Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de crestera copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


concediu de crestera copilului

63 replies to this topic

#61 raysa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 December 2008 - 09:06 PM

Buna,
Am si eu o problema destul de urgenta. Lucrez la o firma, cu sediul in Bucuresti, din martie 2007. In luna iunie 2008 am ramas insarcinata iar in urma unor probleme mi s-a acordat concediu de risc maternal incepand cu 01 octombrie 2008. Certificatul medical de risc maternal de pe luna noiembrie a fost acordat in data de 06.11.2008 pentru perioada 01.11.2008 - 30.11.2008. Angajatorul m-a sunat ieri sa ma instiinteze ca mi se va refuza concediul de risc medical deoarece data de acordare nu poate de pasi cu mai mult de 24 ore data de acoperire? Eu am vorbit la casa de asigurari maramures, de unde apartin, si mi s-a spus ca acest concediu de risc maternal este in acelasi regim cu concediul de lauzie si nu este supus nici unei restrictii. Totusi angajatorul sustine ca nu este adevarat si astfel voi ramane o luna intreaga neacoperita... consecintele le stiti.
Va rog ajutati-ma cu un sfat, ceva...sunt disperata



#62 doctorATU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 December 2008 - 03:10 AM

Daca sotia se hotaraste sa intrerupa concediul de 2 ani pt crestere copil, il poate lua sotul in continuare?
Situatia e urmatoarea: sotul are salariu mult mai mare si intentioneaza sa obtina o indemnizatie mai mare (prin 85% din media salariilor pe ultimul an) deci doreste ca sotia sa inceapa lucrul si el sa intre in continuarea ei in concediul de 2 ani.
In eventualitatea ca recalcularea nu se aplica si se ramane cu indemnizatia calculata in baza veniturilor sotiei, el poate totusi sa intre in continuare in concediu iar sotia sa inceapa lucrul?
Multumesc!




#63 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 December 2008 - 01:15 PM

Adinistratora unei firme a ramas insarcinata, nu are carte de munca pe societate. Poate face contract de munca retroactiv 4 luni? Sau poate plati la cass retroactiv? Va rog cine imi poate da o solutie pentru ca ea sa poata beneficia de cic.



#64 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 17 December 2008 - 02:16 PM

Vezi postareastefy, la Dec 17 2008, 01:15 PM, a spus:

Adinistratora unei firme a ramas insarcinata, nu are carte de munca pe societate. Poate face contract de munca retroactiv 4 luni? Sau poate plati la cass retroactiv? Va rog cine imi poate da o solutie pentru ca ea sa poata beneficia de cic.
Nu se poate plati retroactiv nici o luna !!!!!!! Nu cred ca exista o solutie pentru a beneficia de cic
TotalSal - un program complet de salarii!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL