Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
consultant fiscal - examen iunie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


consultant fiscal - examen iunie 2007


530 replies to this topic

#41 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 10 June 2007 - 02:21 PM

Poate sa posteze cineva raspunsurile corecte la 31,243,391 (poate gaseste cineva in regulam vam),451,457(L31 actualizata) si 462.
Multumesc!



#42 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 10 June 2007 - 02:22 PM

Problema este daca vor da din grilele din martie sau nu. Eu am auzit ca vor aparea alte grile joi seara si vor da din acelea. Asa mi s-ar parea corect, cu toate ca tot din auzite am aflat ca in martie examenul a fost usor ca aveau totusi nevoie de niste consultanti care sa plateasca cotizatiile, si din iunie revin la examene mai dure, ca cel din noiembrie.
Voi cum credeti ca va fi?
Eu sper sa fie rezonabili, si sa am spor la invatat saptamana viitoare.
Spor si voua si bafta la toata lumea.

Iulia Florea



#43 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2007 - 02:33 PM

La intrebarea 7. raspunsul corect este :


(3) Taxa pentru afisaj în scop de reclamã si publicitate nu se datoreazã pentru afisele, panourile sau alte mijloace de
reclamã ºi publicitate amplasate în interiorul clãdirilor.



#44 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2007 - 03:07 PM

unde ati gasit raspunsul la intrebarea 14 cea cu scutirea pentru impozitul pe teren si cladiri in cazul investitiilor ?

eu nu ragsesc textul



#45 Anca 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 June 2007 - 03:23 PM

Art 286 (6) Cod Fiscal : 500000 Euro ; 5 ani



#46 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 10 June 2007 - 03:28 PM

Art 286 al 6,7 CF

Consiliul local poate acorda scutirea de la plata impozitului pe teren si pe cladire datorate de pers juridice care efectueaza investitii de peste 500.000 euro pe o perioada de 5 ani inclusiv astfel:
- scutirea de imp pe cladire, de la 1 a lunii urmatoare finalizarii cladirii
- scutirea de imp pe teren de la data de 01 a lunii urmatoare obtinerii autorizatiei

In cazul investitiilor de peste 500.000 euro, finalizate si puse in fct la 01.01.2007, consiliul local poate stabili cota de 0,25% pe o per de 3 ani.
Iulia Florea



#47 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2007 - 03:37 PM

multumesc



#48 laura_gavrilita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Codlea

Postat 10 June 2007 - 09:15 PM

Te rog mai poti posta inca o data raspunsurile sau daca nu poti sa le trimiti pe laura_gavrilita@yahoo.com nu am putut deschide fisierul.



#49 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 11 June 2007 - 06:41 AM

31
metode folosite in stabilirea preturilor de piata intre pers.afiliate:
COMPARARII PRETURILOR
COST PLUS
PRETULUI DE REVANZARE
MARJEI NETE
IMPARTIRII PROFITULUI

457
obligatiile administratorului
-realiz.varsamintelor de asociati
-existenta reala a dividendelor platite
-existenta registrelor cerute de lege si tinerea lor corecta
-implinirea deciziilor AGA cf legii si actului constitutiv

462
La constituirea capitalului social subscris varsat de fiecare actionar nu poate fi mai mic de 30% din cel subscris daca prin lege nu se prevede altfel; restul se varsa in 12 luni de la inmatriculare


daca or mai aparea inca 500 si daca le lucram impreuna avem ceva sansa sa le putem stii pe duminica pana una alta spor la invatat si succes de pe acum tuturor



#50 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 11 June 2007 - 06:47 AM

dar la cat de incet se misca inca n-au afisat dosarele admise si ora si tb s-o faca pana in data de 8, e posibil sa afiseze cele 500 intrebari dupa examen :biggrin:



#51 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 11 June 2007 - 06:57 AM

444
titlurile de garantie izolata pot fi utilizare in tranzitul comun



#52 Anca 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 11 June 2007 - 07:49 AM

Are cineva intrebarile din seturile
126-263
389-500 ?
Multumesc,



#53 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 11 June 2007 - 07:57 AM

postez eu toate....binenteles suporta imbunatatiri, revenim cu raspunsuri unde sunt probleme

Fisiere atasate





#54 lauvoi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 11 June 2007 - 08:35 AM

La intrebarea 217, vad ca s-a dat raspunsul Franta.

217. Un transportator A, stabilit în Franta si nestabilit în România, transporta bunuri din Franta în România pentru un beneficiar B, persoanâ impozabilâ românâ, înregistratâ în scopuri de TVA. B îi comunicâ lui A codul sâu de înregistrare în scopuri de TVA din România. Din punct de vedere al TVA, transportul intracomunitar realizat de A are locul prestarii:
In Franta
Art. 1321. - (1) Locul achizitiei intracomunitare de bunuri se considera a fi locul unde se gasesc bunurile in momentul in care se incheie expedierea sau transportul bunurilor.


Dar, transp. se incheie in Romania, B. ii comunica lui A. codul sau de înregistrare în scopuri de TVA din România.

Parerea mea, raspunsul este ROMANIA.



#55 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 11 June 2007 - 08:44 AM

pt lauvoi si sunquest
puteti posta variantele lor si la restul intrebarilor????? multumim



#56 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 11 June 2007 - 10:24 AM

391 PT CE TIP DE ANTREPOZIT EVIDENTELE BIROULUI VAMAL TIN LOC DE EVIDENTELE ANTREPOZITARULUI?????



#57 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 June 2007 - 10:45 AM

ptr antrepozit de tip F



#58 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 June 2007 - 10:47 AM

391. pentru antrepozitul de tip F - antrepozit vamal public gestionat de autoritatea vamala (vezi Reg. vamal art. 387 al. 2)



#59 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 11 June 2007 - 11:15 AM

mersic am verificat hai sa punem un raspuns "complet" sa stim cum si unde se incadreaza fiecare

Antrepozitarea vamala

Sectiunea 1
Dispozitii generale

Art. 383 - In sensul acestui capitol, referitor la produsele agricole, prin «marfuri prefinantate» se inteleg marfurile romanesti destinate a fi exportate in aceeasi stare in care au fost introduse in antrepozit si care beneficiaza de plata in avans a unui cuantum egal cu suma restituirii la export inainte de acest export, in cazul in care aceasta plata este prevazuta in reglementari speciale.

Art. 384 - (1) Antrepozitele vamale publice sunt urmatoarele:
a) antrepozit de tip A, in care responsabilitatea este a detinatorului antrepozitului;
b) antrepozit de tip B, in care responsabilitatea este a antrepozitarului;
c) antrepozit de tip F, in care gestionarea antrepozitului este asigurata de autoritatea vamala.
(2) Antrepozitele vamale private aflate sub responsabilitatea detinatorului antrepozitului, care se identifica cu antrepozitarul, fara a fi neaparat proprietarul marfurilor, sunt urmatoarele:
a) antrepozit de tip D, cand punerea in libera circulatie se efectueaza in procedura de vamuire la domiciliu si poate fi acordata pe baza felului, valorii in vama si a cantitatii marfurilor in momentul plasarii acestora sub regim;
b) antrepozit de tip E, in care se aplica regimul, chiar daca marfurile nu trebuie sa fie depozitate intr-un loc aprobat ca antrepozit vamal;
c) antrepozit de tip C, in alte situatii decat cele prevazute la lit. a) si b).
(3) Autorizatia de antrepozit de tip E poate sa prevada recurgerea la procedurile aplicabile pentru tipul D.



#60 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 11 June 2007 - 01:22 PM

Intrebarea 217.
Cred ca raspunsul este Franta.

Locul prestarii:Art.133 (1) Locul prestarii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL