Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acoperire pierdere ani precedenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

acoperire pierdere ani precedenti


190 replies to this topic

#61 leona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 April 2008 - 03:38 PM

Buna ziua,

Va rugam sa aveti amabilitatea de a ne preciza temeiul legal si solutia dvs cu privire la urmatoarea speta:

In 2004,societatea noastra a inregistrat o pierdere contabila de 100.000 RON si era platitoare de impozit pe venit micro.
Incepand cu 2005 societatea opteaza benevol pentru plata impozitului pe profit si inregistreaza profit in anul 2005 si in anii urmatori pe care il achita.

Intrebare:

In declaratia 101 la 2005 la calculul impozitului pe profit nu se tine seama de pierderea contabila aferenta lui 2004?De ce?
Dupa interpretarea legislatiei pe care am citit-o am ajuns la concluzia ca legea nu interzice recuperea pierderii aferente anului 2004 din profitul inregistrat in 2005,2006,2007.
Legea interzice in mod expres doar recuperarea pierderii ca urmare a incetarii existentei ca urmare a divizarii sau fuziunii.Este singura precizare deosebit de clara si fara echivoc.
Daca ar interzice recuperarea pierderii inregistrate in anul in care societatea era platitoare de impozit pe venit micro,ar insemna ca legea l-ar defavoriza de doua ori pe contribuabil:
-o data ca, fiind pe pierdere, isi adanceste pierderea platind impozit pe venit
-a doua oara:nepermitandu-i sa-si revina dpdv al capitalurilor proprii si a altor aspecte care decurg de aici.



Va rugam tare mult un raspuns cat de ugent.Va multumim anticipat pentru solutia dvs. cat mai detaliata si totodata pentru rabdare si va uram succes in activitate!



#62 steluta_fi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 April 2008 - 08:43 AM

View Postsima_laura, on Feb 8 2008, 10:39 PM, said:

View PostGMC, on Feb 8 2008, 09:25 PM, said:

Buna.
Am urmatoarea problema:
1. profit 20.000.000
2.amenzi 1.500.000
3.pierderi din ex. anterior 2.000.000
4.protocol 500.000
5. rezerve legale din profitul brut 5%

care este impozitul pe profit (cum se calculeaza) ???

Mai trebuiesc niste probleme de lamurit, si anume:
Cat este capitalul sociat?
Ptr. ca rezervele legale trebuie sa fie 5% din profit, dar nu mai mult de 20% din capitalul social.
Apoi trebuie sa specifici la ce profit te referi cand spui cifra aia.
Deasemeni daca pierderile din anul precedent sunt pierderi fiscale sau contabile? Daca sunt in trecut societatea a fost micro si a inreg. pierdere?
Si atentie ca nu toate celelalte cheltuieli sunt deductibile.
Imi pare rau dar nu e tocmai simplu sa-ti dai seama cum se calculeaza impozitul pe profit. Trebuiesc mai multe date. Si la amortizare, trebuie sa tii cont daca e toata deductibila sau nu. Daca ai avut chelt. cu dobanzile sau diferente de curs valutar trebuie calculat gradul de indatorare, si apoi se stabileste cat anume sunt deductibile.
Asa ca nu stiu cine te-ar putea ajuta cu adevarat fara sa stie toata situatia reala. Datele postate mai sus nu sunt relevante ptr. a calcula impozitul pe profit.




#63 steluta_fi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 April 2008 - 08:52 AM

Am nevoie de ajutor ,va rog!!!

Calcul impozit profit la 31.12.2007

La 31.12.2006 pierdere fiscala 127979 lei
LA 31.12.2007 profit contabil 175681lei,din care cheltuieli de protocol 2677 lei si cheltuieli majorari 5811 lei

Plafonul deductibil al cheltuielilor de protocol il cvalculez ca fiind 2% din 175681-2677(profit brut - protocol),sau

din profitul brut acopar pierderea fiscala din 2006 si apoi calculez protocol deductibil 2% ???????????

Nu stiu-cum este mai corect

Codul fiscal zice : protocol deductibil = venituri impozabile - total cheltuieli aferente,altele decat cele de protocol si impozit pe profit.
Deci ar fi 2% din 175681-2677?
corect?

Multumesc



#64 Cristina L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 April 2008 - 09:54 AM

Da, este corect. Intai calculezi valoarea cheltuielilor de protocol nedeductibile si apoi acoperi pierderea din profitul impozabil.
Profit impozabil = Total venituri - Total cheltuieli - Venituri neimpozabile + Cheltuieli nedeductibile.



#65 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 April 2008 - 10:42 AM

View Poststeluta_fi, on Apr 10 2008, 09:52 AM, said:

Plafonul deductibil al cheltuielilor de protocol il cvalculez ca fiind 2% din 175681-2677(profit brut - protocol)
Codul fiscal zice : protocol deductibil = venituri impozabile - total cheltuieli aferente,altele decat cele de protocol si impozit pe profit.
Deci ar fi 2% din 175681-2677?
corect?
NU, nu este corect; in cazul tau:
Cheltuieli de protocol deductibile=2%(profit brut+total cheltuieli protocol+impozit pe profit)
adica 2% din (175681+2677+imp.profit) daca nu ai venituri neimpozabile si cheltuieli aferente veniturilor neimpozabile
Norme metodologice:
33. Baza de calcul la care se aplică cota de 2% o reprezinta diferenta dintre totalul veniturilor si cheltuielile inregistrate conform reglementarilor contabile, la care se efectueaza ajustarile fiscale. Astfel, din cheltuielile totale se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent si amanat, cheltuielile de protocol, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, iar din totalul veniturilor se scad veniturile neimpozabile.



#66 MoniKys84

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 April 2008 - 11:50 AM

Determinare baza de calcul pt cheltuieli de protocol = Rezultat ct. 121 (pf. contabil) + Chelt protocol (ct .623) + Chelt. impozit profit (ct. 691) = X
Protocol deductibil in limita a X * 2% = ??
In cazul tau cheltuielile de protocol sunt deductibile integral. (Am facut calculul si fara sa stiu impozitul pe profit: 178.358 * 2% = 3567 lei - asta e limita maxima admisa).

Presupunand ca majorarile sunt intergal nedeductibile (sunt datorate la bugetele de stat): Rezultat fiscal = (175.681 + 5.811 + iz/pf - dc e cazul) - 127.979 lei (pierdere din anii anteriori) = Y

Asupra lui Y se aplica impozitarea de 16 %.

Sper ca iti va fi de ajutor explicatia mea.

O zi buna.

Aceasta postare a fost editata de MoniKys84: 10 April 2008 - 11:52 AM




#67 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 April 2008 - 01:27 PM

View PostALUPEI OTILIA, on Apr 2 2008, 06:42 PM, said:

dragilor, eu nu am vazut nicaieri scris ceva de genul "piederea se recupereaza din profitul urmatorilor 5 ani, dar nu mai mult de 20% pe an" !!
nu credeti ca asa trebuia sa sune textul de lege daca asta cu 20% / an era o conditie ?
Si eu cred ca asa ar trebui sa sune textul de lege, dar nu suna. Insa versiunea cu 20% este interpreteaza ANAF pentru art.26 din Codul fiscal. Mie nu mi se pare corecta aceasta interpretare cu 20%, mai ales ca in urmatorii 5 ani s-ar putea sa mai termini anul cu pierderi.
Dar, pentru ca zici ca nu ai vazut asa ceva, o sa-ti arat o adresa ANAF catre o firma, printr-un fisier atsat. Nu stiu daca fisierul l-am luat de pe acest forum sau de pe saitul mfinante.ro. Cititi la sfarsit.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de nopris: 10 April 2008 - 01:28 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2008 - 02:16 PM

multumesc frumos, nopris :biggrin:

asta era art. din prima pag. la care facusem referire. din cauza lui si a mesajului Krinei am ridicat problema.
inca mai cred ca interpretarea cu recuperarea pierderii fiscale cate 20% / an e gresita. mira-m-as sa fie o solutie data de min. fin., probabil ca e doar o parere a cuiva de pe forum ...
am mai vb si eu cu lume din domeniul conta si nimeni nu a auzit de aceasta limita, sincer ...
dupa cum am spus, eu nu am aplicat-o niciodata si nu am avut nici o problema pt. asta. fiind vb de o diminuare a imp. pe profit datorita recuperarii pierderii in prop. mai mare de 20%, organul de control s-ar fi sesizat cu siguranta.

draga nopris, :biggrin: iti doresc o zi frumoasa si iti multumesc mult pt. mesajele tale date in timp util si la obiect, apreciez mereu faptul ca-mi sari in ajutor imediat, pe unde ma gasesti "plangand". :pullhair: te-am pupat.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 April 2008 - 02:22 PM




#69 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 April 2008 - 04:21 PM

View PostALUPEI OTILIA, on Apr 10 2008, 02:16 PM, said:

draga nopris, :biggrin: iti doresc o zi frumoasa si iti multumesc mult pt. mesajele tale date in timp util si la obiect, apreciez mereu faptul ca-mi sari in ajutor imediat, pe unde ma gasesti "plangand". :pullhair: te-am pupat.
Multumesc pentru aprecieri! Si eu te apreciez mult! Ma straduiesc sa ofer cat mai mult din experienta indelungata (in informatica pentru contabilitate). Dar, pentru ca nu suntem buni la toate si din cauza schimbarilor dese, constat uneori ca am gresit si sunt corectat. Multumesc celor care ma corecteaza (faceti-o cu curaj ca nu ma supar decat pe mine), dar ma straduiesc sa am un procent cat mai mic de greseli.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#70 Miriam957

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 April 2008 - 09:20 PM

View PostLexiroxi, on Mar 31 2008, 04:47 PM, said:

View Postfrothalia, on Mar 31 2008, 02:53 PM, said:

am inteles bine?!?!?!
inreg de acoperire a pierderii (a cotei parte din pierdere..) o fac in ianuarie?!?
Nu, inregistrarea contabila pentru acoperirea pierdereii contabile o faci incepand cu luna de dupa depunerea situatiilor financiare insotite de Hotararea AGA care aproba repartizarea profitului pentru acoperirea pierderii contabile.

1171.analitic an cu profit=1171.analitic an cu pierdere

OMEF 2374/2007, publicat in MO 25/14.01.2008 pentru modificarea si completarea OMFP 1752/2005 pentru aprobarea reglemenatrilor contabile conforme cu directivele europene
Art. 222
(5) Pierderea contabila reportata se acopera din profitul exercitiului financiar si cel reportat, din rezerve, prime de capital si capital social, potrivit hotararii adunarii generale a actionarilor sau asociatilor, cu respectarea prevederilor legale. In lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acopera pierderea contabila este la latitudinea adunarii generale a actionarilor sau asociatilor, respectiv a consiliului de administratie.


Pana la urma e obligatoriu sa acopar pierderile din anii precedenti din profit? Logic asa ar fi, dar conform "ordinea surselor din care se acopera pierderea contabila este la latitudinea adunarii generale a actionarilor sau asociatilor, respectiv a consiliului de administratie" as intelege ca nu. Cineva vrea sa ridice dividende aferente profitului din 2007, dar in anii precedenti a avut pierdere. Rog mult ajutor. Spor la treaba va doresc!



#71 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 14 April 2008 - 11:40 AM

Va rog ajutor: anul 2003-profit o suma frumusica, care nu a fost repartizata; anii=2004;2005;2006;2007-pirdere. E corect daca pierderile astea au inghitit aproape tot profitul ala nerepartizat?Si in d101 in toti anii cu pierdere am precut doar pierdere din anul (anii) curent nu am preluat pierdere fiscala din fiecare an?



#72 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 14 April 2008 - 01:21 PM

Nimeni? Va rog ca e urgent. Multumesc



#73 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 14 April 2008 - 02:25 PM

Ptr.Lucis
Dpdv contabil pierderea se acopera, asa cum a precizat si nopris, din profitul anului curent si al anilor precedenti.
Dpdv fiscal, asa cum este prevazut in CF, pierderea fiscala se acopera din profitul obtinut in urmatorii 5 ani consecutivi.
Eu am inteles din ce ai spus tu, ca nu ai reportat pierderea curenta a exercitiului in curs, ptr anii urmatori in d101, si nu inteleg de ce.Daca raportai, aveai mai putin impozit pe profit de plata in momentul cand obtineai profit.



#74 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 14 April 2008 - 04:55 PM

View Postsle, on Apr 14 2008, 02:25 PM, said:

Ptr.Lucis
Dpdv contabil pierderea se acopera, asa cum a precizat si nopris, din profitul anului curent si al anilor precedenti.
Dpdv fiscal, asa cum este prevazut in CF, pierderea fiscala se acopera din profitul obtinut in urmatorii 5 ani consecutivi.
Eu am inteles din ce ai spus tu, ca nu ai reportat pierderea curenta a exercitiului in curs, ptr anii urmatori in d101, si nu inteleg de ce.Daca raportai, aveai mai putin impozit pe profit de plata in momentul cand obtineai profit.
Nu am raportat in D101 la rd.38-perderile fiscale de recuperat din anii precedenti, adica perderile din 2004;2005;2006. Am aratat doar la rd.39-perderea fiscala(an curent), de recuperat in anii urmatori. Asta pentru ca practic eu compensam acel profit ramas nerepartizat(din 2003) cu perderile astea. Imi diminuam soldul creditor al contului 117 cu acestea.De fapt asa cum apare si in balanta, numai ca in balanta apare totul la nivel contabil nu fiscal. Nu stiu ce sa zic. :pullhair:
Si mai e ceva aceasta societate incepand cu 2004 a avut practic numai cheltuieli de amortizare si nu se asteapta sa mai aiba vreo data activitate, nu cred ca voi mai avea candva impozit pe profit de constituit si de platit. Cu timpul nustiu ce o sa mai faca cu ea.

Aceasta postare a fost editata de lucis: 14 April 2008 - 05:00 PM




#75 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 15 April 2008 - 07:22 AM

Am si eu o nelamurire, legata de o firma care a inregistrat numai pierdere de la infiintare.
Eu am preluat actele in martie si am observat ca pe balanta de decembrie de anul trecut nu era facuta nicio inregistrare contabila referitoare la pierderea de recuperat.
Intrebarea mea este daca acest lucru e corect? sau trebuia sa se faca inregistrarea 117 cu 121 cu suma corespunzatoare pierderii de la decembrie?
Si daca asa e corect, atunci ma gandesc ca trebuie refacut bilantul, balantele si declaratia 101 cu impozitul pe profit la dec 2007, nu?



#76 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 25 April 2008 - 12:40 PM

Sa inteleg ca daca ai pierdere reportata de 100 de exemplu.Iar pe sem I profit de 80 iar pe al II lea 30 de lei,vei impozita numai 10 lei?
E bine cum gandesc?



#77 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 08 May 2008 - 11:29 PM

View Postmihails2005, on Apr 25 2008, 01:40 PM, said:

Sa inteleg ca daca ai pierdere reportata de 100 de exemplu.Iar pe sem I profit de 80 iar pe al II lea 30 de lei,vei impozita numai 10 lei?
E bine cum gandesc?
Pe sem I vei avea impozit pe profit de declarat si de platit zero, iar pe sem II vei avea impozit pe profit de declarat si de platit 2lei (mai exact 1,6 lei, rotunjit la leu intreg, rezultat din profitul de 10 lei x16%).



#78 milan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:salaj

Postat 25 July 2008 - 12:28 PM

am si eu urmatoarea situatie:la decembrie 2007 am avut pierdere 600.000. in ianuarie 2008 am reportat-0 in 117. la trim I 2008 am avut profit si am calculat si virat impozit 40.000, neacoperind pierderea . La trim II 2008 am tot profit( 500.000) . Deci se acopera pierderea si nu imi ramane de plata impozit. Cum reglez acuma impozitul calculat si virat la stat?



#79 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 12:42 PM

Milan, trebuie factuta distinctie intre pierderea contabila si pierderea fiscala, prima o regasesti in balanta de verificare, respectiv ct. 1171 dupa cum ai precizat, dar pierderea fiscala o gasesti in registrul de evidenta fiscala, si binentales in decl 101 de la sf anului. Pierderea fiscala se recupereaza la fiecare termen la care legea te obliga sa calculezi, sa declari si sa platesti imp pe profit. Faptul ca nu ai diminuat baza impozabila cu piederea fiscala(sau poate ca nu ai piedere fiscala??)nu supara pe nimeni, ci poate pe cel care plateste impozitul, dar la urmatorul termen de calcul poti lua in considerare pierderea fiscal, avand in vedere ca se face pe cumulat de la inceputul anului fiscal.Trebuie sa stii ca pierderea fiscala se recupereaza intr-o perioada de cel mult 7 ani(schimbare noua), iar pierderea contabila fara limita.
o zi buna

Aceasta postare a fost editata de Saluti2008: 25 July 2008 - 12:43 PM




#80 anshoci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2008 - 07:09 PM

unde scrie ca trebuie pierderile din anii precedenti se recupereaza numai in limita a cate 20% din profitul unui an...trebuie recuperata in urmatorii 5 ani ( sa 7 )...dar daca am in anul urmator un profit care-mi acopera in intregime pierderea sau pierderile din anii precedenti de ce nu pot sa o fac? unde scrie ca limita e de 20% din profit?....acesta limita e ptr. constituirea rezervei legale......dar ptr. acoperirea pierderilor unde scrie?

Aceasta postare a fost editata de anshoci: 28 July 2008 - 07:14 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL