Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de crestera copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


concediu de crestera copilului

63 replies to this topic

#21 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 23 May 2007 - 03:24 PM

Eu am o angajata care mai are din CIC 4 luni si care urmeaza sa aiba din nou un copil in februarie 2008.
Mai poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului si pentru acest al 2-lea copil?
oana_toma



#22 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 23 May 2007 - 03:49 PM

avand in vedere ca pe primul l-a nascut prin sept.2005 (sper sa nu fi facut calculul gresit :biggrin: ), si cum legea 145/2005 a intrat in vigoare de la 01.01.2006, poate beneficia de indemnizatie pt crestere copil pana la varsta de 2 ani, pentru primele 3 nasteri survenite dupa data de 01.01.2006.
deci beneficiaza pentru inca 3 copii de acum in colo :smile: (numai sa-i faca :wink: )

text de lege:

Art. 3 - Drepturile prevăzute de ordonanŃa de urgenŃă (148/2005) se acordă pentru primele 3 nasteri survenite după data de 1

ianuarie 2006 inclusiv, fără a se lua în considerare numărul de nasteri anterioare acestei date.

revenind la intrebarea ta, cred ca vrei sa stii daca ii mai platesti tu CIC-ul pt cel de-al 2-lea copil incepand cu 2008? raspunsul e nu. Trebuie (prin lege ai aceasta obligatie) sa-i faci dosar si sa-l depui la primaria de care apartine unitatea. In baza acestui dosar depus, se verifica toate actele si apoi se trimite la directia de alocatii de unde va primi banii. CIC_ul de acum constituie stagiu de cotizare pentru urmatorul. Ea poate sa vina la servici sa munceasca (si deci are continuitate). Oricum nu o poti da afara, de vreme ce ai aflat ca e insarcinata si ca urmeaza sa aiba un bebe.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 23 May 2007 - 03:58 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#23 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 June 2007 - 01:27 PM

Buna. As avea si eu o intrebare , daca ma puteti ajuta. La un control de rutina, ginecologului i a-a parut ca se vede ceva de circa 6 saptamani. Situatia mea e urmatoarea : Sunt acasa din luna sept.2006( lucrand 2 ani inainte neintrerupt) singura cotizatie fiind cea pt. sanatate ca poate am nevoie si am platit-o ca si pers. fizica. Daca se dovedeste ca sunt intr-adevar insarcinata pot plati la casa de pensii ca si pers. fizica si sa beneficiez de cei 800RON? Va rog un raspuns si eventual sugestii. Va multumesc mult.



#24 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 11 June 2007 - 02:07 PM

Vezi postarearosebud, la Jun 11 2007, 02:27 PM, a spus:

...
Daca ai continuitate,da!

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 16 June 2007 - 07:51 PM
Nu mai citati intergral postul anterior! Folositi butonul ADDREPLY!




#25 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 June 2007 - 08:20 AM

Din luna septembrie nu mai lucrez. Suspiciunea ca sunt insarcinata e de ieri.



#26 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 12 June 2007 - 09:23 AM

Vezi postareaclaudiaionela, la Jun 11 2007, 03:07 PM, a spus:

Vezi postarearosebud, la Jun 11 2007, 02:27 PM, a spus:

Buna. As avea si eu o intrebare , daca ma puteti ajuta. La un control de rutina, ginecologului i a-a parut ca se vede ceva de circa 6 saptamani. Situatia mea e urmatoarea : Sunt acasa din luna sept.2006( lucrand 2 ani inainte neintrerupt) singura cotizatie fiind cea pt. sanatate ca poate am nevoie si am platit-o ca si pers. fizica. Daca se dovedeste ca sunt intr-adevar insarcinata pot plati la casa de pensii ca si pers. fizica si sa beneficiez de cei 800RON? Va rog un raspuns si eventual sugestii. Va multumesc mult.
Daca ai continuitate,da!

Imi pare rau ca trebuie sa va spun, dar gresiti. Primirea celor 800 RON(600 indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani si 200 RON alocatie copil pana la 2 ani) nu mai are legatura cu contributia la pensii sau sanatate. Este vorba de OUG 148/2005 cu modificarile si completarile ulterioare care stipuleaza ca ai nevoie de un stagiu 12 luni inainte de data nasterii copilului ca platitor de impozit pe venit. Eventual daca ai platit la sanatate poti sa iei concefiul de maternitate(sarcina si lauzie)-126 zile.



#27 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2007 - 09:33 AM

[quote name='Marinica' post='133772' date='Jun 12 2007, 10:23 AM'][quote name='claudiaionela' post....[/quote]

are dreptate, acum trebuie sa fie asigurat cu toate asigurarile somaj, sanatate, pensii

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 16 June 2007 - 07:52 PM
Nu mai citati intergral postul anterior! Folositi butonul ADDREPLY!




#28 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 25 June 2007 - 02:25 PM

Poate ca nu sunt chiar in "ton " cu topicul,dar am o intrebare:ce poti face daca lucrezi la o firma care plateste cu greu datoriile la buget,mai ales pe cele ale societatii(pe mine ma "doare" cel mai mult de CAS :lostit (13): )'intreb asta deoarece in eventualitatea in care voi vrea sa solicit CIC,oare adeverinta aceea cu stagiul de cotizare ,necesara la faimosul dosar de la Primarie,iese doar ptr.contributia mea personala la CAS sau si cu cele ale societatii????



#29 cristinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2007 - 03:19 PM

Buna!

va rog sa ma lamuriti si pe mine - indemnizatia pentru cresterea copilului, pentru cei 2 ani (dupa ce s-a nascut copilul) este de 800 sau de 600 RON?
(cei 85%, daca am intels corect, se acorda doar inainte de nastere, da?).
Practic, copilul il cresti cu 800/ 600 ron pe luna.. si nu conteaza deloc ce salariu ai avut pana la nastere (400 sau 3000 ron - toti sunt egali in fata statului? ...)

Inca o intrebare: daca ai gemeni primesc 1600 (respectiv 1200, nu?)

Multumesc anticipat

Cristina



#30 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 25 June 2007 - 03:26 PM

Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani este 600 + 200, adica 8 milioane. Toata lumea ia la fel, nu conteaza cat ai avut salariu :lostit (13): , din pacate pentru cei cu salariu mare.
Cei 85% ii iei pentru concediu pre- si postnatal (cele 126 zile din care obligatoriu trebuie sa faci 42 dupa nastere)
Manuela



#31 cristinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2007 - 05:56 PM

si in cazul gemenilor iei (600+200)*2 = 1600 RON sau 600+200*2 = 1000 RON?



#32 cristinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2007 - 06:01 PM

si apropo de faptul ca toti primesc la fel - nu mi se pare corect deloc, din moment ce contributiile catre stat (si ale angajatului, si ale angajatorului) difera substantial in functie de salariu... atunci nu mai inteleg cand iti recuperezi acesti bani... interesant cum o fi prin alte "bordeie"



#33 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 26 June 2007 - 07:16 AM

Asa e! Daca tot achitam contributii in mod diferit (in functie de salariu), nu inteleg de ce primim aceeasi bani?!
Dar oare cate lucruri corecte sunt?
Manuela



#34 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2007 - 07:34 AM

Vezi postareacristinac, la Jun 25 2007, 06:56 PM, a spus:

si in cazul gemenilor iei (600+200)*2 = 1600 RON sau 600+200*2 = 1000 RON?

pt gemeni primesti 600+200*2 = 1000 ron :lostit (13):



#35 angelica_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 June 2007 - 01:13 PM

Buna ziua! Am o angajata care a revenit din concediu de ingrijire copil (cic) direct cu un certificat de lauzie. Deci cu 15.06.2007, am certificat de lauzie dar copilul este nascut din luna mai (cand angajata era inca in cic). Va rog sa ma corectati daca gresesc :
-ii consider stagiu de cotizare perioada de cic
-pe cele 6 luni care trebuiesc luate in calcul in vederea stabilirii cuantumului pentru certificatul medical iau salariul minim pe tara
-obligatoriu angajata trebuie sa-mi prezinte certificate medicale de lauzie pentru 42 de zile calendaristice pana sa reintre in cic
Astept corectari sau aprobari.



#36 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2007 - 08:38 AM

Vezi postareaangelica_b, la Jun 28 2007, 02:13 PM, a spus:

Buna ziua! Am o angajata care a revenit din concediu de ingrijire copil (cic) direct cu un certificat de lauzie. Deci cu 15.06.2007, am certificat de lauzie dar copilul este nascut din luna mai (cand angajata era inca in cic). Va rog sa ma corectati daca gresesc :
-ii consider stagiu de cotizare perioada de cic
-pe cele 6 luni care trebuiesc luate in calcul in vederea stabilirii cuantumului pentru certificatul medical iau salariul minim pe tara
-obligatoriu angajata trebuie sa-mi prezinte certificate medicale de lauzie pentru 42 de zile calendaristice pana sa reintre in cic
Astept corectari sau aprobari.

E foarte bine si legal.



#37 angelica_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 03 July 2007 - 12:12 PM

Multumesc mult pentru raspuns.



#38 mynuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 August 2007 - 10:41 PM

Am si eu o problema legata de concediul pt ingrijire copil bolnav : o salariata s-a intors din crestere copil pana la 2 ani pe 25 iunie 2007, iar in perioada 6-20 iulie 2007 si-a luat concediu pt ingrijire copil bolnav. Ce consider drept baza de calcul, cei 600 RON primiti pt ingrijire copil?
Merci



#39 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 02 August 2007 - 10:44 AM

Se foloseste salariul minim brut pe tara. Ai in raspunsul anterior model.
iuliana



#40 PAA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 05 August 2007 - 04:55 PM

Buna ziua! Am si eu o intrebare pentru ca nu mai sunt in tema cu toate modificarile aparute: o persoana care a lucrat 3 ani fara intrerupere pana in octombrie 2006 , apoi si-a incheiat contractul de munca si nu s-a mai angajat nicaieri, nici nu si-a platit nici un fel de contributii si acum este insarcinata in luna a 2-a, poate beneficia in vreun fel de indemnizatia de crestere copil cei 600+200 lei.
multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL