Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contractului de asigurat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


contractului de asigurat

62 replies to this topic

#41 Ana D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2007 - 01:40 PM

Vezi postareadimalexia, la Aug 28 2007, 11:21 AM, a spus:

la ilfov, se listeaza din tiparire contract de asigurare. din versiunea noua.. se listeaza in 2 exemplare si se depune in aviator popisteanu, pana la sfarsitul lunii august.
La Bucuresti, le putem inregistra on line, respectand pasii ... cum se spune asi pe aici...
si la Bucuresti se listeaza si se semneaza contractul................chiar daca tranmiti online.Dupa ce verifica datele si nr de salariati vor trimite si anexele (CASMB-UL)



#42 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 29 August 2007 - 02:06 PM

A mai depus cineva contracte?? si daca da, la ce case de sanatate? eu am de facut si case din alte judete (teleorman, giurgiu, dambovita, etc...) si le voi trimite prin posta, sper sa fie ok... a trimis cineva in alte judete?




#43 stanciu ana simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 30 August 2007 - 07:48 AM

Contractul de asigurat se listeaza si din noul program aparut in data de 08.08.2007, unde apar si salariatii, este vreo problema daca il trimit asa la casele de asigurari?



#44 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 30 August 2007 - 11:21 AM

Eu asa l-am listat si il duc astazi, te anunt ce am facut: daca a fost bine sau nu.



#45 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 31 August 2007 - 09:08 AM

L-am dus ieri si l-au primit .



#46 MonicaBrebenel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:braila

Postat 03 September 2007 - 08:26 AM

buna tuturor! va reg sa ma ajutati intr-o problema: societatea are sediul in Braila si are angajati care au medicul de familie (deci sunt asigurati) in diferite judete, de exemplu in Constanta. Declaratiile lunare la sanatate le trimit in judetele unde sunt asigurati? contractul de sanatate il inchei cu fiecare casa in parte?



#47 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 03 September 2007 - 08:53 AM

DA!



#48 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 03 September 2007 - 10:29 AM

a primit cineva anexele?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#49 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 03 September 2007 - 12:48 PM

Vezi postareamony23, la Sep 3 2007, 10:29 AM, a spus:

a primit cineva anexele?
Eu nu ! :notworthy: sia am deja cam 2 saptamani decand astept



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2007 - 12:49 PM

Vezi postareaLacrosse, la Aug 16 2007, 10:31 AM, a spus:

2. Pentru persoanele angajate in 2 locuri de munca cu contract de munca, se intocmeste acest contract de ambii angajatori? Cu atat mai mult cu cat am situatie in care functia de baza e la o societate dintr-un judet iar al doilea loc de munca e la o societate din alt judet.

si eu am aceasta situatie :pullhair: , ajutati-ne, va rugam !!!!!! :notworthy:



#51 Alina Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 19 September 2007 - 12:06 PM

Eu am procedat asa .
Am inregistrat datele on line , imediat mi-au trimis pe mail contractul , la nici 15 min dupa inregistrarea on line .
L-am listat in doua exemplare si l-am depus la ei .Mi-au spus sa astept ca o sa primesc anexele . Le-am primit intr-o saptamana (asta luna trecuta -in august ) . Am tiparit anexele in 2 exemplare si le-am dus din nou la ei ,semnate . Asa este procedura . In termen de 10 zile trebuie sa te prezinti sa ridici exemplarele tale -iti spun ei de la registratura

Multa bafta .
Multa hartogaraie .......
:notworthy:

Aceasta postare a fost editata de Alina Popa: 19 September 2007 - 12:07 PM




#52 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2007 - 12:10 PM

si eu am primit anexele , dupa ce au fost semnate de angajator si de salariati, le-am depus la ei !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#53 madiil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ploiesti

Postat 20 September 2007 - 06:41 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Sep 14 2007, 01:49 PM, a spus:

Vezi postareaLacrosse, la Aug 16 2007, 10:31 AM, a spus:

2. Pentru persoanele angajate in 2 locuri de munca cu contract de munca, se intocmeste acest contract de ambii angajatori? Cu atat mai mult cu cat am situatie in care functia de baza e la o societate dintr-un judet iar al doilea loc de munca e la o societate din alt judet.

si eu am aceasta situatie :pullhair: , ajutati-ne, va rugam !!!!!! :notworthy:
La mine anexa 1 nu vede angajații cu normă parțială, sau așa este programul?În concluzie cum poți realiza contractul pentru persoanele cu normă parț dacă nu sunt evidențiate nici unde?Cass angajat se ia în considerare numai la funcția de bază, și deși se plătește și la norm parț acesta nu nu apare nicăieri cumulat.



#54 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 25 September 2007 - 04:51 PM

Vezi postareaLacrosse, la Aug 16 2007, 10:31 AM, a spus:

Buna

Doua nelamuriri am referitoare la acest contract:
1. Eu platesc trimestrial sau semestrial pe langa salariati si indemnizatii pentru membrii consiliului de administratie si cenzori pentru care platesc contributii de sanatate (6,5%, 6% si 0,85%) si care sunt venituri asimilate salariilor. Intrebarea este: aceste persoane se trec in anexa 1 sau nu? Sau se trec in alta parte sau cum? Sau nu se trec deloc?
2. Pentru persoanele angajate in 2 locuri de munca cu contract de munca, se intocmeste acest contract de ambii angajatori? Cu atat mai mult cu cat am situatie in care functia de baza e la o societate dintr-un judet iar al doilea loc de munca e la o societate din alt judet.
vezi Ordinul 680/2007 se opreste si CAS



#55 cosmosina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:CLUJ NAPOCA
  • Interests:sunt la inceput si am nevoie de informatii cat mai corecte

Postat 15 October 2007 - 01:53 PM

odata cu contractul acesta am dat si peste niste nereguli in depunerea declaratiilor. firma are un angajat si din alt judet. pana acum nu s-a pus problema de ce casa de sanatate apartine, dar e, inteleg, legat de medicul de familie. in plus mai si beneficiaza de retete gratuite pentru o boala cronica.
eu fac acum acel contract cu fiecare casa pentru fiecare angajat, dar pana acum totul am depus intr-un loc. ce ma fac? Las cum a fost si continuu detaliat pe fiecare judet, fiecare unde e arondat sau ma duc inapoi cu rectificative?



#56 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 October 2007 - 11:14 AM

eu am mai mult de 2 luni de cand am depus contractele in urna pe calea dudesti si nu am primit nimic inca. ce ar trebui sa fac?



#57 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 11:29 AM

Vezi postareates, la Oct 18 2007, 12:14 PM, a spus:

eu am mai mult de 2 luni de cand am depus contractele in urna pe calea dudesti si nu am primit nimic inca. ce ar trebui sa fac?
Sie u sunt in aceeasi situatie...eu mai astept ca nu cred ca are rost sa le mai depun inca o data..



#58 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 13 November 2007 - 12:10 PM

Buna tuturor, :sad:

Ce ne mai complicam? nu avem si asa destui de facut?? :sad: :laugh: :angry:
Ziceti-imi si mie ce folos au aceste contracte?

mersi anticipat pt. raspunsuri! :smile:



#59 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 22 November 2007 - 01:16 PM

Vezi postareacosmosina, la Oct 15 2007, 01:53 PM, a spus:

odata cu contractul acesta am dat si peste niste nereguli in depunerea declaratiilor. firma are un angajat si din alt judet. pana acum nu s-a pus problema de ce casa de sanatate apartine, dar e, inteleg, legat de medicul de familie. in plus mai si beneficiaza de retete gratuite pentru o boala cronica.
eu fac acum acel contract cu fiecare casa pentru fiecare angajat, dar pana acum totul am depus intr-un loc. ce ma fac? Las cum a fost si continuu detaliat pe fiecare judet, fiecare unde e arondat sau ma duc inapoi cu rectificative?
Alegerea casei unde vei fi asigurat NU ARE NICI O LEGATURA cu medicul de familie!! Poti avea medicul de familie in Suceava si sa fii asigurat la casa Bucuresti. Sunati la casa nationala de asigurari de sanatate si veti primi acelasi raspuns!

Citez din legea 95 / 2006 privind reforma sanatatii:
" Art. 208. (3) Asigurările sociale de sănătate sunt obligatorii și funcționează ca un sistem unitar, iar obiectivele menționate la alin. (2) se realizează pe baza următoarelor principii:
a) alegerea liberă de către asigurați a casei de asigurări; "



#60 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 11 December 2007 - 11:20 AM

le-am depus si am primit confirmarile acum vreo 2 luni. am uitat sa ma duc sa le ridic...dar prin posta nu a venit nimic.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL