Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OU 47/2007 - CASA DE MARCAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


OU 47/2007 - CASA DE MARCAT


180 replies to this topic

#21 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 08 September 2007 - 04:39 PM

Vezi postareaNEGRUT ANCA, la Sep 7 2007, 06:11 PM, a spus:

registrul special - mi se pare o aberatie - cum inregistram dimineata cand vin ?cum obligam angajatii sa isi declare banii personali ?
si daca ies sa isi ia un suc si ceva d e mancare ... ??? nu mai iese suma ... la ora 13 cand vine controlul...
si daca vine sotul si ii mai aduce 200 ron sa plateasca rata ?
si ... cine le da voie sa ne controleze posetele ???? si lucrurile personale???

2.s-au modificat exceptiile privind oblig casei de marcat
La termopane vom da bon fiscal ?
si la altele ...
Chiar asa si este o aberatie. Am vorbit cu cineva de la finante si mi-a spus ca asa se facea pe vremea lui Ceasca si ca ei au conceput un cap de tabel pt registru care contine in principiu urmatoarele coloane: data, nume si prenume, bani detinuti la inceputul zilei, incasari (banii primiti de la sot), plati (banii cheltuiti pe mancare), explicatii si semnatura. Deci e ca un soi de registru de casa pt banii personali. Din pacate, asta este ...
Eu vreau sa va intreb cum vom proceda in cazul in care incasez un produs in mai multe transe. Ce se va scrie pe bon ? Ca trebuie musai sa apara denumirea si cantitatea :notworthy:



#22 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 11 September 2007 - 08:20 AM

Se abroga la articolul 2, literele j), r) si s).

Inainte legea spunea:
Art.2 Se excepteaza de la prevederile art.1 alin.(1):
r) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral cu numerar si/sau substitute de numerar
s) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral in momentul livrarii bunului sau prestarii serviciului.

Ce fac in situatia in care se vinde din magazin un bun catre o persoana fizica, dar nu se incaseaza integral?
Am exact acest caz la un client al meu, care si-a deschis recent un magazin de produse IT, a asamblat un sistem de calculator si a vandut catre o persoana fizica.In momentul livrarii a incasat numai o parte in numerar, restul urmand sa incaseze peste 10 zile.Clientul meu a intocmit factura pentru intreaga valoare, dupa care pentru numerarul incasat in momentul livrarii a dat si bon fiscal.Cum procedeaza cu incasarea care va fi peste 10 zile.Taie chitanta sau tot bon fiscal?




#23 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 12 September 2007 - 12:25 PM

Probabil ca nu mai avem voie sa vindem in rate din magazin?

Pentru Lidia Tepes - nu exista vanzare in regim en-gross la persoane juridice si fizice. En-gross se vinde doar la societati comerciale! Si activitatile se desfasoara in spatii delimitate distinct.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 15 October 2007 - 01:41 PM




#24 dna_toni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 12 September 2007 - 12:42 PM

poate cineva sa posteze toata ordonanta?



#25 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 12 September 2007 - 12:48 PM

Citeste topicul de la inceput si ai sa vezi ca se fac trimiteri la "noutati legislative". Uite: http://www.conta.ro/...showtopic=25437

Oti, depinde de ce scrie pe factura initiala, in care s-a vandut calculatorul. Un "nene" de la garda m-a sfatuit sa trec pe bonul fiscal: "avans produs x", " plata partiala produs x ", "plata finala produsul x".
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#26 dna_toni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 12 September 2007 - 01:07 PM

multumesc am vazut



#27 marteli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buftea
  • Interests:contabilitate firme mici

Postat 13 September 2007 - 12:21 PM

A-ti sesizat ca se abroga Alin 10 din art.4 ( obligativitatea predarii raportului memoriei fiscale) dar sanctiunea pentru nepredarea acesteia nu art.10 litera f si art.11 litera f ?

S-au poate nu am inteles eu bine ?
elenat



#28 dna_toni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 13 September 2007 - 01:24 PM

da cam asa ceva dar de depus raportul lunar nu se mai depune deloc ?.nici la trimestru? ce a-ti inteles?



#29 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 September 2007 - 07:09 PM

am fost sa depun raportul fiscal la sect 1 si 6 pt August 2007si nu l-au primit pt ca s-a abrogat legea care obliga la la depunere ,asa ca am renuntat desi mi se parea corect ca incepand cu raportu lunii sept sa nu mai depunem
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#30 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 14 September 2007 - 09:21 AM

Vezi postareamarteli, la Sep 13 2007, 01:21 PM, a spus:

A-ti sesizat ca se abroga Alin 10 din art.4 ( obligativitatea predarii raportului memoriei fiscale) dar sanctiunea pentru nepredarea acesteia nu art.10 litera f si art.11 litera f ?

S-au poate nu am inteles eu bine ?

Marteli esti tare! Si unde mai pui ca amenda este de la 2000 lei la 4000 lei!



#31 realnovice

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 September 2007 - 10:02 AM

Cred ca vor aduce rectificari. La AFP Sector 4 au spus ca sa depunem ca ei sunt obligati sa primeascatot ce depunem noi si este mai bine sa depunem pentru a nu avea surprize mai tarziu!?!?!


Vezi postareamonellu, la Sep 14 2007, 10:21 AM, a spus:

Vezi postareamarteli, la Sep 13 2007, 01:21 PM, a spus:

A-ti sesizat ca se abroga Alin 10 din art.4 ( obligativitatea predarii raportului memoriei fiscale) dar sanctiunea pentru nepredarea acesteia nu art.10 litera f si art.11 litera f ?

S-au poate nu am inteles eu bine ?

Marteli esti tare! Si unde mai pui ca amenda este de la 2000 lei la 4000 lei!




#32 alazar4801ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 September 2007 - 01:04 PM

Unde specifica in cat timp intra in vigoare modificarile la Legea nr.28/1999? Registrul special si introducerea soldului initial in casa de marcat de cand trebuiau facute? Am vazut ca amenda e chiar mare... :notworthy:



#33 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 September 2007 - 01:30 PM

Vezi postareaalazar4801ro, la Sep 14 2007, 02:04 PM, a spus:

Unde specifica in cat timp intra in vigoare modificarile la Legea nr.28/1999?
N-am observat nici un termen de aplicare, deci se aplica regula generala: la 3 zile de la data publicarii in MO. Adica din 3.09.2007.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#34 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2007 - 07:37 PM

A depus cineva la sectorul 5 ??? ei ce spun le primesc sau nu ???????????? :notworthy:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#35 IOANA_VOICU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 14 September 2007 - 09:06 PM

Vezi postareamarteli, la Sep 13 2007, 01:21 PM, a spus:

A-ti sesizat ca se abroga Alin 10 din art.4 ( obligativitatea predarii raportului memoriei fiscale) dar sanctiunea pentru nepredarea acesteia nu art.10 litera f si art.11 litera f ?

S-au poate nu am inteles eu bine ?

Ai inteles foarte bine. Eu am incercat sa-mi trec in dreptul fiecarui art. cuantumul amenzii si am constatat ca trebuia sa trec o amenda ptr. un articol care-l taiasem ( abrogat ). Doamne astia isi bat joc de noi. Nu mai avem nici o sansa sa respectam legea care desi ne straduim.
IOANA_V



#36 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 14 September 2007 - 09:55 PM

Ce este acest registru special??



#37 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 September 2007 - 11:54 PM

Registrul de care se vorbea mai sus este registrul in care utilizatorii de aparate de marcat electronice fiscale sunt obligati sa inregistreze banii personali detinuti de angajati si/sau de administratorul unitatii (vezi mai sus ultima postare din 03 sept. pentru citatul exact).
Registrul e obligatoriu incepand cu 03.09.2007, nu e tipizat, neintocmirea lui constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 8.000 lei la 40.000 lei. Mai mult, se pare ca au si inceput ceva controale.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#38 dana T

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 September 2007 - 09:42 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Sep 14 2007, 12:09 PM, a spus:

O alta observatie ... pentru agentiile imbiliare ar fi obligativitatea folosirii casei de marcat, ceea ce nu prea am vazut in peisajul imobiliar.
Societatea mea are casa de marcat dar e pe zero in fiecare luna.Trebuie sa depun ceva?Scuze,nu stiu.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 15 October 2007 - 01:44 PM




#39 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 18 September 2007 - 07:38 AM

lunar se depune la finante o adresa cu raportul casei de marcat. in cazul tau, acesta fiind zero, depui o adresa prin care faci aceasta precizare.



#40 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2007 - 11:14 PM

Deci daca acest registru nu e tipizat , inseamna ca pot folosi un caiet oarecare pt evidentierea banilor ?






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL