Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxa timbru verde - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


taxa timbru verde


49 replies to this topic

#41 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 09 January 2009 - 09:11 AM

D-na Nicoleta Munteanu, de unde aveti monografia pt. inregistrarea timbrului verde? Eu sunt in postura de consumator final; firma la care lucrez a cumparat niste radiatoare(deh, e criza la gaze :thumbup: ) si in factura apare evidentiat separat timbrul verde. Sunt impartita intre a-l contabiliza separat pe cheltuiala sau a majora pretul radiatoarelor cu valoara lui. Spuneti-mi, va rog, daca sursa metodologiei dvs. de contabilizare este oficiala sau asa procedati dvs.



#42 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2009 - 12:43 PM

In acest caz se introduce in pretul de achizitie al radiatoarelor.




#43 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 11 January 2009 - 11:26 AM

Metodologia de contabilizare a taxei de timbru verde este oficiala, ca doar n-am scos-o din burta!!!Dar nu pot divulga sursa pentru ca as face reclama si as incalca regulile acestui forum!
Eu am incercat sa te ajut si sa raspund intrebarilor tale, daca nu ai increde in spusele mele procedezi cum vrei tu!Mai poti sapa prin legislatie sa te lamuresti, dar in final tot la metodologia mea ajungi! :thumbup:



#44 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 12 January 2009 - 08:13 AM

Am intrebat si eu, n-am dat cu paru'... :thumbup:



#45 kminuk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 April 2009 - 06:08 PM

buna tuturor!
am si eu o intrebare: la 31 dec 2008, soldul ct 461526 (este ct stocului de marfa achizitionata cu Taxa Verde) reprezenta toata marfa achizitionata cu TV 1.68 RON.
aceasta valoare a TV s-a diminuat, incepand cu 01 ian 2009 (este acum 1 RON).
Soldul la finalul acestei luni este format din marfa achizitionata in luna (cu noua taxa verde 1 RON) + restul din stocul vechi, achizionat cu TV 1.68 RON (din care acum vand produse cu TV 1 RON) si nevandut inca.
Daca se vor sista achizitiile de produse, cum soldez acest ct?
Multumesc frumos pt ajutor!



#46 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 April 2009 - 06:15 PM

Vezi postareakminuk, la Apr 28 2009, 07:08 PM, a spus:

buna tuturor!
am si eu o intrebare: la 31 dec 2008, soldul ct 461526 (este ct stocului de marfa achizitionata cu Taxa Verde) reprezenta toata marfa achizitionata cu TV 1.68 RON.
aceasta valoare a TV s-a diminuat, incepand cu 01 ian 2009 (este acum 1 RON).
Soldul la finalul acestei luni este format din marfa achizitionata in luna (cu noua taxa verde 1 RON) + restul din stocul vechi, achizionat cu TV 1.68 RON (din care acum vand produse cu TV 1 RON) si nevandut inca.
Daca se vor sista achizitiile de produse, cum soldez acest ct?
Multumesc frumos pt ajutor!
Eu as vrea sa te ajut, dar nu inteleg mare lucru din postarea ta.
Oricum, iti zic asa: TV nu trebuie sa fie in niciun sold. Il dai pe cheltuiala in 635 la achizitia marfii si il facturezi si faci venit in 7588, in momentul vanzarii marfii.
Daca nu te-am ajutat... mai incearca cu niste "detalii".



#47 kminuk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 April 2009 - 06:42 PM

vai, multumesc frumos - nu ma asteptam sa imi raspunda cineva atat de iute!
iata cum sta treaba (sunt noua de tot in domeniu, poate ti-ai dat deja seama)... :(
deci, firma la care lucrez achizioneaza produse cu TV - care taxa e specificata separat pe factura:
% = 401
371
4426
461526
4426
La 1 ian, am primit o adresa cu noile tarife ale TV - noile facturi au venit cu TV diminuata, iar firma vinde marfa cu aceste noi tarife (1 ron in loc de 1.68 ron).
Pana la 31.12.2008, soldul ct 461526 la final de luna era egal cu valoarea TV aferenta marfii ramase in stoc (sold 461526 = stoc cantitativ*val TV).
Acum insa, soldul final al ct 461526 este mai mare decat daca il calculez: stoc Q marfa* TV.
Ce pot face in acesta situatie?

Multumesc mult!



#48 kminuk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 April 2009 - 06:51 PM

asa arata inregistrarile mele...
data cant TV ct 461526
intrari iesiri D C sold Q

31.12.2008 100 90 1.68 168 151.2 16.8
1 ian 2009 50 40 1 50 40 26.8



#49 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 April 2009 - 01:19 PM

Da pe 635 diferenta.



#50 kminuk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 May 2009 - 07:35 AM

multumesc mult, a.d.n.!
numai bine!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL