Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contractului de asigurat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contractului de asigurat

62 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 June 2007 - 02:42 PM

http://www.casmb.ro/contracte_main.php




Procedura de completare si generare a contractului de asigurat:
Prezenta procedura este valabila la data de 2007.06.11. Ea poate suferi modificari in functie de rezultatele practice.

CONTRACTUL DE TIP C1 - contract incheiat de catre angajatori, in numele si pentru salariatii proprii:

Pasul 1: Accesezi adresa: http://www.casmb.ro/...nregistrare.php
Pasul 2: Completezi online informatiile cerute
Pasul 3: Serverul iti va trimite automat la adresele de e-mail cu care te-ai inregistrat, contractul in format PDF personalizat cu informatiile angajatorului. vizualizeaza exemplul
Pasul 4: Citesti cu atentie contractul (primit pe e-mail sub format PDF), il tiparesti in 2 exemplare, il semnezi si il stampilezi
Pasul 5: Depui cele 2 exemplare dupa cum urmeaza:
a. in urnele utilizate pentru raportarea online din unul din sediile:
- Mosilor
- Vitan
- Gorjului (deschisa 24/24)
- Central (deschisa 24/24)
sau
b. le trimiti prin posta la:
CASMB
Biroul Evidenta Asigurati
(cladirea Nufarul)
Calea Mosilor, nr. 274, etaj 2, sector 2
Bucuresti
sau
c. le depuni personal la biroul de mai sus
Pasul 6: Dupa procesarea contractului la nivelul CASMB, vei primi pe e-mail, in format PDF, anexele la contract:
- Anexa 1 - lista persoanelor asigurate
- Anexa 2 - lista persoanelor coasigurate
Aceste anexe sunt generate de catre serverul CASMB din informatiile depuse la ultima declaratie de sanatate a angajatorului.
Pasul 7: Tiparesti anexele in 2 exemplare.
Pasul 8: Inaintezi fiecarui salariat spre semnare cele 2 anexe.
Pasul 9: Depui cele 2 anexe semnate de catre fiecare salariat si semnate si stampilate de catre angajator ca la Pasul 5.
Pasul 10: Dupa procesarea lor de catre CASMB, vei primi pe e-mail un mesaj de confirmare a activarii contractului.
Pasul 11: Contractul si anexele vor fi contrasemnate de catre CASMB.
Pasul 12: In termen de 7 zile de la primirea anexelor de catre CASMB esti asteptat in cadrul Biroului Evidenta Asigurati pentru ridicarea exemplarului propriu.
Pasul 13: In cazul in care, timp de 5 zile, nu te prezinti pentru ridicarea contractului, acesta iti va fi transmis prin posta la adresa sediului social al angajatorului.


CONTRACTUL DE TIP C2 - contract incheiat de catre persoane fizice care nu au calitatea de salariati (persoane fizice autorizate, persoane fizice fara venit):

Pasul 1: Accesezi adresa: http://www.casmb.ro/...nregistrare.php
Pasul 2: Completezi online informatiile cerute
Pasul 3: Serverul iti va trimite automat la adresele de e-mail cu care te-ai inregistrat, contractul in format PDF personalizat cu informatiile titularului, precum si eventuala anexa de coasigurati. vizualizeaza exemplul
Pasul 4: Citesti cu atentie contractul (primit pe e-mail sub format PDF), il tiparesti in 2 exemplare si il semnezi
Pasul 5: Depui cele 2 exemplare dupa cum urmeaza:
a. in urnele utilizate pentru raportarea online din unul din sediile
- Mosilor
- Vitan
- Gorjului (deschisa 24/24)
- Central (deschisa 24/24)
sau
b. le trimiti prin posta la:
CASMB
Biroul Evidenta Asigurati
(cladirea Nufarul)
Calea Mosilor, nr. 274, etaj 2, sector 2
Bucuresti
sau
c. le depui personal la biroul de mai sus
Pasul 6: Dupa procesarea lor de catre CASMB vei primi pe e-mail un mesaj de confirmare a activarii contractului.
Pasul 7: Contractul si eventuala anexa vor fi contrasemnate de catre CASMB.
Pasul 8: In termen de 7 zile de la primirea contractului de catre CASMB, esti asteptat in cadrul Biroului Evidenta Asigurati pentru ridicarea exemplarului propriu.
Pasul 9: In cazul in care, timp de 5 zile, nu te prezinti pentru ridicarea contractului, acesta iti va fi transmis prin posta la adresa inregistrata in el.


CONTRACTUL DE TIP C3 - contract de asigurare incheiat de catre persoane fizice - asigurare facultativa:
- membrii ai misiunilor diplomatice in Romania
- cetateni straini sau apatrizi care se afla temporar in tara, fara a solicita viza de lunga sedere
- cetateni romani cu domiciliul in strainatate care se afla temporar in tara


Pasul 1: Accesezi adresa: http://www.casmb.ro/...nregistrare.php
Pasul 2: Completezi online informatiile cerute
Pasul 3: Serverul iti va trimite automat la adresele de e-mail cu care te-ai inregistrat, contractul in format PDF personalizat cu informatiile titularului. vizualizeaza exemplul
Pasul 4: Citeste cu atentie contractul (primit pe e-mail sub format PDF), il tiparesti in 2 exemplare si il semnezi
Pasul 5: Depui cele 2 exemplare dupa cum urmeaza:
a. in urnele utilizate pentru raportarea online din unul din sediile
- Mosilor
- Vitan
- Gorjului (deschisa 24/24)
- Central (deschisa 24/24)
sau
b. le trimiti prin posta la:
CASMB
Biroul Evidenta Asigurati
(cladirea Nufarul)
Calea Mosilor, nr. 274, etaj 2, sector 2
Bucuresti
sau
c. le depui personal la biroul de mai sus
Pasul 6: Dupa procesarea lor de catre CASMB, vei primi pe e-mail un mesaj de confirmare a activarii contractului.
Pasul 7: Contractul va fi contrasemnat de catre CASMB.
Pasul 8: In termen de 7 zile de la primirea contractului de catre CASMB, esti asteptat in cadrul Biroului Evidenta Asigurati pentru ridicarea exemplarului propriu.
Pasul 9: In cazul in care, timp de 5 zile, nu te prezinti pentru ridicarea contractului, acesta iti va fi transmis prin posta la adresa inregistrata in el.



#2 robert.i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 13 June 2007 - 09:05 PM

Multumim si sigur o sa revenim cu intrebari.
Eu sunt cu nervii la pamant.......




#3 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 June 2007 - 11:09 PM

Vezi postarearobert.i, la Jun 13 2007, 10:05 PM, a spus:

Eu sunt cu nervii la pamant.......
Ia-o mai usor. Sigur esti tanar :smile: si ai multe in fata. Deci dozeaza-ti efortul pentru...o viata de om :wink: .
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#4 Eva2007

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 14 June 2007 - 12:59 AM

Si se tot inmultesc hartiile.... :smile: :tongue:



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2007 - 01:07 PM

multumim, Septimiu ! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2007 - 03:18 PM

Am completat ce zic ei acolo si mi-au trimis si contractul,insa stiti ce mai cer si nu e scris in procedura??certificat de bonitate fiscala de la administratia financiara ca drept dovada ca s-au platit contributiile la zi!!Atunci ce rost mai au declaratiile lunare cu care le facem practic baza de date daca ei nu sunt in stare sa isi ia informatiile din ea?!??Ei stiu ce inseamna elibereraea unui astfel de certificat si de cate ori trebuie facute drumuri la administratie pt asa ceva?!??sunt plina de spume!!!!!!!



#7 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 15 June 2007 - 10:57 AM

dar ce se intampla cu angajatii care pleaca/intra dupa semnarea acestor contracte cu CASMB? sunt suficiente declaratiile lunare sau trebuie semnate alte contracte de asigurare ptr noii veniti/plecati?



#8 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2007 - 11:38 AM

Vezi postareamariana_flo, la Jun 15 2007, 11:57 AM, a spus:

dar ce se intampla cu angajatii care pleaca/intra dupa semnarea acestor contracte cu CASMB? sunt suficiente declaratiile lunare sau trebuie semnate alte contracte de asigurare ptr noii veniti/plecati?
Eu cred ca sunt suficiente declaratiile, practic aoclo s evad intrarile si iesirile, iar anexele contractului sunt emise de catre CASMB pe baza declaratiilor.



#9 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 15 June 2007 - 11:57 AM

Ordin Nr. 345 din 8 august 2006 Publicat la data de 30.08.2006
privind aprobarea modelului contractului de asigurari sociale de sanatate
Emitent: Casa Nationala de Asigurari de Sanatate

Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 720 din 23 august 2006
Avand in vedere Referatul de aprobare nr. D.G. 2.958 din 8 august 2006 al directorului general al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate si Hotararea Consiliului de administratie al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 11/2006,
in temeiul dispozitiilor art. 211 alin. (1) si ale art. 281 alin. (2) din Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii,

presedintele Casei Nationale de Asigurari de Sanatate emite urmatorul ordin:

ART. 1
Se aproba modelul contractului de asigurari sociale de sanatate, prevazut in anexa care face parte integranta din prezentul ordin.
ART. 2
(1) Casele de asigurari de sanatate incheie cu asiguratii aflati in evidenta acestora, direct sau prin angajator, in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentului ordin, contracte de asigurari sociale de sanatate. Contractele de asigurari sociale de sanatate vor fi incheiate si cu alti asigurati, pe masura luarii acestora in evidenta de casele de asigurari de sanatate.
(2) Contractul de asigurari sociale de sanatate se transfera de la un angajator la altul, ca urmare a modificarii raporturilor de munca sau de serviciu in conditiile legii.
ART. 3
Casele de asigurari de sanatate vor duce la indeplinire prevederile prezentului ordin.
ART. 4
Prezentul ordin va fi publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Presedintele Casei Nationale de Asigurari de Sanatate,
Cristian Vladescu


Cine transfera aceste contracte (conform articol 2 de mai sus) ? ce trebuie sa faca angajatorul ptr ca respectivele contracte sa fie transferate? :smile: :tongue: :thumbup:



#10 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 15 June 2007 - 01:20 PM

adica... asa inteleg eu... cand pleca angajatul, firma ii face o copie a contractului , iar noul angajator pune acesta copie in dosarul angajatului...asa... de flori de tei....



#11 Catad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2007 - 02:09 PM

pana la ce data trebuie incheiat acest contract?



#12 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 15 June 2007 - 02:10 PM

daca ar fi asa ar insemna ca eu sa dau angajatului o copie dupa contract (unde nu este specificat numele angajatului) plus o copie dupa anexa cu semnatura angajatilor. Dar eu am sute de angajati. Nu cred ca e ok sa dau fie si numai pagina unde semneaza angajatul in cauza. Pe pagina respectiva mai sunt si alte semnaturi. Ce se intampla atunci cu confidentialitatea datelor?



#13 Catad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2007 - 02:28 PM

ce fac cu salariatii de la OPSNAJ sau care au medicul de familie in alte judete, inchei pentru ei contrctul cu casa de asigurari de sanatate din Bucuresti?(societatea are sediul social in Bucuresti)



#14 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 15 June 2007 - 02:59 PM

Vezi postareamariana_flo, la Jun 15 2007, 12:57 PM, a spus:

Ordin Nr. 345 din 8 august 2006
privind aprobarea modelului contractului de asigurari sociale de sanatate
Emitent: Casa Nationala de Asigurari de Sanatate
Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 720 din 23 august 2006

Cand intra in vigoare? In data de 23.08.2006; la data publicarii in M Of? si atunci calculam 12 luni de la 23.08.2006. Adica termenul maxim e 23.08.2007?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#15 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2007 - 09:22 AM

Vezi postarearobertantal, la Jun 15 2007, 03:59 PM, a spus:

Vezi postareamariana_flo, la Jun 15 2007, 12:57 PM, a spus:

Ordin Nr. 345 din 8 august 2006
privind aprobarea modelului contractului de asigurari sociale de sanatate
Emitent: Casa Nationala de Asigurari de Sanatate
Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 720 din 23 august 2006

Cand intra in vigoare? In data de 23.08.2006; la data publicarii in M Of? si atunci calculam 12 luni de la 23.08.2006. Adica termenul maxim e 23.08.2007?

intrare in vigoare la 23.08.2006 :smile:



#16 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 June 2007 - 07:01 PM

Pentru Casa de sanatate AOPSNAJ nu este necesar de incheiat contract ci numai asiguratii inscrisi la aceasta casa sa aiba acele declaratii semnate de angajator care s-au facut la inceput.



#17 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 21 June 2007 - 07:31 AM

Vezi postareanilufera, la Jun 14 2007, 01:18 PM, a spus:

Am completat ce zic ei acolo si mi-au trimis si contractul,insa stiti ce mai cer si nu e scris in procedura??certificat de bonitate fiscala de la administratia financiara ca drept dovada ca s-au platit contributiile la zi!!Atunci ce rost mai au declaratiile lunare cu care le facem practic baza de date daca ei nu sunt in stare sa isi ia informatiile din ea?!??Ei stiu ce inseamna elibereraea unui astfel de certificat si de cate ori trebuie facute drumuri la administratie pt asa ceva?!??sunt plina de spume!!!!!!!


am intrebat pe forum la CASMB si mi s-a raspuns ca se pot depune contractele si fara certif de atestare fiscala
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#18 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2007 - 08:34 AM

a depus cineva ???
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#19 stanciu ana simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 21 June 2007 - 09:26 AM

Sunt obligati angajatorii prin lege sa incheie acest contract cu angajatii ? Acest contract este pentru trimitere declaratiilor on line ?



#20 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 July 2007 - 06:39 AM

daca a depus cineva sa ne spuna si noua cum a procedat si ce au cerut la CASMB pentru depunere contracte asigurator si asigurati
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL