Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonuri fiscale diverse fara facturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bonuri fiscale diverse fara facturi

64 replies to this topic

#21 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2005 - 02:20 PM

E una din "explicatiile" Serviciului TVA din minister pentru inca mentinerea acestei restrictii in Codul Fiscal, no offense http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
HoratiuHagiudotro



#22 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 30 March 2005 - 12:32 PM

Deci..la bonurile fiscale de taxi trebuie inscrise, pe spatele lor, datele de identificare ale societatii beneficiare?
Multumesc




#23 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2005 - 12:35 PM

da..denumire.cod fiscal nr masinii



#24 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2005 - 03:20 PM

pt lexus, scuzele mele!

mare e gradina explicatiilor lor! in loc sa faca ceva.....



#25 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 30 March 2005 - 04:50 PM

AndyB iti dau un exemplu real:
am avut control de al Finante si mi-a dat jos (adica mi-a scazut din TVA-ul dedus) toata suma reprezentand TVA de pe BF care contineau altceva decat combustibili (noroc ca nu au fost multe) , a rezultat diferenta de TVA de plata ,la care mi-a calculat si majorari si penalitati .
De atunci nu mai deduc TVA din BF care contin altceva decat combustibili , iar valoarea totala a bonului o inregistrez in contul de cheltuieli corespunzator a ceea ce scrie pe bon, nu in cheltuieli nedeductibile.
Au mai curs controale de atunci si nu s-au mai legat in nici un fel de aceste BF fara factura.
PS: bineinteles ca trebuiesc stampilate si tu sa scrii pe verso numele societatii tale,localitate, cod fiscal.



#26 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 30 March 2005 - 05:18 PM

Buna ,
Este interesant subiectul si nu m-am putut abtine sa nu va scriu si eu.
Acum o luna am avut control pentru rambursare de TVA.Intr-un final am ajuns si la bonurile de casa pentru care am dedus tva .Am deschis discutia si mi-au spus ca trebuie sa deduc tva doar la bonurile de benzina ,astfel pentru celelalte imi da amenda de 50.000.000 lei si imi da "jos tva-ul" .Faptul ca pe celelalte le-am bagat pe cheltuieli ( 604) a zis ca este o.k. si sunt deductibile.
Asta este c'est la vie.



#27 Aniko

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 March 2005 - 07:13 PM

Situatia intimpinata de mine este urmatoarea: s-a achizitionat un utilaj din import, s-a facut import definitiv pentru utilajul respectiv achitandu-se in vama taxele aferente adica TVA ( scutit de taxe vamale).
Dupa o saptamana de la import am primit o factura externa de reparatii
Ce credeti cum se inregistreaza aceasta factura de reparatii? Credeti ca intervine in aceasta situatie impozit persoane nerezidende?



#28 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 31 March 2005 - 07:39 AM

Imi cer scuze ca revin , dar inca nu m-am lamurit:
Pe bonurile fiscale de taxi (nu de benzina) si pe cele de la un restaurant trebuie trecute pe spatele lor datele unitatii beneficiare?
Multumesc



#29 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 March 2005 - 12:53 PM

da, trebuie trecute datele beneficiarului! se pare ca exista chiar si un ordin care spune ca acestea se trec de catre emitent!

:evil: stai sa vezi ce frumos va fi cand vor spune ca nu le-a scris emitentul :P



#30 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 31 March 2005 - 03:11 PM

Nu , nu s-au legat de faptul ca nu le-a scris emitentul,chiar mi-au scapat 2,3 BF si mi-au zis sa le completez si pe acelea . Banuiesc ca sunt si ei constienti de acest lucru ; adica unde il gasesti pe emitentul care are ditamai coada de clienti si sta ca sa scrie pe BF datele beneficiarului.



#31 Miuka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 31 March 2005 - 08:16 PM

Destul de neclara problema aceasta a bonurilor fiscale.
E clar ca ele trebuie sa contina elementele de identificare a celor doua societati (cumparator si vanzator) pentru a deveni document contabil. Ce nu pot insa intelege, ca si temei legal vorbesc, este de ce vanzatorul este obligat sa plateasca TVA-ul colecta insa la randul lui nu isi poate deduce TVA-ul din bonurile fiscale. Adica de ce nu aplicam aceleasi reguli in ambele sensuri?
Bun, si daca acceptam si acest lucru, de ce trebuie atunci sa dublam bonurile cu facturi? Daca eu vreau sa emit facturi pentru toti clientii, indiferent de suma, de ce sa fiu obligata sa emit si bon fiscal. Mie mi se pare aiurea sa fiu obligata sa emit un document care poate fi discutabil in locul unuia acceptat de toti. Fara a mai lua in considerare si faptul ca in luni de zile bonurile devin ilizibile.



#32 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 01 April 2005 - 07:22 AM

:roll: Inca o chestiune: toate aceste bonuri trebuie evidentiate in decontul de TVA ca achizitii scutite de Tva?
Multumesc pt.ajutor



#33 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2005 - 08:54 AM

Bonul fiscal este un document care inlocuieste chitanta! El dovedeste ca marfa sau serviciul au fost achitate! Este document justificativ doar pentru inregistrarea platii dar nu si pentru trecerea pe cheltuieli, chiar daca in cuprinsul lui se regasesc aproape toate elementele de identificare a partenerilor si a marfii procurate sau a serviciului prestat! Documentul pentru trecerea pe cheltuieli este "factura", completata cu toate elementele formularului, inclusiv semnaturile, buletinul etc ( multi furnizori emit factura cu valoarea totala a bonului de casa atuci cand in cuprinsul lui se regasesc elementele de identificare a marfii)



#34 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2005 - 09:05 AM

Florian2005 a spus:

Bonul fiscal este un document care inlocuieste chitanta! El dovedeste ca marfa sau serviciul au fost achitate! Este document justificativ doar pentru inregistrarea platii dar nu si pentru trecerea pe cheltuieli


:P De asemenea el NU este document justificativ pentru evidentierea venitului obtinut, si nici pentru colectare TVA din vanzari :twisted: (NU ma luati in seama ..mai raspund si eu cu aceeasi moneda uneori http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif )
HoratiuHagiudotro



#35 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2005 - 01:21 PM

florian, ce faci insa daca nu primesti DECAT bon fiscal? justifica plata si..... :?:

lexus, :P parca tu nu stii, nimeni nu te baga in seama!



#36 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 April 2005 - 02:39 AM

OMF 903/2000 (inca in vigoare):
Ministerul Finanþelor

Ordin nr. 903/2000 din 21/06/2000
privind modificarea modelelor ºi normelor de întocmire ºi utilizare a unor formulare ºi introducerea de noi formulare în activitatea financiarã ºi contabilã

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 371 din 10/08/2000

Ministrul finanþelor,
în baza atribuþiilor prevãzute de Hotãrârea Guvernului nr. 447/1997 privind organizarea ºi funcþionarea Ministerului Finanþelor, cu modificãrile ulterioare,
având în vedere prevederile art. 4 din Legea contabilitãþii nr. 82/1991, republicatã,
emite urmãtorul ordin:


Art. 1. - (1) Se aprobã introducerea unor noi formulare comune în activitatea financiarã ºi contabilã a persoanelor juridice prevãzute la art. 1 din Legea contabilitãþii nr. 82/1991, republicatã.
(2) Modelele formularelor prevãzute la alin. (1), precum ºi normele de întocmire ºi utilizare a acestora sunt prezentate în anexa nr. 1.
[b] Art. 2. - (1) În vederea înregistrãrii în contabilitate a bonurilor fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale, unitãþile emitente vor completa pe versoul acestui bon urmãtoarele informaþii: denumirea ºi adresa cumpãrãtorului, codul fiscal al cumpãrãtorului, respectiv codul numeric personal pentru contribuabilii impuºi în baza Ordonanþei Guvernului nr. 73/1999 privind impozitul pe venit, aplicând ºtampila unitãþii. (deci stampila furnizor, den+adr+CUI client pe care le puteti scrie voi, ca n-o sa va faca expertiza grafologica...)
(2) Pentru deducerea taxei pe valoarea adãugatã se va proceda în conformitate cu prevederile pct. 10.12 din Normele de aplicare a Ordonanþei de urgenþã a Guvernului nr. 17/2000 privind taxa pe valoarea adãugatã, aprobate prin Hotãrârea Guvernului nr. 401/2000. (adica chestia cu bonurile fiscale de la benzinarii, singurele care dau drept de deducere TVA, care apare acum in Normele CF)
Art. 3. - (1) Se aprobã modificarea modelelor ºi normelor de întocmire ºi utilizare a unor formulare comune privind activitatea financiarã ºi contabilã a persoanelor juridice ºi persoanelor fizice prevãzute la art. 1 din Legea contabilitãþii nr. 82/1991, republicatã, precum ºi a persoanelor fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Ordonanþei Guvernului nr. 73/1999.
(2) Noile modele ale formularelor prevãzute la alin. (1), precum ºi normele de întocmire ºi utilizare a acestora sunt prezentate în anexa nr. 2.
Art. 4. - Începând cu data de 1 iulie 2000 regimul special al formularului Buletin de schimb valutar, prezentat în anexa nr. 1 la Normele privind efectuarea operaþiunilor de schimb valutar cu numerar ºi substitute de numerar pentru persoane fizice pe teritoriul României - N.R.V. 2 la Regulamentul Bãncii Naþionale a României nr. 3/1997 privind efectuarea operaþiunilor valutare, cu modificãrile ulterioare, se va asigura în conformitate cu prevederile Hotãrârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiarã ºi contabilã ºi a normelor metodologice privind întocmirea ºi utilizarea acestora, respectiv ale art. 2 din Ordinul ministrului finanþelor nr. 1.177/1998 privind aplicarea prevederilor art. 1 alin. (4) ºi alin. (10) paragraful 2 din Hotãrârea Guvernului nr. 831/1997.
Art. 5. - Anexele nr. 1 ºi 2 fac parte integrantã din prezentul ordin.
Art. 6. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.


Ministrul finanþelor,
Decebal Traian Remeº




#37 misshu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica,IT

Postat 02 April 2005 - 10:00 AM

1. tva nu se deduce decat de pe bonurile fiscale de combustibil
2. atata timp cat bonuri fiscale sunt stampilate si au mentiunea "BON FISCAL" si reprezinta o cheltuiala in interesul firmei sunt deductibile 100% (chelt o reprezinta inclusiv tva-ul care nu se deduce)
3. pe orice bon fiscal trecut pe firma va fi inscris numele firmei si codul fiscal, respectiv nr. masinii pt bonurile de combustibil.
daca aceste lucruri sunt respectate nici o garda nu se poate lega de deductibilitatea lor si sunt perfect deductibile



#38 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 04 April 2005 - 09:33 AM

Punea cineva o intrebare mai sus...si m-ar interesa si pe mine:
Aceste bonuri fiscale ( nu neaparat de benzina) trebuie evidentiate undeva in decontul de TVA?
MUltumesc anticipat



#39 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2005 - 10:49 AM

mihaela2005 a spus:

Punea cineva o intrebare mai sus...si m-ar interesa si pe mine:
Aceste bonuri fiscale ( nu neaparat de benzina) trebuie evidentiate undeva in decontul de TVA?
MUltumesc anticipat

Da. La coloana "Cumparari scutite de TVA" . Bineinteles daca nu sunt cheltuieli in favoarea asociatilor :evil:
HoratiuHagiudotro



#40 madab

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 April 2005 - 11:47 AM

salut!
Am intrebat la Adm Fin daca se deduc bonurile fiscale fara factura fiscala.
Raspunsul a fost categoric:
La un control nu vor fi admise spre deducere ca si cheltuieli bonurile fiscale neinsotite de factura fiscala. De TVA nici nu poate fi vorba.
In aceste conditii sfatul meu de incepator in ale contabilitatii este sa inregistrati bonurile fiscale pentru a justifica iesirea de numerar din casierie, dar ca si cheltuieli nedeductibile prin crearea unui analitic de cheltuiala nedeductibila.
se pare ca in privinta bonurilor de benzina exista de asemenea controverse. La adm fin mi s-a spus ca un eventual control se va lega de deducerea acestor bonuri daca nu sunt insotite de foi de parcurs. Dar conform Codului Fiscal nu trebuie justificat cu foi de parcurs combustibilul consumat de administratorii societatii. Pentru consumul aferent angajatilor se intocmesc insa foi de parcurs.
O zi buna tuturor!






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL