Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OU 47/2007 - CASA DE MARCAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


OU 47/2007 - CASA DE MARCAT


180 replies to this topic

#41 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 September 2007 - 11:16 PM

Da
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#42 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2007 - 12:00 AM

multumesc pt. raspuns




#43 tuborg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 September 2007 - 11:28 PM

Oare aceasta lege nu se refera totusi DOAR la angajatii care au access la casa de marcat?? Cum ar fi casierii! De ce ar trebui eu, simplu angajat, care nu am nici o treaba cu gestiunea banilor sa declar banii personali, sa dau explicatii ce am facut cu banii mei?
Pacat de tara asta. Suntem condusi de niste idioti.
Totusi cred ca legea a fost formulata eronat. Sper.



#44 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 September 2007 - 08:06 AM

Buna ziua
in sfarsit aflu si eu despre acest registru - ce ma bucur ca am avut timp azi sa intru pe conta.ro. Dar eu inteleg ca se trec in casa de marcat banii pusi in casierie pentru rest - e mai simplu sa se schimbe si sa ramana acelasi rest. Iar despre registru????
Daca soferul societatii are bani la el ii trec in registru? ca nu e toata ziua in punctul de lucru... cand vine controlul nu-i omu' iar cand se intoarce deja si-a luat tigari si iese minus in gestiune :notworthy: Poate bat campii dar pare imposibil de realizat.
Vorba voastra: asteptam modificarile legii.



#45 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 21 September 2007 - 08:44 AM

Ieri au fost cei cu care am contract pentru casa de marcat, sa faca modificarile, nu stiau nici ei prea bine ce si cum, dar mi-au adus un registru tiparit pentru acesti bani care se declara.
Pentru modificari au zis ca se intorc astazi.
Sa vedem ce o sa faca.



#46 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2007 - 09:05 AM

sa ne spui si noua !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#47 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 September 2007 - 02:50 PM

Sa inteleg ca trebuie sa solicitam modificarea casei sa permita introducerea numerarului la inceputul fiecarei zile ?Eu tot nu am gasit ordonanta 47/2007. E postata si nu o gasesc eu?
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#48 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 September 2007 - 03:17 PM

Vezi postareaMIRELA-bc, la Sep 21 2007, 03:50 PM, a spus:

Sa inteleg ca trebuie sa solicitam modificarea casei sa permita introducerea numerarului la inceputul fiecarei zile ?Eu tot nu am gasit ordonanta 47/2007. E postata si nu o gasesc eu?
E postata pe un alt topic cu aceeasi tema, numit parca simplu "OG 47/2007"
Daca casa de marcat nu permite acum introducerea de bani initiali, incearca sa rezolvi cu furnizorul casei de marcat.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 21 September 2007 - 03:17 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#49 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 22 September 2007 - 07:47 AM

am inteles ca raporul Z nu se mai depune (celebra OU47). m inteles bine?
Oricum nu aveau cei de la Finante ce sa faca cu ele.
Iulia Florea



#50 dana T

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 22 September 2007 - 06:38 PM

Ce este acest raport Z?
Daca firma(imobiliare)are bonuri fiscale cu val.0 trebuia depus ceva?
Imi cer scuze ca nu prea stiu mare lucru despre asta.Mai trebuie sa depun ceva? :notworthy:



#51 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 23 September 2007 - 09:30 AM

Acest raport Z se emite la sfarsitul zilei pe baza unei comenzi pe care ti-o comunica furnizorul casei de marcat, si este un fel de centralizator care insumeaza valoarea tuturor bonurilor fiscale emise in acea zi, si mai cuprinde toate celelalte elemente prevazuta in ordonanta atasata mai sus.....daca ai bonuri fiscale cu zero, ele au fost incluse ca numar in acest Z, iar altceva nu mai trebuia sa depui la finante (pana acum)...de acum inainte...nu se mai depun.....



#52 Nokia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 September 2007 - 12:32 PM

Dar despre faptul ca s-a modificat codul de procedura si ca vor depune si plati trimestrial doar platitorii de impozit pe venit ce ziceti?



#53 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 September 2007 - 01:50 PM

Am inteles ca nu se mai taie chitante , se emit bonuri fiscale la facturile emise la societatile care au vanzare cu amanuntul si sunt prevazute , bineinteles, cu faimoasele case de marcat care dau atata bataie de cap acum!! Stiti ceva? Daca am 50 de articole care le trec in factura , le mai bat pe fiecare si in casa ???
Pana la urma pe august se mai depune raportul Z la fisc sau nu ??

Aceasta postare a fost editata de MIRELA-bc: 23 September 2007 - 01:57 PM

totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#54 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 23 September 2007 - 05:26 PM

pe august se depune raportul Z
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#55 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 September 2007 - 07:05 PM

Vezi postareaMIRELA-bc, la Sep 23 2007, 02:50 PM, a spus:

Daca am 50 de articole care le trec in factura, le mai bat pe fiecare si in casa ???

NORME pct. 75 (art. 155 al.5)
"Pe facturile emise și achitate prin numerar pe bază de bonuri fiscale emise conform OUG nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, nu este necesară menționarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate, fiind suficientă mențiunea <conform bon fiscal nr./data>"

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 23 September 2007 - 07:06 PM




#56 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2007 - 08:58 AM

pe luna august eu am depus la sect. 4 si 5 !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#57 IOANA_VOICU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 24 September 2007 - 01:08 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 23 2007, 08:05 PM, a spus:

Vezi postareaMIRELA-bc, la Sep 23 2007, 02:50 PM, a spus:

Daca am 50 de articole care le trec in factura, le mai bat pe fiecare si in casa ???

NORME pct. 75 (art. 155 al.5)
"Pe facturile emise și achitate prin numerar pe bază de bonuri fiscale emise conform OUG nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, nu este necesară menționarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate, fiind suficientă mențiunea <conform bon fiscal nr./data>"

Spune-mi si mie te rog la ce norme te referi ( Cod Fiscal sau OG 28 ) ca nu gasesc nicaieri acest text si am mare nevoie de el.
Multumesc
IOANA_V



#58 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 September 2007 - 01:24 PM

Norme Cod Fiscal



#59 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 25 September 2007 - 11:58 AM

buna, tuturor


Poate sa posteze cineva total ordinul acesta vrajit? va multumesc anticipat!



#60 sandy55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 September 2007 - 01:03 PM

buna . eu sunt pfa cu magazin imbracaminte de cand cu legea noua am fost obligata sa imi cumpar casa de marcat .suma pentru rest se bate in casa la inceputul fiecarei zile(nu se bate exact ce fel de maonede ai ) de ex 100 si apare primit 100.am inteles ca nu se mai depune la finante raportul lunar dar de scos se scoate si il pui la dosar?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL