Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INCADRARE MIJLOC FIX - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


INCADRARE MIJLOC FIX


253 replies to this topic

#41 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2007 - 06:00 PM

Vezi postareamirela 0702, la Dec 12 2007, 04:01 PM, a spus:

Desi, in principiu, nu vad de ce nu pot schimba destinatia unei cladiri....cum e?

cred ca schimbarea destinatiei unei cladiri are importanta - sau va avea importanta - doar la TVA daca este vorba de societati cu activitati care au/nu au drept de deducere.



#42 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 December 2007 - 08:53 PM

...poate nu m-am facut foarte bine inteleasa....sau poate nu inteleg...ce treaba are tva-ul cu cladirea mea?... care este construita in regie proprie....acum am modernizat-o....doar ca acum nu mai este o cladire cu cod 1.1.1 - care era o cladire destinata productiei, ci o cladire in care de desfasoara activitati de comert...unde intervine TVA-ul, sau ce legatura are???
Este o cladire in care, pana la inceputul anului, era o sectie de productie, iar acum a devenit o cladire in care fac comert, dar este tot a mea, iar in ea imi desfasor activitati care fac parte din CAEN - ul meu pricipal, respectiv secundar...
Vrei, te rog, sa fii mai explicita???



Poate cineva sa ma ajute?




#43 adi_lazar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 13 December 2007 - 10:02 AM

Mersi de raspunsuri, desi, cum banuiam, parerile sunt impartite. Ca sa fiu acoperit 100% o sa incerc sa-l achizitionez sub 1799 ron fara tva.



#44 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 December 2007 - 11:46 AM

Lexiroxi are dreptate...

De ce crezi ca asa esti acoperit 100%? Obiectul de inventar il dai pe cheltuiala odata cu darea in folosinta, deci, iti deduci niste cheltuieli mai repde decat daca laptop-ul tau ar fi mijloc fix, prin urmare, s-ar putea sa nu platesti impozit pe profit asa cum ar trebui....

Te-ai uitat prin ordinul 1752/2005? S-ar putea sa gasesti acolo ceva in legatura cu ce te intereseaza....

Ti-l atasez eu....

Fisiere atasate





#45 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 December 2007 - 05:41 PM

m-am referit la ajustare TVA unde se precizeaza ceva de schimbarea destinatiei in cazul societatilor cu pro-rata. asta-i motivul pentru care am scris ca are sau va avea importanta - dar asta cu siguranta sti si nu pare sa fie cazul tau.

in rest nu are importanta daca o folosesti pentru comert sau pentru productie. asa cum ai spus si tu o folosesti pentru o activitate secundara, cred ca un PV cu schimbarea destinatiei te poate ajuta sa-i schimbi codul.

*din punctul meu de vedere te-ai facut inteleasa dar poate eu nu am fost suficient de explicita.



#46 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 December 2007 - 09:16 AM

...multumesc frumos.



#47 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 December 2007 - 11:08 AM

Cum pot sa rezolv situatiile in care mijloacele fixe au fost initial incadrate gresit? De exemplu, congelator de 1.800 lei si cuptor panificatie 178.500 lei incadrate in aceeasi grupa???? Dar fax de 550 lei incadrat la mijloc fix????
Va rog mult, unde pot sa citesc despre asta?????

Sunt greseli vechi...2005.



#48 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 December 2007 - 02:39 PM

Vezi postareamirela 0702, la Dec 15 2007, 11:08 AM, a spus:

Cum pot sa rezolv situatiile in care mijloacele fixe au fost initial incadrate gresit? De exemplu, congelator de 1.800 lei si cuptor panificatie 178.500 lei incadrate in aceeasi grupa???? Dar fax de 550 lei incadrat la mijloc fix????
Va rog mult, unde pot sa citesc despre asta?????
Conform HG 105 din 31.01.2007 privind val.de intrare a mijloacelor fixe.doc:
ART. 1
(1) Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei hotarari, valoarea minima de intrare a mijloacelor fixe stabilita in conditiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, este de 1.800 lei.
(2) Valoarea ramasa neamortizata a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsa intre 1.500 lei si 1.800 lei, existente in patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normala de functionare ramasa, potrivit prevederilor legale in vigoare.

Deci toate mijloacele fixe pana la 1800 lei (inclusiv) pot fi trecute la obiecte de inventar. In continuare se poate opta ca valuarea ramasa a acestora sa fie trecuta toata pe cheltuieli sau sa se continue amortizarea.
Daca ai gresit grupa (sau codul de clasificare) poti s-o schimbi printr-o decizie de corectie. Daca perioada de amortizare a grupei anterioare nu se intersecteaza cu a noului cod de clasificare, se modifica perioada de amortizare, se recalculeaza valoarea ramasa si perioada ramasa de amortizat (in luni) si se recalculeaza amortizarea lunara (impartind valoarea ramasa la perioada ramasa).. Aceste calcule se trec in Registrul fiscal (daca esti microintreprindere nu e obligatoriu registrul fiscal dar calculele se trec intr-un caiet sau pe o foaie anexata la fisa mijlocului fix).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#49 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 15 December 2007 - 07:27 PM

Vezi postareamirela 0702, la Dec 15 2007, 01:08 PM, a spus:

Cum pot sa rezolv situatiile in care mijloacele fixe au fost initial incadrate gresit? De exemplu, congelator de 1.800 lei si cuptor panificatie 178.500 lei incadrate in aceeasi grupa???? Dar fax de 550 lei incadrat la mijloc fix????
Va rog mult, unde pot sa citesc despre asta?????

Sunt greseli vechi...2005.
Cu congelatorul si cuptorul de panificatie nu ma pot pronunta,pt.ca nu ne-ai spus in ce grupa au fost incadrate si ce norma de amortizare li s-a alocat. Poate ca intamplator,au aceeasi norma de amortizare si atunci le schimbi grupa in care au fost incadrate,pe baza unui proces verbal.Dar nu stiu,asa ca este doar o opinie in necunostinta de cauza.Cu fax-ul exista posibilitatea ca omul sa fi decis ca nu vrea sa-l treaca pe cheltuieli de la darea in folosinta si l-a considerat mijloc fix de natura ob.de inventar,incluzandu-l in tabloul de amortizari.
Aici poti face cu usurinta ceea ce te invata hg.105 si ai scapat de el din balanta mijloacelor fixe.



#50 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 17 December 2007 - 10:24 AM

Va multumesc mult pentru raspuns...v-as ramane recunoscatoare daca m-ati ajuta sa rezolv situatia asta asa cum trebuie. O sa incerc sa va dau mai multe amanunte:

- cuptor 178.500 lei, incadrat in grupa 2.1.14.3 - durata de functionare 9 ani
- fax 550 lei, incadrat in grupa 3.1.1 - durata de functionare 15 ani

Nu e aberant???? ...si nu e singura situatie. Oricum, daca au fost incadrate gresit in sensul ca durata de functionare ar fi trebuit sa fie mai mica, poate n-ar fi asa mare problema pentru ca am dat pe cheltuiala mai putin decat ar fi trebuit, si...implicit am platit mai mult impozit.

Am citit in Lg 15/1994 ca incadrarea unui bun in categoria mijloacelor fixe fara ca acesta sa fie mijloc fix constituie o contraventie, la fel aplicarea unor durate de functionare altele decat cele stabilite de lege....iar daca un mijloc fix a fost incadrat gresit, implicit i s-a dat o durata de functionare gresita, iar amotizarea a fost calculata gresit...cum rezolv situatiile astea?? ...tinand cont de faptul ca cea expusa nu este singura....ufff...e cumplit cand trebuie sa corectezi greselile altora...mai ales cand nu stii cum e mai bine s-o faci.....



#51 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 December 2007 - 10:52 AM

Cu fax-ul ti s-a recomandat sa-l treci la obiecte de inventar si toata amortizarea ramasa s-o treci pe cheltuieli (cu o decizie a conducerii), conform HG 105/2007. Cu asta corectezi greseala si termini problemele cu acest obiect.
In ce priveste Cuptorul de paine el pare corect incadrat si la cod si la durata, caci, in HG 2139 din 2004, avem codul de clasificare:
2.1.14.3. "Masini, utilaje si instalatii pentru producerea uleiurilor vegetale si a margarinei; panificatie si producerea pastelor fainoase si a biscuitilor", iar durata de amortizare este 9-15 ani (la alegerea conducerii firmei).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#52 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 17 December 2007 - 12:43 PM

Multumesc....observ ca faxul se amortizeaza de fapt pe o perioada de 5 ani, asa reiese din valoarea lunara de amortizare, chiar daca apare undeva in situatia mea, o perioada de 15 ani. Singura greseala este incadrarea la 3.1.1., corect fiind la 3.2.2. Dupa cum spuneam, mai am situatii asemanatoare, voi schimba codul printr-o decizie asa cum mi-ati sugerat - doar acolo unde se poate si o sa aleg sa le las sa se amortizeze in continuare lunar...deoarece mai am si alte obiecte de inventar de dat pe cheltuiala si risc sa am cheltuieli prea mari.

Va multumesc mult pentru ajutor...forumul acesta chiar este grozav...o zi buna tuturor!



#53 viulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 23 December 2007 - 02:15 PM

Va rog mult sa-mi spuneti cum se inregistreaza un computer ?

Mii de multumiri.
iulia



#54 viulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 23 December 2007 - 02:17 PM

buna ziua,

in ce conturi se inregistreaza factura de avans, cele in curs si cea finala pentru constructia unei case din lemn .

Multumesc mult.
iulia



#55 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2007 - 06:56 PM

daca valoarea lui - ftva- depaseste 1800 lei este mijloc fix, daca nu - obiect de inventar...poate fi si marfa, in functie de destinatia lui. Tu stii cel mai bine. Pentru inregistrari in ctb gasesti monografii pe forum.
Madalina



#56 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 26 December 2007 - 06:59 PM

Comert si productie.
Sunt si birouri, depozit de marfa, marfa pe care o cumparam, o vindem mai departe si sectie de productie unde producem noi alte produse.
denisa



#57 florinab

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 December 2007 - 08:12 PM

Aveti idee, cum viata mea se contabilizeaza achizitia unei paduri?????
Ea a fost cumparata cu scopul de a se face exploatare forestiera din primavara!
Tinind cont ca am cautat prin mai multe carti, vreau sa va spun ca in unele e considerata teren, iar in altele apare ca padurea nu este activ!!
Toate totusi este cineva angajat la vreun Ocol silvic, sau ce de genul asta...



#58 raduD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 December 2007 - 10:16 PM

salut
am inteles ca, daca achizitionez un produs la o val. mai mica de 1800 lei,fara TVA, este obiect de inventar...
dar daca il achizitionez la o val de 2100 lei fara TVA, unde intra?
un LCD, de exemplu....
va rog raspuns..



#59 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 December 2007 - 12:15 AM

Vezi postarearaduD, la Dec 27 2007, 10:16 PM, a spus:

dar daca il achizitionez la o val de 2100 lei fara TVA, unde intra?
un LCD, de exemplu....
Peste 1800 lei (fara tva) este mijloc fix (imobilizare corporala) si se va amortiza in 3-5 ani. Pari foarte nou in domeniul contabilitatii daca pui o intrebare din chiar bazele contabilitatii. O sa ai multe intrebari din acestea daca nu studiezi Codul fiscal si o multime de alte legi necesare in contabilitate si salarii. Succes!
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#60 adi_lazar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 28 December 2007 - 01:07 PM

Multumesc Mirela de raspuns.
Sunt mai norocos: am microintreprindere si nu platesc impozit pe profit, doar pe venit.

Sarbatori fericite la toti !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL