Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
consultant fiscal - examen iunie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


consultant fiscal - examen iunie 2007


530 replies to this topic

#81 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 12 June 2007 - 05:56 PM

unde s-au afisat listele???



#82 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 12 June 2007 - 06:19 PM

media de 3 simpla
9000...................24
3000...................x
bafta tuturor sa ne pregatim sufleteste daca mai apar variante

lauvoi postez lista cu dosare retrase ca e mai scurta, restul sunt dosare admise, nu s-a afisat repartizarea pe sali si ora
n-o pot scriu numele
Popovici Dumitru
Rogalschi Nicoleta
Benke Ildiko
Benke Maria
Nedelut Marinel
Cherciu Maria
Torok Iosif
Pasztor Ciaba




#83 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 12 June 2007 - 06:27 PM

multumim, ana-op, pentru ca i-ai insirat pe cei care au fost respinsi, pentru ca eu nu reusesc sa intru pe sit-ul lor



#84 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 12 June 2007 - 06:30 PM

max de ce ghid vorbesti, unde a aparut??? vb ta :smile:



#85 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2007 - 06:36 PM

Vezi postareamax1998, la Jun 12 2007, 01:43 PM, a spus:

a aparut un ghid delimitativ pentru consultantul fiscal care, in partea a IIIa, contine -modele de chestionate pentru atestare.:smile:


UNDE GASIM ACEST GHID ??????



#86 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2007 - 06:42 PM

Vezi postareavulpisor, la Jun 12 2007, 07:36 PM, a spus:

Vezi postareamax1998, la Jun 12 2007, 01:43 PM, a spus:

a aparut un ghid delimitativ pentru consultantul fiscal care, in partea a IIIa, contine -modele de chestionate pentru atestare.:smile:


UNDE GASIM ACEST GHID ??????


AM AFLAT : este un ghid editat de tribuna economica !



#87 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 12 June 2007 - 07:03 PM

bine era daca se publicau cele 500
e posibil sa apara totusi in faza urmatoare daca ne uitam la sesiunea din martie
prima etapa-publicarea dosarelor admise respinse
etapa doi-variante propuse
etapa trei-repartizarea pe sali



#88 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2007 - 07:54 PM

Vezi postareaana-op, la Jun 12 2007, 08:03 PM, a spus:

bine era daca se publicau cele 500
e posibil sa apara totusi in faza urmatoare daca ne uitam la sesiunea din martie
prima etapa-publicarea dosarelor admise respinse
etapa doi-variante propuse
etapa trei-repartizarea pe sali




se spune ca abia joi seara vor aparea



#89 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 12 June 2007 - 08:57 PM

Voi aveti renumitul ghid? Eu maine vreau sa fac rost de el dar mi-e teama sa nu ma bramburesc mai rau. Oricum, cu cat se apropie examenul cu atat mi-e mai frica si ma simt mai nepregatita.
Am o prietena la ANAf care mi-a spus ca nu o sa se dea din grilele vechi dar ca o sa apara altele pe internet. Sper sa apara si sa le rezolvam impreuna pe forum.
Iulia Florea



#90 sunquest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 12 June 2007 - 09:20 PM

ar fi ideal sa contribuim cu totii.
de fapt, ideal ar fi sa impartim intrebarile din start, fiecare sa rezolve un anumit numar si sa le posteze pe forum.
cine e de acord?



#91 carmenszlwa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 June 2007 - 09:39 PM

salutare tuturor! cum au reusit colegii nostri sa faca rost de cele 500 de teste din martie? chiar au fost publicate pe net inainte de examen?????



#92 carmenszlwa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 June 2007 - 09:45 PM

Salutare tuturor! Cum au reusit colegii nostri sa faca rost de cele 500 de teste din martie??? Chiar au fost publicate pe net???? Eu am emotii de mor!



#93 lauvoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 12 June 2007 - 10:25 PM

Am reusit si eu sa vad listele.
Nu stiu daca se publica alte subiecte, dar vor fi dupa acelasi tipic.
Daca ati observat ca la toate cele 3 examene (25, 26.noembrie 2006 si mar.2007) s-au repetat vreo 3-4 intrebari.
In noembrie au fost multe intreb. marginale bazate pe memorie (cate exemplare?, ce se scrie in casuta X?, cate zile?, etc.), in martie au fost mai multe de logica, chiar daca nu stiai rasp., le deduceai prin eliminarea celorlalte.
Sa speram ca acum va fi la fel.
Cred ca promovativitatea va fi mare.
Dupa cate am inteles Fiscul va ramane doar cu colectarea oblig. fiscale si controlul.
Calculul taxelor si impozitelor va fi oblig. contribubilului, vizate de cons. fisc.
Asa ca va fi de lucru in domeniu.

Bafta la toti!



#94 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 13 June 2007 - 06:23 AM

iulia si eu am aceeasi senzatie si cred ca toti colegii
binenteles ca o sa colaboram la rezolcvarea grilelor, daca luam exxemplul colegilor din martie de pe forum observam cat de mult i-a ajutat, doar sa le publice, azi n-am putut accesa site-ul



#95 florin_bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 June 2007 - 07:43 AM

Ma voi alatura si eu grupului celor care colaboreaza la rezolvarea subiectelor. Cred ca daca ne organizam vom reusi. Am fost si la sesiunile anterioare ale acestui examen. In Martie mai trebuia sa pun un raspuns corect.Atunci nu am stiut de colaborarea de pe forum.Astept sa ne apucam de lucru.



#96 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 13 June 2007 - 08:29 AM

MAI POSTEZ CEVA MOFIDICARI LA CODUL DE PROCEDURA FISCALA

Registrul contribuabililor conține:

Conform art. 1 pct. 5 din Legea nr. 158/2006, Registrul contribuabililor va avea următorul cuprins:

a) datele de identificare a contribuabilului;

b) categoriile de obligații fiscale de declarare, potrivit legii, denumite vector fiscal; categoriile de obligații fiscale care se înscriu în vectorul fiscal se stabilesc prin ordin al ministrului finanțelor publice;

c) alte informații necesare administrării obligațiilor fiscale.

(In loc de : - datele de identificare a contribuabilului,

- categoriile de obligații fiscale de plată datorate potrivit legii,

denumite vector fiscal;

- alte informații necesare administrării obligațiilor fiscale.)

Obligația de a conduce evidența fiscală



· Conform art. 1 pct. 10 din O.G. nr. 35/2006, contribuabilii au obligația de a conduce evidența fiscală:

(1) În vederea stabilirii stării de fapt fiscale și a obligațiilor fiscale de plată datorate, potrivit actelor normative în vigoare.

2) În vederea stabilirii prețurilor de transfer, contribuabilii care desfășoară tranzacții cu persoane afiliate au obligația ca, la solicitarea organului fiscal competent, să întocmească și să prezinte, în termenele stabilite de acesta, dosarul prețurilor de transfer. Conținutul dosarului prețurilor de transfer va fi aprobat prin ordin al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală.

(In loc de: contribuabilii au obligația de a conduce evidența fiscală în vederea stabilirii stării de fapt fiscale și a obligațiilor fiscale de plată datorate, potrivit actelor normative în vigoare.)


Reguli pentru conducerea evidenței contabile și fiscale



· Conform art. 1 pct. 7 din Legea nr. 158/2006, se modifica alin.1 al art. 78 prin care sunt stabilite

urmatoarele reguli pentru conducerea evidenței contabile și fiscale :

- Evidențele contabile și fiscale vor fi păstrate, după caz, la domiciliul fiscal al contribuabilului, la sediile secundare ale acestuia, inclusiv pe suport electronic, sau pot fi încredințate spre păstrare unei societăți autorizate, potrivit legii, să presteze servicii de arhivare.

- Prin excepție de la prevederile alin. precedent, evidențele contabile și fiscale ale exercițiului financiar în curs se păstrează, după caz, la domiciliul fiscal al contribuabililor, la sediile secundare ale acestora sau, în perioada 1 - 25 a lunii următoare, la sediul persoanei fizice ori juridice autorizate pentru prelucrarea lor în vederea întocmirii declarațiilor fiscale.

(În loc de Evidențele contabile și fiscale vor fi păstrate la domiciliul fiscal al contribuabilului sau la sediile secundare, după caz.)

Obligația de a depune declarații fiscale



· Conform art. 1 pct. 8 din Legea nr. 158/2006, la articolul 79, alin.3, se adauga punctul d), astfel,

obligația de a depune declarații fiscale se menține și în cazurile în care:



a) a fost efectuată plata obligației fiscale;

b) obligația fiscală respectivă este scutită la plată, conform reglementărilor legale;

c) organul fiscal a stabilit din oficiu baza de impunere și obligația fiscală;

d) pentru obligația fiscală nu rezultă, în perioada de raportare, sume de plată, dar există obligația declarativă, conform legii (NOU !).



#97 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 13 June 2007 - 08:36 AM

sint cam multe modificari la CPF atasez un fisier (importante)

Fisiere atasate





#98 ciurlea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 June 2007 - 11:19 AM

ar fi ideal sa contribuim cu totii.
de fapt, ideal ar fi sa impartim intrebarile din start, fiecare sa rezolve un anumit numar si sa le posteze pe forum.
cine e de acord?
ok



#99 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 13 June 2007 - 12:29 PM

Mi-am cumparat ghidul respectiv.
Nu are intrebari din TVA, accize, cod vamal.
Are niste rezumate ale codului fiscal si codului de procedura+ alte acte legislative comentate (cine mai are timp sa citeasca)
E OK cred, dar nu e suficient.
imi pun speranta tot in pagina de internet a lui MF
Iulia Florea



#100 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 13 June 2007 - 03:13 PM

S-au publicat listele. Sper ca de data asta sa nu mai pic!
Bafta la toti! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL