Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INCADRARE MIJLOC FIX - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


INCADRARE MIJLOC FIX


253 replies to this topic

#221 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 22 January 2010 - 08:24 PM

lustra asta scumpa cu siguranta ar trebui sa tina mai mult de un an dar la grupa 3.4 nu vad cum as putea s-o incadrez. E o lustra. Sa o amortizez in 8 ani mi se pare aberant. Multumesc pentru raspuns.



#222 smmmd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 January 2010 - 12:57 PM

Vezi postareairina petcu, la Jul 12 2008, 01:31 AM, a spus:

Ce sa numim mijloace fixe?
trebuie sa aiba valoarea contabil minim 1800 lei
Daca la asta te referi.

poate ca este cam tarziu dar definitia completa a mijlocului fix este obiectul sau complexul de obiecte care indeplinesc concomitent doua conditii:
- au durata de folosiinta mai mare de un an
- au valoare de intrare mai mare decat ceea stabilita de lege (adica 1800 ron)




#223 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 January 2010 - 02:30 PM

Definitia mijlocului fix este diferita in contabilitate (unde, de fapt, nici nu exista) fata de cea din fiscalitate, mai ales pentru firmele care folosesc IFRS. Si amortizarea contabila difera adesea de cea fiscala, obligandu-ne sa tinem o evidenta separata pentru fiscalitate fata de contabilitate. Definitia activului in contabilitate nu tine cont de valoarea de 1800 lei (care conteaza doar in fiscalitate). Citez definitia contabila din Reglementarile contabile in vigoare in 2010 (chiar pentru firmele mici):
"Activele imobilizate cuprind acele active destinate utilizării pe o bază continuă, pe o perioadă mai mare de un an, în scopul desfășurării activităților entității."
Desigur ca putem considera mijloacele fixe ca un subset al imobilizarilor, care sa indeplineasca si conditia de valoare>1800 lei, dar notiunea de "mijloc fix" nu apare in reglementarile contabile. Clasa 21 IMOBILIZĂRI CORPORALE din planul de conturi va contine imobilizari in sens contabil si nu mijloace fixe in sens fiscal, decat poate ca analitice distincte. Din punct de vedere contabil pot exista imobilizari cu valoare mai mare de 1800 lei dar care sa nu indeplineasca conditia de imobilizare (utilizarea pe scara continua sau utilizare in scopul activitatii).
Am exprimat doar niste aprecieri teoretice. Nici eu nu le iau deocamdata prea in serios.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#224 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 March 2010 - 03:29 PM

Am o factura pt cada baie+dus in valoare de 38008.8 lei!! Are valoare de mijloc fix dar in ce grupa sa o bag? Ma gandesc la 2.1.26.5. Ce parere aveti? Multumesc.



#225 kid_sim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 29 March 2010 - 11:56 AM

Buna ziua, am o nelamurire:

pe o factura intra mai multe articole specifice activitatii fotografice (activitatea principala societatii in cauza). Printre acestea,
- un aparat foto digital Canon in valoare de 8.262 lei
- un obiectiv pt acesta, in valoare de 4.067 lei
- un obiectiv, in valoare de 1.805 lei, preturi fara tva.

Este corect sa le categorisim ca fiind mijloace fixe, dat fiind ca au preturi peste 1800 lei si le incadram in 2.1.26.2 Masini, utilaje si instalatii fotografice; utilaje pentru scene de teatru, cluburi si cinematografe (cu amortizarea intre 9 si 15 ani? si sa alegem perioada cea mai mica) ??

Multumesc, o zi buna!



#226 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 March 2010 - 03:36 PM

Este corect. Daca cele 2 obiective se folosesc doar la acel aparat atunci din cele 3 piese puteti face un singur mijloc fix numit "Aparat foto digital Canon model..., cu doua obiective", cu suma totalizata.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#227 ovilenu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 20 April 2010 - 08:48 AM

am cumparat o " statie de dedurizare a apei" in ce clasa sa o inreg? in ce cont?



#228 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 April 2010 - 09:09 AM

Cred ca depinde de scopul, marimea si valoarea ei. O statie industriala se incadreaza astfel:
1.8.8. Stații de tratare, de neutralizare și de epurare a apelor. Durata de folosire: 24-36 ani.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#229 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 12 July 2010 - 10:44 AM

Am si eu o problema am achizitionat un sistem Fotovoltanic (panouri solare care produc energie) va rog frumos o parere unde le incadrez ca am cautat in nomenclator si nu ai gasit
va rog un sfat e urgent
multumesc

PS am cautat si pe forum si nu am gasit raspuns
traim intr-o lume confuza



#230 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2010 - 11:15 AM

Eu propun 2.1.17.3 microcentrale termice (6-10ani)



#231 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 12 July 2010 - 12:56 PM

multumesc dar nu stiu daca va fi bine asta produce energie nu caldura ? :lnr (1):
traim intr-o lume confuza



#232 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 16 July 2010 - 09:55 AM

am gasit inca ceva 2.1.16.01.02.1 generatoare de curent continu, curent alternativ
ce ziceti?
traim intr-o lume confuza



#233 Ig_Maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 July 2010 - 07:22 PM

am o intrebare , de la ce suma se inregistreza mijloacele fixe?



#234 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2010 - 07:28 PM

peste 1800 lei



#235 Ig_Maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 July 2010 - 08:19 PM

Multumesc mult!



#236 elena_b_27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 27 August 2010 - 02:16 PM

Va rog mult sa imi spuneti cum incadrez o instalatie auto GPL. Este mijloc fix dar nu stiu pe ce perioada sa o amortizez, respectiv sa o incadrez in Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe.
Multumesc mult!
Denisa



#237 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 August 2010 - 11:01 AM

eu l-am considerat o imbunatatire a mijlocului de transport si l-am incadrat la 2.3.2.1.1. si am ales amortiz de 3 ani (intre 3 si 5 ani)-era la taxi



#238 elena_b_27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 30 August 2010 - 01:30 PM

Multumesc mult!



#239 Lauras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 08 November 2010 - 01:37 PM

Buna ziua tuturor,
Am achizitionat o turbofreza pt zapada si as dori daca se poate o parere despre grupa de mijloace fixe in care s-ar incadra.
Am cautat la ecipamente tehnologice dar nu prea stiu unde s-ar potrivi
va multumesc pt ajutor



#240 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 08 November 2010 - 02:41 PM

Vezi postareaLauras, la Nov 8 2010, 02:37 PM, a spus:

Buna ziua tuturor,
Am achizitionat o turbofreza pt zapada si as dori daca se poate o parere despre grupa de mijloace fixe in care s-ar incadra.
Am cautat la ecipamente tehnologice dar nu prea stiu unde s-ar potrivi
va multumesc pt ajutor

După părerea mea se încadrează la Cod 2.3.6.4.3 transportor elicoidal și cu raclete durată de funcționare 3-5 ani






Similar Topics Collapse

10 useri citesc topicul

0 membri, 10 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL