Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratia 010

135 replies to this topic

#21 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 September 2007 - 07:41 PM

Vezi postareanemrac, la Sep 10 2007, 04:56 PM, a spus:

codul fiscal
Codul fiscal iti precizeaza conditiile in care ramai micro. Eu nu am citit ca s-ar fi prelungit termenul de depunere a declaratiei 010 ( 30 zile ) daca faci angajari in 60 zile de la infiintare.
Problema mea era ca nu mi-a primit declaratia 010 pentru a modifica vectorul fiscal in care apar cu angajati din 25 iulie, desi eu am angajati din septembrie ( in termenul de 60 zile ), administratia precizand ca nu trebuie sa depun 010 decat daca nu fac angajari in termen de 60 zile si devin macro.
Alta problema este ca alte administratii au primit 010 in acest caz. Intrebarea care se pune: legile se aplica dupa cum inteleg administratiile? Probabil ca trebuie sa avem un caietel in care sa notam ca administratia x vrea intr-un fel si administratia y vrea altfel, etc. !
oare unde o sa ajungem?



#22 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 24 September 2007 - 08:03 PM

Va rog, ma poate lamuri cineva cum se face declaratia de mentiuni pentru o firma care desfasoara, pentru moment, doar operatiuni in afara Romaniei, care dau drept la deducere? Este necesar sa opteze si pentru regimul normal de tva? Art.152 al(8) specifica "pers. impozabila care aplica regimul special de scutire" (<35.000 eur) nu are dreptul la ded. taxei aferente achizitiilor".
Si as mai avea o nelamurire: la calculul cifrei de afaceri care serveste drept referinta se considera sau nu operatiunile desfasurate in afara Romaniei. Eu personal cred ca nu, nefiind operatiuni impozabile in Romania.
Incurcate cai...

Va rog o parere cat de mica...
Am sunat la ANAF si mi-au dat niste articole din Cod, articole pe care eu le citisem. Mi-au spus ca ei nu fac interpretari de lege, eu sunt cea care trebuie sa faca interpretarea...
Nu face nimeni exporturi? Cum ati completat declaratia?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 September 2008 - 10:14 AM




#23 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 25 September 2007 - 01:06 PM

Vi se pare normal sa trebuiasca sa platesti amenda la declaratia 010 pentru ca o firma cu salariati din anii '90 decand s-a infiintat, nu s-a declarat ca platitor de:

- fond de garantare a creantelor salariale
- contributii la concedii si indemnizatii

Ma intreb eu cand era termenul de declarare? La 30 de zile decand au binevoit ei sa emita un nou formular sau decand? Nu vi se pare dragi colegi corect ca o firma care este declarata deja ca platitoare de contributii salariale sa fie automat considerata si platitoare de cele doua contributii mai sus amintite?

Nu-mi vine sa cred ca asa ceva poate exista! Efectiv nu-mi vine sa cred unde s-a ajuns cu birocratia si cu legislatia idioata! Vreau sa vad exact ce termen de depunere am depasit, conform carui articol? Doamne iarta-ma daca astia is normali! Asta pe langa faptul ca trebuiesc indurate toare remarcile rautacioase ale celor de la ghiseu care se comporta cu tine ca si cu o zdeamta! Rusine!



#24 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 25 September 2007 - 06:18 PM

Vezi postareamonikg, la Sep 24 2007, 09:03 PM, a spus:

Va rog, ma poate lamuri cineva cum se face declaratia de mentiuni pentru o firma care desfasoara, pentru moment, doar operatiuni in afara Romaniei, care dau drept la deducere? Este necesar sa opteze si pentru regimul normal de tva? Art.152 al(8) specifica "pers. impozabila care aplica regimul special de scutire" (<35.000 eur) nu are dreptul la ded. taxei aferente achizitiilor".
Si as mai avea o nelamurire: la calculul cifrei de afaceri care serveste drept referinta se considera sau nu operatiunile desfasurate in afara Romaniei. Eu personal cred ca nu, nefiind operatiuni impozabile in Romania.Incurcate cai...[...]
exista doua posibilitati :
1 te inregistrezi la cerere platitor de tva
2. daca faci operatiuni in afara tarii ,poti opta numai pt. tva in relatiile cu alte tari ( mergi la finante si depui cerere )
-veniturile intracomunitare sunt luate in calcul la cifra de afaceri ,deci la plafon de 35000euro
parerea mea : mai bine te inscrii direct platitor de tva daca consideri ca vei avea operatiuni intracomunitare

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 September 2008 - 10:16 AM




#25 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 09:05 PM

Logica noastra nu are nimic in comun cu logica adm. financiare .... trebuia sa depui 010 la inceput de an ... eu asa am facut ...si a fost ok ....



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 09:39 PM

draga citrom05 :pullhair: , la vremea respectiva = inceputul anului 2007, noi am inrosit forumul cu problema asta, destula lume a zis ca tine si a avut aceeasi problema cu logica lucrurilor in Romania, poti sa te convingi ca e adevarat ce-ti spun daca dai o cautare si citesti ca s-a scris p-acolo.

ma mir ca n-ai vazut ... sau nu erai pe forum atunci ??

uufff, ce rau imi pare pt. tine... dar sa stii ca trebuia depusa decl 010 asa cum ti s-a spus. asculta-mi sfatul si da o cautare, o sa gasesti si baza legala si noul formular 010. daca nu ma insel, trebuia depusa pana la sfarsitul lui martie anul asta fiindca au intarziat ei cu formularul, altfel termenul era 31.01.
a fost atunci bulibaseala naibii cu decl. asta :smile: cum de ti-a scapat, fir-ar sa fie de ghinion :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 25 September 2007 - 09:42 PM




#27 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 26 September 2007 - 06:16 AM

Am citit forumul la vremea respectiva. Faza e ca toata lumea a depus 010 pentru probleme de genul platitori trimestriali de contributii din lunari cum erau anul trecut, asta era problema atunci. De aceea a depus toata lumea declaratia 010, nu era nicio specificatie referitoare la necesitatea declaratiei fondului de garantare a creantelor salariale si a contributiei pentru concedii si indemnizatii.
Oricum, am fost ieri iar la 010 si spre surprinderea mea mi-au luat declaratia fara niciun fel de comentarii, ceea ce era si logic pana la urma.
Multumesc pentru raspunsuri si sustinere. :notworthy:



#28 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2007 - 08:28 AM

Si mie mi se pare o aberatie, dar nu trebuie sa ne miram , nu !!???
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#29 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 26 September 2007 - 10:29 AM

Vezi postareacosmia, la Sep 25 2007, 07:18 PM, a spus:

exista doua posibilitati :1 te inregistrezi la cerere platitor de tva 2. daca faci operatiuni in afara tarii ,poti opta numai pt. tva in relatiile cu alte tari ( mergi la finante si depui cerere ) -veniturile intracomunitare sunt luate in calcul la cifra de afaceri ,deci la plafon de 35000euro. parerea mea : mai bine te inscrii direct platitor de tva daca consideri ca vei avea operatiuni intracomunitare
Multumesc pentru raspuns.

Spui ca veniturile intracomunitare sunt luate in calcul la cifra de afaceri. In cazul meu, plafonul a fost depasit anul trecut (2 mld) si nu a fost facuta declaratia de mentiuni. A fost desfasurata doar activitate in afara tarii, anul trecut nu erau venituri intracomunitare; era necesar sa se declare pt. depasire de plafon? Oricum tva nu era datorat in Romania si nici acum nu este.

O parere in legatura cu operatiunile efectuate in afara Romaniei care dau drept de deducere a TVA cf.art 145alin(2),b?
Intra sau nu in calculul cifrei de afaceri care serveste drept referinta in stabilirea depasirii plafonului de 35.000 eur?
De la finante mi-au spus ca anul trecut nu intrau, dar ca anul asta da.!!!!!
Daca ai operatiuni in afara, declarate in 010 pct.1.8 si incepi sa desfasori si operatiuni in interiorul tarii, acestea din urma pot intra pe regimul special de scutire pt intreprinderile mici? Cum este afectat dreptul de deducere?
Cred ca se poate scrie un roman pe tema asta.

Va rog daca s-a mai confruntat cineva cu o situatie similara poate lamurim ceva impreuna.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 September 2008 - 10:18 AM




#30 lylyana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 05 November 2007 - 10:36 AM

Buna!
Eu sunt la inceputul carierei si am mare nevoie de ajutor!
Am o firma care a fost infiintata in octombrie,mai excat pe 2,fara salariati si as vrea sa stiu pana cand pot depune 010.
Mutumesc!



#31 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 November 2007 - 11:43 AM

Declarația 010 initila se depune cu ocazia primei înregistrări fiscale, de regula cand se infiinteaza soc. la Reg.Com.
Declarația 010 de mențiuni se completează ori de câte ori se modifică una din datele declarate anterior.



#32 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2007 - 02:29 PM

se pare ca 010 initiala - la infiintarea firmei - nu se mai depune pentru ca ONRC transmite la adm.fin. informatiile necesare. Este bine totusi sa se faca o verificare.
Madalina



#33 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 November 2007 - 03:57 PM

Verificarea este necesara pentru a vedea daca datele declarate la infiintare corespund cu datele actuale ale societatii. Conform Codului de procedura fiscala, orice modificare intervenita in datele declarate se anunta in termen de 30 de zile, prin depunerea unei noi Declaratii de mentiuni.



#34 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 07 January 2008 - 03:06 PM

Vezi postareaOcsi, la Jan 6 2008, 09:27 PM, a spus:

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 6 2008, 08:26 PM, a spus:

Par ca sunt identice ?
Sau nu vad eu bine ...

Practic modificare este doar la contributii, unde in loc de plata anuala este plata semestriala. In rest intradevar e identic cu cel pe 2007.
trebuie depusa de platitorii de impozit pe profit cu mai putin de 10 salariariati si CA<2 mil euro care revin la plata lunara a contributiilor salariale conf ordonantei 47/2007
si semestrial pentru asociatii non profit.
dar tva=ul ramane tot asa de depus, in functie de CA, daca e lunar sau trimestrial.



#35 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 January 2008 - 01:45 PM

o confirmare va rog:

micro depaseste 100000 euro in 2007, < 9 sal, depune in 2008 D100 si D300 lunar? si depune 010 pt trecere la lunar? (pt depasire plafon a depus 010)

si micro cu 16%, < 100000 euro, < 9 sal, depune in 2008, ca si in 2007, D100 si 300 trimestrial?



#36 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 January 2008 - 01:58 PM

am gasit:


Numărul de salariați, deși reprezintă unul din elementele care trebuie luate în considerare, nu constituie criteriul de stabilire a termenului de plată pentru impozitele și contribuțiile aferente veniturilor salariale.

În situația descrisă de dumneavoastră, în care plătitorul veniturilor din salarii este o societate, în conformitate cu legislația în vigoare la data actuală, respectiv art. 111 din Codul de procedură fiscală, criteriul în baza căruia se stabilește termenul lunar sau trimestrial pentru plata acestor contribuții îl constituie statutul întreprinderii stabilit în condițiile prevăzute de Legea nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii cu modificările și completările ulterioare.

Potrivit art. 4 din această lege, sunt microîntreprinderi societățile care au până la nouă salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei. Datele utilizate pentru calculul numărului mediu anual de salariați, cifra de afaceri netă anuală și activele totale sunt cele raportate în situațiile financiare aferente exercițiului financiar precedent, aprobate de adunarea generală a acționarilor sau asociaților. În cazul unei întreprinderi nou-înființate, aceste date se determină în cursul exercițiului financiar și se declară pe propria răspundere de către reprezentantul întreprinderii în cauză.

Conform aceluiași act normativ, dacă la data întocmirii situațiilor financiare anuale întreprinderea nu se mai încadrează în plafoanele stabilite anterior, aceasta nu își va pierde calitatea de microîntreprindere decât dacă depășirea acestor plafoane se produce în două exerciții financiare consecutive.

În cazul unei întreprinderi autonome, datele, inclusiv numărul mediu anual de salariați, vor fi stabilite exclusiv pe baza situațiilor financiare anuale ale întreprinderii respective. În schimb, cele ale unei întreprinderi partenere sau legate cu o altă întreprindere se vor stabili, proporțional cu procentele de participare la capital ori cu procentele drepturilor de vot (cel mai ridicat dintre aceste procente), pe baza situațiilor financiare anuale și a altor date ale întreprinderii ori, dacă există, pe baza situațiilor financiare anuale consolidate în care întreprinderea este inclusă, care se vor cumula cu datele oricărei întreprinderi partenere a întreprinderii în cauză, situată imediat în amonte sau în aval de aceasta.

Revenind la situația descrisă de dumneavoastră, informația cu privire la numărul de salariați pe care îl are la ora actuală societatea nu este nici suficientă și nici relevantă pentru stabilirea statutului ei de microîntreprindere. Neavând informații complete cu privire la acest aspect, nu ne putem pronunța în privința aceasta. Odată ce vă veți stabili statutul întreprinderii, dumneavoastră, puteți aplica una din regulile descrise în continuare.

Potrivit articolului 111 din Codul de procedură fiscală, în vigoare la ora actuală, regula generală privind plata impozitelor și contribuțiilor aferente veniturilor din salarii este că aceasta se face lunar până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se efectuează plata drepturilor salariale.

Prin excepție, plata se face trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului, de către contribuabilii persoane juridice care au statut de microîntreprindere, în condițiile Legii nr. 346/ 2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii cu modificările și completările ulterioare.

Acest termen de plată este, dealtfel, valabil și pentru persoanele fizice care desfășoară activități independente, iar pentru asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial, cu excepția instituțiilor publice, termenul de plată este anual, până la data de 25 inclusiv a lunii ianuarie a anului următor.

Atragem atenția însă că prevederea menționată mai sus este aplicabilă doar până la data de 31 decembrie 2007 deoarece, conform Ordonanței Guvernului nr. 47/2007 privind unele măsuri financiar-fiscale, începand cu 1 ianuarie 2008 se modifică articolul 111 din Codul de procedură fiscală, în sensul că, excepția de la termenul de plată lunar al impozitelor și taxelor salariale și aplicarea celui trimestrial operează numai în cazul acelor întreprinderi care sunt plătitoare de impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, persoanelor fizice care desfășoară activități independente, precum și asocierilor fără personalitate juridică constituite între persoane fizice.

În concluzie, în stabilirea termenelor pentru plata impozitelor și taxelor aferente veniturilor din salarii, avem reguli aplicabile diferite, pentru perioada cuprinsă până la sfârșitul anului curent și pentru perioada ulterioară, după cum urmează:

1. până la finele anului 2007, societatea dumneavoastră ar trebui să facă plata contribuțiilor în discuție trimestrial, în măsura în care poate fi calificată, potrivit criteriilor descrise mai sus, drept microîntreprindere în înțelesul Legii nr. 346 din 2004. În caz contrar, plata acestor contribuții trebuie făcută lunar.

2. după data de 1 ianuarie 2008, plata impozitelor și taxelor aferente veniturilor salariale se va face de către societatea dumneavoastră trimestrial numai dacă, din punctul de vedere al regimului de impozitare fiscală, aceasta este plătitoare de impozit pe venitul microîntreprinderilor.

În situația în care societatea este plătitoare de impozit pe profit, chiar dacă indeplinește condițiile prevăzute de Legea nr. 346/2004 pentru a fi microîntreprindere, termenul de plată al acestor taxe și impozite va fi lunar.

După 1 ianuarie 2008, plata impozitelor și taxelor aferente veniturilor salariale se va face trimestrial numai dacă societatea este plătitoare de impozit pe venitul microîntreprinderilor.



#37 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 10 January 2008 - 05:18 PM

e corect
micro depaseste 100000 euro in 2007, < 9 sal, depune in 2008 D100 si D300 lunar? si depune 010 pt trecere la lunar? (pt depasire plafon a depus 010)



#38 Alamis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 January 2008 - 02:00 PM

deci pentru o microintreprindere cu < 9 sal si CA < 100 000 euro (echivalentul in moneda nationala ) platitoare de impozit pe venit micro , se ramane la declararea trimestriala a contributiilor. right?



#39 ANA MARIA MIHAI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 January 2008 - 12:25 PM

Care este termenul de depunere a declaratiei 010? 15 sau 30 ianuarie?



#40 ana b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba

Postat 13 January 2008 - 02:45 PM

31 IANUARIE






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL