Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sunteti pentru demiterea presedintelui Basescu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Sunteti pentru demiterea presedintelui Basescu?

61 replies to this topic

Poll: Referendum

Sunteti pentru demiterea presedintelui Basescu?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#41 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2007 - 12:24 PM

Vezi postareafboji, la May 17 2007, 12:35 PM, a spus:

Vezi postarealyv, la May 17 2007, 09:10 AM, a spus:

Bai fratilor se vede ca au trecut bilanturile, declaratiile trimestriale, registru electronic, ........... , ca aveti timp de ciondraneala politica.
Doar asa poti sa inveti sa gandesti, discutand :tongue: .
Si, pentru ca imi place sa vorbesc in parabole:
Daca traiesti intr-o casa care nu-ti prea place, nu o vinzi si te muti cu tot calabalacul in masina, ca timp de 3 luni sa cauti alta. Chiar daca ar fi vorba de o prapadenie, cu peretii coscoviti, situata la marginea orasului, spuneti, care dintre voi ar vinde-o fara sa aibe nici o solutie de viitor.
Numiti-mi un singur contracandidat valabil !



Dar despre acele persoane care si-au vandut casa pentru a depune banii la Caritas , ce spune-ti !!!!?????? :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#42 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 May 2007 - 12:33 PM

Cristina nu ai inteles ideea... :tongue: sau vrei sa faci ca aia cu caritasu? Il dam afara pe Basescu si vedem noi pe urma ce s-o intampla = Vindem casa ca poate ne dau astia vilan ...moca :smile:

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#43 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 17 May 2007 - 12:47 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la May 17 2007, 01:33 PM, a spus:

Cristina nu ai inteles ideea... :fnd (1): sau vrei sa faci ca aia cu caritasu? Il dam afara pe Basescu si vedem noi pe urma ce s-o intampla = Vindem casa ca poate ne dau astia vilan ...moca :thumbup:

:fnd (2): :smile: :tongue: :thumbup:



#44 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 17 May 2007 - 12:58 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la May 17 2007, 01:33 PM, a spus:

Cristina nu ai inteles ideea... :thumbup: sau vrei sa faci ca aia cu caritasu? Il dam afara pe Basescu si vedem noi pe urma ce s-o intampla = Vindem casa ca poate ne dau astia vilan ...moca :tongue:

nu-i iau apararea cristinei5859....fac numai analiza de text :biggrin: . dupa cum am vazut, ea nu a exprimat inca o optiune. Poate ca inca mai crede in acele valori si principii pe care inca nimeni pana acum nu a reusit sa o convinga ca i le poate garanta fara dubii (asta nu stiu; intrebati-o pe ea :biggrin: :smile: ). deci nu vinde si nici nu cumpara. Poate ca e cea mai castigata :thumbup:

....ramaneti pe-aproape! vom vedea.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#45 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2007 - 01:20 PM

LUCK33RO , daca citesti tot ce am scris in acest topic, iti vei da seama ca NU am spus sa-l dam afara, am spus doar ca este LA FEL CA CEILALTI , nu este nici o diferenta intre el si ceilalti !!

Robert, m-ai inteles perfect !! :smile:

Nu sunt nici pro , nici contra lui Basescu !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#46 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 17 May 2007 - 01:33 PM

manca-v-as..ca o iau pe tziganeste.......daca as fi fost la fel de pesimista si de inradacinata in comunism, asa cum sunt mare parte dintre cei care au postat aici .... muream de mult....ma mancau cainii la coltul blocului. nu ma bag in politica, decat atat cat ma doare, cat ma intereseaza. ne place sau nu, basescu are votul nostru, al celor tineri. de ce? simplu: chiar incearca sa faca si altceva decat sa fure. toti politicienii din romania sunt o apa si un pamant. vreau sa traiesc ziua in care Iliescu va fi condamnat pentru mineriade si pentru multe altele, asa cum a fost presedintele bosniac (milosevici...nu le am cu numele..stiit voi care). am aflat intamplator (mergand cu sefu' cu masina si avand radioul deschis ca Franta are un nou presedinte - habar nu aveam ca au fost alegeri). nu ma uit la stiri. nu am ce sa vad. dar sambata ma duc si votez NU. categoric. e o speranta. revolutia: de vreo cativa ani trebuia sa iesim in strada si sa ne revoltam impotriva acestor caini pribegi care s-au vazut la putere si sug sangele poporului. dar romanu' lasa capu' jos si se plange pe la colturi ca n-are ce pune pe masa. voi chiar nu vedeti? tinerii...viitorul oricarui stat. unde sunt ai nostri? in strainatate: la scoala, la munca. am auzit copila de 18-19 ani (abia ce terminase liceul) ca e ff multumita la cules in spania. ca in romania ce sa faca? sa fie vanzatoare pe 3 mil pe luna? ce sa faca cu banii aia aici? scoala nici nu-i mai intereseaza. si nici nu se vor mai intoarce vreodata pe plaiuri mioritice. ii pierdem, ne pierdem.....DA, mi-e teama ca ne vom pierde identitatea nationala. tin la asta. au murit atatia in batalii impotiva turcilor, tatarilor, etc...pentru ca acum sa facem ca-n bancul acela sec: "ultimul care pleaca din tara sa stinga lumina". Nu vreau asta. chiar nu vreau. asa ca...NU il vom demite pe Basescu, dar asteptam multe de la el. trebuie sa fie constient de asta.



#47 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 17 May 2007 - 02:03 PM

Haideti sa privim lucrurile astfel:
- sunt multi care vor vota NU
- sunt multi care vor vota DA
- sunt multi care nu vor merge la vot
(nu-i includem pe aceia care vor merge si isi vor anula votul)
- e clar ca Romania se afla la o rascruce de drumuri
- problema este sa deosebim binele de rau
- sunt convins ca multi din cei care nu vor merge la vot, fac deja un exercitiu al compasiunii, al iertarii fata de Basescu;
- e clar ca in acest moment nu exista contracandidat
- este unicul candidat pe care-l avem (uitati-va la toti cei din jurul lui; vedeti cum il copiaza in atitudine? despre aceeia sunt mai mult decat convins ca sunt niste lepadaturi, niste scursuri, niste puroi si putregai)
- daca mai pui ca Biserica inca se mai roaga pentru Presedinte
- si pt ca romanul nu piere asa de usor

Nu cred ca in acest moment Basescu ne reprezinta interesele si tara, dar cred ca este la mila poporului. Si daca aceasta mila o savarsesc multi din "categoria celor ce nu vor merge la vot", atunci Basescu se poate mandri cu o victorie a unei Romanii si a unui popor care nu-si uita si nici nu-si intoarce fata de la semenii sai.
Este exercitiul pe care eu cred ca trebuie sa-l facem fiecare dintre noi, iar daca vom reusi sa ne unim fortele si sa Il rugam pe Dumnezeu ca sa-l intelepteasca, tara asta va castiga nu un presedinte ci un Om care are ocazia sa scrie Istoria.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#48 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 May 2007 - 02:05 PM

Pana una alta este singurul politician ales uninominal in tara asta (excluzand minoritatile nationale) de majoritatea romanilor. Vrem sa i se dea sansa sa faca ceea ce a promis. Pe urma vedem ce si cum...oricum a doua oara stie ce pateste daca nu s-a zbatut sa realizeze ceea ce a promis! :smile:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#49 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2007 - 02:18 PM

Ce o sa pateasca ??? spuneti-mi un politician care a patit ceva, fiindca nu si-a tinut promisiunile ??? :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#50 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 May 2007 - 03:25 PM

Emil Constantinescu...e exemplul cel mai la indemana :thumbup:
Acum posibil sa intelegi importanta votului direct uninominal. Stii exact pe cine sa nu mai votezi data viitoare :tongue: . Presedintele este votat direct si asta nu-i permite compromisuri. Iliescu este un caz exceptat fiind "boborul" (vezi stupid people - Brucan) la inceputul democratiei a reusit sa abureasca talpa tarii ca mare democrat...cand el a fost raspunzatorul principal ptr. toate mizeriile princ care am trecut si trecem in continuare in acesti ani ai tranzitiei! Daca nu era el Romania avea sansa ca acum sa ne aflam pe picior de egalitate cu Ungaria, Polonia, Cehia, Letonia, Estonia, etc...tari care au nivel de trai si democratic mult mai avansat ca al nostru! :smile:

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 17 May 2007 - 03:33 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#51 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 17 May 2007 - 05:58 PM

Parlamentul pe care-l avem, trebuie sa-l suportam asa cum e pentru ca nu se poate "dizolva' inainte de alegerile care vor urma in 2008-deci are la dispozitie un mandat intreg,desi nu s-a remarcat prin cine stie ce activitate eficienta si benefica pentru oamenii pe care ar trebui sa-i reprezinte.In schimb presedintele ales ,tot asa eficient sau nu ,enervant sau nu,,cum o fi , el poate fi "dizolvat" la jumatatea mandatului.Echilibrul oricum e subred (sau ,este sublim dar lipseste cu desavarsire)Deci consider ca si presedintele are acelasi drept la un mandat complet pentru care a fost ales initial,chiar iMAI ALES decat parlamentul, fiind ales nominal..Exceptie :doar in cazul in care se face vinovat de acte de tradare sau alte "d-alea" "cu greutate"",,concrete si 'nu d'alea"care pot fi interpretate in fel si chip de catre cei adusi la un moment dat la exasparare (cu sau fara motiv) de catre presedinte.Deci consider ca trebuie sa isi duca mandatul la capat (la capatul tunelului!,-poate vom zari si noi o luminita-chiar de-ar fi vorba doar de scantei in fata ochilor)
Cu tot scepticismul cu care privesc si eu "extraordinarele' performante in viitor privind mai ales "traitul mai bine" si alte bunatati promise ,demagogii si expresii stufoase de campanie electorala .Date fiind puterile lui limitate,chiar de-ar vrea intr-adevar/si sa nu-l lipsim de prezumtia de nevinovatie-inca/avand in vedere toata aceasta inversunare,tensiune,razboi in toata regula,nu vad cum ar putea continua in liniste sa fie schimbe ceva dupa ce ar fi reconfirmat la Cotroceni ,cu aceeasi clasa politica,acelasi parlament ,aceeasi oameni cu care se afla in conflict si cu care se presupune ca ar trebui sa colaboreze si in viitor....Dar ,intr-adevar,totusi,care este alternativa,azi,acum?



#52 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 17 May 2007 - 06:48 PM

[quote name='Cristina M.Z.' date='May 17 2007, 06:58 PM' post='131516']

Vreau doar sa-mi corectez erorile de tastare pe care le-am observat dupa postare.

.....sa schimbe ceva dupa ce ar fi reconfirmat la Cotroceni ,cu aceeasi clasa politica,acelasi parlament ,aceiasi oameni cu care se afla in conflict si cu care se presupune ca ar trebui sa colaboreze si in viitor....Dar ,intr-adevar, care este alternativa,azi,acum?


PS:
Daca aici este locul de dat cu....parerea/sau cu capul....,de ce sa nu o facem si aici?Cu capul oricum dam tot timpul si inafara de durerea de cap cu care ramanem, consecintele faptelor si alegerilor noastre tot noi va trebui sa le suportam.Daca vom invata sau nu din greselile,alegerile noastre mai putin inspirate?? cine stie?



#53 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 18 May 2007 - 06:41 AM

Am votat NU si pe 19 voi vota la fel. :smile:



#54 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2007 - 08:51 AM

LUCK33RO, te-am rugat sa-mi dai exemplu de politician care a patit ceva, fiindca nu si-a tinut promisiunile !
Mi l-ai dat pe Constantinescu ! Faptul ca nu a fost reales a doua oara consider tu, ca este o pedeapsa pt. el ??

Imi pare rau pt. tine daca, gandesti ca, asta este o pedeapsa !!!

Din 1992, presedintele a fost ales prin vot uninominal, prost sau bun asta a fost ales (majoritatea a decis si trebuie sa te supui majoritatii) !!

Dar, degeaba vorbim noi aici si ne spunem nemultumirile , tot NU SE VA SCHIMBA NIMIC !!!!


P.S. Chiar am auzit niste zvonuri potrivit carora, Basescu a discutat despre o mica alianta cu liderii PSD !!!

Asa ca, viata merge inainte, nu ????? :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#55 lucianman

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 May 2007 - 10:54 AM

Vezi postareafboji, la May 17 2007, 10:43 AM, a spus:

Vezi postareamoni-andreea, la May 16 2007, 06:05 PM, a spus:

Ahhh, toata lumea uita ... "Ce e val, ca valul trece".

Eu n-am uitat nimic de acum 20 de ani :tongue: . Si toate relele de acum isi au originea in viata de atunci, in minciuna si dispretul si neputinta de a face ceva pentru a scapa din mocirla in care am trait. ASTIA... clasa politica de acum, ca si noi ceilalti, de atunci suntem alterati.
In momentul in care imi va fi aratat un contracandidat la Basescu voi vota pentru suspendarea lui. A fost suspendat pentru luarea unor masuri urgente, de avarie, nu pentru ca le-ar fi pasat de "tarisoara" si poporul ei! "Infantilismul" celor care pot spune ca in 3 luni vor avea un prezidentiabil, este absurd. Nastase n-a reusit in ani de zile sa ajunga bun de Cotroceni :thumbup: . Iar Iliescu a impartit pomeni la toti ( muncitori, tarani si destui intelectuali) pentru a ajunge in fruntea tarii.
Milut sau Ciuhandu :smile: ? :fnd (1):
Il astept pe Negoita, primarul de la sectorul 2 al capitalei, sa devina primarul capitalei si atunci stiu cu cine o sa votez in alegeri. Cine cunoaste ce a facut, stie despre ce vorbesc :thumbup:


votez categoric NUUU.

si pardon e sector 3. si baitu e la locul lui nu se da in stamba precum cei de la PNL.



#56 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 May 2007 - 12:27 PM

Cristina, ce pedeapsa mai mare poate fi ptr. un politician decat sa dispara din viata politica? Acum doar nu vrei sa-l condamnam la moarte pentru ca nu s-a tinut de promisuni?
Asta inseamna votul direct uninominal, nu se mai pot ascunde pe listele de partid si deci se exclud automat din viata politica. Ei se pot proteja prin grupurile de interese la ora actuala dar acestea se dilueaza in momentul in care nu vom mai vota liste propuse de capeteniile de partid, in functie de interesele lor si ale acolitilor.
De aceea nimeni din actuala clasa politica nu are interesul sa legifereze votul uninominal (o fac doar la nivel declarativ)! Singurul care doreste la momentul actual acest lucru este presedintele, fiindca el se afla deja in razboi cu majoritatea clasei politice actuale(conduse de oligarhi si mogulii politici) si nu are nici o sansa in aceasta lupta inegala (constitutia nu-i lasa posibilitati).
Cum poti sa-l intrebi pe presedinte ce a facut ptr. tara, cand el nu poate nici macar sa decida organizarea unui simplu referendum?

alte exemple: Roman, Campeanu...mai sunt si altii uita-te in PNTCD care a disparut cu totul!

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 18 May 2007 - 12:29 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#57 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2007 - 12:59 PM

Eu cred ca aceasta disparitie de pe scena politica este cea mai mare pedeapsa. Nu vedeti ce disperare se citeste la cei care au pierdut trenul: Iliescu, Roman, Campeanu, Constantinescu... s.a.
Dupa ce ai fost ridicat in slavi sa fii ignorat sau dispretuit de cei multi :smile: .
Iliescu sigur nu intelege cum de-si permit unii sa-l ignore (in cel mai fericit caz)... Din cei 85 % naivi care l-au vrut in fruntea tarii, cati mai sunt azi de partea lui?
Si-a asumat riscuri, spune el! Riscul de a conduce un activ de partid foarte bine educat :tongue: . Ca era vai de ei daca maraiau!
Era liniste :thumbup: . Ca isi asigurau reciproc linistea in perioada '92-96. Si acum tot asta se vrea liniste si intelegere :thumbup: ...
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#58 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2007 - 01:18 PM

LUCK , bine ai spus ca, NIMENI din actuala clasa politica nu-si doreste vot uninominal !! Perfect !!

Dar nici Basescu nu era de acord cu votul uninominal acum 3-4 ani, cand s-a facut propunerea( pe vremea cand era presedinte de partid )) !!!

Ti-am mai spus NU SIMPATIZEZ NICI UN PARTID si nici nu sunt membru in vreunul, iti spun doar niste chestii pe care le-am observat incepand cu 1990 !! In 1990 si eu credeam multe din ceea ce aparea in mass media despre un partid sau altul, insa cu timpul ....mi-am schimbat parerea despre multi dintre politicieni !!

Fii impartial, fara sa dai crezare la toate balivernele electorale menite sa ne prosteasca pe toti, analizeaza lucrurile obiectiv
si vei vedea ca, in culise, lucrurile sunt cu totul altfel !!!

Asta este parerea mea, binenteles ca tu poti crede ce vrei !!!

AS VREA SA AI DREPTATE si dupa ce Basescu va fi repus in functia de presedinte, sa traim TOTI NU BINE, FOARTE BINE !!!

Dar, vom trai si vom vedea, nu ???? :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#59 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2007 - 01:30 PM

NU vom trai toti bine! Este imposibil, doar pe aici sunt numai forumisti inteligenti, nu-i asa? Dar macar vom avea sentimentul ca am facut ceva pentru a nu ne intoarce la atmosfera anilor 2000-2004. Cine cunoaste, stie :smile: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#60 Traian.M

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 May 2007 - 07:17 PM

Evident ca sunt impotriva demiterii presedintelui.
De ce nu facem un referendum cu intrebarea "Sunteti de acord cu demiterea domnului Tariceanu ?", ca tot a declarat dansul ca rezultatul referendumului este penibil pentru domnul Basescu.
Sa vedem cat de penibil o sa fie dansul.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL