume reprezentând creanțe fiscale, care se plătesc de contribuabili într-un cont unic, Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 73 din 31/01/2008
Intrare in vigoare: 31/01/2008



#142 stanciu ana simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 February 2008 - 01:44 PM

Vreau sa platesc contributiile salariale aferente lunii ianuarie 2008 si nu stiu cu ce program sa le fac.Am observat ca declaratiile pe 2008 inca nu includ programul de plati, iar cel de OP_FV2008 inca nu exista.




#143 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 05 February 2008 - 10:32 PM

nu vei gasi nicaieri OP_FV 2008.

Pe adresa de mai jos gasesti programul de op uri actualizat in 07.01.2008 versiunea 1.0.6.7

http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/cont.../programe11.htm
daca nu poti deshide, intra pe www.mfinante.ro ---- declaratii fiscale ----- si undeva la sfarsitul paginii gasesti Op 2007



#144 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 20 February 2008 - 07:11 PM

Cine a platit pe Ianuarie? Si cum? O prietena de a mea a facut op-urile dupa programul nou , dar a facut platile asa cum ii apare pe declaratiile 100 si 102, adica la explicatii in opeuri a scris exact ce scrie in declaratii. Sigur ca a platit comisioane bancare pentru 10 ordine de plata, dar a zis ca poate asa i le distribuie admin.fin cum e corect pe declaratii. Ce parere aveti? :tongue:



#145 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2008 - 09:57 PM

Am auzit si eu de modul asta de plata....dar mi se pare ciudat. Eu am decis insa ,ca platile prin banca ,sa le contez ca si pana acum,conform stat plata.Pana acum , nu am primit nici o instiintare de la Ad. fin. cu repartizarea lor.



#146 raccone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 February 2008 - 12:09 PM

Va rog un raspuns:
Pentru obligatiile aferente 2007 si 2006 cum se efectueaza platile? In conturile unice sau pe vechiul sistem cu iban-uri?
Am niste restante si vreau sa le platesc zilele astea si sa fiu sigur ca fac ce trebuie.
Va multumesc!



#147 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2008 - 12:33 PM

La tot ceea ce se declara in D100, D102, D103 se utilizeaza numai conturi unice. Daca aveti restante la TVA nu se includ in conturile unice. La Comsionul datorat ITM deasemenea nu intra in conturi unice.



#148 mdlupu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 February 2008 - 01:56 PM

pls help: TVA se plateste in conturile unica sau se plateste ca si pana acum?

multumesc tare mult!

Aceasta postare a fost editata de kimba: 26 February 2008 - 02:07 PM




#149 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 26 February 2008 - 02:28 PM

TVA-ul nu se plateste in ct unice, ci in cont distinct (lunar sau trimestrial).
Deci plateste ca si anul trecut.



#150 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2008 - 02:29 PM

TVA nu se plateste in conturile unice.
are contul lui separat- in op-fv 2008 lista cu conturile utilizate - in functie trezorerie- pt tva
daca nu ma insel e imediat dupa conturile unice

http://www.finantearad.ro/noutati.html

Aceasta postare a fost editata de cosmin0304: 26 February 2008 - 02:38 PM




#151 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 04 March 2008 - 04:57 PM

Upsss :laugh: Tocmai mi-a sosit de la adm fin -sector4 o Somatie cu titlu executoriu pentru toate contributiile aferente lunii Ian.2008, care au fost platitite in termen pe data de 24.02.2008. Suma este per total de 450 lei! Cum vi se pare? Eu am platit toate contributiile in conturile unice foarte bine, mersi si poftim de vezi ce mi-au facut!!!! :tongue: Deabea astept ziua de maine: ma duc la ei cu op-urile mele sa vedem ce "varza" e la ei?! Cine-mi plateste pierderea mea de timp? A? :frusty:



#152 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 March 2008 - 06:21 PM

Vezi postarealucis, la Feb 20 2008, 07:11 PM, a spus:

Cine a platit pe Ianuarie? Si cum? O prietena de a mea a facut op-urile dupa programul nou , dar a facut platile asa cum ii apare pe declaratiile 100 si 102, adica la explicatii in opeuri a scris exact ce scrie in declaratii. Sigur ca a platit comisioane bancare pentru 10 ordine de plata, dar a zis ca poate asa i le distribuie admin.fin cum e corect pe declaratii. Ce parere aveti? :tongue:
A platit comisioane degeaba! Nimeni nu repartizeaza sumele dupa explicatii! Sumele se distribuie automat, dupa validarea platilor, dupa urmatoarele criterii:COD IBAN, CIF platitor, CIF tot platitor la destinatar ca plata pt a se duce corect pe fisa de platitor iar de acolo se repartizeaza dupa sumele constituit in declaratia 100.
iuliana



#153 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 04 March 2008 - 06:35 PM

Asa am si patit,ca i-a vezi mai sus. Nu stiu cum le-au repartizat dupa ce criterii ca m-am pomenit cu somatie degeaba!! :tongue:

Aceasta postare a fost editata de lucis: 04 March 2008 - 06:36 PM




#154 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 March 2008 - 08:35 AM

Vezi postarealucis, la Mar 4 2008, 06:35 PM, a spus:

Asa am si patit,ca i-a vezi mai sus. Nu stiu cum le-au repartizat dupa ce criterii ca m-am pomenit cu somatie degeaba!! :tongue:
Dupa ce vii de la finante sa ne comunici si noua ce s-a intamplat! Eu am avut 2-3 situatii similare si de fiecare data vinovata am fost eu, degeaba m-am suparat pe ei! Intr-un caz am scris gresit CIF - ul, si s-au dus banii pe fisa de platitor a celui caruia ii corespundea CIF-ul, altadata am scris CIF-ul ITM-ului si iar am umblat dupa bani.... Sau poate ai accesorii neplatite, platile tale au stins accesoriile si ai ramas cu debite... Chiar te rog sa ne spui si noua cam ce se mai poate intampla, macar sa stim la ce sa mai fim atenti!
iuliana



#155 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 05 March 2008 - 10:59 AM

Acuma m-am intors de la adm.Deci:D100 si 102 au fost depuse la ei pe 22.02.2008. Eu am facut plata op-urilor in data de 25.02.2008 ora9.00am.Ei mi-au facut somatia pe 26.02.2008 ora10.00am. Banii le-au intrat pe 26.02.2008 ora11.00am :laugh: Ca sa vedeti ce nerabdatori au fost!!! Azi au intrat pe fisa sintetica si au facut legatura dintre plati si D100 si D102(au un program, care cupleaza astea doua) si benenteles ca s-a reglat situatia! Vreau sa va mai spun ce am aflat de la sectorul 4-Bucuresti( nustiu la alte sectoare cum e): Chear daca firma mai avea niste majorari in valoare de 194 lei, platile mele pentru luna Ian.2008 in valoare de 450 lei s-au dus corect conform D100 si D102, deci nu sting mai intai accesoriile ci debitele :tongue: Mai mult, daca de exemplu am restanta tva si eu platesc impozite si contributii, platile se duc pe imozite si contrib., nu se leaga de restanta pentru tva! Cam asta e! Am pierdut timplul de pomana, dar ei au zis ca sistemul e de vina :laugh: Spor la treaba si sa nu va lasati batuti! :frusty:



#156 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 March 2008 - 02:08 PM

bine, nici daca te-ai da peste cap nu s-ar lega contributiile de tva, pt ca tva are contul lui separat :tongue:



#157 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2008 - 07:55 PM

Vezi postarealucis, la Mar 5 2008, 10:59 AM, a spus:

... deci nu sting mai intai accesoriile ci debitele :tongue:
Slava Domnului ...



#158 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 06 March 2008 - 08:29 PM

Cel putin asa mi-au zis de la sectorul 4. Sper sa fie asa peste tot. Ar fi culmea sa nu stinga retinerea la sursa, ca de exemplu, impozit pe salarii si sa inchida ei dobanzi si penal.! :tongue:



#159 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2008 - 08:39 AM

La sectorul 1 au facut repartizarea foarte aiurea, au stins accesoriile inaintea datoriei curente: au luat din banii pt impozitul pe profit si au platit niste majorari la impozitul pe venit micro. :tongue:



#160 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2008 - 12:33 PM

iar la sectorul 6, la plati direct prin trezorerie pe baza de FV, am modificat putin explicatia care o genereaza automat programul de OP, am scris "impozit salarii luna ianuarie 2008", iar duduia de la ghiseu s-a infuriat toata .... cica nu am voie sa modific explicatia generata de program :pullhair: eu am modificat ca sa imi fie mai usor in contabilitate :frusty: sunt dusi cu pluta :lostit (13):






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL