Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Explicatii Decont TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Explicatii Decont TVA

118 replies to this topic

#21 hauraton29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2007 - 01:59 PM

conf instructiunilor de completare a D. 300, la rd 9 se trec :" informatiile privind baza si tva de catre beneficiarii care aplica masurile de simplificare prev la art 160 din codul fiscal". deci, ramane cum am stabilit, rd 9 si rd 17 sau 18.

o zi buna

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 01:24 PM




#22 mgrecia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 21 June 2007 - 02:02 PM

corect .ai dreptate,scuze n-am fost atenta cu masurile simplificate
la fel, o zi buna!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:35 PM




#23 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 21 June 2007 - 06:10 PM

Mi se pare mie sau ai uitat sa faci o mentiune si despre livrarile de deseuri? Sunt tot felul de exemple, dar despre deseuri, art.160, nimic.

Aceasta postare a fost editata de danbonta: 21 June 2007 - 06:10 PM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#24 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2007 - 07:04 PM

Eu astazi am depus decont 300. La taxare inversa facturile emise rd.10 si la taxare inversa facturi primite rd.9 si rd.17 si a fost OK.



#25 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 21 June 2007 - 09:32 PM

Vezi postareadanbonta, la Jun 21 2007, 07:10 PM, a spus:

Mi se pare mie sau ai uitat sa faci o mentiune si despre livrarile de deseuri? Sunt tot felul de exemple, dar despre deseuri, art.160, nimic.


nu stiu daca am uitat, neaparat. daca nu lucrezi cu ele...nu le bagi in seama. din ordin emis , eu am facut un copy/paste ...si atat.



#26 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 22 June 2007 - 07:31 AM

Vezi postarealight_ocean, la Jun 21 2007, 10:32 PM, a spus:

Vezi postareadanbonta, la Jun 21 2007, 07:10 PM, a spus:

Mi se pare mie sau ai uitat sa faci o mentiune si despre livrarile de deseuri? Sunt tot felul de exemple, dar despre deseuri, art.160, nimic.


nu stiu daca am uitat, neaparat. daca nu lucrezi cu ele...nu le bagi in seama. din ordin emis , eu am facut un copy/paste ...si atat.

Fericiti sunteti voi, astia care aveti situatii mai simple. Eu cred ca am toate situatiile posibile, in afara de prorata.
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#27 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 22 June 2007 - 10:34 PM

Vezi postareadanbonta, la Jun 22 2007, 08:31 AM, a spus:

Vezi postarealight_ocean, la Jun 21 2007, 10:32 PM, a spus:

Vezi postareadanbonta, la Jun 21 2007, 07:10 PM, a spus:

Mi se pare mie sau ai uitat sa faci o mentiune si despre livrarile de deseuri? Sunt tot felul de exemple, dar despre deseuri, art.160, nimic.


nu stiu daca am uitat, neaparat. daca nu lucrezi cu ele...nu le bagi in seama. din ordin emis , eu am facut un copy/paste ...si atat.

Fericiti sunteti voi, astia care aveti situatii mai simple. Eu cred ca am toate situatiile posibile, in afara de prorata.



da, poate dp asta de vedere poate este asa, dar sa nu crezi ca nu avem batai de cap....care mai de care....de iti vine sa te duci. :smile:
asa da cateva exemple...dar suntem prea " publici ".
iti doresc succes in tot ceea ce faci!
toate cele bune
nico



#28 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 June 2007 - 09:10 AM

Vezi postareadanbonta, la Jun 21 2007, 07:10 PM, a spus:

Mi se pare mie sau ai uitat sa faci o mentiune si despre livrarile de deseuri? Sunt tot felul de exemple, dar despre deseuri, art.160, nimic.

Sunt mentionate la rd. 10, ultimul paragraf.



#29 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 22 July 2007 - 08:39 PM

Citeaza

Rândul 17 - se înscriu informațiile din Jurnalul de cumpărări*), privind baza de impozitare și taxa pe valoarea adăugată deductibilă aferentă achizițiilor din țara de bunuri și servicii taxabile cu cota de 19% [SDF: achizitii interne cu 19%], precum și baza de impozitare și taxa aferentă importurilor care nu se încadrează în prevederile art. 157 alin. (4) și (5) din Codul fiscal [SDF: intra importurile pentru care se achita TVA 19% in vama; pt perioada 15.04.2007-31.12.2008], pentru care exigibilitatea intervine în perioada de raportare.

Salut.


Daca la rd 17 trec achizitiile internet cu 19% si atat TVA de plata rezultat este complet gresit. Rezultatul este ok daca trec aceeasi suma si la rd 9 desi la mine nu este cazul de operatiuni cu taxare inversa. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie si daca da, cum a rezolvat-o?

Multumesc anticipat.



#30 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 July 2007 - 11:51 AM

Nu inteleg.
Vezi varianta a 2-a, unde am mentionat ca la rd. 17 intra si TVA deductibil de la achizitiile interne cu taxare inversa.



#31 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 26 July 2007 - 12:23 PM

Am si eu o intrebare..... :lostit (13): am depus decontul de tva la finante......Firma factureaza cu taxare inversa si primeste cu taxare inversa (material lemnos)....si conform spuselor contabilei taxarea inversa nu tb trecuta la randul 9 ci la 7....cu toate ca din explicatiile la decont era clar.....
Acum ce fac :vio (33): ?Sper sa nu va suparati pe mine, dar sunt incepatoare si am citit legislatia si stiam ca tb sa trec la randul 9 , dar am intrebat o contabila mai in varsta si mi-a dat "solutia"...
Ce pot face? :celb (6): ....se da amenda pt asa ceva? mentionez ca tva-ul de plata e corect



#32 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2007 - 10:28 AM

1) I le bati de cap si i le dai sa le rezolve sau...
2) Depui o cerere de corectare a erorilor la finante

Vezi OMEF 179/2007.



#33 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 27 July 2007 - 11:18 AM

Eu am trecut asa:la rd.7-facturi emise de mine catre persoane fizice(constructii-montaj)
rd.9-facturi primite de mine cu taxare inversa(material lemnos etc)
rd.10-facturi emise de mine catre persoane juridice-platitoare de tva(am trecut suma binenteles fara tva asa cum apare pe factura si sant scutite cu drep de deducere)(constructii-montaj)
rd.17-facturi primite de mine -unde intra toate (cuma practic de la rd.9(adica achiziitiile cu taxare inversa+alte facturi primite)
rd.19-factruri primite de mine de la neplatitori de tva
Nu am importuri nici exporturi.
O fi bine?



#34 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2007 - 11:50 AM

E corect.



#35 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 27 July 2007 - 12:00 PM

Vezi postareasdnr, la Jul 27 2007, 11:50 AM, a spus:

E corect.
Multumesc pentru ca ai avut rabdare :lostit (13):



#36 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 27 July 2007 - 02:56 PM

Vezi postareasdnr, la Jul 27 2007, 11:28 AM, a spus:

1) I le bati de cap si i le dai sa le rezolve sau...
2) Depui o cerere de corectare a erorilor la finante

Vezi OMEF 179/2007.
Multumesc pentru raspuns...Cred ca asa o sa fac pentru ca alta solutie nu am.
Eu faceam inregistrarile in decont ca si lucis si ar fii fost bine....



#37 lili.ana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 October 2007 - 02:21 PM

Buna ziua. Am si eu o nedumerire cu decontul de TVA (eu am de-a face cu taxarea inversa): tva colectata si tva deductibila din declaratia 300 nu pica pe 4426 si 4427 din balanta, insa pica de fiecare data 4424 din balanta cu cea din decont. Este normal? Diferenta este exact TVA-ul aferent taxarii inverse (adica 4426 din balanta difera de cea din declaratie exact cu cat difera 4427 din balanta cu cea din declaratie). Cum pot explica asta viitorului control de rambursare de TVA de saptamana viitoare? Va rog mult de tot sa ma ajutati.
(Va rog sa ma iertati daca n-am postat unde trebuie)



#38 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 20 October 2007 - 02:51 PM

Nu este normal. TVA colectata si TVA deductibila -trebuie sa fie egale cu rulajele ct.4426 si ct.4427 din balanta. daca ai taxare inversa =poate nu ai facut inregistrarea 4426=4427. incearca sa faci si vei vedea ca rulajele din balanta a conturilor de TVA vor fi egale cu TVA din declaratia 300. Sper din suflet ca te-am ajutat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:35 PM




#39 dana2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 26 October 2007 - 08:08 PM

la ce rand se trece in declaratia 300 achizitia unui teren - taxare inversa- atat pt 4426 cat si 4427
multumesc



#40 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 26 October 2007 - 10:21 PM

9,17
Daca foloseai butonul "cauta" ai fi gasit raspunsul in 10 minute.
Te rog nu uita asta pe viitor.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL