Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
acoperire pierdere ani precedenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


- - - - -

acoperire pierdere ani precedenti


190 replies to this topic

#181 doinanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 21 March 2013 - 02:01 PM

Buna!
Datorita acestui forum, am evitat sa fac o greseala, si de aceea, va multumesc ca existati!
Situatia mea sta asa...:
2006 - profit fiscal (pierdere contabila), platit impozit pe profit;
2007-pierdere contabila si fiscala( analitic 117);
2008-pierdere contabila si fiscala(analitic 117);
2009-pierdere contabila si fiscala (analitic 117);
2010(I)-pierdere contabila si fiscala(analitic 117);
2010(II)-pierdere contabila si fiscala(analitic 117);
2011-pierdere contabila si fiscala(analitic 117);
2012-profit contabil si fiscal
Sa inteleg din ceea ce am citit anterior, ca eu pot acoperi doar pierderile fiscale incepand cu anul 2008? Cu cea din 2007 ce voi face? In declaratia 101, atunci ce sold preiau?Caci nu-l pot prelua pe cel din D101 din 2011 caci contine si pierderea aferenta anului 2007....
In balanta, in anul 2013 inchid profitul contabil cu toate pirderile incepand cu anul2007?

Va multumesc anticipat!





#182 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 21 March 2013 - 02:14 PM

CF - ART. 26

Pierderi fiscale

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declarația de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obținute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

(2) Pierderea fiscală înregistrată de contribuabilii care își încetează existența prin divizare sau fuziune nu se recuperează de către contribuabilii nou-înființați sau de către cei care preiau patrimoniul societății absorbite, după caz.

(3) În cazul persoanelor juridice străine, prevederile alin. (1) se aplică luându-se în considerare numai veniturile și cheltuielile atribuibile sediului permanent în România.

(4) Contribuabilii care au fost plătitori de impozit pe venit și care anterior au realizat pierdere fiscală intră sub incidența prevederilor alin. (1), respectiv alin. (5), de la data la care au revenit la sistemul de impozitare reglementat de prezentul titlu. Această pierdere se recuperează pe perioada cuprinsă între data înregistrării pierderii fiscale și limita celor 5 ani, respectiv 7 ani, după caz.

(5) Prin excepție de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declarația de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obținute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora !!!!!!!!!!!!!!!!
inteleg de aici ca pierderea din 2007, se incadreaza in termenul legal de 5 ani adica trebuie recuperata pana in anul 2011 inclusiv , adica 2011 ar fi ultimul an pt recuperare pierdere 2007....mai asteptam pareri...

asta fiind vorba de pierderea fiscala.......cat depsre pierderea contabila, cea care o aveti in sold la 117 debitor............o puteti recupera fara limita la timp....sau din rezerve daca aveti, printr-o hotarare AGA.....daca doriti, va dau nr tel sa vb mai pe indelete.




#183 doinanicole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 21 March 2013 - 02:30 PM

Multumesc pt. raspuns...
Deci, am inteles: pierderea contabila o acopar indiferent de vechime, in schimb, pierderea fiscala e limitata de un nr. de ani 5, resp. 9)din nul 2009?). In cazul meu, pierderea din 2007, nu mai poate fi acoperita din profitul pe anul 2012(caci anul 2010 e impartit in 2 ani fiscali). Sper ca am inteles bine pana aici....
Mai departe, ce fac cu pierderea din 2007?
Ce sold preiau in declaratia 101? ( Caci in soldul decl 101 din 2011 am pierderea ce include si pe cea din 2007)
Multumesc din nou...



#184 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 21 March 2013 - 06:30 PM

pai o scadeti din soldul pe care il aveti in d 101 la pierdere anii precedenti..puneti suma pierderilor doar din anii 2008,2009,2010,2011.....

ar trebui totusi sa intrebati la finante... sa fiti sigura,



#185 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 March 2013 - 11:10 AM

Nu mai intreba la Finante, Doina, oricum nu stiu nimic.
In 101 la rd. 38 parca, pierderea fiscala de recuperat din anii precedenti, treci pierderea fiscala de anul precedent - (minus) pierderea fiscala din 2007, asa cum a spus si carmen 83.

Dana




#186 paty2015

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 January 2015 - 07:47 PM

Buna seara,vreau sa cumpar o spalatorie auto dar din cate am inteles de la vanzator firma este pe minus cu foarte mult.daca cumpar spalatoria cu tot cu firma am vreo problema?
Firma nu are leasing sau alte datorii doar pe minus.
Va multumesc.




#187 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2015 - 02:07 PM

O firma pe minus are de obicei datorii, chiar si numai catre asociati (si alea tot datorii sunt).
Ar fi bine sa iei legatura cu un consultant in situatia ta, daca nu vrei sa ai surprize neplacute.

PS: Sper ca esti constienta ca preiei o "evaziune fiscala" si o vei duce mai departe tot furand :))



#188 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2015 - 04:05 PM

si parerea mea este ca lucrurile pot deveni urate cumparand firma asta, fiindca ii vei prelua toate datoriile !! intelegi ?? te vei umple de datorii :excl:
la firme cu minus mare, ceva e necurat - de regula (nu intotdeauna); @mgabi are dreptate presupunand ca poate fi vb de evaziune, furt ... deci, sfatul sau (cu consultantul, sau un contabil - zic eu) e corect si ii subscriu.

cel mai "sfant" e sa-ti faci firma noua pe care sa cumperi doar spalatoria, iar cu firma veche ... sa spele pe cap proprietarul care a adus-o in stadiul actual.



#189 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 20 October 2015 - 10:42 PM

Salutari tuturor,
Am o societate proaspat preluata si am constatat ca in D101 nu s-a tinut cont de pierderea fiscala precedenta, asta in perioada 2011-2014 (a avut pierdere in toti acesti ani). Adica in D101 pe 2012 nu s-a preluat pierderea din 2011, in D101 pe 2013 nu s-a preluat pierderea din 2011+2012, in 2014 pierderea din 2011+2012+2013.
Acum iese un profit semnificativ dar totusi mai mic decat pierderile anilor precedenti.

Rectificative la toate D101?
Risc sa prind toata pierderea din perioada 2012-2014 cand fac D101 pe 2015?



#190 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2015 - 03:22 PM

rectificative la toate D101.
fara nici o discutie ! si fara amenda sau alte sanctiuni ! e cel mai corect asa.

:smile:



#191 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 21 October 2015 - 03:34 PM

Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL