Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 205 (2006) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 205 (2006)

49 replies to this topic

#1 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 06 May 2007 - 01:15 PM

Va rog sa-mi spuneti,daca in decl.205/2004 am trecut dividente repartizate:64.048.090 lei cu impozit:3.202.405lei...dar am platit in 2004 doar 20.845.685lei,restul de 40.000.000 lei in 2006...Cum ar trebui sa fac rectificativa la 2004 ( sumele le vio trece in RON ??? ) si ce ar trebui sa scriu in decl.205 pentru 2006 (tot impozitul pe dividente a fost platit in 2004,deci si pentru dividentele platite in 2006) ?
Multumesc!



#2 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 06 May 2007 - 02:32 PM

Fratilor,terminati cu dividenTele,se spune dividenDe,doar ati citit codul fiscal,banuiesc.
Sau orice dictionar al limbii romane.
Altfel,toata lumea-i critica pe patronii cu nivel de pregatire submediu. Voi cum le demonstrati ca sunteti mai bine pregatiti dpdv al cunoasterii limbii romane?.
Sorry,nu este o rautate,dar m-ati exasperat,de cand citesc pe forum despre dividenTe si nu se mai termina.




#3 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 May 2007 - 02:41 PM

La conventiile civile (asociatie proprietari) a trecut termenul de depunere?! Ne-au aburit initial ca nu trebuie depusa acum au trimis instiintare...sper ca nu au tupeu sa dea si amenda! :smile:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 06 May 2007 - 10:39 PM

DEC 205 nu se depune pana la 30.06.2007 pt anul 2006?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#5 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 07 May 2007 - 08:56 AM

Depinde de natura venitului. Citeste instructiunile de completare a decl.205 si te vor lamuri.



#6 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 07 May 2007 - 12:40 PM

In legatura cu declaratia 205 .
Sa inteleg ca se depune printre altele si pentru venituri din dividende si impozitul aferent pe fiecare beneficiar de dividend.
Intrebarea este : in declaratia 205 pe 2006 se trece dividendul repartizat(din profitul anului 2005) dupa depunerea bilantului aferent anului 2005. Dar daca este repartizat profitul la dividende si nu sunt ridicate pana la sfarsitul anului 2006, se mai depune declaratia 205.



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2007 - 01:21 PM

Are dreptate, Irina !! au fost venituri care aveau termen de depunere 28.02.2007, odata cu FF !!! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2007 - 12:35 PM

Declaratia se depune doar pentru dividendele distribuite si ridicate de asociati. :smile:
salut!



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2007 - 11:34 AM

Vezi postareabizi, la May 7 2007, 10:40 AM, a spus:

In legatura cu declaratia 205 .
Sa inteleg ca se depune printre altele si pentru venituri din dividende si impozitul aferent pe fiecare beneficiar de dividend.
Intrebarea este : in declaratia 205 pe 2006 se trece dividendul repartizat(din profitul anului 2005) dupa depunerea bilantului aferent anului 2005. Dar daca este repartizat profitul la dividende si nu sunt ridicate pana la sfarsitul anului 2006, se mai depune declaratia 205.
Aici cred ca e mai complicat cu declaratia :biggrin: . Si eu am cazul asta. Dividendele distribuite dar platite partial pana la 31.12.2006. In schimb, dupa cum stiti, impozitul trebuia platit pana la 31.12. O sa figurez cu impozit platit dar in declaratie nu coincide suma impozitului platit cu impozitul aferent platilor. Si la anul o sa am plati de dividende in 2007 dar impozit de plata 0. N-am inteles niciodata de ce trebuie retinut impozit din ceva ce nu ai platit :smile: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#10 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2007 - 11:39 AM

Vezi postareabizi, la May 7 2007, 10:40 AM, a spus:

In legatura cu declaratia 205 .
Sa inteleg ca se depune printre altele si pentru venituri din dividende si impozitul aferent pe fiecare beneficiar de dividend.
Intrebarea este : in declaratia 205 pe 2006 se trece dividendul repartizat(din profitul anului 2005) dupa depunerea bilantului aferent anului 2005. Dar daca este repartizat profitul la dividende si nu sunt ridicate pana la sfarsitul anului 2006, se mai depune declaratia 205.
Aici cred ca e mai complicat cu declaratia :biggrin: . Si eu am cazul asta. Dividendele distribuite dar platite partial pana la 31.12.2006. In schimb, dupa cum stiti, impozitul trebuia platit pana la 31.12. O sa figurez cu impozit platit dar in declaratie nu coincide suma impozitului platit cu impozitul aferent platilor. Si la anul o sa am plati de dividende in 2007 dar impozit de plata 0. N-am inteles niciodata de ce trebuie retinut impozit din ceva ce nu ai platit :smile: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#11 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 25 May 2007 - 08:12 AM

Vezi postareamirela 13, la Feb 21 2007, 11:48 AM, a spus:

Nu se depune cumva si de platitorii de venituri aferente conventiilor incheiate in baza Codului Civil ?



Ba da, dar pentru asta a fost termen 28 februarie, odata cu fisele fiscale.



#12 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2007 - 08:12 PM

Eu personal ,ca sa nu am neplaceri, in anul in care am platit imp. pe dividende ,mentionat si in decl 100, atunci il si declar in 205,chiar daca faptic nu l-am achitat tot.



#13 ispas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 13 June 2007 - 01:28 PM

Va rog sa-mi spuneti daca este corect cum am gandit:1.La sfarsitul anului 2005 profitul net a ramas nerepartizat,in cursul anului 2006 in mod firesc nu am platit impozit si nu am ridicat dividende ca nu aveam ce, deci in 2007 nu trebuie sa depun declaratia 205? Pe de alta parte daca as avea varianta 2 : La sfarsitul anului 2005 a fost repartizat profitul pt dividende si in 2006 s-a platit impozitul aferent dar persoanele nu au ridicat efectiv dividendele deci nici in aceasta situatie nu trebuie sa depun 205 anul acesta.Va rog daca se poate sa ma lamuriti daca este corect ceea ce inteleg eu din lege in ambele variante.
Va multumesc



#14 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 June 2007 - 02:32 PM

Vezi postareaispas, la Jun 13 2007, 02:28 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti daca este corect cum am gandit:1.La sfarsitul anului 2005 profitul net a ramas nerepartizat,in cursul anului 2006 in mod firesc nu am platit impozit si nu am ridicat dividende ca nu aveam ce, deci in 2007 nu trebuie sa depun declaratia 205? Pe de alta parte daca as avea varianta 2 : La sfarsitul anului 2005 a fost repartizat profitul pt dividende si in 2006 s-a platit impozitul aferent dar persoanele nu au ridicat efectiv dividendele deci nici in aceasta situatie nu trebuie sa depun 205 anul acesta.Va rog daca se poate sa ma lamuriti daca este corect ceea ce inteleg eu din lege in ambele variante.
Va multumesc
a) daca in cursul anului 2006 nu ai declarat in declaratia 100 impozit dividende, nu faci declaratia 205
b) daca in anul 2005 ai repartizat profitul la dividende, atunci ai si platit impozitul pe dividende pana la 31 decembrie 2005. Ca s-au platit sau nu dividende este alta problema.
oare unde o sa ajungem?



#15 ispas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 13 June 2007 - 02:46 PM

Vezi postareabibilica, la Jun 13 2007, 03:32 PM, a spus:

Vezi postareaispas, la Jun 13 2007, 02:28 PM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti daca este corect cum am gandit:1.La sfarsitul anului 2005 profitul net a ramas nerepartizat,in cursul anului 2006 in mod firesc nu am platit impozit si nu am ridicat dividende ca nu aveam ce, deci in 2007 nu trebuie sa depun declaratia 205? Pe de alta parte daca as avea varianta 2 : La sfarsitul anului 2005 a fost repartizat profitul pt dividende si in 2006 s-a platit impozitul aferent dar persoanele nu au ridicat efectiv dividendele deci nici in aceasta situatie nu trebuie sa depun 205 anul acesta.Va rog daca se poate sa ma lamuriti daca este corect ceea ce inteleg eu din lege in ambele variante.
Va multumesc
a) daca in cursul anului 2006 nu ai declarat in declaratia 100 impozit dividende, nu faci declaratia 205
b) daca in anul 2005 ai repartizat profitul la dividende, atunci ai si platit impozitul pe dividende pana la 31 decembrie 2005. Ca s-au platit sau nu dividende este alta problema.
Deci sa inteleg ca daca m-as afla in varianta b)ar trebui sa depun declaratia 205,nu?



#16 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 June 2007 - 03:06 PM

Vezi postareaispas, la Jun 13 2007, 03:46 PM, a spus:

Deci sa inteleg ca daca m-as afla in varianta b)ar trebui sa depun declaratia 205,nu?

declaratia 205, este o declaratie "nominala", prin urmare nu o depui daca doar repartizezi profitul la dividende fara sa-l si distribui persoanelor in cauza. Deci, nu-si are obiectul declararii (persoanele)

Ca regula, imparti dividende in anul N, faci 205 in anul N+1 doar pentru ceea ce ai impartit (platit efectiv) in anul N; si tot asa pana la epuizarea categoriei de venit (atentie, insa, la termenele de prescriere).

din instructiuni de completare (lege)
C. DATE INFORMATIVE PRIVIND IMPOZITUL RETINUT LA SURSA PE BENEFICIARI DE VENIT
Col.1 - se completeaza pentru fiecare beneficiar de venit in parte, inscriindu-se numele si prenumele persoanelor fizice carora li s-au efectuat plati in cursul anului fiscal;
Col.2 - se completeaza pentru fiecare beneficiar de venit in parte, inscriindu-se codul numeric personal din cartea de identitate, respectiv buletinul de identitate al fiecarui beneficiar de venit sau numarul de identificare fiscala atribuit de catre Ministerul Finantelor Publice, cu ocazia inregistrarii fiscale, dupa caz.
Col.3 - se inscrie suma reprezentand totalul venitului impozabil/castigurilor realizate de fiecare beneficiar de venit, intr-un an fiscal.
Col.4 - se inscrie suma reprezentand totalul impozitului pe venit/castig calculat si retinut cu ocazia platilor efectuate in cursul anului pentru fiecare beneficiar de venit. Impozitul pe venit se calculeaza de platitorul de venit, corespunzator regulilor prevazute pentru fiecare categorie de venit, in conformitate cu prevederile Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

p.s. plata impozitului pe dividende la data de 31.12. ale anului in cursul caruia se face repartizarea la dividende, e o obligatie fiscala definita prin lege printr-un termen limita. Nu reprezinta implicit si obligativitatea platii dividendului ca atare.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 13 June 2007 - 03:13 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#17 ispas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 13 June 2007 - 03:15 PM

Vezi postarearobertantal, la Jun 13 2007, 04:06 PM, a spus:

Vezi postareaispas, la Jun 13 2007, 03:46 PM, a spus:

Deci sa inteleg ca daca m-as afla in varianta b)ar trebui sa depun declaratia 205,nu?

declaratia 205, este o declaratie "nominala", prin urmare nu o depui daca doar repartizezi profitul la dividende fara sa-l si distribui persoanelor in cauza. Deci, nu-si are obiectul declararii (persoanele)

Ca regula, imparti dividende in anul N, faci 205 in anul N+1 doar pentru ceea ce ai impartit (platit efectiv) in anul N; si tot asa pana la epuizarea categoriei de venit (atentie, insa, la termenele de prescriere).

din instructiuni de completare (lege)
C. DATE INFORMATIVE PRIVIND IMPOZITUL RETINUT LA SURSA PE BENEFICIARI DE VENIT
Col.1 - se completeaza pentru fiecare beneficiar de venit in parte, inscriindu-se numele si prenumele persoanelor fizice carora li s-au efectuat plati in cursul anului fiscal;
Col.2 - se completeaza pentru fiecare beneficiar de venit in parte, inscriindu-se codul numeric personal din cartea de identitate, respectiv buletinul de identitate al fiecarui beneficiar de venit sau numarul de identificare fiscala atribuit de catre Ministerul Finantelor Publice, cu ocazia inregistrarii fiscale, dupa caz.
Col.3 - se inscrie suma reprezentand totalul venitului impozabil/castigurilor realizate de fiecare beneficiar de venit, intr-un an fiscal.
Col.4 - se inscrie suma reprezentand totalul impozitului pe venit/castig calculat si retinut cu ocazia platilor efectuate in cursul anului pentru fiecare beneficiar de venit. Impozitul pe venit se calculeaza de platitorul de venit, corespunzator regulilor prevazute pentru fiecare categorie de venit, in conformitate cu prevederile Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
multumesc pt raspuns, asta era si parerea mea dupa cum am se poate vedea atunci cand am lansat intrebarea dar raspunsul pe care mil-a dat bibilica la varianta2 a fost cam neclar sau cel putin eu am dedus ca in varianta 2 ar trebui sa depun declaratia.Acum insa m-am linistit,multumesc inca o data



#18 anca2609

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:neamt

Postat 18 June 2007 - 06:39 PM

"In legatura cu declaratia 205 .
Sa inteleg ca se depune printre altele si pentru venituri din dividende si impozitul aferent pe fiecare beneficiar de dividend.
Intrebarea este : in declaratia 205 pe 2006 se trece dividendul repartizat(din profitul anului 2005) dupa depunerea bilantului aferent anului 2005. Dar daca este repartizat profitul la dividende si nu sunt ridicate pana la sfarsitul anului 2006, se mai depune declaratia 205"

Chiar daca nu ai platit dividendele in intregime in timpul anului, la sfarsitul anului 2006 dupa ce ai platit impozitul pe dividende integral, inregistrezi dividendele neplatite in 4551 analitic pe fiecare participant la capitalul social , astfel incat in anul 2007 sa poti sa platesti in continuare sumele ramase neridicate dar sub alta forma .
Esti obligat sa platesti dividendele in timpul anului 2006. Cel mai corect ar fi :
DP in casierie cu dividende platite concomitent cu un DI cu aceeasi suma pt creditare societate (4551)



#19 lara 07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 21 June 2007 - 08:12 PM

Buna ziua.

Am descoperit ca firma la care lucrez nu a depus declaratia 205 pana la 28 februarie, pt persoanele fizice independente pe care le avem angajate cu contracte de colaborare. Fostul contabil a zis ca se depune pana pe 30.06. Se pare ca nu avea dreptate :smile: . O sa ma duc sa o depun acum, dar are cineva idee la ce sa ma astept? Amenda (daca da, cam cat)? Sau sa nu mi-o mai primeasca? :tongue:

Mai e cineva in situatia asta?

Multumesc



#20 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 June 2007 - 03:18 PM

In anul 2006 am platit dividende aferente anilor 2003 si 2004 catre asociatul unic. In declaratia 205 trec o singura data beneficiarul (avand in vedere ca impozitul pt div 2003 = 5%, iar cel pt div 2004=10%)?
daca trec doar o singura data beneficarul atunci ce trec sus la casuta de impozit?!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL